Hlavní navigace

Týden ve zkratce: Greenie, Opera a GTalk

23. 9. 2007
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

V uplynulém týdnu jste se mohli dočíst o několika zajímavých novinkách. Opera nám prozradila, že otevře novou pobočku přímo v Praze, ze Slovenska se ozvala nová distribuce Greenie a mohli jste si také přečíst, jak si z Linuxu zavolat na GTalk. Opět přinášíme také nejzajímavější zprávičky a blogy.

Z inzerátů nejen na Root.cz jste se už mohli dozvědět, že Opera Software hledá vývojáře pro novou pobočku v Praze. Zatím ovšem nevyšlo žádné oficiální oznámeni. V rozhovoru s Torem Odlandem jsme pro vás zjistili víc. Co se bude v Praze vyvíjet? Jak se pracuje v Opeře? Jaké operační systémy firma upřednostňuje?

Petr Krčmář: Opera: brzy otevřeme pobočku v Praze

Jabber je poměrně populárním komunikačním nástrojem. Mnoho uživatelů však volá po standardní podpoře hlasu. Google vyřešil podporu VoIP na Jabberu po svém, ale jeho řešení se stalo nejrozšířenějším. Jeho klient je však jen pro MS Windows. S klientem Jabbin si zavoláte i přes GTalk. Hlas na Jabberu je tu!

Petr Krčmář: Jabbin: zavolejte si s GTalk

Linuxových distribucí existuje celá řada. Distribucí, které by byly přímo určeny pro střední Evropu, je ale jako šafránu. V České republice vzniká známý Slax a dříve nadějný Danix se odmlčel. Nyní je tu ale nový slovenský Greenie Linux, který je připravován přímo pro československého uživatele.

Petr Krčmář: Greenie Linux: mladá slovenská distribuce

Nejčtenější zprávičky

iPhone hack project oficiálně oznámil dostupnost grafického nástroje pro odemčení GSM části iPhonu (sim lock). iPhone je tak plně odemčen a lze na něm provozovat jak alternativní software, tak je možné jej používat v síti libovolného GSM operátora.

CIJOML: iPhone plně otevřen

Společnost AMD začala nedávno volně distribuovat specifikace svých grafických čipů. Server Phoronix oslovil několik vývojářů X.Org a zeptal se jich na názor ohledně kroku AMD. Mezi zpovídanými byli David Airlie, Daniel Stone, Jerome Glisse, Stephane Marchesin a Oliver McFadden. Všichni vývojáři vítají vstřícný krok AMD, ale převládá názor, že NVIDIA se nebude inspirovat a specifikace nezveřejní.

Petr Krčmář: Open-source vývojáři: AMD udělalo skvělou věc

Linuxové jádro 2.6.23, které je očekáváno okolo konce měsíce bude prvním jádrem, v němž je již obsažen nový plánovač. Jmenuje se Completely Fair Scheduler a jak si vede výkonnostně, srovnávali na KernelTrap.org. Jak se zdá, CFS je na tom lépe než stávající plánovač.

Jakub Šťastný: Jak si vede nový jaderný plánovač?

Na Intel Developer Fóru oznámil Patrick Gelsinger, že Intel pracuje s dalšími firmami na novém standardu USB 3.0. Jeho hlavní výhodou bude až desetkrát vyšší rychlost, než jaké dosahuje aktuální USB 2.0. Ve vývojářské skupině jsou zástupci firem Intel, Hewlett-Packard, NEC Corporation, NXP Semiconductors, Microsoft a Texas Instruments. Specifikace se dočkáme zřejmě v první polovině roku 2008.

Petr Krčmář: USB 3.0 zvýší desetkrát rychlost

Stížností na grafické uživatelské rozhraní GIMPu lze dnes a denně najít na internetu kvanta. Ačkoliv jeho ovládání má svou logiku, ne všem sedne. To vadilo některým jeho uživatelům tolik, že založili blog, který přijímá návrhy uživatelů na konkrétní změny rozhraní.

Jakub Šťastný: Chtěli byste redesign uživatelského rozhraní GIMPu?

Podle článku na serveru CBC přichází Google ročně přibližně o miliardu dolarů kvůli podvodům se službou AdSense. Firma se tak snaží detekovat falešné kliky, kterými se snaží zobrazovatelé reklamy vydělat. Článek zmiňuje způsoby detekce takovýchto podvodů, přičemž udává, že většinu se podaří zachytit už v první fázi filtrace.

Petr Krčmář: Google přichází při podvodech o miliardu dolarů ročně

PCLinuxOS, mladá distribuce, která v posledních měsících prožívá boom, předběhla ve statistikách serveru DistroWatch.com populární distribuci Ubuntu. Náskok je zatím velmi nezřetelný, nicméně trend posledních měsíců je zřejmý – zájem o PCLinuxOS roste velmi rychle. Bohužel podle průzkumu Desktop Linux 2007 doopravdy používá PCLinuxOS jen velmi málo uživatelů.

Jakub Šťastný: PCLinuxOS předběhl Ubuntu na DistroWatch.com

Soud prvního stupně Evropské unie zamítl odvolání společnosti Microsoft proti rozhodnutí Evropské komise o udělení pokut za zneužití dominantního postavení na trhu. Microsoftu tak stále hrozí ohromné pokuty ve výši téměř půl miliardy Eur.

Petr Krčmář: Microsoft neuspěl při odvolání proti pokutám EU

Výběr z blogů

Určitě znáte ten scénář – uživatelé začátečníci mají vždy v zásobě nějakého kolegu či kamaráda, který počítačům rozumí. Jde obvykle o zdatnější uživatele, kteří o počítačích leccos vědí. V očích začátečníků jsou to neskuteční „machři“…

Blog Svatopluka Víta: „Takyajťák“ a alibismus

Je tomu 5 měsíců, co jsem kritizoval reklamu na internetové připojení Internet ADSL od Telefonica/O2. RRTV mi poslala odpověď tohoto znění:Rada pro rozhlasové a televizní vysílání na svém 15. zasedání ve dnech 11. – 12. září 2007 projednala analýzu…

Blog Pavla Chalupy: Rada pro rozhlasové a televizní vysílání vs Telefonica/O2

Asi každý, kdo má digitální foťák, si chce někdy překonvertovat fotky z JPG (TIFF…) do nějakého z papírových formátů. Někdo to udělá na vlastní tiskárně (neekonomické) a někdo je pošle do digilabu. Zde ale tučňák narazí na problém.

Jendův blog: Vyvolání fotek u Rossmanna i v Linuxu

ICTS23

Známý mě upozornil na článek The Economic Motivation of Open Source Software: Stakeholder Perspectives, který nabízí suše ekonomický pohled na to, jak existence OSS ovlivňuje různé typy subjektů v IT průmyslu.

Blog Petra Cimpricha: Ekonomická motivace pro Open Source