Staci na nabijanie na "podozrivych" miestach pouzivat "charge only" USB kabel, ktory nema funkcne datove vodice a funguju len tie napajacie.
Existuje dokonca zariadenie "USB Condom", ktore blokuje datove prenosy pri nabijani beznym USB kablom.
https://int3.cc/products/usbcondoms
Charge only kabe? Co je obsahem - dva fousy ? Ta spracka bude neco podobneho s ochranou proti prepeti....
No pak ale papa nejakym QC, QC3, QC4, Supercharge a podobnym technikam .... proste max 5,1V a 500mA - ani o fous vice ...
Ne to opravd neni ta spravna cesta u dnesnich telefonu s televiznima obrazovkama jiz temer tesne pod 1m pro zabavu ve 4k a baterii vhodnou spise jako tezitko na pracovni stul.
Zejmena mladym bych proto spise doporucil zdrzenlivost a rozvahu v tom kam co strkaji ;-)
"Charge only" kabel ktory mam, podporuje Quick Charge s max prudom 2A.
http://www.connectit-europe.com/en/product/ci-1229-premium-metallic-3-in-1-usb-cable-1m/
"....allows for simultaneous charging of up to three devices and also supports quick charging technology with a maximum current of 2 A."
en kabel som nerozoberal ani nemeral, ale predpokladam, ze datove vodice tam budu asi skratovane, co telefonu signalizuje, ze moze pouzit vacsi prud ako 0,5A.
to je ale "jenom" vetsi proud na 2 vodicich ktere vesmes nelze z ruznych duvodu vyuzit. (napr. proto ze kabel a konektory nejsou v nejlepsi kondici - klesne napeti a tel. to vza a vrati se na 500mA). Vetsina "rychle" nabijenych tel. podporuje nejake QC2/3/4 ktere ale vyuzivaji i datove vodice, jednak to "validaci" jak se vlastne bude nabijet, jednak pro vlastni prenos energie....
QC verze 1 vlastne uz v soucasne dobe neni povazovano za rycho nabijeni ale za minimalni standard. za QC se povaziju spise QC2 a vise (respektive jejich alternativy od konkurence Qalcommu).
Preenumerační proudová omezení na usb se uplatní pouze v případě, že se objeví po připojení něčeho do USB nějaký signál na datových lajnách. Kdo ví, jak funguje detekce usb1.x vs usb 2.0, ví naprosto přesně co hledat. Jinými slovy, nabíječky normálních telefonů používají jen ty napájecí lajny. Pochopitelně existují výrobci telefonů, kteří implementují komunikaci s nabíječkou, takže se potom telefon rychle nabíjí jen s vlastní předraženou nabíječkou, ale to je upřímně řečeno problém lidí, kteří si takovou sračku koupí. Nemíním ukazovat na výrobce.
Omezení na 50mA (usb 1.2) nebo 500mA (usb 2.0) nevykonfigurovaného zařízení dnes fakticky neexistuje. Celý tento systém by se mohl zrušit (jenže to by byl problém s kompatibilitou), protože ignoruje se už dávno.
Že používání USB pro nabíjení je nesmysl, tvrdím co se to dělá. Jednak ten konektor má "vršek a spodek", tudíž se zapojený nemůže protočit a tudíž překrucuje kabel, horší ale je, že ty 2A jsou na limitu fyzických možnosí microUSB konektoru, proto pořád řešíme přepalující se kabely.
Pokud jde o možnost zneužít datových linek, tak to je v podstatě už jen bonus celého nesmyslu. Je to tak strašlivě komplikované, že si nedovedu představit, že by to někdo dělal. Maximálně tak v nabíjecích stanicích na nádražích a podobných věcech, ale to snad soudný člověk nepoužívá. Ona otázka "na co je v tom kompl" je poměrně zásadní. A ano, má pochopitelně "dobrý důvod" tam být - viz výše zmínění výrobci.
Ale upřímně řečeno. Opravdu mají lidé v telefonech data, která za takovou námahu stojí? Jistě, je tu možnost ransomware, ale tam by se pachatel fyzicky našel hodně rychle.
> Hrůza. Když vezmu lano a strčím do smyčky hlavu, mohu se oběsit!
V lepších případech je rozhraní dostupné jen v případě, že je v telefonu zapnuté ladění pomocí USB. Zpráva ale upozorňuje na to, že na řadě telefonů je možné AT příkazy použít v každé situaci. I pří zamčeném telefonu s vypnutým laděním.
Takže když máš hloupého výrobce lana, můžeš se oběsit i bez smyčky.
[Milan Keršláger]
Napadlo me v podstate to same. AT prikazy jsou dle meho nazoru hodne uzitecna vec, ale to mistnim paranoikum asi tezko vysvetlite :) kdyby bylo podle nich uz by se nerusily jen lana a okna, ale take noze, pantofle, kavovary, vidlicky, zasuvky, knizky, pocitace... vlastne by mozna zrusili (nebo zasifrovali) uplne vsechno protoze je to potencionalne nebezpecne nebo znieuzitelne.
Temi paranoiky jsem nemyslel redaktory, ale nektere ctenare bezmyslenkovite, nekriticky a temer histericky reagujici ve chvili, kdy se v clanku objevi informace, ze nejaka vlastnost, program, ci cokoliv jineho je zneuzitelne, a nejradeji by tretinu systemu zakazaly, tretinu znepristupnily a zbytek zasifrovali.
Co se tyce clanku, myslim, ze na rootu porad vychazeji i velmi kvalitni clanky. Jinak bych jej nepodporoval. Co je vsak problem, ze je malo autoru a jeste min je tech kteri vec dotahnou dokonce. Je tu spoustu veci, ktere by chteli dokoncit. Mane me napada nedokonceny serial o blenderu, nebo o programovani portu.
Zrovna s tim poslednim souvisi jedna pomerne dulezita vec: To jak web jako je root.cz, abclinuxu, atpd .. nakonec vypada, neni jen dilem autoru, ale take jeho ctenaru. vemte si, ze pred temi deseti lety tu nebylo ani zdaleka tolik hateru, jejichz jedinou schopnosti projevu (nic konkretne proti Vam) nebylo nic jineho, nez se trefovat do autoru a urazet je. To potom velmi rychle prestane bavit kazdeho se o neco snazit, kdyz tu cte pod svymi clanky takovehle zgrindy. Povazte: Vas by to bavilo? Tehdy to nedovolia hlavne komunita ctenaru a krome stiznosti vystekali trola i z diskuze. (vyjimkou byl pan Bednar, jehoz clanky byly kolikrat dost silne sousto i pro me)
Takze myslim, ze hlavnimi problemy techto portalu jsou v prve rade nekteri sobecti, nevychovani ctenari, v druhe rade katastrofalni nedostatek autoru. Tech par co to tahnou sice odvadi dobrou praci, ale zachranit vsechno proste nemohou. A vysledky? Kdysi naprosto skvela Linuxozone je definitivne vypnuta, Na abicku skoro clanky uz nevychazi, Linuxsoftware na tom neni asi o moc lip a tady jeste jakz takz ....