Hlavní navigace

Týden ve zkratce: IMAP, Ubuntu a anketa Root.cz

4. 11. 2007
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

V uplynulých sedmi dnech jste se mohli dočíst o tom, jak v Gmail aktivovat a úspěšně provozovat protokol IMAP. Informovali jsme vás také o plánech na budoucí verzi distribuce Ubuntu. Máte také možnost ovlivnit budoucnost serveru Root.cz ve čtenářské anketě. Nebudou chybět ani nejčtenější zprávičky.

IMAP, Ubuntu a anketa Root.cz

Google po dlouhé době konečně vyslyšel prosby a nářky uživatelů a do svého freemailu Gmail přidal vedle POP3 také podporu protokolu IMAP. Nyní už je k dispozici téměř všem uživatelům a my se můžeme podívat, co nám nabízí. Co je to vlastně IMAP? Jak jej aktivovat a začít používat? Pro koho je určen?

Petr Krčmář: Jak na IMAP a Gmail?

Zajímá nás, co si o našem serveru myslíte. Připravili jsme proto krátký dotazník, prostřednictvím kterého nám můžete poskytnout cennou zpětnou vazbu. Díky vašim odpovědím pro vás budeme moci připravovat lepší obsah a vymyslet novinky, které vás zajímají a považujete je za důležité. Vyhrajte tričko!

Redakce: Anketa a soutěž: pomozte nám zlepšit Root.cz

Ubuntu Gutsy Gibbon se ještě nestihlo na počítačích ani ohřát a už se hovoří o jeho nástupci. Ten sice vyjde až v dubnu 2008, ale vývojáři už sedí nad podrobnými plány a rýsují se první novinky, které by nás mohly v budoucnu potkat. Podíváme se na některé z nich a nahlédneme tak do pomyslné kuchyně.

Petr Krčmář: Nápady a myšlenky pro Ubuntu 8.04 Hardy Heron

Nejčtenější zprávičky

Podle nejnovější studie IDC začala klesat rychlost migrace z Unixu na Linux. Během posledního roku je možno zaznamenat celkové zpomalení růstu Linuxu a zhoršení situace vůči Windows Server. V roce 2003 dosahoval meziroční nárůst linuxové platformy přibližně 53 % a Windows Server rostl jen o 20 %. V kalendářním roce 2006 však došlo k obratu a Linux naopak zaznamenal pokles o 4 %.

Petr Krčmář: Růst Linuxu zpomaluje a Windows získávají

FAR Group oznámila vydání FAR Manageru pod BSD licencí. Zdrojové kódy jsou ke stažení ze SVN. Při této příležitosti byly zpřístupněny i vývojářské mailing listy a bugtracking system.

Jozef Mlich: FAR Manager je open source

Britská vládní agentura Becta varuje školy před podepisováním smluv s Microsoftem. Podle organizace narušují dohody volnou hospodářskou soutěž a stížnost byla předána i antimonopolnímu úřadu. Microsoft školám nabízí Office 2007 a operační systém Vista. Školy tak získají nejnovější software za velmi výhodných cenových podmínek. Podle Becty je ale problém v tom, že smlouva vyžaduje, aby školy koupili software pro všechny počítače, které vlastní.

Petr Krčmář: Becta varuje školy před smlouvami s Microsoftem

Český server Gimp.cz byl kompromitován tureckými útočníky a je momentálně nedostupný. Následují obrázky pro zvěčnění do pamětního alba. Sekce Downloads, spodní část stránky a uvítací stránka, na kterou se uživatel dostane po automatickém přesměrování.

Tomáš Psika: Server Gimp.cz kompromitován

FreeBSD 7.0 bude dalším major vydáním tohoto populárního BSD systému. Uživatelé si na něj museli počkat celé dva roky. Vyjít by nová verze měla ještě během letošního roku a nyní už je možno testovat vývojářské verze. Sedmička nabídne mnoho důležitých novinek a Kris Kennaway vydal slajdy ke své přednášce (PDF), ve kterých si můžete přečíst o všech podstatných novinkách.

Petr Krčmář: Jaké novinky nás čekají ve FreeBSD 7.0

Váš čas strávený na různých projektech je možné měřit pomocí nového českého programu zvaného jWorkSheet. Program podporuje dvojúrovňové rozlišení měřeného času na projekty a úkoly a umožňuje tvorbu vlastních HTML reportů pomocí XSL transformací. Je vydán pod licencí GNU GPL a běží v prostředí Java SE 5.0+.

Redakce: jWorkSheet: jak dlouho pracujete na projektu?

Na serveru extremetech.com vyšel článek o chybách nového firewallu v Leopardu. Prý má více chyb než leopard teček.

František Dobrota: Děravý firewall na novém Leopardu

Výběr z blogů

Připravili jsme pro vás několik novinek, kterých jste si už možná všimli na titulní straně. Některé ale nejsou tak viditelné jako ostatní. Co se změnilo? Jaké novinky naopak ještě chystáme v nejbližší době?

Blog Petra Krčmáře: Co je nového na Root.cz

Určitě jste někdy potřebovali něco sledovat například na svých webových stránkách, v logu a podpodobně a při změně si nechat poslat SMS na mobil.

Jendův blog: Sledování změn a posílání SMS

Dnešním světem hýbá marketing. Toho si všimly i vysoké školy a hledají pro sebe co nejlepší image. Součástí image je i školní logo. Proto se staré logo, které je uznávané, ale marketingově nevhodné, zahodí a nahradí logem novým – moderním. V roce 2003 ke změně loga došlo i na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze. Ovšem s drobným nedopatřením.

Blog Martina Hassmana: Vagína, nové logo VŠCHT

Tak jsem byl poprvé v životě na Výstavišti v Brně. Ačkoli panuje obecný názor, že Invex upadá, nemám s čím srovnávat – dost se mi líbil. Chápu, že před 10 lety muselo být něco extra, když tam někdo předváděl mobil… Dneska si každý najde novinky na webu…

Jendův blog: Zažil jsem Invex