Hlavní navigace

Týden ve zkratce: Microsoft proti všem

11. 3. 2007
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

V uplynulých sedmi dnech se opět začalo velmi intenzivně hovořit o Microsoftu a jeho potížích. Firmě se sice podařilo nedávno vydat novou verzi operačního systému, ale dělá jednu chybu za druhou a objevují se stále nová a nová oznámení o migraci velkých organizací na jiné platformy.

Crackerská skupina Pantheon oznámila skutečné prolomení ochran Windows Vista. To umožňuje neaktivovanou a ilegálně zkopírovanou verzi systému Vista uvést do plně provozuschopného stavu. Crack je možno použít pro aktivaci verze Home Basic/Premium i Ultimate. Na rozdíl od podobných oznámených v loňském roce se nejedná o obcházení aktivací, ale o skutečné „provedení aktivace”.

Petr Krčmář: Ochrana Windows Vista prolomena

Zajímavý článek o Windows Vista vyšel na Neviditelném psu. Po letmém shlédnutí několika fanatických článků o tom, jak jsou Visty super a jak si je všichni hned musí nainstalovat se na problém konečně podíval někdo chladnou hlavou z pohledu běžných uživatelů.

Jakub Šťastný: Všichni se těší na Vistu… opravdu?

Antimonopolní soud státu Iowa zveřejnil důležité dokumenty firmy Microsoft. V tuto chvíli je jasné, že se Microsoft rozhodl zrušit MS Office pro Mac jen proto, aby tím poškodil Apple. Zveřejněné informace také dokazují nečisté praktiky ve vývojářském oddělení Microsoftu. Kvůli nízkým prodejům Office pro Mac vývojáři nejprve implementovali nové funkce do této verze a pokud se osvědčily, dostaly se do Office pro Windows. Uživatelé Mac OS X jsou samozřejmě rozhořčení tím, že za své peníze dělali „pokusné králíky”.

Petr Krčmář: Microsoft chtěl zrušením Mac Office poškodit Apple

Microsoft s návrhem rychlého přijetí Open XML ostrouhal. Z dvaceti hlasujících států byl pouze jeden pro zrychlené přijetí, tři hlasy byly neutrální, dva nerozhodné a zbylých čtrnáct bylo proti.

To samozřejmě zdaleka nevypovídá nic o případném konečném přijetí či naopak nepřijetí Open XML, které je dnes zatím opravdu ve hvězdách. Na druhou stranu před necelým rokem se analytická společnost Gartner vyjádřila, že Open XML nemá příliš velkou šanci.

Jakub Šťastný: Jak to vypadá se zrychleným přijetím Open XML?

Symantec upozornil na nedotaženost „vylepšeného” firewallu obsaženého ve Windows Vista. Nejedná se o chybu v programu jako takovém, ale už v samotné koncepci. Mallware, který by chtěl z počítače odesílat data ven, si může sám přístup k internetu povolit. Ochranná funkce je tak zcela k ničemu.

Petr Krčmář: Firewall ve Windows Vista je možné obejít

Microsoft spustil novou marketingovou kampaň, při které nabízí australským studentům nejvyšší verzi Office 2007 za 75 USD místo původních 1150 USD. Problém je ale v tom, že když se studenti pokusili dostat na příslušnou webovou stránku, vyskočila na ně služba Microsoft Live OneCare s varováním, že se jedná o phishingový web a bylo jim doporučeno, aby nevkládali žádné citlivé údaje.

Petr Krčmář: Microsoft označil vlastní stránky za phishingové

Jeden z našich čtenářů, který si nepřál být jmenován, nám přeposlal e-mail, který rozesílá Microsoft svým partnerům. Žádá v něm o vyjádření podpory v otázce standardizace formátu OpenXML. Microsoft tak zřejmě chce prosadit Open XML přes ISO jednotlivých zemí, když byl s odmítnut v Americe. Chtějí na to jít jinou cestou – s podporou „svých” spolupracujících fi­rem.

Redakce: Microsoft žádá své partnery o podporu při standardizaci OpenXML

CS24_early

Japonská média informovala o plánu ministra ekonomiky, obchodu a průmyslu, který chce ve velmi blízké budoucnosti ve velkém zavést Linux do školních učeben. Výzkum prováděný na jaře loňského roku ukázal, že více než 400 000 školních počítačů stále ještě používá operační systémy Windows 98 a Windows ME, které už nejsou nadále Microsoftem podporovány.

Petr Krčmář: Japonsko zřejmě migruje 400 000 školních PC na Linux

Byl pro vás článek přínosný?