Hlavní navigace

Trackballs

17. 12. 2004
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Myslím si, že v životě každého kyslík vdechujícího jedince nastane zvláštní období, ona magická chvíle, kdy si přejeme jediné. Vtělit se do malé, neposedné, barvy měnící kuličky a bezstarostně se kutálet po úzkých římsách. Zaručeně víte o čem mluvím, vždyť jste si tím také prošli. Pokud ne, nezatracujte, dokud nepoznáte. A právě tohoto pocitu, zadostiučinění, naplnění vaší tajné tužby se vám s hrou Trackballs dostane.

trackballs

Základní podstatou a smyslem celé hry je dostat se s kuličkou z bodu A překvapivě do bodu B. Přitom se snažíte nespadnout z říms bez zábradlí, po kterých se pohybujete, a někdy jsou to vskutku perné chvilky. Cestu vám komplikují různé bodce, kyselina, místa, kdy skáčete z jednoho pole na druhé… Jednou z věcí, které mě mile překvapily, byla rozmanitost Trackballs. Není zde jen jeden typ hry, ale hned několik módů, ze kterých si může náruživý pařan vybrat. Jsou to: A long way home, Kidz, Jump, The Four Seasons, Elite, Strange a The Con Tribe. Každý typ hry obsahuje větší počet dalších misí a můžeme je hrát na tři možné obtížnosti – normal, easy a difficult. Pro začátek bych doporučil easy – není to tak lehké, jak se zdá, a vězte, že vám kulička mnohokrát upadne. Výhodou je, že po splnění nějakého kola jej nemusíte projíždět znova – při další hře ho už můžete přeskočit.

trackballs

Grafika je více než dobrá. Úvodní menu je zpracováno účelně a zároveň působivě. Hra podporuje grafické rozlišení od 640×480×16 až po 1280×1024×32, tudíž žádné podivně se pohybující pixely. Zvuková stránka již tak dobrá není, nacházíme zde průměrné zvukové efekty, ale řekl bych, že to Trackballs příliš na žebříčku nesráží. Ke hře lze stáhnout soundtrack (na stránkách, ve formátu ogg) a nakopírovat do trackballs/share/music, bude vám potom během hraní automaticky přehráván. Zkoušel jsem obě skladby, ale ani jedna mě neoslovila – což, třebas čtenáři mají jiný hudební vkus.

Co vše si na nás programátoři připravili aneb Trackballs herní elementy:

Vzpomínáte si ještě na časy, kdy jste se jako kluci proháněli po polích, pouštěli draky a hráli kuličky stejně jako na obrázcích Josefa Lady? Já nikoli, leč kuličky jsem si v Trackballs užil navýsost. Ovládání Trackballs by zvládla i opice v letech po mozkové příhodě. Svou hrací kuličku vodíte po dráze několika způsoby. Pohybovat je vám dovoleno na všechny světové strany kompasu. A to buď šipkami, nebo num pad klávesami, popřípadě tahem myší. Dále je zde na rozdíl od podobných her možnost skoku klávesou spacebar (mezerník) nebo levým (popřípadě pravým) tlačítkem myši. Poslední věcí, kterou bych z ovládání zmínil, je klávesa shift, pomocí níž se kulička může pohybovat rychleji. Vyjma již zmíněné kuličky se ve hře objevují také jiné prvky. Některé z nich vám buďtež darem, jiné zlověstným prokletím:

trackballs

Mr Black neboli Černý, Pan Černý
představuje zde nepřátelskou kuličku, lze jej porazit za předpokladu, že jste našli Modpill Spikes (viz níže)

Modpill

Speed
zrychlí váš pohyb, žel jen na krátkou chvíli
Spikes
po jeho sebrání z vaší kuličky vyjede řada ostnů majících dvě kladné vlastnosti. Jednak působí jako protiskluzová ochrana při průjezdu ledovým povrchem, jednak se dají použít jako účinná zbraň proti Mr Black
Freeze
jak se dá odvodit z názvu, prostě vás to zmrazí
Glass
stejně jako sklo, i vy se stanete křehkými, na druhou stranu vám však zajistí imunitu proti kyselině

Typy terénů

písečný
zpomalí vás, mnohdy vás toto pole může zachránit před ošklivým pádem
kyselinový
vstupem na pole jste si podepsali rozsudek smrti, ochranou je Modpill Glass
ledový
na tomto místě se silně zhoršuje manipulace s kuličkou, pomoci vám může Modpille Spikes

Ve hře Trackballs je k potkání více elementů. Zmínil jsem jen některé, abych vám přiblížil rozmanitost levelů. Po zdárném dokončení úrovně se vám do vašeho skóre započítají tři položky. Zbývající životy, čas a obtížnost, na kterou jste level dohráli.

trackballs

Můžeme se potkat s celou škálou podobně zaměřených her. Trackballs není první a nebude ani poslední z tohoto typu, ale nevidím důvod, proč ji nedoporučit a nezkusit – na stránkách projektu zvolte sekci „Downloads“ – jsou zde k mání RPMky, DEBy pro Debian, binárka pro Windows, generická binárka a samozřejmě zdrojové kódy. Nejdříve jsem zkoušel kompilaci ze zdrojáků, leč nepovedlo se, a tak jsem použil binárku a funguje dobře, stačí rozbalit a spustit  ./run-trackballs

trackballs

Autor článku