Hlavní navigace

SuSE CR, s.r.o. se oficiálně představila

29. 3. 2000
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Ačkoli je zastoupení SuSE v ČR již od října loňského roku, proběhlo oficiální představení a první tisková konference teprve včera. Podívejme se tedy na plány a cíle, se kterými SuSE přichází do České republiky.

Pro ty kdo SuSE příliš neznají pár údajů z historie:
Firmu SuSE založili v roce 1992 čtyři studenti, jako firmu zabývající se výrobou softwaru na zakázku, s Linuxem neměla v té době nic společného. Poté co se zakladatelé firmy seznámili s Linuxem (distribuce Slackware), začali se o něj zajímat více, provádět drobné úpravy a vylepšení a tuto svoji verzi distribuovat na disketách.

V roce 1994 vyšla první propracovanější verze SuSE Linuxu (postavená zatím stále na Slackwaru) na CD, které se prodalo asi 4.000 ks.
Během roku 1995 začaly práce na vlastní distribuci, nezávislé na Slackwaru, která vyšla v roce 1996 jako SuSE Linux 4.2.
V roce 1997 byla založena první filiálka a to v USA v Oaklandu a do dnešní doby jí následovala ještě Česká republika, Italie a Velká Británie.
Ve všech zemích zaměstnává SuSE dohromady asi 340 lidí, v Čechách je to 35 (z čehož 70% jsou vývojáři).

Samozřejmě, že hlavním cílem SuSE v České republice je prodej vlastní distribuce (aktuální verze je 6.3 a od první poloviny dubna verze 6.4, viz. oficiální tisková zpráva) + technická podpora zákazníků. Další aktivitou je pořádání školení a kurzů zaměřených na Linux.

Nás samozřejmě zajímá hlavně samotná distribuce. Co tedy získáte zakoupením SuSE Linux 6.4 za 1790,– Kč vč. DPH? (upgrade ze starší verze je za 1440 Kč) Krabice obsahuje šest CD nebo jedno DVD s instalací a aplikacemi a cca 550ti stránkový manuál, z čehož asi 130 stránek zabírá česká lokalizace. Na lokalizaci klade SuSE velký důraz a verze 6.4 bude lokalizovaná úplně, včetně instalačního programu YaST2. Počeštěné nejsou aplikace, což je částečně i problém jejich autorů. Samozřejmě je snaha řešit i tento problém a uvidíme jak se s tím SuSE vypořádá.
Součástí distribuce je i 60ti denní podpora (telefonem nebo e-mailem), která běží ode dne registrace (podrobněji o podpoře níže).

Do budoucna by česká pobočka měla zajišťovat i distribuci na Slovensku.

-----

Ve volné diskuzi zaznělo několik zajímavých otázek a odpovědí, které přinášíme i vám:

Otázka: Jak je to s podporou balíků RPM? SuSE používá jinou adresářovou strukturu.
Odpověd: SuSE podporuje standard LSB, který byl vytvořen právě proto, aby se sjednotila používaná adresářová struktura a každý výrobce mohl dělat software podle tohoto standardu a nemusel se zajímat o to, na jaké distribuci program poběží. Kromě toho je na CD i perlový script Alien, který konvertuje RPM balíky pro adresářovou strukturu použitou u distribuce SuSE.

Otázka: Jak je to s podporou unicode?
Odpověd: Verze 6.4 má podporu unicode.

Otázka: Jak dalece (do jaké hloubky) je a bude prostředí opravdu české?
Odpověd: Tak dalece, jak jen to bude možné, jak se bude časem postupovat. Překládá se manuál, překládají se popisy balíků, KDE je kompletně lokalizované, je uzpůsobená klávesnice, jsou upravené fonty. Je snaha lokalizovat i aplikace, ale to nezáleží pouze na nás, ale také na jejich výrobcích (Sun, Aplix). Lepší situace je například u KOffice, kde můžeme do vývoje lépe zasahovat (zaměstnáváme 15 KDE vývojářů) a vývoj lokalizace ovlivnit.

Otázka:Jak bezpečný server vytvořím běžnou instalací?
Odpověd: Když zvolíte Hard SuSE rpm balík, tak myslím dostatečně bezpečný, spíše budete muset otvírat další porty.

Otázka: Jak hodně je v Čechách využívána 60ti denní podpora a jak je kvalitní?
Odpověd: V začátcích to byl cca jeden telefonát denně, nyní je to asi deset volajících. Technici na podpoře mají jednak vlastní zkušenosti a navíc jsou konfrontováni s instalační bází 50.000 zákazníku, na které se dále učí. Podpora je rozdělena na ‚first level‘, který je určen pro začátečníky s běžnými problémy s instalací, ‚second level‘ je pro ty, kteří mají problémy např. díky ‚exotickému HW a podobně‘ a ‚third level‘, který je samostatně placený a zaměřuje se na větší zákazníky (celopodniková řešení a podobně).

CS24_early

Co říci závěrem. Můj osobní pocit s představení SuSE je velmi dobrý, pokud se podaří naplnit všechny plány a přání, Linux se zase o kousek přiblíží k běžným uživatelům a to je určitě dobře. Pokud zvažujete přechod na Linux a máte z něho obavy, může pro vás být SuSE, díky české podpoře, dobrou volbou.

Odkazy:
www.suse.cz
www.suse.de

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

V roce 1998 jsem s Michalem vymyslel a založil Root.cz. Poslední článek na Roota jsem napsal v roce 2007. Teď píšu spíš na tomaskrause.cz a tvořím si bitcoinvkapse.cz.