Hlavní navigace

Týden ve zkratce: Jak dál se standardy Open XML a HTML

18. 3. 2007
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

V uplynulém týdnu se opět na scénu dostala otázka budoucnosti standardu HTML. Konsorcium W3C nyní znovu založilo pracovní skupinu pro vývoj specifikací HTML, která bude pracovat na další verzi HTML. I Microsoft se snaží získat nový standard a zajistit tak svému formátu Open XML jistou budoucnost.

Po dlouhých devíti letech mezinárodní konsorcium W3C znovu založilo pracovní skupinu pro vývoj specifikací HTML. Zahájilo tím práci na další verzi jazyka HTML, nezávislém na XHTML 2.0, které na webu nemělo úspěch. Co W3C k tomuto kroku vedlo, proč je další verze HTML nezbytná a kam bude vývoj webu směřovat?

Martin Hassman: HTML – vracíme se ke kořenům

Ač hlasující státy jasně řekly „ne” rychlému procesu schvalování Open XML, přesto ISO rychlé schvalování povolilo. Je tedy možné, že se Open XML stane standardem již brzy. Co za tím vězí? Jak se vlastně celá situace vyvíjela? A co by případné standardizování Open XML znamenalo pro ODF?

Jakub Šťastný: Open XML bylo povoleno rychlé schvalování

Ostatní

Anketa o nejlepších českých open-source projektech, akcích, programech a osobnostech vstupuje do hlasovací fáze. Během následujícího měsíce máte možnost zvolit z nominací ty nejlepší. Podpořte hlasováním ty, kteří nejlépe reprezentují český open-source! Máte navíc možnost získat zajímavé ceny!

Redakce: CZECH OPEN SOURCE 2007: hlasujte pro ty nejlepší

Obchodní ředitel Microsoftu Jeff Raikes odhaduje, že v současné době je ve Spojených státech používáno asi 20 až 25 procent ilegálního software. Raikes přiznává, že je taková situace pro Microsoft poměrně příznivá, protože ilegální uživatel je zároveň potenciálním zákazníkem. „Pokud budou krást software, chceme, aby to byl raději ten náš než někoho jiného,” řekl Raikes.

Petr Krčmář: Microsoft přiznal, že mu pirátství vyhovuje

Microsoft a Novell spolupracují na virtualizační technologii, která umožní provozovat SLES 10 na MS Virtual Server 2005 R2 SP1 na MS Windows Serveru (Longhorn). A obráceně spolupráce umožní provozovat Longhorn na Linuxu na SLES 10 použitím Xen. Řešení by mělo být k dispozici ještě letos.

Pavel Chalupa: Na čem pracují Microsoft a Novell?

Nedávno jsme psali o tom, že Dell sice chce certifikovat svůj hardware pro Linux, ale už nehodlá nic instalovat. Na serveru Guardian vysvětluje Jack Schofield, proč se Dell brání plné podpoře dalšího systému. Důvodem je prý vysoká cena podpory, která se, obzvláště u velmi levných PC, nemusí Dellu vrátit.

Petr Krčmář: Proč nechce Dell instalovat Linux?

Minulý týden předvedla firma Sysgo v Paříži, na RTS Embedded systems 2007, běh dvou operačních systémů současně. Jedná se o to, že na hardwaru s dvoujádrovým procesorem běží dva oddělené systémy a sice v každém jádru procesoru běží jeden z nich. Technologii je možné použít i na architektuře x86 a druhým běžícím systémem může být i Linux.

Pavel Chalupa: Dvě jádra = dva běžící systémy

Gentoo nemá jednoduché období a podle některých hlasů se dokonce projekt dostal na nejnižší úroveň za sedm let existence. Nejnovější potíže odhalil poslední zpravodaj Gentoo Weekly News. Píše se v něm:

Následující vývojáři vstoupili do projektu: Daniel Robbins; následující vývojáři opustili projekt: Daniel Robbins. Ano, je to ten samý Daniel Robbins, který v roce 2000 Gentoo založil a v roce 2004 odešel kvůli osobním problémům. Před čtrnácti dny se opět stal oficiálním členem Gentoo týmu, ale o několik dní později jej zase opustil. A důvod? Drsné osobní útoky některých vývojářů Gentoo.

Petr Krčmář: Problémy vývojářů Gentoo

Na oficiálních stránkách projektu ReactOS se objevila zpráva o uvolnění operačního systému ReactOS, nyní již ve verzi 0.3.1. Krom jiného nyní obsahuje například grafický ovladač zajišťující zobrazení splash screenu při bootu, a především bylo odstraněno velké množství bugů.

Jakub Šťastný: Vyšel nový ReactOS

Přestože americké soudy Microsoftu potvrdily platnost patentu na FAT, německý federální soud jej zamítl. Patent tak není možno využít v Německu. Podle dostupných informací byla zrušena původní ochrana Evropského patentního úřadu na „společný jmenný prostor pro dlouhé a krátké názvy souborů”. Soud své rozhodnutí zdůvodnil tím, že patent „není založen na tvůrčí činnosti”.

Petr Krčmář: Patent na FAT není v Německu platný

Linus Torvalds se znovu vyjádřil o rozdílech mezi verzí 2 a 3 licence GPL a mimo jiné tvrdí: „Podle FSF je proprietární software ďáblem a je nemorální, ale já se o proprietární software nestarám. Není ďáblem nebo nemorální. Prostě na tom nezáleží.”

Pavel Chalupa: Torvalds znovu hovoří o GPLv3

CS24_early

Na adrese worlds-highest-website.com najdete prý nejvyšší webovou stránku na světě. Podle uváděných informací by tato stránka měla mít přesně 18,939 km. Hodnotu ovšem nemůžeme potvrdit, neměřili jsme.

Petr Krčmář: Nejvyšší webová stránka na světě

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku