Hlavní navigace

Týden ve zkratce: bude Microsoft otevřenější?

Jakub Šťastný 9. 3. 2008

Tento týden byl ve jménu webových standardů, kterým se nyní, zdá se, přizpůsobuje i Microsoft, jak ostatně sám dal vývojářům najevo. Aby dokázal, že nemlátí prázdnou slámu, uvolnil první veřejnou betaverzi Internet Exploreru 8, který klade důraz na podporu webových standardů a dokonce implementuje některé prvky z připravovaného HTML 5.

Webovinky

Zbystřit by měli všichni weboví vývojáři a další lidé, kterých se nějak týkají webové prohlížeče. Microsoft dle očekávání představil novou verzi Internet Exploreru a rovnou vydal veřejnou betaverzi. Podle Microsoftu patří mezi nejdůležitější novinky: vylepšená interoperabilita a kompatibilita a integrované nástroje, které pomáhají vývojářům dělat weby správně. Microsoft nyní podle vlastních slov klade velký důraz na podporu internetových standardů. Česky si o novinkách můžete přečíst například na internetovém blogu na serveru Lupa.cz.

Petr Krčmář: Microsoft uvolnil první Internet Explorer 8 Beta 1

Od 5. do 7. března bude v Las Vegas probíhat konference MIX08, kterou pořádá Microsoft. Kromě jiného by na akci měly zaznít první konkrétní informace ohledně Internet Exploreru 8. Pokud se do Vegas nedostanete, můžete vše sledovat živě po internetu. Nás bude především zajímat, jak bude Microsoft dodržovat webové standardy.

Petr Krčmář: Microsoft prozradí detaily k Internet Exploreru 8

Microsoft nyní všude nahlas prohlašuje, že se poučil od open-source světa a mění svůj postoj v mnoha oblastech – mimo jiné také v otázce standardů. Firma nyní zveřejnila informaci o tom, že v Internet Exploreru 8 hodlá vylepšit podporu standardů. „V souladu se snahou propagovat interoperabilitu napříč webem, připravuje společnost Microsoft nový prohlížeč Internet Explorer 8 tak, aby renderoval obsah především dle webových standardů.“

Petr Krčmář: Microsoft chce podporovat webové standardy

Politické dění

Organizace GNOME Foundation a Mozilla Foundation oznámily, že rozšíří vzájemnou spolupráci tak, aby vylepšily podporu vývojářů i uživatelů desktopových aplikací na Linuxu. Celkem jsou naplánovány tři hlavní kroky: Mozilla pomůže řídit dlouhodobé aktivity GNOME, bude posílena integrace XUL do GNOME a GNOME dostane od Mozilly grant 10 000 dolarů na vylepšení přístupnosti.

Petr Krčmář: Nadace GNOME a Mozilla spojují své síly

Společnost AOL nyní oznámila překvapivý krok – otevírá svou síť také uživatelům klientů třetích stran. Firma spustila novou službu nazvanou OpenAIM 2.0, která nabízí otevřený přístup do sítě. Multiplatformní klienti nebo webové služby tak mohou nyní zcela legálně pouštět své uživatele do sítě AIM. Do této chvíle bylo třeba při vývoji neoficiálních klientů využívat znalosti získané zpětným inženýrstvím, což znamená nejen složitější a náročnější vývoj, ale také obvykle omezenou funkčnost.

Petr Krčmář: AOL otevírá komunikační síť AIM

Už několik dní se jaderní vývojáři baví o statutu projektu NDISwrapper, který umožňuje v Linuxu zavádět ovladače původně určené pro MS Windows. Bez tohoto mechanismu by nemohly fungovat například některé WiFi karty, ke kterým existují jen oficiální uzavřené ovladače. Ačkoliv projekt software vydává pod GNU GPL, Linus si myslí, že není s licencí kompatibilní. „NDISWrapper není kompatibilní s GPL. Zjevně jen exportuje GPLONLY funkce dalšímu kódu, který ale není vydán pod GPL.“

Petr Krčmář: Linus kritizuje NDISWrapper: porušuje prý GPL

Administrace

Pokud provozujete například nějakou webovou službu, je vhodné zálohovat databázi, na které celý software stojí. Existuje několik způsobů zálohy, server Linux.com představil nástroj phpMyBackupPro, který vše zvládne rychle a především bez námahy. Psali jsme už také o programu phpMinAdmin od českého autora Jakuba Vrány, který umí také mimo jiné zálohovat databáze.

Petr Krčmář: Jak zálohujete databázi? Znáte phpMyBackupPro?

Tipy a triky

Zenity je program umožňující komunikovat s uživatelem pomocí jednoduchého, předdefinovaného grafického rozhraní. Obsahuje různé dialogy pro zadávání údajů, kalendářík pro výběr data, notifikace a podobně. Síla Zenity vynikne zejména při použití se skripty pro Nautilus, nicméně i pro jiné využití se jedná o skvělou utilitku.

Jakub Šťastný: Zenity: okénka z shellu

Ostatní

Společnost Sun se stále snaží do Java virtual machine přidat podporu dalších programovacích jazyků (vedle Javy). Zdá se, že nyní je na řadě Python. Sun totiž zaměstnal dva jeho klíčové vývojáře, kterými jsou Ted Leung a Frank Wierzbicki. Oba budou nyní pracovat na projektu Jython, který umožňuje běh Pythonu nad JVM. Firma také oznámila, že hodlá časem odstranit z názvu JVM písmeno J a zůstat tak jen u univerzálního VM.

Petr Krčmář: Sun zaměstnal dva vývojáře Pythonu

Známý mini notebook Asus Eee už brzy dostane svého nástupce. Ten byl představen na výstavě CeBIT v Hanoveru. Podle dostupných informací nabídne nový Asus Eee 900 větší displej (8,9"), více paměti (až 1 GB), více diskového prostoru (až 12 GB) a větší klávesnici. Vylepšení však zároveň znamenají i negativní změny. V důsledku úprav klesne výdrž notebooku na baterie a vzroste jeho cena, která je odhadována na 399 Eur. V Evropě by měl být nový Eee dostupný během dubna.

Petr Krčmář: Asus Eee 900 znamená lepší hardware a vyšší cenu

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Lupa.cz: Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Vitalia.cz: Dáte si jahody s plísní?

Dáte si jahody s plísní?

Vitalia.cz: Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Podnikatel.cz: Babiš: E-shopy z EET možná vyjmeme

Babiš: E-shopy z EET možná vyjmeme

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

Root.cz: Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

DigiZone.cz: Flix TV má set-top box s HEVC

Flix TV má set-top box s HEVC

Lupa.cz: Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy