Hlavní navigace

Svoboda slova se vztahuje i na zdrojový kód

2. 11. 2001
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Kalifonský státní odvolací soudní dvůr ve čtvrtek uznal, že počítačový kód použitý k "odkódování" DVD je pravá řeč (pure speech). Kód, který byl na webu zveřejněn, je písemným vyjádřením autorových myšlenek, ať již je autorem kdokoli, na alternativní dekódování CSS ochrany DVD ...

… Nicméně po zkompilování do jedniček a nul již za myšlenky být považován nemůže. Citací prvního dodatku americké ústavy zrušil rozhodnutí předchozího soudu, který zakazoval zveřejňování kódu na Webu.

Mezitím je však stále v běhu jednání u federálního a podobné u NewYorského soudu, týkající se publikování DVD desčrambleru DeCSS. Není jisté, zda zde techno-libertaniány používaná obrana „kód je řeč“ bude mít úspěch.

Každopádně je to velká věc, neboť soud uznal, že První dodatek převáží i prohlášení něčeho obchodním tajemstvím. Tato causa začala koncem roku 1999, kdy DVDCCA (DVD Copy Control Association) a obchodní klika filmového průmyslu zažalovala webdesignera Andrewa Bunnera a mnohé blíže nespecifikované další lidi za zveřejnění DeCSS kódu, který napsal Jon Johansen, na svých stránkách. Žaloba zněla, že použili tajné proprietární informace, a tak porušili obchodní tajemství filmových společností.

V lednu 2000 vydal soud předběžné opatření, které zakazovalo zveřejňování a jiné šíření DeCSS a dalších informací z těchto tajných věcí odvozených.

Soud toto rozhodnutí zrušil. O tom, zda Andrew Bunner porušil obchodní tajemství, se rozhodne v dosud probíhajícím řízení. Dle soudního rozhodnutí může být Bunner trestán pouze, pokud mu bude prokázáno porušení tohoto tajemství.

CS24_early

Vyjádření DVDCCA se během čtvrtka nepodařilo získat.

Podrobnosti Wired a TheRegister.

Byl pro vás článek přínosný?