Hlavní navigace

Svoboda slova se vztahuje i na zdrojový kód

Kalifonský státní odvolací soudní dvůr ve čtvrtek uznal, že počítačový kód použitý k "odkódování" DVD je pravá řeč (pure speech). Kód, který byl na webu zveřejněn, je písemným vyjádřením autorových myšlenek, ať již je autorem kdokoli, na alternativní dekódování CSS ochrany DVD ...
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

… Nicméně po zkompilování do jedniček a nul již za myšlenky být považován nemůže. Citací prvního dodatku americké ústavy zrušil rozhodnutí předchozího soudu, který zakazoval zveřejňování kódu na Webu.

Mezitím je však stále v běhu jednání u federálního a podobné u NewYorského soudu, týkající se publikování DVD desčrambleru DeCSS. Není jisté, zda zde techno-libertaniány používaná obrana „kód je řeč“ bude mít úspěch.

Každopádně je to velká věc, neboť soud uznal, že První dodatek převáží i prohlášení něčeho obchodním tajemstvím. Tato causa začala koncem roku 1999, kdy DVDCCA (DVD Copy Control Association) a obchodní klika filmového průmyslu zažalovala webdesignera Andrewa Bunnera a mnohé blíže nespecifikované další lidi za zveřejnění DeCSS kódu, který napsal Jon Johansen, na svých stránkách. Žaloba zněla, že použili tajné proprietární informace, a tak porušili obchodní tajemství filmových společností.

V lednu 2000 vydal soud předběžné opatření, které zakazovalo zveřejňování a jiné šíření DeCSS a dalších informací z těchto tajných věcí odvozených.

Soud toto rozhodnutí zrušil. O tom, zda Andrew Bunner porušil obchodní tajemství, se rozhodne v dosud probíhajícím řízení. Dle soudního rozhodnutí může být Bunner trestán pouze, pokud mu bude prokázáno porušení tohoto tajemství.

MIF obecny

Vyjádření DVDCCA se během čtvrtka nepodařilo získat.

Podrobnosti Wired a TheRegister.