Hlavní navigace

Tahová střílečka Frozen Synapse: naplánovat a rozstřílet

Adam Štrauch

Tento týden byl spuštěn Humble Frozen Synapse Bundle, v rámci kterého máte možnost získat hru Frozen Synapse za cenu, kterou si sami zvolíte. Frozen Synapse je originální 3D tahová strategická hra, která sice netrhá žebříčky prodejnosti, ale dostalo se jí mnoha uznání ve světě.

Humble Frozen Synapse Bundle je již pátý Bundle ze série Humble Indie Bundle, což je experiment, v rámci kterého se prodávají balíky multiplatformních her a kde nefiguruje prostředník, jak ho známe u běžně prodávaných her, tedy distributor. Cenu si může kupující zvolit a rozdělit ji mezi charitu, Humble Indie Bundle a vývojáře. Bundly jsou k dostání po omezený čas, většinou 14 dní a během nich uživatelé zaplatí i více jak milion dolarů. Nákup bundlů je pohodlný, dá se platit přes PayPal, Google Checkout nebo přes Amazon. Po zaplacení zvolené částky dostane uživatel e-mail s odkazem na stránku se zakoupenými hrami. Ty je možné stáhnout buď přímo nebo přes torrent. Pokud je hra na Steamu, dostane uživatel klíč, kterým se mu zpřístupní i tam, takže nepřijde ani o pohodlí, které má u jiných her. Zkrátka Humble Indie Bundle si našlo své příznivce.

Problémy se spuštěním

Dostat se ke hře a nainstalovat ji není tak složité, jako ji spustit. GNU/Linux je velmi různorodé prostředí, a tak jsou problémy s uzavřeným softwarem na denním pořádku. Problémy se Frozen Synapse nevyhnuly a pokud se vám objeví podobná hláška jako mně:

$ ./FrozenSynapse
Alert: Error Could not find a compatible OpenGL display resolution.  Please check your driver configuration.
Exiting 

Pomůže hře trochu pomoci zvolením rozlišení:

mkdir -p ~/.local/share/FrozenSynapse/common/preferences
echo '$pref::Video::Resolution = "1680 1050 32";' > ~/.local/share/FrozenSynapse/common/preferences/prefs.cs 

Hodnoty si samozřejmě upravte podle sebe. Na stejnou hlášku narazila kupa uživatelů, takže najít řešení byla otázka pár sekund.

Když se hra spustí, můžete ji přepnout z režimu okna do fullscreenu pomocí klávesové zkratky ALT + Enter.

Ve hře

Hned po spuštění je možnost se registrovat a zpřístupnit tak multiplayer. Registrace si žádá uživatelské jméno, e-mail, heslo a také CD-KEY, které najdete na odkazu, na kterém jste hru stáhli. Klíč má úctyhodných 21 velkých písmen v kombinaci s čísly. Bohužel nejde zkopírovat přes schránku, takže ho musíte opsat ručně.

Po registraci dostanete na výběr server, kde můžete bojovat s dalšími hráči, ale nechybí ani tutorial a hra jednoho hráče. Doporučuji se u tutorialu zastavit, vysvětlí vám systém, na kterém hra stojí, a nahrne do hlavy trochu zmatku, ze kterého můžete vycházet. Frozen Synapse není přímočará hra, v single playeru se snaží o příběh, vyžaduje od hráče schopnost strategicky myslet a předvídat a když se přehoupnete přes ovládání, vydržíte u ní celé hodiny.

Pět sekund nedýchat

Ale konec mlžení, herní pamětníci možná ještě znají hru Zloděj, která má také své kvality a akční část vloupaček podobnou s konceptem Frozen Synapse. Hrací plocha se hráči ukazuje z ptačí perspektivy a i když jde spíš o efekt, je v pěkném 3D. Prostředí nerozptyluje, naopak, je extrémní jednoduché, ale za to propracované a náhodně generované. Mimo různých objektů, jako jsou místnosti nebo jen překážky se nachází vojáci. Někteří jsou vaši, jiní nepřítele. V rámci misí se mohou počty různě měnit. Cílem je hry vymlátit vojáky nepřítele, a teď přichází ta zábavná část. Jak jste mohli postřehnout, jde o tahovou strategii a podání Frozen Synapse to znamená, že své vojáky naprogramujete k určitým akcím, které mají vykonat během dalších pěti sekund.

Vtip je v tom, že netušíte, co nepřítel udělá, a tak jen odhadujete, kam má voják koukat a jak se má chovat, jestli má nepřítele ignorovat a utíkat, snažit se ho zasáhnout a nebo jenom čekat, jestli půjde někdo kolem. Vojáci mají k dispozici kulomety, brokovnice nebo granátomety, které udělají i solidní díru do pevné překážky. Jednotlivá kola jsou omezena tahy a každý z nich má právě zmíněných pět sekund. Pro plánování máte k dispozici pouze polohu nepřítele, směr jeho pohledu a můžete tak jen odhadovat jeho postup podle toho, co udělal v předchozím kole.

Mise mohou být různé, například postřílet rychle běhající civilisty během pěti kol nebo eskortovat špiónku z jednoho konce plochy na druhý. Celkem je v single playeru 55 misí a pokud vám to nestačí, můžete použít skirmish s generátorem map nebo si zastřílet s ostatními přes multiplayer.

Hra se snaží o to, aby i její opakování přineslo něco nového, takže když se vám některá mise nepovede a začínáte znovu, u některých rovnou dostanete úplně novou mapu. Ta se samozřejmě drží v nastavených kolejích.

Pokud se vám naopak podaří nějakou misi dokončit, můžete celý průběh boje odeslat jako video na YouTube. Hra integruje také Twitter a Facebook podobně jako třeba Altitude. Pokud máte rádi multiplayer, ale z nějakého důvodu se nechcete připojovat k oficiálním serverům, dá se hrát s druhým hráčem přes e-mail.

Závěr

I když princip, na kterém je hra Frozen Synapse založená, je jednoduchý, nestane se vůbec stereotypní. Za každým odklepnutým plánem vás čeká něco nového, něco, co jste nečekali a co vám zkomplikuje postup hrou. I když se vám podaří odhadnout, jak se bude nepřítel chovat, stále nemáte vyhráno. Zbraně na větší vzdálenost postrádají přesnost, takže setkání dvou vojáků je o tom, čí kulka zasáhne toho druhého dříve. Smrt obou dvou najednou také není nic zvláštního.

I když vývojáři slibují běh hry na slabých počítačích jako jsou netbooky, na mém Eee zrovna dobře nepracovala. Desktop s dvoujádrovým Athlonem si samozřejmě poradil bez problémů.

Klady

  • Zajímavý single player s příběhem
  • Pět módů multiplayeru
  • Hra přes e-mail
  • Střídmá, ale do detailu dotažená grafika

Zápory

  • Občas dělá problémy rozdávání rozkazů, když jsou vojáci u sebe
  • Cukání na slabším hardwaru
  • Tahy AI by mohly být rychlejší

Našli jste v článku chybu?

2. 10. 2011 16:55

Mirek_ (neregistrovaný)

"GNU/Linux je velmi různorodé prostředí, a tak jsou problémy s uzavřeným softwarem na denním pořádku."

To mi přijde jako slušný doublethink :))

1. 10. 2011 21:44

Tommassino (neregistrovaný)

Hm, docela by mě zajímalo co to je to hraní přes email, to funguje jako tak, že si tahy hráčí posílaj přes email nebo jak? Přijde mi to přinejmenšim kuriózní.

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

DigiZone.cz: TV Philips a Android verze 6.0

TV Philips a Android verze 6.0

Podnikatel.cz: Změny v cestovních náhradách 2017

Změny v cestovních náhradách 2017

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Lupa.cz: Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA

Vitalia.cz: Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Měšec.cz: mBank cenzuruje, zrušila mFórum

mBank cenzuruje, zrušila mFórum

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Lupa.cz: Co se dá měřit přes Internet věcí

Co se dá měřit přes Internet věcí

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Podnikatel.cz: Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Podnikatel.cz: Udávání a účtenková loterie, hloupá komedie

Udávání a účtenková loterie, hloupá komedie