Většina dister se snaží tvářit, že jsou "klikací".
Krásná ukázka toho, jak ošidné je vyvozovat globálně platné závěry na základě zkušenosti s jednou nebo dvěma distribucemi. Sice chápu, odkud se tento závěr vzal, pokud jste zkusil dvě klikací distribuce (Mandriva, SUSE), ale to nic nemění na faktu, že to není pravda. Klikacích distribucí není většina.
Linux coby zdarma-implementaci 40 let starých unixů
OpenOffice coby druhořadý produkt, který se na trhu neuživil (viz StarOffice)
Mozilla Firefox coby pohrobek Netscape (vydán po mnoha letech vývoje, a neumí ani zdaleka to, co MSIE)...
To nejsou žádné zázraky, ale druhořadé produkty, které by se ve světě komerčního SW neuživily.
Zrovna to jsou dle mého názoru krásné ukázky demagogie. Například to, že je něco 40 let staré znamená, že je to špatné? Ono to totiž může znamenat i pravý opak vašeho tvrzení, totiž že to bylo navrženo tak dobře, že i po 40ti je má UNIX stále co nabízet (proč by jinak byl rozšířený na serverech, proč by jinak Apple přecházel na UNIX jádro?). Co například Firefox neumí? Pokud vím, tak snad jen ActiveX, ale to je technologie, kterou rozumný člověk na webu nepoužije, snad ještě tak v rámci intranetu. Jinak se mi nezdá, že by se Netscape ve své době neuživil. StarOffice viz jiný příspěvek v tomto vláknu. Názory mějte na UNIX a open source jaké chcete, na to máte plné právo, ale to jak je píšete je demagogie - zneužívání zdánlivě rozumných a logických, v podstatě však falešných argumentů k ovlivňování jedinců, skupin nebo mas..
Podíl na desktopu využíváte jako argument pro svoje negativní závěry o Linuxu. Přehlížíte všechny ostatní trhy, včetně těch, kde má Linux nad Windows ohromnou převahu. Svoje závěry vyvozujete na základě omezené zkušenosti se dvěma distribucemi.
Proti Linuxu jste jasně zaujatý. Svůj nedostatek zkušeností s Linuxem nahrazujete předsudky a dohady, samozřejmě v neprospěch Linuxu:
Ano, SANE neumí (resp. neumělo) ten scanner, který mám doma. A kdyby ho umělo, zřejmě bych rozchozením opět strávil dlouhé hodiny, jako u čehokoliv jiného (grafická karta, WiFi, zvuková karta s SPDIF výstupem). A kdybych to rozchodil, byla by tam řada problémů typu zubatého skenu mimo vybraná rozlišení apod.
Zoufale se snažíte Linux nějak shodit. Ignorujete jeho výhody a amplifikujete jeho nevýhody. Účelově si vybíráte to, co se vám zrovna hodí do krámu, abyste mohl Linux shodit, a přehlížíte všechno ostatní. Tohle je demagogie.
A co je nejzajímavější. Ačkoliv vypadáte přesvědčen o tom, jak je Linux bezvýznamná a minoritní záležitost, stojí vám za to chodit sem, na server o Linuxu, který, podle vás, čte 1% uživatelů IT, a zaplňovat tu diskusní fóra svou demagogií.
Působíte, jako by vám Linux udělal něco hrůzostrašného, co vám natolik ublížilo, že chodíte sem a vyleváte si tu svou zlost.
najednou spousta lidí trpí utkvělou představou, že se jedná o super věc
Aha, takže každý, kdo má jiný pohled na věc než vy, automaticky trpí "utkvělou představou". Ad hominem?
kterou používá už skoro každý
On tu někdo říká, že Linux používá "už skoro každý"? O jaké spoustě lidí to mluvíte? Já jsem nic takového něřekl a nic podobného jsem nezaregistroval ani u diskutujících. Jaká spousta lidí?
Unixový koncept? Ten koncept, který s uživatelem v dnešním slova smyslu de facto nepočítá?IMO naprostý nesmysl. Unixový koncept je jen základna, na které lze postavit cokoliv. Uživatelsky přívětivý desktop, server, rozsáhlé výpočetní středisko nebo třeba takový VMS. Flexibilita unixových systémů je obrovská. A přináší své ovoce.
Jaké jsou "trhy, kde má Linux nad Windows ohromnou převahu"?
Třeba superpočítače, viz http://www.top500.org/ nebo tato zpráva. Mezi 500 nejvýkonnějšími superpočítači na světě má Linux více než 70% podíl. Zbytek tvoří *BSD a Windows tam prakticky nenajdete. Z prvních 10 nejvýkonnějších superpočítačů běží 8 na Linuxu, třetí místo má AIX, desáté Super-UX. Samý *nix, žádný Windows.
Kdo zná webové společnosti, tak ví, že většinou neumí ani zaplatit lidi. Nebo mluvíte o clusterech? Tedy o setupu, kdy je každý node naprosto tupý, a musí umět jen správu procesů a TCP/IP? Kupodivu jedinou výhodou Linuxu je tam nulová cena.
Další demagogický postup. Když vám strčím pod nos trh, kde má Linux silnější postavení, tak raději napadnete samotný trh a jeho význam, než abyste přiznal, že třeba tam má Linux opravdu navrch.
A jak jsem psal, 99% lidí zjevně nechce, a to ani zdarma. Proč? Protože desktop musí plnit nějaký účel, a to na Linuxu plní špatně.
Váš předpoklad je chybný. "99%" lidí zjevně nechce? Kolik z těch vašich "99%" (ať už ta čísla berete odkudkoliv) alespoň ví, že Linux existuje a že jej může použít?
Na cvíčku z informatiky na vysoké škole (a tam bych jistý obecný přehled předpokládal) jsem navrhl udělat prezentaci o Linuxu. Když jsem se ptal, co bych do té prezentace měl zahrnout, co chtěla většina studentů vědět? "Co je to Linux?" Z celého osazenstva měl mlhavou představu o existenci Linuxu jeden jediný student. Bohužel, jen mlhavou představu o jeho existenci, nic víc. Linux nikdy nezkoušel a ani si o něm nic víc nezjistil.
Co se OS na desktopu týče, lidé si OS nevybírají, oni ho fasují. A fasují Windows. Ve škole se učí na Windows, v médiích všude vidí Windows, u souseda vidí Windows. Největší problém Linuxu je hlava 22. Nízký tržní podíl způsobuje nízký zájem třetích stran (výrobci HW, SW, apod.) a to působí problém těm, kteří se o Linuxu dozví a rozhodnou se ho zkusit. Ti se pak vrátí zpět k Windows a Linuxu zůstává nízký tržní podíl. Bludný kruh je uzavřen.
A co je nejhorší, návrat k Windows nebývá způsoben Linuxem jako takovým, ale třetími stranami. Viz většina toho, co jste sám říkal "proti Linuxu". Problémy s HW a SW kompatibilitou na Linuxu jsou důsledkem jeho nízkého tržního podílu. Kdyby to bylo naopak a Linux měl 90%, hovořil byste tu o teď tom, jak je Windows špatný, protože vám v něm nefunguje scanner a SW, který výrobce vyvinul pro Linux a Windows nebral v úvahu.
Pokud narážíte na analýzu Petra Gutmanna, hodil by se asi příslušný odkaz.
Jinak, na MS DRM a jeho inovované verzi, v newspeaku MS nyní označeném jako "premium content protection", mi přijde velmi zajímavá jedna věc. Zatímco MS na jedné straně vynakládá enormní úsilí k zajištění bezpečnosti dat třetích stran, data uživatelů podobnou úroveň ochrany nepožívají.
Ostatně, čím dál tím jasněji je vidět, jak se MS odvrací od zájmů svých uživatelů a prosazuje zájmy jiných subjektů na jejich úkor.