Pravděpodobně budu za přehnaného optimistu, ale pokud se podíváme na AMD před vydáním Ryzenu, tak články tohoto typu mohly v nadpisu místo Intelu zmiňovat právě AMD. Nejsem zarytý fanoušek Intelu a mým jediným kritériem při výběru je poměr cena/výkon, výrobce u mě v tomto případě nehraje roli. Na druhou stranu podobného obratu, jako AMD s Ryzeny může dosáhnout i Intel a bude to jedině dobře. Protože se může stát, že AMD cenami poroste a usne na vavřínech, jako tomu bylo u Intelu před vydáním Ryzenu a to doufám nikdo nechce.
„[...] Kdyby to jeden z nich zabalil, patenty shrábne nějaký troll, začne dělat drahoty, a toho druhého tím potopí.“
Popravdě to, co popisujete, já osobně považuji za optimistický scénář. Pokud by totiž AMD i Intel skočili, jak popisujete, tak by se celý technologický svět posunul o 10-20 let zpět (hrubý, neodborný odhad). A až by důsledky padly i na ty papaláše tam nahoře, možná by i třeba začali řešit příčiny a něco s tím všeobecným patentovým problémem udělali.
Jenže já se spíš obávám, že toho druhého (Intel / AMD) by trolli nepotopili, jen by jim zkompilovali život a zaplatil by to samozřejmě zákazník. A papaláši mají natunelováno dost na to, aby je to nijak netrápilo. Takže jsme IMHO v patu tak-jako-tak, jen v tom druhém případě bychom víc platili za elektroniku (což už by byla jen další položka v řadě, které vévodí ony pokuty za potenciální pirátění kompletně popírající presumpci neviny).
Mozno ma niekto opravi, ale mal som pocit ze minimalne v niektorych benchmarkoch A12/A13 procesor celkom solidne konkuruje i5-XXXXu - i bez koprocesorov. A to sa vacsinou porovnavaju mobilne procesory (s TDP << 15W) s notebookovymi.
Pre Apple asi nebude taky problem zvysit TDP == vykon (mozno i na uroven desktopovych CPU, ak to zvladnu chladit)... Inak by sa do toho asi nepustali, resp. zacali by postupne len s macbook air.
Napr. https://www.notebookcheck.net/A13-Bionic-vs-6287U-vs-A12-Bionic_11496_7039_10166.247596.0.html (geekbench, mozilla kraken) ... Samozrejme by som to nebral ako absolutne vysledky, ale kazdopadne pre orientaciu to ukazuje ze i5 asi nebude 10x rychlejsi ako A13, mozno ani 2x (zvlast po tom zvyseni TDP)... Tipujem ze Apple dokaze zhodnotit objektivne, ako su na tom s vykonom (+ vs. spotreba).
Intel vlastnil v minulosti 5% AMD
Momentálne je to nereálne.
Ak by do polovice Q2 2017 neuviedlo AMD aspoň jeden komerčne veľmi úspešný produkt (Zen,Vega) , atk by muselo na prelome Q2/Q3 vzhlásiť ochranu pred veriteľmi lebo by majetok AMD bol nižšší ako záväzky vrátane úverov..
Koncom Apríla/dubna 2020 splatilo AMD mimoriadnou splátkou 1/3 tretinu zvyšnej sumy cudzích zdrojov(kroé už vtedy boli 1/5 úrovne z Q1 2017). Ak sa to zopakovalo minulý a tento mesiac, tak je AMD 4 dní bez cudzích zdorojov a teda v skoro ideálnej ekonomickej kondícii.
A čo sa týka ceny AMD.
https://finance.yahoo.com/quote/AMD/
skúste kliknúť MAx -pre celú históriu ceny a pochopíte, že teraz by AMD kupoval len blázon.. (veď je na historických maximách To bolo 19.2.2020- kedď to bola chvíľi 59,27 USD/kus účastiny AMD)
A no tom Mubadala zarobila
Mubadala prodala jednu část AMD, jen aby výhodněji koupila jinou
10. 3. 2017
nejasnostem učinil konec analytik Austin Craig, který zná dobře smlouvy mezi AMD a Mubadala, které definují vzájemné postavení obou firem.
Součástí těchto smluv je záruka ze strany AMD, že Mubadala může kdykoli - nejpozději však do 29. února 2020 - od AMD koupit 75 milionů akcií za $5,98 kus.
To je velmi pěkná cena, zvlášť při stávajících $13,63 za kus. Jenže tato záruka má jeden háček. Platí pouze pokud Mubadala (i touto transakcí) nezíská více než 19,99% podíl v AMD.
https://diit.cz/clanek/mubadala-prodala-akcie-amd-pro-nakup-jinych
o ale v ostali len oni
Výrobců křemíkových čipů ubývá, i těch schopných
1. 12. 2014
Proces je to ale tak pozvolný, že si jeho dopady průběžně neuvědomujeme. Za dekádu mezi lety 2002 a 2012 zanikly 2/3 výrobců, za poslední dekádu ještě více…
https://diit.cz/clanek/vyrobcu-kremikovych-cipu-ubyva
resp. graf
https://diit.cz/sites/default/files/intel_chart_number_of_players_with_a_leading_edge_fab.jpg
A zetej štvorky GF to zabalilo s 7nm
GlobalFoundries: Zastavujeme vývoj 7nm procesu. AMD: Nevadí, vyrábíme u TSMC
28. 8. 2018
https://diit.cz/clanek/globalfoundries-zastavila-vyvoj-7nm-procesu
S Intelom je to ako s diaľnicou z Bratislavay do Košíc
Intel plánuje 7nm procesory na rok 2017, v zařízeních pak v roce 2018
17. září 2013
Na IDF představil Intel řadu novinek, v oblasti desktopových a mobilních čipů
https://www.zive.cz/bleskovky/intel-planuje-7nm-procesory-na-rok-2017-v-zarizenich-pak-v-roce-2018/sc-4-a-170584/default.aspx
Júl 2007: Fico trvá na diaľnici do Košíc – rok 2010
Premiér Robert Fico je stále presvedčený, že motoristi sa v roku 2010 plynulo dostanú diaľnicou z Bratislavy do Košíc.
13. júl 2007
https://www.sme.sk/c/3392421/jul-2007-fico-trva-na-dialnici-do-kosic-rok-2010.html
Bratislavu a Košice spojí diaľnica už v roku 2022. Má to však háčik – ako vždy
12.9. 2019 20:00
Bývalý režim mal pritom víziu obe metropoly spojiť už v roku 1990.
(pozn,. a aj v tom roku 2022 to bude cez Maďarsko)
Európska únia finančne podporí výstavbu diaľnice M30, ktorá bude druhým cezhraničným prepojením Maďarska so Slovenskom.
https://www.trend.sk/spravy/bratislavu-kosice-spoji-dialnica-roku-2022-ma-to-vsak-hacik-ako-vzdy
Samsung detto
Zpoždění 7nm EUV procesu Samsungu je spoluzodpovědné za 78% finanční propad
5. 11. 2019
Společnost Samsung na konferenci o (momentálně nepříliš dobrých) finančních výsledcích oznámila chystané zahájení masové výroby na 7nm EUV procesu, který se tím dostává do skluzu o další půlrok…
https://diit.cz/clanek/zpozdeni-7nm-euv-procesu-samsungu
A TSMC má tiež problémy
7nm proces TSMC nedosahuje původně avizovaných výsledků
8. 11. 2018
https://diit.cz/clanek/7nm-proces-tsmc-nedosahuje-puvodne-avizovanych-vysledku
AMD je fabless. Intel má teď zrovna horší časy, ale je nezávislý (na TMSC).
Ono to vypadá strašně, TMSC jde na 5nm a Intel se zapotil na 10nm - jenže není nanometr jako nanometr. Skutečnost popisuje jiná jednotka - MTr/mm2. Podle tohoto 10nm Intelu je někde mezi 6 a 7nm TMSC. Část potíží Intelu je v tom, že AMD dělá chipletty, Intel dělá CPU jako jeden čip - je otázka, jestli by s tímto neměli v TMSC podobné potíže, jako Intel.
Doufám, že se Intel vymotá z potíží, jinak nám AMD za chvilku pěkně osolí ceny a budeme tam, kde jsme byli.
26. 6. 2020, 09:22 editováno autorem komentáře
Presne tak.
Nedavno som kupoval som notebook, precital kopec benchmarkov, a rozdiel vobec nie je velky, dokonca 9. gen Intel i5/i7 vychadzal rychlejsi - pri vyssom TDP a cene - co ma nezaujima, pac ma zaujima vydrz na bateriu a cena pocitaca, a to dokaze vyrobca pocitaca ciastocne kompenzovat.
Druha vec je ze Intel ma "diskutabilny" marketing, utajuje security problemy, a Linusovi sa nepaci sposob akym ich fixuje. To je obrovsky problem, subjektivne vacsi ako technicke zaostavanie. A ludia na tomto serveri, ako napriklad autor clanku, su nasrani obzvlast! :)
V kazdom pripade, Intel je stale najvacsi vyrobca procesorov, a dobehnut technicky naskok AMD nie je vobec nemozne, a konkurencia je vzdy dobra, takze ja osobne im drzim palce!
HP Prime už ale nie je ono. Farebný, dotykový, podsvietený displej a výdrž na baterku ako bežný mobil, teda niekoľko hodín maximálne dní. Aj bez používania musím minimálne 1x za mesiac baterku dobiť. To už nie je HP-50G, ktorá na mikrotužkové baterky dokáže pracovať týždne a nepoužívaná vydrží na sadu bateriek mesiace až roky.
V mojom "postapokalyptickom balíčku" mám preto HP-50G a Ti-89 spolu so sadami nabíjacích AAA bateriek a solárnou nabíjačkou, ale HP Prime používam len ako hračku :-)
Kalkulačka s podsvieteným, dotykovým displejom neprináša žiadny bonus oproti "kalkulačkovej" aplikácii v mobile. Na rozdiel od toho, kalkulačka typu HP-50G, schopná pracovať na sadu batérii týždne, je doteraz obľúbená medzi ľuďmi pracujúcimi "mimo civilizácie" (napr. geológovia) ktorí potrebujú mať k dispozícii určitý, aj keď relatívne malý, výpočtový výkon, pričom nemajú dlhodobý prístup k tej zásuvke.
Čekal bych, že geolog častěji také fotí a používá GPS, než jen počítá na kalkulačce, píše do sešitu a kreslí tužkou do mapy. A tak v dnešní době bude mít na delší výpravě na batohu outdoorový solární panel a uvnitř powerbanku. Druh, ve své době dokonalý, který se nedokáže adaptovat na změnu prostředí, přežije nejpravděpodobněji jen v podobě zkameněliny.
Hlavní je pořád kupodivu kladivo, tužka, papír a geologický kompas. Tedy mluvím za strukturní geologii. Do stereogramu pak jen zakresluješ plochy nebo linie reprezentující různé geologické struktury. Graficky se dá řešit na místě spousta věcí, ale kalkulačku zas moc neužiješ. Pokud má něco smysl počítat, je lepší to zapsat a pak to zpracovat naostro.
Pro zvědavce: https://nbviewer.jupyter.org/github/ondrolexa/apsg/blob/master/examples/apsg_tutorial.ipynb#StereoNet-class
Moderní geologie je hlavně o zpracování seismografických dat, gravitačních a magnetických anomalií, vrtných vzorků, co je na povrchu, není moc zajímavé. Hodně práce s hodně složitou technikou. Určitě je třeba občas něco v terénu narychlo počítat. Samozřejmě na zpracování nasbíraných dat kalkulačka moc nedostačuje.
29. 6. 2020, 18:08 editováno autorem komentáře
V tomhle se zásadně pletete: "Co je na povrchu, není moc zajímavé." Co je na povrchu, bylo často před miliony let pod povrchem, takže nejen že to je velmi zajímavé, ale z velké části je to jedinný zdroj dat. Seismika vám nedá odpověď na podrobné minerální složení, stupěň krystalizace nebo metamorfózy. Všechny sedimenty jsou na povrchu, taky důležitý zdroj dat.
Ok ale řeč byla o: Umí vs neumí RPN.
Jinak Prime má proti 50g obrovskou výhodu v rychlosti a velikosti ,,Rom"
potažmo i RAM. Také má oproti 50g skutečně použitelné 3D grafy, coš je dáno displejem (Farebný, dotykový). Také CAS je pořádně vylepšený.
Štve ně absence tlačítek F1-F6, ty tam skutečně měly být.
Osobně nejvíce používám Voyage 200 :)
Zase oproti počítačovým respektívne tabletovým CAS aplikáciam je obmedzená HP Prime. Ak by som nebol "fanatik do kalkulačiek" tak by som reálne zvažoval, či si kúpim fyzickú HP Prime alebo len jej verziu vo forme aplikácie na mobil/tablet. Plnohodnotná verzia HP Prime Pro s rovnakou funkcionalitou ako fyzická kalkulačka stojí 21€, kým osekaná verzia HP Prime Lite (napríklad bez možnosti programovania) je zadarmo. Fyzická kalkulačka stojí cca. 150€.
Toto je pre mňa ultimátna RPN kalkulačka. Zatiaľ ju nemám, ale myslím si, že dlho odolávať nevydržím :-)
https://www.swissmicros.com/dm42.php
26. 6. 2020, 14:37 editováno autorem komentáře
Áno, ale to je "biznis" kalkulačka, ja mám radšej tie "vedecké".
Mám tento klon HP-15, je to tiež emulátor na ARM, kde beží originál FW z HP-15. Vraj pôvodný FW HP-15 mal nejakú "dieru" v licencii a teda je to v podstate freeware.
https://www.swissmicros.com/photos_feb2016/DM15_front_large.png
ja mam HP12C HP15C i HP16C, Dal jsem za ne radove pred 10ti lety majlant, dnes uz bych to neudelal. Je v nich par stovek euro.
12C byla genialni, je to nejdele vyrabena kalkulacka vsech dob. V dobach, kdy urednici v bankach nemeli computery, na teto kalkulacce byli schopni spocitat hypoteku behem par sekund. Je zajimave, ze v manuale jsou priklady s radove 10 az 15% uroky. Zda se, ze v te dobe byla v USA pekna inflace.
15C pouzivam sice ne denne, ale velmi casto, lezi mi tady mezi klavesnici a monitorem. I prestoze mam na computeru jeji emulator, na cokoliv slozitejsiho nez sumu par cisel a pripocitat dan, pouzivam fyzickou kalkulacku.
16C je ovsem propadak. Na to prisel i HP, prestal ji vyrabet pomerne rychle. Pouzivam ji velice malo (zato ma velmi zachovalou klavesnici :-). Neni moc prakticka. Ovsem pokud potrebuju prevadet cisla mezi hex-dec, je k nezaplaceni - zadna jina kalkulacka to nema tak jednoduche. Proto ma i tato kalkulacka sve pevne misto mezi klavesnici a monitorem, lezi POD hp15c :-) Nevyhoda tohoto ulozeni je ovsem ta, ze kdykoliv potrebuju HP15, vytahnu HP16. A naopak.
Co se tyce rychlosti - v pomalosti je krasa. Mam i WP34S https://commerce.hpcalc.org/34s.php , coz je HP 30b (propadak) s vymenenym firmware. Tahle kalkulacka je nedostizna. Ma ARM, takze velmi rychla (ty try HP1x jsou vsechny original s pomalym processorem). Jednou jsem cosi pocital, mam pocit, ze to byla 40. iterace tetranacciho na plny pocet mist. Napsal jsem program pro HP15C, odladil s malym poctem iteraci a spustil naostro. A ono se nic nedelo. Tak jsem po par minutach napsal a odladil stejny program pro WP34, spustil. Za 1.5 sekundy jsem mel vysledek a HP15 jeste pocitala. Te to trvalo asi 3/4 hodiny. Ale stejne ji mam radsi :-)
> Je zajimave, ze v manuale jsou priklady s radove 10 az 15% uroky. Zda se, ze v te dobe byla v USA pekna inflace.
Mě fascinuje tohle: http://web.archive.org/web/19980114141133/http://www.fio.cz/top_vklady.html. Tou dobou jsem tahal kačera, v čem byl háček?
Tie 10-20% úroky v USA na prelome 70. a 80. rokov boli vďaka tomuto chlapíkovi:
https://en.wikipedia.org/wiki/Paul_Volcker
Podarilo sa mu tak úspešne potlačiť infláciu. Vtedy sa ešte centrálne banky reálne snažili chrániť stabilitu meny a nie zachraňovať skrachované štáty.
26. 6. 2020, 20:45 editováno autorem komentáře
WP-34S mám aj ja, len sa mi "podarilo", keď som letoval kryštál na hodiny, sa pájkovačkou dotknúť plochého kábla ktorý pripája LCD, niektoré segmenty tak nefunguju.
Tie klony HP-1X od Swiss micros majú prepínateľný hodinový kmitočet 12/48MHz a aj na 12Mhz to beži cca. 7x rýchlejšie ako originál.
Ti Švajčiari robia aj klon HP-16. Alebo v originálnej veľkosti, alebo menšiu vo veľkosti kreditky.
https://www.swissmicros.com/photos_feb2016/DM16L_pouch_large.png
Ono myslím že je aktuálna situácia na trhu pozitívna, ale je dôležité aby Intel začal niečo robiť, lebo ak to pôjde takto dlhodobejšie, AMD bude v podstate to čo bol Intel pred rokmi, a vývoj zas spomalí. Ohľadom ARMu, mobilov atď... nikdy nepochopím jak niekto môže mobilný telefón nazvať počítačom. Podla mňa reálne nikdy ale fakt nikdy to nenahradí desktopy (či už stolné počítače alebo notebooky). Však mobil nezvláda toľko vecí... a nejde len o to že potrebuje miliardu komprocesorov na každú špecifickú činnosť.
To áno, ale žiaľ masy sú len sprostá degenerovaná skupina konzumentov, čo 8 hodín strávia na Facebooku čítaním bludov alebo pozeraním videí s koťátky. Na to samozrejme mobil stačí a je rýchlejšie prístupný. No ja do tejto skupiny ľudí nepatrím. Samozrejme tiež nejaký obsah konzumujem, ale určite nie v takom rozsahu a počítač používam taktiež k edukácii, práci a tvorivým činnostiam (či už programujem, kreslím, píšem, streamujem alebo čokoľvek iné). Žiaľ ale takýchto proaktívnych a tvorivých ľudí je málo. Takže áno mobily na pasívnu činnosť, konzumáciu obsahu stačí, ale i tak pre mňa desktop bude desktop a mobil mám len na telefonovanie a čítanie e-kníh, prípadne na rýchle prezretie mailu či Internetu, keď desktop nemám k dispozícii)
26. 6. 2020, 22:15 editováno autorem komentáře
"AMD se přitom vyčerpává šíří záběru. Tam, kde Intel nemá jediný procesor v konzolích, zásobuje AMD jak Xboxy, tak Playstationy. Tam, kde Intel má malá integrovaná GPU a možná – zdůrazňuji možná – přijde s něčím větším v nadcházejících měsících, odčerpává AMD ze svých nasmlouvaných kapacit na hromady Radeonů pro hráče a také pokročilejší procesory typu APU v relativně velkým GPU uvnitř."
Nekdo v tom vidi vycerpavani, ja v tom vidim celkem slusne zajistenou poptavku.
A jeste jedna vec - vysvetlil uz nekdo, co do tech pocitacu budou davat za ARMy ? Vzdyt posledni procesor nesel pres 3 Ghz, to ma mit az jejich dalsi generace. Chapu, ze samotna frekvence neni jedinou vlastnosti procesoru, ale vzdyt je to strasny propad.