Hlavní navigace

Szulik: spojí nějaký dobrák Linux s Osamou bin Ladinem?

6. 12. 2002
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

V úterý na Enterprise Linux Forum Conference & Expo, které se konalo v Bostonu v americkém státě Massachusetts, promluvil v klíčovém projevu šéf Red Hatu Matthew Szulik. Jeho košatý projev jsem nalezl hned ve třech článcích, které se pěkně doplňovaly a dávají nám poměrně solidní náhled na celý projev.

Ve své promluvě připomněl událost, která se v Bostonu udála před 229 lety. Bostonští občané se onehdy vzbouřili proti nesvobodě, předpisům a daním z Anglie a ve jménu nezávislosti vysypali náklad britského čaje do vody. Tuto událost Szulik zmínil v souvislosti s legislativními manévry, které hrozí omezováním svobody slova a potlačením inovací. Zejména si „povšiml“ zákona Digital Millenium Copyright Act (DMCA) a korporátních snah o prosazení dalšího rozšíření ochran autorských práv.

Dle jeho vlastních slov ho tyto věci neskutečně děsí, ptá se, co bude dál, a v jasné narážce na dochucení přístavní vody čajem v roce 1779 se ptá, jak je možné, že žádná vzpoura se dnes nekoná. Připomínám, že Red Hat proti DMCA vyvíjí již dlouhou dobu různé aktivity, včetně vlastního demonstrativního protestu v září tohoto roku. Matthew Szulik se též snažil apelovat na představitele státu a soudní moci, aby znovuotevřeli DMCA a provedli v něm významné změny.

Velmi kladně ohodnotil rozhodnutí státního návladního státu Massachusetts, který nepřijal soudní rozhodnutí ve věci USA vs. Microsoft a podal proti rozsudku odvolání. Vyrovnání, které soud posvětil, totiž jemu a kolegovi z West Virginie přišlo nepřiměřeně měkké. Szulik připustil, že intelektuální výpady z Redmondu, sídla Microsoftu, mohou skutečně jeho firmu ohrozit.

Naštěstí Linux dnes nabízí takové kvality, že poměrně úspěšně útokům odolává a naopak neustále získává novou půdu. Pro firmy totiž přináší velké možnosti úspor a další výhody, a tak nevidí budoucnost vůbec černě. Podrobnosti naleznete v článku na Boston.internet­.com

Autorka článku na CRN představila páně Szulikovu řeč v lehce jiném tónu a provedení. Používá mnoho citací, a tak nabízí možná přesnější pohled na celé vystoupení.

Šéf RH Matthew Szulik podle ní vidí v právních aktivitách Microsoftu, snažícího se porazit Open Source využitím patentových a autorskoprávních zákonů, velké nebezpečí a skutečnou hrozbu.

Pan Szulik dokonce vyjádřil obavu, že nebude trvat dlouho a nějaký dobrák spojí Linux s Osamou bin Ladinem, protože předchozí snahy Microsoftu popsat Linux jako rakovinu již nemají tu správnou průraznost.

Dále se věnoval i otázkám konkurence na linuxovém trhu a vztahu k alianci UnitedLinux. Vyjádřil naději, že kvůli snahám UnitedLinuxu o přebrání části trhu od Red Hatu snad nedojde k rozdělení linuxové komunity do soupeřících táborů, protože zde prostě je dostatek prostoru pro více než jednu distribuci. Pravil též, že větší konkurence je dobrá věc, což hned využil k útoku na Microsoft, když poukázal na to, co se stalo, když tu přes 23 let „žádná konkurence“ nebyla.

Poslední příspěvek, na který mé oko padlo, se nachází na serveru SearchWin2000. K předchozím informacím přidává další postřehy.

Pan Szulik se podle něj znímil, že největší výzva stojí před Linuxem na poli desktopovém a v oblasti kompatibility souborů a přenositelnosti dat s Windows. Donedávna se v podnikovém světě dokonce o desktopu v souvislosti Linuxem nemluvilo ani neuvažovalo. Dnes je to samozřejmou součástí prakticky každé takové diskuse. Též zmínil jakýsi zlatý grál pro Red Hat v oblasti desktopu, a to dobýt 10 až 15 % z tohoto trhu.

Závěrem se soustředil na čtyři záležitosti důležité pro Red Hat. Je mezi nimi prohlížeč Mozilla, vývoj OpenOffice, dosažení kompatibility na úrovni základního kódu a snižování nákladů na správu software.

skoleni

Neopomněl zmínit ani aktuálně diskutovanou studii IDC, kterou sponzoroval Microsoft. V ní za určitých podmínek vyšly Windows 2000 z hlediska TCO (Celkové náklady na vlastnictví) lépe než Linux. Aniž by pitval kvality oněch podmínek, pravil na adresu podobných výzkumů, že všechny tyto informace jsou dobré, neboť dávají zákazníkovi možnost si vybrat. Nicméně dodal, že pokud se jedná o dvě tak odlišná prostředí, je velmi obtížné je rozumně srovnávat. Připomenul též fakt, že datová základna pro studii IDC je více než rok stará a za tu dobu se toho opravdu mnoho změnilo.

Informace o studii IDC vyjdou v samostatném článku v této rubrice.