Co se konektivity týče, tak nevím, kde se vzala premisa, že recenze musí být nutně pozitivní. Navíc streaming videa je jen jednou z mnoha funkcí, takže tvrdit, že zařízení je úplně k ničemu, je přehnané.
Desktopový Linux sice není bohužel podporován, ale Android ano, takže tematicky sem recenze zapadá. IPv6? :-))) DNFTT
nijak. Amazon Prime Instant Video mi bezi nativne v TV, iTunes obsah mi bezi pres Apple TV, obsah z DLNA mi bezi nativne v TV, youtube a jine mi bezi taky nativne v TV (i kdyz na youtube v TV nekoukam). Misto kupovani si podobnych krabicek a za*irani WiFi si kupte za +-500EUR chytrejsi televizi, pripojte ji k ethernetu a koukate na FullHD bez problemu.
nj, jenže ta tv bude za rok, max dva zastaralá = mezitím online služby pokročí mnohém dál. a nevěřím, že některý výrobce tv bude tu svou podporovat=aktualizovat dalších 5 let na úkor nových modelů. potom vychází výrazně zajímavěji jednou za rok-dva koupit poslední model "klíčenky" za cca 1kkč, která bude umět vše, co je aktuálně potřeba :)
jenomze kdyz ta klicenka za 1kkc neumi prehrat FullHD, protoze jeji vyrobce pouzil nejlevnejsi technologii, pak je to trochu nepouzitelny, nebo? Ja se bezne koukam na HD TV (pres SAT nebo pres internet) a prijde mi normalni koukat se na Full HD filmy treba z Amazonu. SD na 52" proste neni hezke a abych se omezoval jenom kvuli tomu, ze si usetrim 500EUR/4 roky je pro me nezajimave. Jestli vyrobce prestane podporovat nejakou funkcionalitu, kterou vyuzivam, tak si proste koupim televizi novou.
Co treba krabicka za 1500, ktera ma 4 jadro, fullHD hraje bezva a umi i linux ? :)
Uz asi rok si po chvilich hraju s ARM cudlama, rPI, CubieBoard2,a poslednich par ruznych verzi s rk3188 (minix neo x7, k888b,mk802iv,j22,...) - ty se mi libi nejvic.
Android je v poho, full HD bez zavahani, vykon je v super.
Linux jede bezva, akcelerace videa se da (asi) poresit vyuzitim knihoven pro mali z androida,
doprava do mesice(neco uz skladem mam,tak driv), clo resit nemusite (bud to cinan deklaruje jak 15 usd, nebo date 250 DHL primo pri prevzeti). Jede mi na tom uz rok server/par webu/ubuntu 14.04 (omylem jsem dal 2x nejakej upgrade;) , jede na tom i fedora 20(prvni ofiko arm fedora), cenovky mirne(asi 60 USD bez LAN,80 USD vetsi s LAN), da se domluvit sleva, premyslim o hromadnejsim dovozu. Rychlost interni pameti je asi 300MB/sec cteni(hdparm -t).
Kdyby to nekoho zajimalo, dejte vedet. xdrz@centrum.cz
Zvazuju hromadny dovoz.
Tohle mám podobně. Při stavbě baráku jsem si přitáhl k telce krom antény i 4x UTP. Na prvním z nich je telka (DLNA, ...), na druhým si hnízdí SAT set top box, abych se mohl na záznam z disku podívat kdekoliv, na třetím RPi, který doplňuje, co telka neumí. Čtvrtý je do rezervy, třeba kdyby si mládě, až vyroste, vydyndalo nějakou herní konzoli...
Ale když má někdo hlavu jenom na to, aby mu nepršelo do krku a žije s naivní představou, že u telky si vystačí jenom s koaxem a zásuvkou 230V, je to jeho boj. Sekaný HD obraz přes WiFi je jeho rozhodnutí.
Pokud je to starší výtvor někoho jinýho, tak
- Když koax vede v husím krku, není problém s ním potáhnout minimálně 1x UTP. I kdyby byly telky smyčkovaný, pětiportový switch je za pár korun, jeden port uplink, jeden port k další telce, tři porty pro místní užití.
- Pokud si někdo zakládá na tom, že mu "esteticky visí kabely po zdi" - provrtaná díra nad skříní, koax průvěsem do telky,..., tak nic nebrání tomu, aby si estetický dojem z tohoto díla umocnil ještě dalším chumlem kabelů.
- Když koax vede venkem po fasádě, je to neestetický a ochrana před bleskem dostane na zadek. V rámci odstranění tohoto nedostatku se toho dá řešit hodně a je to lepší, než to brát jako výmluvu proč nejde vyměnit okna a čekat, až techniku sežehne bouřka.Tahání uvnitř není problém ani bez bourání - dá se to s klidem vyřešit pomocí třeba LP 80X25, LPK 80X25, LP35,... http://www.kopos.cz/soubory/katalogy/eum_cz_2_listy.pdf
Takže kdo chce, hledá způsoby, kdo ne, hledá důvody. Taky jsem koupil barák, kde majitel nemyslel, ale šlo to krásně napravit...
A do toho staršího bytu jste se rovnou nastěhoval, nebo jste ho neprve více či méně zrekonstruoval ? Pokud už se provádí rekonstrukce (což se u staršího bytu provádí téměř vždy), tak zasekat do zdí televizní a UTP kabely není zas tak moc práce navíc.
Bydlím v domě, který byl postaven v době kdy ještě neexistovala ani televize, ale rozvody televize a internetu do všech místností byla jedna z prvních věcí co jsem provedl.
Asi se rovnou stěhoval, měli jsme to stejně (cca dva víkendy jsem měnil podlahu a obkládak koupelnu) . Ale jedna z prvních věcí, co jsme předělávali, byla elektrika. Jelo (resp jede se) se místnost po místnosti, momentálně mám v racku rovných 32 linek (cca 450m kabelu) + 6x koax na TV/SAT (120m včetně antén) ... Zasekat husí krk není od věci a vzhledem k tomu, že elektrika je zákeřná věc a nevyhovovala přesně mojí představě... ;)
co takto eth cez elektricke rozvody? myslim ze tp-link ma taketo krabicky http://www.tp-link.com/en/products/details/?categoryid=1657&model=TL-PA2010PKIT alebo 1GBPS krabicka http://www.tp-link.com/en/products/details/?categoryid=3140&model=TL-PA6010KIT#spec
Hezký, ale maximálně pro BFU na výletě z léčebny. A víš proč?
1. Tyhle krabičky makají v páru. Je to fajn, pokud připojuješ jedno zařízení, ale představ si třeba 3x NTB + TV. Sdílí to jedny kabely a jedno pásmo, řízení typu CSMA-CD, takže kolize paketů, jejich opakování s náhodným zpožděním,.. 20% paketů si prostě zopakuje a při čekání na volnou linku se ti kousne obraz. I kdyby to dávalo 1Gbit, s počtem zařízení přenosovka leze exponenciálně dolů.
2. Náchylnost na rušení. Stačí, když soused použije nějaký vadný/ low cost tržicový spotřebič a je vymalováno.
3. Žravost. Ať se to tváří jak chce, nejede to na vzdušnou vlhkost. Když ty krabky nahradím kusem kabelu, nemusím je krmit. Switch/router a koncový zařízení krmím stejně tak jako tak.
4. Cena. Nikdo mě nepřesvědčí, že sada dvou krabiček za 3 litry na vzdálenost 20m je levnější, než elektroinstalační lišta (9Kč/m) + UTP cat 6 (7Kč/m) + 2x keystone (á 20Kč, ať nežeru) a pár vrutů + hmoždinek. To se totiž v klidu vleze do pětikila.
Moje domácí síť zvládne momentálne switchovat 12,8Gbps (tenhle měsíc plánuju upgrade +50%, prostě se vymění jediná krabička v racku, až ji PPLko doveze). Umí to tvoje krabičky?
Jenomže řešení pro domácnost, který by mohlo konkurovat metalice, momentálně jaksi neexistuje. To není moje arogance, to je technický fakt. A posmívám se těm, co chtějí mít hi-tech vychytávky a zapmenou, že je potřeba to i nějak propojit...
Optiku bez konvertoru nemůžu použít se skoro ničím, svařování je drahý.
Všechno ostatní se dělí o nějaký úzký pásmo (padá prostupnost), reaguje na sousedy (možnost rušení nebo obsazení pásma) a dá se k tomu dostat zvenku.
A cokoliv obvykle vyjde podstatně dráž, než metr metaliky pod 10Kč. Takže "nechcú" není racionální argument. "nemôžu" viz moje včerejší argumentace katalogem Koposu.
Nedávno vyprávěl jeden elektrikář, jak si ho přizvala ženská k rekonstrukci baráku. A prý chce jenom jednu zásuvku v každé místnosti kvůli elektrosmogu, Data chtěla výhradně po WiFi, prý dráty moc září. Přišla na to po strašení doporučení jakýhosi kamaráda - domácího kutila.
Elektrikář jí dal dvouhodinový školení z elektrotechniky. Ve finále se realizovala použitelná elektroinstalace a dělala se i strukturka... A o tom to je, myslet, udělat si názor a nevěřit bezvýhradně lamám.
Tak samozrejme mohly by ti stacit i puvodni hlinikove rozvody, rozezrane elektrokrabice v sachtach, ozrane a vyschle konopi na sroubovanych plynovych rozvodech pamatujicich svitiplyn a zrezle puvodni vodovodni trubky. Armatury ktere uz davno nefunguji nebo uplne chybi.
Ale pak by ses snizil na level duchodcu kterym to staci a svym jednanim jsou schopni ohrozovat bezpecnost svych sousedu.
Takze stary byt -> rekonstrukce -> elektrika ->predelani puvodnich krabic a hlinikovych rozvodu -> sekani, listovani,protahovani sadrosem, vyroba rozvodnych sachet,podhledu,dvojtych podlah, instalacnich predsten. Do toho vseho krom elektriky muzes dat jakkekoliv draty. Nejdrazsi jsou stavebni prace. To jestli ti tam povede elektrika a vedle toho za dodrzeni odstupu nebo stineni utp je fakt v sume tech nakladu plivnuti do kyble s vodou.
A pokud jsi takovy byt zrekonstruoval a nepamatoval na rozvody pocitacove site at uz je to metalika nebo optika tak promin. Ale je to zasadni opomenuti.
Takovy chytry mam nejradeji. Vrazi do bytu treba skoro mega, ale telefonni drat je puvodni zvonkac hozeny pod omitku(rozezere izolaci) a datova sit je jedno nkove zarusene apcko protoze pan si az teprv uvedomil ze ty pocitace musi byt nejak zapojeny.
Jakkakoliv stavba je komplexni zalezitost a mezi rekonstrukce patri i technicka zarizeni budov -tj. i vnitrni telco site.
Jen absolventi betonove univerzity a developeri to vidi jinak. Dvacetkrat rozsekat byt pro kazde remeslo a pak to nauctovat kupujicimu.
Ne každý se stěhuje do bytu z dob první republiky. Největší problémy působí byty ze 60. a 70. let. Mají už rozvody v mědi, takže není až tak velká motivace je předělávat. Jádro sice necháváte předělat, ale zrovna koupelna, záchod a kuchyň si vystačí i bez ethernetu.
Zdi jsou z betonu, do obvodových vám nikdo dobrovolně frézovat nebude a vnitřní nosné jsou plné železa. Husí krky tam kolikrát jsou, ale pak zjistíte, že na hranici panelů si moc nesedly a je zázrak, že to ty kabely hned neustříhlo. Ale i přes tento zázrak kabel vyměnit nelze, natož tam natáhnout něco dalšího.
Podle mých zkušeností jen cca 20% rekonstrukcí proběhne hladce natolik, aby se tam ethernet natahal snadno. V dalších případech lze použít lišty ať už na zeď nebo do okraje podlahy (tam to chce ale kovové žlaby, protože podlaha pracuje). Nevýhodou je, že do lišty už tolik vodičů nenarvete. Jsme tedy na 80% rekonstrukcí, kde se ethernet natáhnout dá, byť za cenu kompromisů (jeden kabel na celý byt, takže u televize i v pracovně musí být router). No a pak zbývá 20% bytů, kde vám žádný řemeslník nebude ochoten pomoci, případně se budete bavit o investici v řádu stovek tisíc Kč.
Z vašeho "dvacetkrát rozsekat byt" soudím, že buď zkušeností máte málo, nebo jste naopak měl to štěstí takovou rekonstrukci dělat v cihlovém domě. V cihle je to řádově jednodušší než v betonu. Ona i drážka 7x7mm do betonu je kravál, trvá dlouho a hlavně je z toho velmi jemný prach, který se dostane všude, včetně bytů sousedů.
PS: Jsem elektrikář. Rozvody za peníze jsem dělal naposledy v minulém tisíciletí, ale v tomhle tisíciletí jsem už dva byty a jeden rodinný dům rekonstruoval. Ethernet je nakonec ve včech, ale jen v tom cihlovém domě to šlo tak hladce, jak tu někteří prezentují.
"Největší problémy působí byty ze 60. a 70. let." Blbost. V tomhle pohledu jsou nejhorší byty z posledních cca 10ti let. Ethernet existoval, ale není ve stavebních normách a lidi nenapadne, že ho mají chtít, tak se na to developer vys... a dělá se to dodatečně za svý. A podobně další věci. Proto ten 20x rozsekaný byt. Kolega před rokem řešil v bytě z r. 2009, že měl k TV jenom 1x UTP, na tom visel set-top-box od kyslíkářů a neměl jak přitáhnout DLNA... Tohle switch nevyřeší. A zamáznuto v omítce, další kabel se bez sekání přidat nedal :Q Nakonec teda rozdělil UTPčko na dvě dovojice, ale díky tomu je na max. 100Mbps.
"Mají už rozvody v mědi, takže není až tak velká motivace je předělávat." To je jako tvrdit, že moje auto má posilovače brzd, proto v něm můžu blbnout, jako by mělo ABSko. JE rozdíl mezi TN-C a TN-C-S, jako elektrikář by jste to měl vědět. Navíc málo kdy jsu po stěhování zásuvky tam, kde je nový majitel potřebuje...
"Nevýhodou je, že do lišty už tolik vodičů nenarvete." Ani do té s úchytem na koberec?
"No a pak zbývá 20% bytů, kde vám žádný řemeslník nebude ochoten pomoci, případně se budete bavit o investici v řádu stovek tisíc Kč." Pokud si vymyslíte WC uprostřed obýváku se 110kou odpadem, tak to je celkem problém, to uznávám. Ale pár tenkých tkaniček se dá schovat vždycky. A rozhodně to nestojí statisíce. Chce to myslet - hodit kabelový úchyty za vhodně umístěný skříně a provrtat stěnu,...
A za sebe můžu říct, že pokud bych šel do panekáku, tak první, co bych dělal, by byla protihluková izolace, protože mám rád soukromí. A když už je tam ten SDK s izolaví na zdi a na stropě, proč do thoho rovnou nezatánout trubku na strukturku a novou instalaci? Statisíce to rozhodně nebudou...
Rozdíl mezi TN-C a TN-C-S je značný. Do koupelny bych ani nic jiného než TN-C-S nechtěl a rekonstrukci bych vřele doporučil. Co se obývacích místností týká, tak tam bych doporučil revizi a rekonstrukci jen pokud revize dopadne špatně, nebo pokud jsou rozvody v hliníku. Pokud je to měď a v rozumném stavu, pak je lepší do toho nevrtat. Hliník na světelné rozvody je navíc akceptován dodnes, takže pokud revizák neřekne jinak, tak na to nesahat.
Další věc je, že pokud už do toho vrtat chci, tak musím pořádně. Nejrizikovější jsou polovičaté rekonstrukce, kdy se nevymění všechno.
Rozum možná velí rekonstruovat, ale statistika říká jasně: na prvním místě v poruchách jsou chyby v elektroinstalaci. Teprve na druhém místě je hliník v zásuvkovém okruhu, ale tam je to spíš tím, že už ho málokdo má, protože jinak by jiste měl místo první (kdopak z těch co ho mají ví, že má jednou za rok zásuvku otevřít a dotáhnout šroubky?). Staticky je mnohem větší riziko dělat rekonstrukci, než nechat tam 30 let staré rozvody v mědi. Proto nesouhlasím s tím, že by první věc co dělat po koupi bytu/domu byla předělávka elektroinstalace. Když kupujete ojeté auto, tak také nezačínate automaticky generálkou motoru a výměnou spojky.
Co se sádrokartónu jako odzvučnění panelákového bytu týká, tak to jsem ještě nikde neviděl, ale vlastně to dává smysl a i by to na schovávání fungovalo. Na schovávání dokonce lépe než zvuk tlumící desky, protože ty jsou tenké. Děkuji za tip.