Hlavní navigace

Týden ve zkratce: kolaps telefonní sítě Skype

26. 8. 2007
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

V uplynulém týdnu jsme mohli pozorovat především problémy známé sítě Skype. Tu postihla velmi zajímavá nehoda, která vedla až k dvoudennímu výpadku celé sítě. Za všechno přitom mohl na první pohled nevinný restart počítačů po aplikaci systémových záplat. Jako obvykle přinášíme i přehled nejčtenějších zpráviček.

Pád Skype

Oblíbená služba Skype minulý týden zkolabovala. Od čtvrtka do sobotního poledne měli uživatelé po celém světě problémy už s přihlášením se ke službě. Co přesně se stalo, se dosud neví. Oznámeno to má být dnes, předběžně prý jde softwarovou chybu. Neoficiálně se spekuluje o rozpadu celé soustavy superuzlů a nutnosti postavit vše znovu od základu.

Petr Krčmář: Známá VoIP síť Skype zkolabovala

Populární síť Skype, která umožňuje telefonovat přes internet po celém světě zdarma, zažila globální kolaps, který způsobil, že téměř dva dny nikdo nemohl využít jejích služeb. Spekulovalo se o crackerském útoku, problémech se CIA a dalších scénářích. Nyní je konečně jasné, co za problémem stálo.

Petr Krčmář: Síť Skype zkolabovala kvůli update MS Windows

Nejčtenější zprávičky

Server Visible.cz vyhlásil novou iniciativu s názvem „Zmiz, Internet Explorere 6!” (zkratka ZmIE 6). K ní se může přihlásit kdokoliv, kdo by rád „snížil podíl Internet Exploreru 6 na českém internetu pod ignorovatelnou hranici 5 %”. Hlavními prostředky kampaně jsou osvěta a propagace novějších prohlížečů. Připojíte se také?

Petr Krčmář: Výzva: pomozte pohřbít IE6

editaci Wikipedie agenty CIA jsme již informovali, nyní se objevila informace, že Wikipedii editují také zaměstnanci Microsoftu, Apple a Dellu, ať již ve prospěch svého zaměstnavatele či v neprospěch konkurence. Informace pochází opět od Virgila Griffitha, který vytvořil program na skenování obsahu Wikipedie, který krom jiného podává informace o autorovi úpravy a podobně.

Jakub Šťastný: Kdo všechno edituje Wikipedii?

Server APC Mag zpovídal Linuse Torvaldse. Hovořil například o vývojové řadě 2.6, budoucnosti Linuxu a také nové větvi 3.0. Podle Linuse je aktuální vývojový model bez problémů a vůbec není potřeba vytvářet nějaké další větve. Verze 3.0 se tak v dohledné době nedočkáme.

Petr Krčmář: Dočkáme se linuxového jádra 3.0?

Poslední dobou vše nasvědčuje tomu, že s omezováním skrze DRM bude brzo konec. Hudbu bez DRM nyní chce prodávat také známý prodejce Wal-Mart Stores, největší prodejce hudby. Dle slov vedení Wal-Martu společnost nechce napomáhat omezování uživatele tím, že si nebude moci sám svobodně zvolit, kde všude bude svou hudbu přehrávat.

Jakub Šťastný: Wal-Mart prodává hudbu bez DRM

Jeff Jones vydal grafy, zobrazující počet objevených a záplatovaných bezpečnostních chyb v různých operačních systémech. Na zoubek se podíval systémům: Windows XP a Vista, SLED, SLES, RHEL, Ubuntu a Mac OS X. Pouze z těchto údajů samozřejmě není možné vyvodit žádný závěr a Jones to také nedělá.

Petr Krčmář: Chyby v operačních systémech v roce 2007

Společnost Sourcefire specializující se na síťovou bezpečnost oznámila odkoupení antivirového software ClamAV. Pro vlastní software to však nic nemění, i nadále bude licencován pod GPL licencí, a to jak engine, tak databáze.

Jakub Šťastný: Společnost Sourcefire odkoupila ClamAV

Server Tech ARP tvrdí, že Intel v tuto chvíli takticky vyčkává a schválně zdržuje nové 45 nm procesory. Společnost prý čeká na to, až AMD vydá procesory Barcelona. Do té doby nemá Intel důvod novou řadu uvádět na trh a zatím chytře prodává starší 65 nm čipy.

Petr Krčmář: Intel čeká se 45 nm procesory na AMD

Na portálu 602Office.cz se objevil ke stažení dokument ve formátu PDF dokumentující problematiku kompatibility mezi OpenOffice.org a Microsoft Office, čímž uživatelům umožňuje bez větší námahy psát dokumenty rozumně se chovající v obou kancelářských balících.

Jakub Šťastný: Jak na kompatibilní dokumenty mezi OpenOffice.org a Microsoft Office?

O „zeleném počítači Zonbu” jsme již psali. Je to malý a nenáročný stroj, který si pořídíte za 99 USD a dalších 12,95 USD měsíčně. Podle výrobce ale prý na elektrické energii ušetříte minimálně 10 USD měsíčně. Nyní je počítač konečně k dispozici a server Free Software Magazine se mu podíval na zoubek. Design je skutečně minimalistický a počítač má rozměry běžné knihy.

Petr Krčmář: Zonbu: tichý a malý počítač s Linuxem

Výběr z blogů

Je neděle, kolem poledne a já se dívám na domovskou stránku redakčního systému Joomla a zjišťuji, že stránky byly upraveny. Ne však týmem, který se o Joomlu stará, ale nějakým záškodníkem. Byl to však hack nebo crack?

Blog Svatopluka Víta: Doména Joomla.org hacknuta nebo cracknuta?

Již delší dobu hledám svého oblíbeného kreslíře. Nějaký kreslený vtip, na jehož další díl bych se těšil. Nemusí být vždy geniální, nějaká zajímavá myšlenka, netradiční pohled na věc mi stačí. Všechny ty Garfieldové a Dilberti jdou nějak mimo mě.

Blog Martina Hassmana: Noise to Signal – trefa do černého

CS24_early

V několika minulých dnech jsem se setkal s tím, jak se pokusit šetrně sdělit, že něco bylo špatně, ale že za to vlastně ani tak nemůžeme. Jsou to tři případy, které spolu v podstatě nesouvisejí, ale přitom mají podobný rukopis. Je však celkem jedno, jestli je to mezinárodní firma, komunitní projekt nebo česká banka.

Blog Svatopluka Víta: Máme máslo na hlavě, ale jen trochu…

Byl pro vás článek přínosný?