Hlavní navigace

Týden ve zkratce: Dění na poli prohlížečů

16. 3. 2008
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

V uplynulých sedmi dnech se toho událo poměrně hodně kolem prohlížečů. Dozvěděli jsme se o novinkách ve Firefoxu 3, o tom jak bude probíhat další vývoj tohoto prohlížeče a také jak si prohlížeče vedou v Acid 3 testu. Kromě toho se podíváme na souhrn nejčtenějších zpráviček a představíme si také výběr z blogů.

Prohlížeče

Mnoho uživatelů si u Firefoxu stěžuje na přílišnou paměťovou náročnost. Přestože Firefox 2 byl na tom o něco lépe než verze 1.5, nedošlo k dramatickým změnám, protože stále obsahoval Gecko 1.8. Třetí verze však už bude založena na jádře Gecko 1.9. To obsahuje mnoho úprav včetně snížení nároků na paměť.

Petr Krčmář: Jak je na tom Firefox 3 s pamětí?

Na serveru Anomalous Anomaly je k dispozici průběžně aktualizovaný přehled toho, jak si jednotlivé prohlížeče poradí s Acid 3 testem. Ze zveřejněné tabulky vyplývá, že nejlépe si vede Safari (jádro WebKit), jehož vývojáři věnují podpoře všech testovaných vlastností mnoho energie.

Petr Krčmář: Jak jsou na tom jednotlivé prohlížeče s Acid 3

Změn ve Firefoxu 3 je více než požehnaně. O těch, které se dostaly do nedávno vyšlé čtvrté betaverze píše Linux.com. Jaké to tedy jsou? Bezpečnostní vylepšení nyní s více user-frindly kabátkem, zoomování celé stránky a SQLite na uchovávání informací o session, záložek a historie.

Šťastný Jakub: Co nabízí Firefox 3?

Mozilla Corporation vydala Firefox 3.0 Beta 4. Upraven byl především vzhled, výkon JavaScriptového jádra a práce s pamětí. Kromě toho byl vylepšen adresní řádek, správce stahování a integrace s jednotlivými platformami. Podrobnosti naleznete v poznámkách k vydání.

Petr Krčmář: Byl vydán Firefox 3.0 Beta 4

K dispozici je Prism ve verzi 0.9. Můžete jej stahovat jako samostatný software pro Windows, Linux a Mac OS X. Hlavní novinkou je možnost nainstalovat jej jako rozšíření do Firefoxu 3.0. I přes integraci do prohlížeče ale Prism běží jako samostatné vlákno a je tedy zcela oddělen.

Petr Krčmář: Prism jako rozšíření pro Firefox 3.0

V pondělí vyšla čtvrtá betaverze Firefoxu 3.0. Ve čtvrtek 27. března by měla vyjít pátá beta. Ta bude zřejmě poslední a doplní funkce, které ještě nebyly pro Firefoxu 3 dokončeny. Pak již budou následovat RC verze a nakonec finální vydání.

Petr Krčmář: Poslední betaverze Firefoxu 3 už 27. března

Nejčtenější zprávičky

Phoronix zveřejnil výsledky testů grafické karty NVIDIA v různých operačních systémech. Použita byla karta NVIDIA Quadro FX 1700 a 512 MB paměti, jejíž výkon byl měřen v systémech Windows Vista Ultimate, Solaris Express Developer a Ubuntu Linux. Pro testování byl použit multiplatformní benchmark SPECViewPerf 9.0. Výsledky testů jsou poměrně zajímavé.

Petr Krčmář: Srovnání karet NVIDIA v systémech Linux, Solaris a Vista

Jiří Kosek, český odborník na XML a zpracovatel mezinárodní spolupráce ISO/IEC JTC1/SC34 zveřejnil na stránkách ČNI oficiální zprávu z Ballot Resolution Meetingu, ve které doporučuje změnu stanoviska na „ano“ a přijetí normy DIS 29500. Česká republika má do 29. března 2008 čas zvážit změnu stanoviska.

Jakub Šťastný: Jiří Kosek doporučuje přijetí formátu OOXML

Jednou z důležitých vlastností chystané distribuce Fedora 9 bude implementace souborového systému ext4. Ten sice nebude uživateli nabízen jako předvolená varianta, ale administrátor jej bude moci jednoduše aktivovat a využít. Hlavními výhodami nového ext systému jsou vyšší kapacity svazků a defragmentace za běhu.

Petr Krčmář: Fedora 9 nabídne souborový systém ext4

Thajská společnost Norhtec připravuje výrobu dalšího levného mini notebooku. Firma předpokládá, že se jí podaří cenu srazit pod 300 USD. Počítač s názvem Gecko Laptop bude používat operační systém Linpus Linux Lite, což je nová distribuce vytvořená speciálně pro počítače s malým displejem.

Petr Krčmář: Další levný notebook používá Linpus Linux

Server The New York Times píše o tom, že vydavatelé knih opouštějí DRM ochrany u audio knih. Největší vydavatelství Random House už začalo nabízet mp3 nahrávky bez DRM a Penguin jej prý bude velmi brzy následovat. Proč to dělají? DRM podle nich vůbec nefunguje. Po nasazení ochran prudce poklesly zisky z prodejů a podle průzkumů vydavatelů je stejně většina elektronicky šířených kopií pořízena z fyzických CD.

Petr Krčmář: Vydavatelé knih opouštějí DRM

Výběr z blogů

Už jsme viděli antiviry, které byly ve skutečnosti viry a různé trojské koně. Právě nám do redakční schránky dorazil další veselý pokus o varování, který je ale sám o sobě zřejmě útokem.

Blog Petra Krčmáře: Podvod, který varuje před podvodem na ČS

Již nějakou dobu přešlapuji kolem programu Blender, určenému pro 3D modelování, animace atd. Vždy mě fascinovala dostupnost Blenderu, protože je vydávaný pod licencí GNU GPL.

Blog Vojtěcha Kozáka: Modeluju, modeluješ, modelujeme (v Blenderu)

Kdo pracuje ve firmě na nějakém postu, který se zabývá IT, je automaticky oslovován kolegy s prosbou o radu při výběru nového počítače/notebooku. Mnoho z nás se účastnilo debat o tom, jestli je lepší AMD nebo Intel, NVIDIA nebo ATI apod. A součástí toho bývá i diskuze nad softwarem. Ale už jste slyšeli o licenci napůl? Já už vím, co si pod tím představit.

Blog Svatopluka Víta: Pirátem jen napůl?

Docela hodně fotím a často potřebuji hromadně otočit a zmenšit velkou kupu různých fotek. Určitě nejsem sám a tak nabízím malý návod, jak na to v Linuxu rychle a jednoduše.

Blog Petra Krčmáře: Jak hromadně zmenšit fotky

CS24_early

Výchozí uspořádání panelu KDE v openSUSE (aktuálně 10.3) se časem mění, ale nikdy mi nevyhovovalo. Po dlouhodobém používání jsem dospěl k následujícímu rozložení.

Blog Pavla Chalupy: Uživatelské uspořádání KDE panelu

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku