Hlavní navigace

SuSE CR představuje SuSE Linux 7.3 CZ

Tisková zpráva 20. 11. 2001

Praha 15.11.2001 - V rekordně krátké době dokázala společnost SuSE CR připravit pro tuzemské uživatele českou verzi produktu SuSE Linux 7.3.

Německá verze byla oficiálně uvedena 12.10.2001. An­glická verze, ze které česká jazyková mutace vychází, vstoupila na trh 23.10.2001. Prodej SuSE Linuxu 7.3 CZ bude zahájen dne 21.11.2001 a to současně jak prostřednictvím autorizovaných prodejců, tak přímo u SuSE CR.

Počínaje dneškem, tj. 15.11.2001, společnost SuSE CR a její partneři přijímají předběžné objednávky, které budou vyřizovány po oficiálním uvedení ve středu 21.11.2001.

Hlavním rysem nové verze je ještě snadnější konfigurace hardwarových, především pak multimediálních komponent počítače. Většina je detekována a konfigurována zcela automaticky.

Například při konfiguraci zvukové karty v nejjednodušším módu stačí pouze nastavit výchozí hlasitost. Moderní grafické adaptéry se v SuSE Linuxu konfigurují zcela automaticky, včetně výběru nejvhodnějšího ovladače, rozlišení a obnovovací frekvence. Uživatel má však vždy poslední slovo a může si vybrat, do jaké míry bude do konfiguračního procesu zasahovat.

Správa systémového nastavení probíhá v prostředí konfiguračního programu YaST2, který ve verzi 7.3 CZ již zcela převzal úkoly svého předchůdce, programu YaST. YaST2 doznal zlepšení především v rychlosti a paměťových nárocích. Navíc jej lze díky zdokonalení činnosti v textovém módu provozovat i vzdáleně pomocí textového terminálu. Z nových konfiguračních modulů je vhodné zmínit konfiguraci televizních tunerů a skenerů, tedy komponent, jejichž instalace v minulosti vyžadovala od uživatele značné úsilí.

Konfigurační program SaX2, používaný pro nastavení grafického prostředí XFree86, dokáže nyní korektně detekovat a konfigurovat i dotykové obrazovky.

Při výběru aplikací, jejichž počet se v současnosti blíží dvěma a půl tisícům, byl tentokrát kladen důraz na prezentaci produktu jako systému vhodného pro všechny věkové kategorie bez rozdílu. Proto nepřekvapí zařazení množství akčních a strategických her.

Bez ohledu na razantní postup v oblasti multimédií zůstává SuSE Linux i v této verzi jedním z nejstabilnějších a nejspolehlivějších linuxových produktů na světě. Kromě tradičních bezpečnostních programů mají uživatelé k dispozici kryptografický souborový systém, který chrání data uživatelů i po odcizení. Zdokonalený Personal Firewall využívající technologii špičkového produktu SuSE Linux Firewall na CD, tvoří nekompromisní bariéru mezi počítačem uživatele a vnějším prostředím.

Pro tuzemské příznivce SuSE Linuxu se již stalo samozřejmostí, že produkt zahrnuje téměř sedm set stran podrobné tištěné dokumentace v češtině a bezplatnou instalační podporu v trvání devadesáti dní.

Přestože je nová verze na tru jen několik týdnů, obdržela na začátku listopadu jedno z vůbec nejprestižnějších ocenění – Produkt roku 2001 v anketě Linux Journal Editors' Choice Awards.

Doporučená koncová cena produktu SuSE Linux 7.3 CZ činí 2310 Kč s DPH. Od uvedení bude produkt nabízen i v rámci cenových nabídek Update, Abonemo a Campus. Více informací viz Cenové akce SuSE CR.

Podrobné informace o produktu SuSE Linux 7.3 CZ jsou uvedeny na internetových stránkách SuSE CR.

O SuSE

Společnost SuSE Linux AG, se sídlem v Norimberku, je jedním z předních světových dodavatelů komplexních řešení na základě open source operačního systému Linux. Vedle operačního systému a aplikací pro soukromé osoby nabízí SuSE Linux AG softwarové řešení a komplexní systémy pro instalaci Linuxu v podnicích. Svým obchodním partnerům nabízí SuSE Linux AG širokou škálu kvalifikovaných poradenských a školících služeb včetně podpory na všech úrovních. Společnost zaměstnává celosvětově největší tým vývojářů pro řešení s otevřeným zdrojovým kódem, jejichž jedinečné projektové a instalační know-how zveřejnila v nejobsáhlejší linuxové databázi na Internetu. V současné době čítá SuSE Linux AG přes 500 zaměstnanců a má pobočky v šesti zemích světa.

V České republice je SuSE Linux AG zastoupena dceřinou společností SuSE CR, s.r.o., která nabízí komplexní linuxové řešení, konzultační služby, školení, vývoj, instalační podporu, distribuci produktů SuSE a dalších linuxových aplikací.

SuSE značně přispívá k linuxovým vývojovým projektům jako Linux kernel, glibc, XFree86[tm], KDE, ISDN4Linux, ALSA (Advanced Linux Sound Architecture) a USB (Universal Serial Bus).

Našli jste v článku chybu?

23. 11. 2001 20:21

matous cervenka (neregistrovaný)

pochopil jste me spatne, mel jsem ny mysli fonty v X ne v KDE. KONKRETNE: spustim twm, fwvm, blackbox, gnome... a potom treba Gvim a v menu mam roztrepany font. KDE nepouzivam je to pomaly nestabilni desktop. Vetsinou mam spusteny blackbox nebo fluxbox. Nestabilni to je i v konzoli. To jen na upresneni. Nicmene muj puvodni dotaz byl o necem jinem....

23. 11. 2001 13:30

Jindrich (neregistrovaný)

Aha, ted je mi vse jasnejsi. Jedna se o fonty v KDE a stabilitu KDE, nikoliv o X. K tomu nemam co rict, protoze tento desktop nepouzivam prave kvuli jeho ne prave vyrazne stabilite a dle meho soukromeho nazoru prilis krecovite snaze podobat se Windows. Ale zaroven jsem ochoten pripustit, ze to posledni nekterym uzivatelum vyhovuje.

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Z tohoto konopí dělají léčivé masti

Z tohoto konopí dělají léčivé masti

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Lupa.cz: Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

Vitalia.cz: Říká amoleta - a myslí palačinka

Říká amoleta - a myslí palačinka

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Vitalia.cz: Dáte si jahody s plísní?

Dáte si jahody s plísní?

Podnikatel.cz: Babiš: E-shopy z EET možná vyjmeme

Babiš: E-shopy z EET možná vyjmeme

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Vitalia.cz: Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Lupa.cz: Co se dá měřit přes Internet věcí

Co se dá měřit přes Internet věcí

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA