Hlavní navigace

Názory k článku Týden ve zkratce: Microsoft proti všem

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 11. 3. 2007 0:56

    anonymní
    obavam sa, ze aj tak tolko blbosti co MS narobil nestaci aby to nepremaloval MS marketing na bielo...
    zopar blbosti - robim si zbierku: n3.sk/microsoft
  • 11. 3. 2007 10:27

    mofo (neregistrovaný)
    Máš tam však pár problémů :) viz. např. "Microsoft bude platit za porušení patentů". Jen pro úplnost - nic se platit nebude. Měl bys být méně zaujatý a číst také jiné zdroje než root.cz.
  • 11. 3. 2007 13:21

    1 (neregistrovaný)
    Pro vypis jednotlivych textu na svych strankach prosim pouzit stripslashes($text), nyni jsou tam misto apostrofu i lomitka (Your repeated claims that Linux violates Microsoft\'s ...)
  • 11. 3. 2007 2:26

    anonymní
    Na Slashdotu se dnes objevil další štavnatý průser co není zmíněn: Microsoftí OneCare antivir (krom toho, že naprosto propadl v testech) může sežrat komplet celou Outlookovou schránku, pokud najde vir v některé z příchozích zpráv.
    Slashdot článek: http://it.slashdot.org/it/07/03/10/182242.shtml
    Původní zpráva: http://www.appscout.com/2007/03/dont_let_onecare_eat_your_emai.php
    Thread na MS fóru: http://forums.microsoft.com/WindowsOneCare/ShowPost.aspx?PostID=1150100&SiteID=2
  • 11. 3. 2007 2:59

    anonymní
    Hezky ironický je komentář jednoho postiženého uživatele z toho fóra kde píše, že mu tak MS OneCare smazal 4000 mailů a tím udělal větší škodu, než předtím jakýkoli vir.

    MS si holt může dovolit všechno...
  • 11. 3. 2007 13:19

    1 (neregistrovaný)
    M$ chcipa pomalu, ale jiste. Tipuji ze za 10 az 15 let pojede kazdy na systemu GNU/Linux a M$ dopadne v SW oblasti tak, jako IBM =)
  • 11. 3. 2007 13:49

    anonymní
    1. IBM je porad velmi dulezite, i kdyz uz ne nepostradatelne.
    2. ja chce microsoft. jsem rad ze linux muze byt lepsi. a proto ho pouzivam. jestlize nebude bude linux horsi, nebude koho predhanet. (ja vim je tu MAC a dalsi ale i tak...)
  • 11. 3. 2007 14:01

    anonymní
    S kazdym novym uzivatelem GNU/Linux je zde sance, ze se z nej stane OpenSource vyvojar, ktery se bude casem podilet na zkvalitnovani a rozsirovani svobodneho softwaru.

    2. Kdyz uz tu nebude Windows, GNU/Linux se nestane horsi, naopak bude mnohem lepsi. Logicke oduvodneni: cim vice uzivatelu GNU/Linux ziska, tim vice se mezi nimi najde developeru a vyvoj pujde kupredu stale rychleji, vse bude lepsi a lepsi. Pokud by napr. cely svet zacal uzivat GNU/Linux, pak by tento system vyvijely miliardy lidi, coz by zpusobilo jeho nekonecnou a definitivni dominaci nad vsim nesvobodnym. GNU/GPL nam do budoucna zarucuje vse potrebne.

    Nyni je dominantni Windows, vyviji ho uzavrena skupina lidi, zdrojove kody nam neposkytuji, specifikace nam nedodavaji, nove technologie do sveho SW implementuji velice pomalu a celkovy vyvoj SW svym jednanim velice brzdi.

    M$ je Stalin, kteremu vetsina dnesnich uzivatelu plati dan za svou negramotnost.
  • 11. 3. 2007 14:18

    miro (neregistrovaný)
    Miliardy lidí - no to je malinko přehnané, ne? ;-)

    Nekonečná a definitivní dominance - IMHO příliš idealistické (teda ne, že by se mi to nelíbilo ;) Bohužel budou asi vždycky aplikace, které budou k dispozici pouze jako komerční closed source, protože je užívá příliš malá skupina lidí. Enkódování audio CD dělá prakticky každý, kdo má počítač, proto existují GPL programy, které to umožňují. Programy, které jsou zajímavé maximálně pro pár desítek tisíc lidí (z nichž 99,9% jsou BFU a prakticky nikdo z koncových uživatelů není programátorem), IMHO pod GPL nikdy nikdo nenapíše.
  • 11. 3. 2007 14:20

    K2 (neregistrovaný)
    Vývoj na Windows je tak jednoduchý, že si o tom Linux může nechat jen zdát. Dobré nástroje (Visual Studio a řada dalších), perfektní dokumentace (MSDN), široká a velmi rozšířená platforma (.NET, Win32), jazyky vhodné i pro začátečníky (VB.NET), hromada školení na každém rohu, projekty na webu, dokumentace se hemží příklady a ukázkami. Přesto většina uživatelů nikdy nic nenapsala (jsou "negramotní"). Proč asi? Protože je počítače *nezajímají*. Chtějí je jen používat (k práci, zábavě), stejně jako třeba auto. Je naivní se domnívat, že tohle se někdy změní.

    Open source vývojáři mají nad "negramotnými" úplně stejnou moc, jako vývojáři klasického SW. Ovšem navíc na uživatele plánovitě kašlou, protože vyvíjejí SW tak, aby vyhovoval jim a jím pododobným. Rozšíření Linuxu okolo 1% (po všech těch letech a mediálním hype) je jasný důsledek. Jak dlouho chcete zavírat oči?
  • 11. 3. 2007 15:51

    mys elf (neregistrovaný)
    Až na úvodní zbytečné reklamní hlášky typu "Visual Basic.NET je vhodný jazyk pro začátečníky" docela souhlasím. Nevidím důvod, proč by mě každý uživatel programovat nebo se jinak podílet na vývoji SW. A model "bazar" sice tak nějak funguje, ale moc efektivní c mnoha případech není.
  • 11. 3. 2007 19:02

    pepiq (neregistrovaný)
    Existuje spousta lidí, kteří svůj život žijí naučeným způsobem. Lidí, kteří nepřemýšlí nad tím, co dělají, lidí, kteří vše, co řekne dav nebo velký bratr přijímají do svého srdce a ztotožňují se s tím i přes to, že se jedná o naprostou hloupost, fámu nebo i krádež.
    Microsoft začal jako malá firma, která by nikdy nedošla tak daleko jako je, kdyby neokradla někoho jiného.
    Ve společnosti - člověka, který vám vezme něco, na čem pracujete - ihned odsoudíte. Lidé mají ale tendenci neinformovat se.
    Ve společnosti - Člověka, který vám vezme svobodu - ihned odsoudíte. Lidé mají ale tendenci podřídit se.
    Microsoft okradl. Microsoft krade.
    Microsoft lhal. Microsoft lže.
    Jakou budoucnost má člověk, který oklamává druhé? Žádnou. Stejně tak je tomu i s Microsoftem.
    Jeho budoucnost se nyní začíná uzavírat.
    Mluvíš-li o autě, pak díky Microsoftu jedeš ani nevíš kam, protože ON je ten, kdo řídí. ON je ten, kdo rozhoduje co můžeš a nemůžeš. ON je ten, kdo ví co je dobré a zlé.
    Okopírované prostředí, mizerná bezpečnost, uzavřený kód - o kterém nemáš přehled co vlastně dělá...
    V podstatě je to jako v Komunismu - bereme to co je nám nabídnuto, protože vedle to zkoušeli a šlo to.MSSR říkal, že je to super bezpečné a že jde o jedinečné kódy. Jsme pro vlastní počítače nebezpeční a tak nám nezveřejnil kódy - ještě bychom něco pokazili. MSSR to jsou naši hrdinové starají se o to, aby se naše počítače měli dobře a bezpečně.
    A společně vytvoříme velkou říši - Bude nám šéfovat skvělý Bill Gates, kterému taky nejde o peníze ale jen o to, aby vše fungovalo tak jak má.
    Proč bychom měli používat něco, co je zdarma a naši sousedé to nepoužívají. Třeba je to něco špionážního, nebo nám to v počítači vytvoří backdoor. Už jen to, že je to zdarma je podezřelé. Velké a supr věci přeci tojí peníze. A slyšel jsi, že jsou tam volně dostupné zdrojové kódy? A že se na vývoji podílí kdokoli má zájem??? Tsss ti jsou ale naivní. Myslí si, že jim na to skočíme - vždyť velké věci jsou tajné - co kdyby je někdo chtěl ukrást. Asi ten jejich Open Source bude pěkný brak, když ho dávají zadarmo.
    Ale jak je možné, že čím dál víc lidí si ten systém pořizuje a jsou s ním spokojení???
    Nevím. Radši počkáme kam foukne vítr a přidáme se k davu.
    Přeju hodně úspěchů děti z MS.
  • 11. 3. 2007 22:45

    Katmai (neregistrovaný)
    Tak tohle je fakt blabol dne. O komunismu vis kulove. Jak jen muzes prirovnavat neco tak hruzneho k IT. Stesti, ze lidi jako jsi ty mezi Linux komunitou mizi a zacinaji tu byt nefanatycti a normalne uvazujici spravci, vyvojari a uzivatele. V techto chvilich se stydim za pouzivani Linuxu.
  • 11. 3. 2007 22:59

    pepiq (neregistrovaný)
    Nefanatičtí správci, kteří linux posunou směrem k MS. Nefanatičtí správci jako jsi třeba Ty.Člověk, který neví, co je svoboda.
    A proč to přirovnávám k IT?? Protože se koukám a vidím co se děje.
    Lidi nežijou v komunismu, ale stále tak přemýšlí a vždy se pak takové řeči někoho dotknou.Možná je to dobře a možná je to i špatně.
    Snad se s tím vyrovnáš.
  • 12. 3. 2007 8:32

    anonymní
    Ty fakt nevies o com hovoris... "Nefanatičtí správci, kteří linux posunou směrem k MS" vidno, ze ty niesi spravca lebo by si taku blbost nepovedal... robil som spravcu a staral som sa o to aby bol uzivatel (sekretarka, uctovnicka...) spokojny a aby bola ich praca co najefektivnejsia pre nich je Windows jasna volba, lebo oni nechcu nastavovat a ladit system na to je spravca, ale aby to bolo pouzitelnea aby mohla robit svoju pracu. Ak mas vo firme trebars 100pc tak by si si vsimol, ze kolko si usetril casu instalaciou Windowsov a nie linux+nastavovanie atd... win je dobry do kancelarie(uz aj linux, ale ak to uzivatel nepozna nechce to)ale na server davam *NIX a o tom to je... A o komunizme vies fakt velke kulove... precitaj si dejiny a hlavne stat o Leninovi(on je zakladatel komunismu a jeho vidina komunizmu bola uplne ina ako sa zvrtla za stalina a pretrvavala az do cca 80tych rokov)
  • 12. 3. 2007 19:28

    pepiq (neregistrovaný)
    Co dodat???? WOOOOOOW !!!!! MS Windows GO GO GO!!!!
    Jsem jen tupý nevím nic,
    Jsem neschopný správce- čtu to čím dál víc.
    Jsem prostě slaboch - nepoužívám MS
    místo dir píšu radši LS. :o)
    O Komunismu nic nevím i přesto, že v něm jsem žil a jsem,
    Brečím, když slyším Windows a když koukám na Českou zem.
    Win je dobrý v kanclu a já o tom nevím nic,
    jsem asi jen BFU, když všichni používaj MS víc.
    Kliknout myší je pro mě stejné jako v oknech,
    a nepřístupnost v kanclu příště v textu vynech.
    Já v kanclu používám Open Office a připadá mi
    rychlejší, než Tvoje MS Oppice.
    A stabilita je pro mě v Linuxu lepší,
    na pohádky o MS vymýšlej lepší řeči.
    Linux instaluji během několika minut včetně používaných programů,
    jseš špatnej herec hochu - lžeš, ale nevadí - jsi na tahu.
  • 12. 3. 2007 20:48

    pepiq (neregistrovaný)
    To ale nelze - rychlost překročila povolenou mez...
    A pro samá čísla není času na zbyt ... :DDD
  • 12. 3. 2007 10:29

    K2 (neregistrovaný)
    Váš příspěvek je technicky vzato blábol. Říkat "frima začala jako malá, je velká, tedy musela někoho okrást" je nesmysl. V garáži začínala řada firem, včetně Apple, Dellu, HP atd.

    Srovnávám-li s autem, tak mi nikdo neříká, kam můžu jezdit, nebo jaké dokumenty mohu psát. Naopak open source mě nutí se zabývat věcmi, které jsou s prací nesouvisející. GPL v3 se pravda snaží, aby na GPL SW nebylo možné provozovat aplikace, které se FSF nelíbí (konkrétně DRM). To je ovšem dost výjimka.

    čím dál víc lidí si ten systém pořizuje a jsou s ním spokojení - aha, tak asi proto se zaatoupení Linuxu na desktopu za poslední 4 roky změnilo z cca 1% na cca 1%. Lžete si do kapsy. Uživatelé zatím raději kradou, než by používali Linux. Já znám důvody.
  • 12. 3. 2007 11:59

    Shadow (neregistrovaný)
    >Naopak open source mě nutí se zabývat věcmi, které jsou s prací nesouvisející.

    Sorry, ale tohle zase mně připadá jako naprostý blábol. Nikdo přece nikoho k ničemu _nenutí_. Pokud se uživatel zabývá "věcmi, které jsou s prací nesouvisející", pak to činí proto, že sám _chce_. A pokud nechce, tak se "věcmi, které jsou s prací nesouvisející", prostě nezabývá.

    Připadáte mi jako klasický demagog, vybíráte si to, co se vám hodí do krámu, ignorujete to, co se vám do krámu nehodí. Používáte nejasné a nekonkrétní formulace bez jakýchkoliv důkazů na podporu svých tvrzení.
  • 12. 3. 2007 12:13

    K2 (neregistrovaný)
    R8d bych tohle vysvětlil. Uživatel chce na stroji pracovat, nikoliv se starat o technické detaily. Instalace programů a jejich konfigurace je pro něj neproduktivní a nežádoucí aktivita. Memorovánbí příkazů, editace konfiguráků, řešení problémů s drivery apod. jsou přesně ty věci, na kterých Linux ztrácí body. Osobně jsem strávil dlouhé hodiny řešením problémů s WiFi (WPA-PSK), a problém nakonec vyřešil kamarád Linuxák, který nad tím strávil večer. Skončilo to stažením nějaké devel verze, kompilací na jeho stroji atd. Totéž s 3D drivery a tisíci dalších věcí. Tohle jsou na Windows nectnosti, na Linuxu pravidlo.
  • 12. 3. 2007 13:58

    Shadow (neregistrovaný)
    V tom případě by bylo bývalo dobré, kdybyste rovnou řekl "Linux" místo "open source".

    Nicméně i tak je problém v tom, že laborujete s obecným pojmem "Linux" tam, kde máte říci distribuce [xyz]. Přeci jen, rozdíly mezi distribucemi jsou značné a to, co platí pro jednu, nemusí platit pro druhou. Činit smysluplné závěry o "Linuxu" na základě zkušenosti s jednou distribucí je prostě nereálné. Viz vaše:

    > Memorování příkazů, editace konfiguráků

    Existují distribuce, kde s příkazovou řádkou nemusíte přijít do styku, pokud sám nechcete. Totéž platí pro editaci konfiguráků.

    > řešení problémů s drivery

    Podpora HW je otázkou producentů HW a toho, jaký HW budete sám používat. Můžete mít štěstí a vše bude fungovat out-of-the-box a můžete mít smůlu a na něčem si vylámat zuby. Pokud budete vybírat HW s ohledem na Linux, problém mít nebudete.

    > Totéž s 3D drivery

    To jste opravdu řešil hodiny, jak nainstalovat proprietární ovladače Nvidie/ATI? Pak bych rád znal jméno distribuce, kde jste to tak dlouho řešil. I na těch nepřívětivých to bývá poměrně jednoduché, natož v případě těch přívětivých.

    > tisíci dalších věcí

    OK. Jmenujte alespoň 100 "dalších věcí". :-)

    > Instalace programů a jejich konfigurace je pro něj neproduktivní a nežádoucí aktivita.

    Distribuce (a zejména ty pro běžné uživatele) zpravidla obsahují základní výběr SW, který umožní s počítačem rozumně pracovat již po instalaci.

    Další SW nainstalujete pomocí správce balíčků. Přívětivé distribuce používají GUI s vyhledávacími funkcemi a tříděním SW do kategorií. Zvolíte SW k instalaci a kliknete na ikonku. Vše ostatní (stažení, závislosti, instalace, apod.) zařídí správce balíčků. A navíc tu máte jistotu, že stahujete SW bez malwaru (oficiální repositáře, digitálně podepsané balíčky, apod.).

    Takže, co se instalace SW běžným uživatelem týče, viděl bych spíše bod pro Linux.
  • 12. 3. 2007 14:54

    K2 (neregistrovaný)
    Neznám distro, kde bych nemusel na command line, editovat konfiguráky, stahovat z neoficiálních repozitářů (s těmi oficiálními zpravidla nepřehraju ani DVD) atd.

    Konkrétně WiFi kartu jsem vybíral s ohledem na Linux. D-Link DWL-G650 C2 je Designed for Windows, a navíc jsem dohledal i dobré zkušenosti na Linuxu. Bohužel situace byla tristní. Po instalaci MadWiFi notebook během bootu vždy čekal cca 10 sec na WiFi kartu, a po pár minutách úplně ztuhnul. Nové verze MadWiFi to zlepšila, ale neuměla Ad Hoc mode, který jsem tehdy používal. Tuhlo to už jen občas. Nové distro (MDK 10 tuším) mělo MadWiFi, ale nešlo WPA-PSK. To je bohužel typická situace. Dnes díky kamarádovi běhá i WPA-PSK, samozřejmě bez GUI. Ale kašlu na to, stejně Linux zkouším jen doma.

    Ad ovladače nVidia - já je ani nechtěl, stačily ty co jsou v xserveru. Jenže po připojení druhého monitoru (který jsem v Linuxu nepoužíval a používat nechtěl) se při startu X11 rozpadnul obraz, a nic nepomáhalo. K instalaci nVidia ovladačů bylo třeba stáhnout zdrojáky kernelu, překladač v poslední verzi, vlastní drivery, ještě nějaký další balíček, a provést kompilaci. Pak nastavení v SaX2, s tím, že kurzor myši nebyl vidět, a po startu X zmizel obraz úplně. Později jsem zjistil, že jako první monitor je z nějakého důvodu ten druhý, který je vypnutý (projektor), a kurzor myši je vidět jen na něm(!). Po startu X se použil jen "první" monitor, proto zmizel obraz. Pošťourání v konfiguráku, a máme obraz. Kupodivu 3D akcelerace pořád nejde, asi je třeba jí někde dál zapínat či konfigurovat, ale což. O přepínání monitorů za běhu (připnout monitor číslo 2, rozlišení, refresh rate, nyní odpojit) jsem se ani nesnažil, nejsem sebevrah, a vážím si svého času.

    Dalších tisíc věcí? Jen dvě, tak namátkou.
    SuSE Enterprise Linux nepoužívá dynamický /dev, takže je tam hromada device files, které nemají smysl. Kde je můj RAID? Jak zjistím, jaký je jeho device file, když mám v /dev tisíce nesmyslných souborů "pro strýčka příhodu"? A když to zjistím, proč na něm nejde založit partition? No proto, že nejsou vytvořené správné device files, viz mknod. Co je major a minor number? Viz dokumentace jádra. Jaké mám použít? viz dokumentace RAIDu. Proč nelze vytvořit 16. partition? Protože minor number má na číslo partiton jen 4 bity (google, pár stracených hodin). Jenže utility typu parted, fdisk, YaST apod. "samozřejmě" hlásí jen různé záhadné chyby, nic typu "lze vytvořit max 15 partitions na disk". Já nad vytvářením debilních partitions strávil pár hodin. Proto, že unixy někdy před 40 lety zavedly device files, a ten koncept se dodnes nezměnil. Proto, že utility jsou mizerně napsané. Proto, že je celý systém uživatelsky nepřátelský, prolezlý chybami a nedodělky.

    Moje desktopové SuSE zkolabovalo tak, že se po startu odmítal přimontovat FS (tuším ext3). fsck hlásil, že FS je v pořádku, a mount hlásil, že je corrupted a nelze přimontovat (mám prý zkusit fsck). Fakt lahůdka, takový FS (a nástroje k němu). Je ten FS clean, nebo corrupted? Z Windows ho s ext2 driverem (mimořádně špatným driverem) přimontuji, samozřejmě jen read-only.
    Stačí to pro ilustraci? Takový systém se *nemůže rozšířit*, dokud se výrazně nezmění. Proto má pořád jen to 1% desktopů.

    Ano, distra obsahují 5 přepínačů klávesnice, a 20 utilit pro vypalování CD/DVD (proha proč? mě stačí jedna, která bude fakt fungovat, a bude mít slušné GUI). Jenže práce je o něčem jiném, viz co jsem psal dnes v 10:23.

    Osobně open source používám, pokud je kvalitní. Žasnul jsem na PDF Creatorem pro Windows. Stáhnul jsem setup package, spustil, a on s běžným wizardem nainstaloval aplikaci. Žádná nesmyslná chybová hláška po startu setupu, žádná nutnost tahat deset dalších balíčků... Přidala se PDF Creator tiskárna, a na první použití udělala, co měla - vytvořila PDF. Interface trošičku neohrabaný, ale v podstatě v pohodě. Být takový open source typický, klidně ho používám. Jenže je to zpravidla děs a utrpení. Ono to souvisí s vývojovým modelem, který u open source zákonitě vede k produkci uživatelsky nepřátelských příšerností. Čtenáři root.cz to nevidí jen proto, že jsou zvyklí.
  • 12. 3. 2007 19:12

    pepiq (neregistrovaný)
    :oD život je boj. Nehledě na to, že nevím co mluvím.
    Co ke všemu dodat?
    Snad jen to, že krást je pro společnost morální a normální. Překrucovat fakta si dokázal osvojit kde kdo.
    Nelituji toho, že nemám rád MS a jsem hrdý na to, že někdo si toto uvědomil a založil svobodné hnutí, které nebere peníze za něco, co je nestabilní, ale nabízí možnost ZISKU - jinou cestou. Lituji toho, že jsem zde napsal předchozí článek.
    Máte pravdu. Vidíme mříže, ale v kleci jsem já - vy jste venku a užíváte si svobody, kterou vám MS poskytuje. Já jsem uvnitř a užírám se falešným pocitem svobody, kterou mi GNU Linux nabízí.
    Každý správný správce přece používá výhradně produkt MS, protože zkrátka Linux neumí konfigurovat.

    Díky že existují lidé jako shadow :)
    BTW. Moje praxe je taková, že sekretářky jou Linuxem nadšené - nepadá, OpenOffice je spolehlivější a vše co potřebují pro svojí práci - dokonce se mi podařilo zprovoznit Thunderbird - mají. Miluji GNU miluji Linux a tyhle debaty mě jenom utvrzují v tom nevstupovat do sekty MS :))))))))))))))))))
  • 12. 3. 2007 19:45

    bez přezdívky
    >Neznám distro, kde bych nemusel na command line, editovat konfiguráky, stahovat z neoficiálních >repozitářů (s těmi oficiálními zpravidla nepřehraju ani DVD) atd.

    ja ano. dokonca niekolko. mali by ste sa popozerat lepsie


    >Konkrétně WiFi kartu jsem vybíral s ohledem na Linux. D-Link DWL-G650 C2 je Designed for Windows

    tak ako? lin ci win? ja som rozbehaval win kartu cez ndiswrapper, ale bola kupovana z ohladom na win. Pod Lin bezi


    >Moje desktopové SuSE zkolabovalo tak, že se po startu odmítal přimontovat FS (tuším ext3).

    mne sa take nic nestalo. Som priliz sikovny, alebo?


    >Ano, distra obsahují 5 přepínačů klávesnice, a 20 utilit pro vypalování CD/DVD

    ako ktore. suse obsahuje, ine nie. zda sa ze mate skusenost LEN so suse
  • 12. 3. 2007 20:46

    K2 (neregistrovaný)
    Většina dister se snaží tvářit, že jsou "klikací". Ve skutečnosti jsou GUI nástroje tak příšerné, že je to k pláči. Raději kvalitní command line, než mizerné GUI. A samozřejmě raději dobré GUI, než command line.

    Kartu jsem vybíral takovou, aby běhala na Windows i Linuxu. Tahle měla certifkaci pro Windows, a na webu jsem dohledal v nějakých improvizovaných databázích pozitivní reference na tuto kartu. Bohužel při bližším zkoumání se pak ukázalo, že "advenced features" jako AdHoc mode to zatím neumí, že to u mě vytuhne celý poč atd.

    Ad zkolabovaný FS - pokud FS nelze přimountovat s tím že je corrupted, ale podle fsck je v pohodě, tak to není chyba uživatele. Je to zjevně chyba buď fsck, nebo driveru FS. To že se vám nic podobného nestalo nesvědčí vůbec o ničem.

    zkušenosti mám s Mandrake a SuSE, plus jsem letmo viděl pár dalších dister. Ale nevím, proč bych si vůbec měl vybírat distro. Když narazím na problémy, vždycky se ozve řada "chytrých", kteří mi řeknou, že dané distro je shit, a abych použil to JEJICH oblíbené, kde by se nic takového nikdy nestalo. Možná nestalo, ale staly by se jiné, stejně příšerné, věci :)
  • 14. 3. 2007 22:15

    Shadow (neregistrovaný)
    Většina dister se snaží tvářit, že jsou "klikací".

    Krásná ukázka toho, jak ošidné je vyvozovat globálně platné závěry na základě zkušenosti s jednou nebo dvěma distribucemi. Sice chápu, odkud se tento závěr vzal, pokud jste zkusil dvě klikací distribuce (Mandriva, SUSE), ale to nic nemění na faktu, že to není pravda. Klikacích distribucí není většina.

  • 14. 3. 2007 23:30

    K2 (neregistrovaný)
    Na desktopu? Měřeno počtem uživatelů? Z tohoto hlediska bude opravdu většina dister klikacích. To že existuje pár set dister, které nepoužívá prakticky nikdo (a mnohdy klikací nejsou), to samozřejmě fakt.
  • 13. 3. 2007 8:18

    jozef (neregistrovaný)
    >>Neznám distro, kde bych nemusel na command line, editovat konfiguráky, stahovat z neoficiálních repozitářů (s těmi oficiálními zpravidla nepřehraju ani DVD) atd.

    >ja ano. dokonca niekolko. mali by ste sa popozerat lepsie

    Mile rad vam poslem moj notebook na ktorom ziadne distro nenabehne bez rucnej konfiguracie. Skusal som ich asi 20 za poslednych 18 mesiacov odkedy mam ten notebook !? Skusam to pravidelne kazdy kvartal s "top" distribuciami (Ubuntu, Fedora, Suse, ...) a stale nic. Takze asi tak.
  • 14. 3. 2007 9:13

    jozef (neregistrovaný)
    Nie, tym myslim pripisanie troch a viac parametrov a stale to nepozna vsetok hardware, pre niektore komponenty dodnes nie je driver. Nezacnime sa tu hadat. Chcem tym len povedat, ze Linux asi moc ludi neocari ked z piatich LiveCD nabehne jedno a aj v takom pripade ide grafika 800x600, nefunguje touchpad, o ostatnom ani nehovorim.
  • 14. 3. 2007 13:09

    chunky (neregistrovaný)
    napsal clovek, ktery vstal od stolu vzal si klice od WV passat a jel se najist do MCDonalda cestou detem koupil barbinu a sve zene nejaky sperk ze slonoviny , ktera byla pred rokem v klu nejakeho slona v africe ze ?

    a vecer si zapne zpravy na nove a je mu fajn .

    trapne pokrytectvi
  • 14. 3. 2007 17:34

    pepiq (neregistrovaný)
    Chtělo by to uvést - co konkrétně považujete za pokrytectví.
    Nepřipadá mi pokritecké odsuzovat zloděje a hájit svobodu :)
    Možná nešťastně použitá přirovnání, která mohou vzbuzovat vlny vsteku a znechucení:)

    Ne já nejsem jedním z těch lidí, kteří vlastní auto, jív MCDonaldu a kupují šperky z mrtvých zvířat své ženě.

    Víte každý člověk má určitý postoj a já v tom svém odmítám zlodějství, zabíjení, omezování svobody atp.
    A opravdu si nemyslím, že MS se chová ke své klientele správně.
    Jsem člověk, který chce mít přehled o tom, co se na jeho počítači děje a to bez svobodného otevřeného kódu je velmi obtížné.
    Jsem člověk, který se chce na vývoji OS podílet a ne jen smutně koukat a očekávat co šíleného se stane, až Windows spustím na svém PC.
    Je to pokrytecké????
    Nechci dávat peníze za něco, co je mi uzavřeno, co se ke mě chová jako potencionálnímu nebezpečí.
    Přeji hezký den.
  • 14. 3. 2007 23:32

    K2 (neregistrovaný)
    Ano, louskat miliony řádek zdrojáků, to je daleko jednodušší ;). Ad dávat peníze za něco, co je mi uzavřeno, co se ke mě chová jako potencionálnímu nebezpečí - používáte ještě mobil? Mikrovlnku? Auto? Elektrickou zásuvku?
  • 15. 3. 2007 6:40

    pepiq (neregistrovaný)
    Víte, vím, jak mobilní telefon funguje a vím ja fungují mikrovlnka a auto, ale tak něják nechápu souvislost mezi svobodným softwarem a a těmito věcmi.
    Každé malé dítě ví, že podívat se na zoubek mikrovlnce, mobilu či Automobilu a zásuvce není problém.Stačí mít znalost elektroniky, mechaniky atp.
    U software je tomu ale jinak. Člověk může být programátor a znát několik programovacích jazyků - ano může dokonale ovládat reverzní indženýring - to ovšem není vše.
    Je totiž trestné distribuovat upravenou verzi uzavřeného softwareu - z nichž Microsoft je jasným příkladem.
    Jasně můžete říct:"Proboha kdo potřebuje zasahovat do kódu systému či jiných uzavřených programů??"
    Odpověď je jednoduchá - každý, kdo má zájem se učit, komu nevyhovuje určitá funkce systému, nebo naopak něco postrádá.
    A i kdybych byl sebelepší programátor, neovlivním chování systému. Neovlivním výskyt bugů v systémovém zabezpečení.
    Proč?? Protože je to trestné a to není moc dobrý přístup.
    Je to jako bych si za vlastní peníze koupil gulášovou polévku a nemohl si ji ochutit tak jak potřebuji a tento nápad distribuovat dál, protože je to trestné.
  • 15. 3. 2007 10:11

    chunky (neregistrovaný)
    povazuju za pokrytecke odsuzovat jednu firmu nazyvat ji zlodeji kdyz ta firma nedela nic jinyho nez vsechny ostatni . VYDELAT .

    Potom sednete do auta o kterem poradne ani nevite jak funguje a co se v nem deje a sverujete mu svuj zivot a zivot svoji rodiny jenom proto ze v tom autu jezdi vsichni . Nakupujete v obchodech konzervy , mlete maso , ktere je kdo vi z koho a ceho atd... O to mi jde. Pokud reknu A musim rict B . Pripada mi pokrytecke prave tohle .

    Kdyz me to bude stvat tak se odstehuju na venkov bez elektriny budu past kravy ovce a nebudu zavisly na nikom jinem nez na tom co mi da priroda v tom pripade se muzu divat na civilizaci skrz prsty , ale odsoudit microsoft a potom se nechat otrhavat od vsech jinych to je proste pokrytectvi.

    Pouzivate sampon ? A proc staci mydlo . Proc mydlo to si muzete udelat sam atd....Takze vy se nechavate taky okradat o jinych v oblastech kterym vy nerozumite . A nekdo nerozumi pocitacum a SW programum.
  • 15. 3. 2007 16:56

    pepiq (neregistrovaný)
    Mno, nemyslím si, že vydělat znamená okrást :) ale jak tak koukám, vy takový názor máte.
    Řekl jsem A a uvedl jsem i B.
    Víte - když si kupuji mýdlo a chci zajít do detailu, mohu si udělat rozbor sám a nebo za tuto službu zaplatím.
    Mýdlo dokonale splňuje svůj účel - umyje, očistí.
    Prací prášek - umyje, vyčistí.
    Auto - otočím volantem doprava, jede doprava.
    Můžu to stejné říci o MS?? Nebudu-li koukat na nemožnost rozboru kódu???
    Dejme tomu, že si koupím mýdlo a nebude mi něco vyhovovat. A tak si řeknu - možná má stejný problém i někdo jiný a ve své laboratoři vytvořím mýdlo, které bude obohacené přesně o to, co jsem potřeboval - jiná vůně, jiná péče o pokožku.
    Podle MS už jsem spáchal trestný čin a o to mi převážně jde.
    Článek má v nápisu Microsoft a proto mluvím právě o jedné firmě, která prodává bezpečný a stabilní systém.
    Můžu ale tuto tezi potvrdit v praxi?? Nemůžu a ostrouhal jsem, protože systém není bezpečný a není stabilní a já to nemohu napravit ani pro své účely a ani pro široké spektrum uživatelů.
    Civilizovanost, technosvět to jsou úžasné věci - bezesporu. Jen bychom měli dbát na to, aby zde byla svoboda, možnost spolupráce, možnost pomoci ostatním...
    A to jsou právě faktory, které MS postrádá.
  • 13. 3. 2007 7:29

    Hurvajs (neregistrovaný)
    Jo tak, aha. To jsou hezke bludy... A proc jsou tedy aplikace pro Widle tak nestabilni, ne za vsechno muze OS? Nicmene .NET je hnus, stejne jako cely M$ a jeho paskvily a pa-software. Rozumny clovek pouziva Linux / UNIX
  • 11. 3. 2007 14:05

    mofo (neregistrovaný)
    Nevim jaka je mez pro chciplost, ale pokud bych bral např. hranici 5%, tak je Linux chciply uz temer 16 let (vcetne soucasnosti) :))).
  • 11. 3. 2007 14:22

    K2 (neregistrovaný)
    I já klidně rád GNU/Linux, pokud bude k práci lepší, než Windows. Jenže dnešní Linux je pro práci naprosto nevhodný. Tedy pokud se neživíte administrací unixových systémů.
  • 11. 3. 2007 17:42

    archli (neregistrovaný)
    a co myslite tou praci? napsat web? sestrihat film? upravit fotky? vypalit cd ,dvd? vytisknout,naskenovat, upravit dokument?
    pro bezneho uzivatele naprosto normalni věc a to a mnohem vic v linuxu jde.. :))
  • 12. 3. 2007 10:37

    K2 (neregistrovaný)
    viz odpověď pro uživatele glx. Navíc naskenovat dokument na Linuxu je opravdu lahůdka - problémy s ovladači, aplikacemi... prostě klasika. Psaní webu je podobné. Je k dispozici PHP, které *nyní* bude mít nativní podporu Unicode (v roce 2007!), má příšernou syntaxi (moje_funkce, mojeFunkce, Mojefunkce, strpos($haystack, $needle) vs. in_array($needle, $haystack)), prakticky absence debuggování. Proti tomu zde máme nástroje na Windows, které nabízejí daleko efektivnější vývoj. Tisk pod Linuxem je opět děs a hrůza, zvláště ten barevný. Opět problémy s drivery, a o podpoře shody barev skrz aplikace (ICM) lze leda blouznit. Windows i Apple jsou samozřejmě daleko vpředu. Cožpak tohle nevidíte?
  • 12. 3. 2007 19:18

    mys elf (neregistrovaný)
    Zrovna se skenováním mám naprosto opačné zkušenosti. K mojí multifunkční tiskárně byl dodán skenovací program složitý až hrůza a neumí ani uložit korektní PNG - dvě ze tří PNG, které jsem posílal známému, jsem musel skenovat znovu. Na Linuxu pod xsane skenuje jedna báseň. Tisk pod Linuxem s TurboPrintem (pravda, placeným) není vůbec problém, některé tiskárny (třeba od HP) tisknou více než slušně i se standardními ovladači. Vedle PHP (které, samozřejmě, debugovat lze) máme na Linuxu Zope/Plone, Java servlety a JSP, Django, Ruby on Rails a koneckonců (žel) i to Mono. Občas máš validní argumenty, ale na Tvých příspěvcích je vidět, že hledáš mouchy za každou cenu a není Ti cizí demagogie.
  • 12. 3. 2007 20:57

    K2 (neregistrovaný)
    Sane? To je ta věc, co nepodporuje zdaleka každý scanner, a drivery vykazují řadu problémů (nepodpora podavačů, endoseru, skenování je funkční jen pro vybrané rozlišení, zubaté výstupy atd.)? Děkuji, nechci. Pokusy o zprovoznění scanneru jsem vzdal, protože bych stejně nevěděl co s výsledkem. OCR pro Linux nemám (a moc jich není), slušný imaging také ne...

    Ve Windows máme rozhraní WIA, přes které lze skenovat do jakékoliv aplikace. Aplikace od výrobce scanneru je irelevantní, lze použít cokoliv jiného.

    Tisk je pořád PATA. Instalace driverů, jejich dostupnost. Podpora features specifických pro danou tiskárnu (podavače, rozlišení, čištění tiskové hlavy, kalibrace, indikace stavu náplně/toneru, razítko). Správa barev napříč aplikacemi prakticky neexistuje. Tiskové dialogy jsou v různých aplikacích velmi různé (což je samozřejmě problém obecný).

    Ano, vyjma PHP existují jiné technologie. Nenažraná Java s příšerným memory managementem, zbytek pravda neznám. Nemohu zkoušet každou věc, u které se stejně dá předokládat, že nebude nic moc.
  • 12. 3. 2007 21:54

    mys elf (neregistrovaný)
    > Sane? To je ta věc, co nepodporuje zdaleka každý scanner, a drivery vykazují řadu problémů (nepodpora podavačů, endoseru, skenování je funkční jen pro vybrané rozlišení, zubaté výstupy atd.)? Děkuji, nechci. Pokusy o zprovoznění scanneru jsem vzdal, protože bych stejně nevěděl co s výsledkem. OCR pro Linux nemám (a moc jich není), slušný imaging také ne...

    Nepodporuje zdaleka každý scanner. Já taky nemám doma každý scanner, ale jenom jeden konkrétní. OCR nepoužívám (a nepotřebuju), GIMP a ImageMagick mi stačí. Až budu grafik, pořídím si Maca a nebudu se trápit s Linuxem, to je jasná věc.

    > Ve Windows máme rozhraní WIA, přes které lze skenovat do jakékoliv aplikace. Aplikace od výrobce scanneru je irelevantní, lze použít cokoliv jiného.

    No a co? Kde je mám jako shánět?

    > Tisk je pořád PATA. Instalace driverů, jejich dostupnost. Podpora features specifických pro danou tiskárnu (podavače, rozlišení, čištění tiskové hlavy, kalibrace, indikace stavu náplně/toneru, razítko). Správa barev napříč aplikacemi prakticky neexistuje. Tiskové dialogy jsou v různých aplikacích velmi různé (což je samozřejmě problém obecný).

    Zkoušel jsi ten TurboPrint, nebo ne? Tiskové dialogy jsou v různých aplikacích různé, to je pravda. Já používám všude, kde to jde, kprinter a moje potřeby zcela uspokojuje. A na otevírání a ukládání souborů používám KDE dialogy (třeba i v Gimpu a Firefoxu). Ostatní jsou totiž vesměs nepoužitelné sr*čky, ani ty ve Windows se ostatně moc nechytají.

    > Ano, vyjma PHP existují jiné technologie. Nenažraná Java s příšerným memory managementem, zbytek pravda neznám. Nemohu zkoušet každou věc, u které se stejně dá předokládat, že nebude nic moc.

    Tak když neznáš, nekibicuj.
  • 15. 3. 2007 0:02

    K2 (neregistrovaný)
    Ano, SANE neumí (resp. neumělo) ten scanner, který mám doma. A kdyby ho umělo, zřejmě bych rozchozením opět strávil dlouhé hodiny, jako u čehokoliv jiného (grafická karta, WiFi, zvuková karta s SPDIF výstupem). A kdybych to rozchodil, byla by tam řada problémů typu zubatého skenu mimo vybraná rozlišení apod.

    Ad aplikace - ke stažení je jich celá řada. Viz třeba Paint.NET. Nakonec Gimp WIA nejspíš také podporuje.

    Ad tisk - ne, TurboPrint jsem nezkoušel. Správu barev (ICM) nenahradí žádný driver, musí být integrovaná v aplikaci (nebo lépe v systému). Vysvětlil bych technické detaily, ale asi by to bylo zbytečné. Jinak nevidím důvod používat systém "zdarma", a kupovat drivery tiskárny za 900 Kč. To bych se lehko dostal na cenu Windows, a výše.

    Ad vývoj - musím zkoušet každou okrajovou technologii, abych řekl, že to asi nebude to pravé? Integrace vizuálního návrhu stránek, IDE a debuggeru je velmi silnou stránkou MS.
  • 12. 3. 2007 21:05

    K2 (neregistrovaný)
    Ještě chci říci, že ve svých příspěvcích demagogii nevidím. Rád se na ní nechám upozornit. Možná jde o jiný náhled. Například (na rozdíl od řady ostatních diskutujících) mám za to, vývojový model open source v principu nevede ke vzniku SW, který by byl kvalitní a vyhovoval uživatelům. Výjimky se najdou, ale buďme upřímní, je jich málo. Co tu máme? Linux coby zdarma-implementaci 40 let starých unixů, OpenOffice coby druhořadý produkt, který se na trhu neuživil (viz StarOffice), Mozilla Firefox coby pohrobek Netscape (vydán po mnoha letech vývoje, a neumí ani zdaleka to, co MSIE)... To nejsou žádné zázraky, ale druhořadé produkty, které by se ve světě komerčního SW neuživily.
  • 13. 3. 2007 17:45

    Daniel Fiala (neregistrovaný)
    Nezlobte se, ale tohle uz jsou demagogicke reci. Nema cenu to vubec rozpitvavat a nema cenu dal cist Vase prizpevky.
    Tohle vypadalo jako projev priduseneho PR Microsoftu, kteremu dosli argumenty a leze na neho infarkt ;-)
  • 13. 3. 2007 18:58

    K2 (neregistrovaný)
    Co z toho co jsem napsal je nepravda nebo zavádějící? Uživatelská "přívětivost" open source je notoricky známá (a těžko zavírat oči nad tím, že za neúspěchem open source u uživatelů stojí vývojový model). Komerčně neúspěšné produkty se občas otevírají, to je také známý fakt.
  • 14. 3. 2007 10:36

    sajfi

    Linux coby zdarma-implementaci 40 let starých unixů
    OpenOffice coby druhořadý produkt, který se na trhu neuživil (viz StarOffice)
    Mozilla Firefox coby pohrobek Netscape (vydán po mnoha letech vývoje, a neumí ani zdaleka to, co MSIE)...
    To nejsou žádné zázraky, ale druhořadé produkty, které by se ve světě komerčního SW neuživily.

    Zrovna to jsou dle mého názoru krásné ukázky demagogie. Například to, že je něco 40 let staré znamená, že je to špatné? Ono to totiž může znamenat i pravý opak vašeho tvrzení, totiž že to bylo navrženo tak dobře, že i po 40ti je má UNIX stále co nabízet (proč by jinak byl rozšířený na serverech, proč by jinak Apple přecházel na UNIX jádro?). Co například Firefox neumí? Pokud vím, tak snad jen ActiveX, ale to je technologie, kterou rozumný člověk na webu nepoužije, snad ještě tak v rámci intranetu. Jinak se mi nezdá, že by se Netscape ve své době neuživil. StarOffice viz jiný příspěvek v tomto vláknu. Názory mějte na UNIX a open source jaké chcete, na to máte plné právo, ale to jak je píšete je demagogie - zneužívání zdánlivě rozumných a logických, v podstatě však falešných argumentů k ovlivňování jedinců, skupin nebo mas..

  • 14. 3. 2007 23:52

    K2 (neregistrovaný)
    Před 40 lety byly koncepty IT poněkud odlišné. K počítači se chodilo v galoších a bílém plášti, a cílovou skupinou byla úplně jiná skupina lidí. Dnes potřebujeme systémy, které mohou pracovat v každé firmě, a se kterými je schopna zacházet moje babička. I když babička je mrtvá, tak má výjimku ;). Unixy koncepčně s uživatelem v dnešním slova smyslu nepočítaly. Vyjma toho se jejich přežitý koncept jen těžko srovnává s novinkami typu GUI, thready, Unicode atd. Ad Apple - protože technologicky tak zaspal, že nebyl schopen napsat vlastní systém. Nakonec výkon MacOSX v threadingu, řešení zpětné kompatibility (podobný běhu starých aplikací ve vmware, s vlastními drivery, fonty apod) a další perličky jsou toho důkazem.

    Co FF neumí? Ano, ActiveX. ActiveX používají uživatelé MSIE v podstatě pořád. S jeho pomocí MS uvedl před mnoha lety AJAX (po jeho znovu-objevení ve FF je to najednou hit), s jeho pomocí pracuje Flash, přehrávání multimédií na stránkách, různé 3D prohlížečky, součásti intranetu, Windows Update atd. Navíc ActiveX není primárně technologie MSIE, jde o komponentový model užívaný i ve Windows. Dále MSIE umí třeba XAML (aka budoucnost internetu), filtery a transformace nad grafikou (DirectX Transform), VML, bezpečnostní zóny (na intranetu povolím JavaScript a instalaci ActiveX po dotazu, na internetu JavaScript povolím a ActiveX zakážu, na restricted sites zakážu obojí) atd.

    Ovlivňování jedinců, skupin a mas se dopouští kolega Chalupa, který spamuje státní správu dopisy typu "proč nepoužíváte Linux, když se mi fakt líbí?". Mnou uváděná fakta jsou důvodem, proč je Linux pořád právě na tom 1% desktopů. Není to spiknutí; je to problém vývojového modelu, který nevede ke tvorbě SW, který uživatele zajímá.
  • 13. 3. 2007 19:42

    Jakub Hegenbart
    Fakt, že na čtyřicet let starých Unixech člověk najde dost věcí, kterými se může inspirovat (viz TAoUP), docela vypovídá o životaschopnosti čehokoli odvozeného. Zajímavé, mně zase přijde, že MSIE neumí zdaleka tolik, co Firefox. Že by to bylo tím, že obě aplikace k problému přistupují z jiné strany? MS zase vobšlehl deklarativní tvorbu UI, fůůůj, hanbááá, zlodějíííí - ale ne, to chce být dospělý, víme? A už vůbec mi není jasné, čím že se StarDivision jako neměla uživit. Sun je nekoupil proto, že by snad měli problémy. Sun je koupil prostě proto, že je chtěl a že na ně měl. To už se tak zkrátka děje.

    Ale K2t zřejmě zůstane K2tem.
  • 13. 3. 2007 20:19

    K2 (neregistrovaný)
    Jistě, před rokem 1985 byly unixy pro firmy jediným realistickým řešením. Ceny HW i SW podle toho vypadaly. Dokumentace byla jen za úplatu, často podmíněná absolvováním velmi drahého školení. Mnohdy se platilo za možnost pro nějakou platformu vůbec psát SW. Pak se rozšířily PC, DBase, FoxPro, a řada věcí byla najednou velmi levná. Dalšími ránami byly PC servery. S příchodem Windows NT to unixy projely. Jejich přemrštěné ceny, FUD a koncepční přežitost vedly k tomu, že ztratily většinu trhu. Jinak mezi unixy a NT není na úrovni kernelu dramatický rozdíl, jen jsou NT trochu pokročilejší (novější návrh). Hlavní rozdíl je v orientaci, kterou mají unixy pro dnešní dobu nesprávnou.

    StarDivision byla nějak úspěšná firma? Pokud vím, tak měli na trhu Office svých 0,0%, a nic se nedělo. Byli ve stejné pozici, jako výrobci ET Klasik. Sun je koupil prostě proto, aby uvolněním produktu mohl poškodit konkurenci (MS).
  • 13. 3. 2007 20:29

    Jakub Hegenbart
    Ježíšmarjá, a já myslel, že Unix vznikl jako levný kancelářský systém pro low.end hardware. ;-) Není to spíš ukázka toho, že prostě existuje vývoj co do dodavatelů a jejich cen?
  • 15. 3. 2007 0:05

    K2 (neregistrovaný)
    Jiní lidé zase nevidí důvody, proč je uživatelů Linuxu na desktopu ještě 4x méně, než uživatelů_počítačů-homosexuálů. Hlavně neposlouchejte, mohlo by to vést k reflexi ;)
  • 15. 3. 2007 16:35

    Shadow (neregistrovaný)

    Podíl na desktopu využíváte jako argument pro svoje negativní závěry o Linuxu. Přehlížíte všechny ostatní trhy, včetně těch, kde má Linux nad Windows ohromnou převahu. Svoje závěry vyvozujete na základě omezené zkušenosti se dvěma distribucemi.

    Proti Linuxu jste jasně zaujatý. Svůj nedostatek zkušeností s Linuxem nahrazujete předsudky a dohady, samozřejmě v neprospěch Linuxu:

    Ano, SANE neumí (resp. neumělo) ten scanner, který mám doma. A kdyby ho umělo, zřejmě bych rozchozením opět strávil dlouhé hodiny, jako u čehokoliv jiného (grafická karta, WiFi, zvuková karta s SPDIF výstupem). A kdybych to rozchodil, byla by tam řada problémů typu zubatého skenu mimo vybraná rozlišení apod.

    Zoufale se snažíte Linux nějak shodit. Ignorujete jeho výhody a amplifikujete jeho nevýhody. Účelově si vybíráte to, co se vám zrovna hodí do krámu, abyste mohl Linux shodit, a přehlížíte všechno ostatní. Tohle je demagogie.

    A co je nejzajímavější. Ačkoliv vypadáte přesvědčen o tom, jak je Linux bezvýznamná a minoritní záležitost, stojí vám za to chodit sem, na server o Linuxu, který, podle vás, čte 1% uživatelů IT, a zaplňovat tu diskusní fóra svou demagogií.

    Působíte, jako by vám Linux udělal něco hrůzostrašného, co vám natolik ublížilo, že chodíte sem a vyleváte si tu svou zlost.

  • 15. 3. 2007 20:10

    K2 (neregistrovaný)
    Výhody? Jaké jsou výhody Linuxu, vyjma těch iluzorních? OK, cena, to se počítá. Otevřený kód? A kdo o něj stojí? Mám si doma upravovat zdrojáky OpenOffice? Mají to dělat firmy? Asi ne. Unixový koncept? Ten koncept, který s uživatelem v dnešním slova smyslu de facto nepočítá? Děkuji, nechci. A jak jsem psal, 99% lidí zjevně nechce, a to ani zdarma. Proč? Protože desktop musí plnit nějaký účel, a to na Linuxu plní špatně.

    Jaké jsou "trhy, kde má Linux nad Windows ohromnou převahu"? Velká část webu jede na Linuxu. Proč? Kvůli jeho nulové pořizovací ceně. Kdo zná webové společnosti, tak ví, že většinou neumí ani zaplatit lidi. Kdyby Windows 3.1 měly rozumné síťové služby a byly *zdarma*, zřejmě by je tyto firmy používaly. Nebo mluvíte o clusterech? Tedy o setupu, kdy je každý node naprosto tupý, a musí umět jen správu procesů a TCP/IP? Kupodivu jedinou výhodou Linuxu je tam nulová cena.

    Linux mi neudělal nic špatného. Jenom mi přijde sranda, že stačí založit webový magazín, natisknout trička, potkat další osobu co má Linux, a najednou spousta lidí trpí utkvělou představou, že se jedná o super věc, kterou používá už skoro každý. Nakonec to funguje i s Applem, swingers, klubem chovatelů poštovních holubů atd. Root oceňuji proto, že to není prvoplánový bulvár typu slashdot, a některé články jsou zajímavé.
  • 15. 3. 2007 20:10

    K2 (neregistrovaný)
    Výhody? Jaké jsou výhody Linuxu, vyjma těch iluzorních? OK, cena, to se počítá. Otevřený kód? A kdo o něj stojí? Mám si doma upravovat zdrojáky OpenOffice? Mají to dělat firmy? Asi ne. Unixový koncept? Ten koncept, který s uživatelem v dnešním slova smyslu de facto nepočítá? Děkuji, nechci. A jak jsem psal, 99% lidí zjevně nechce, a to ani zdarma. Proč? Protože desktop musí plnit nějaký účel, a to na Linuxu plní špatně.

    Jaké jsou "trhy, kde má Linux nad Windows ohromnou převahu"? Velká část webu jede na Linuxu. Proč? Kvůli jeho nulové pořizovací ceně. Kdo zná webové společnosti, tak ví, že většinou neumí ani zaplatit lidi. Kdyby Windows 3.1 měly rozumné síťové služby a byly *zdarma*, zřejmě by je tyto firmy používaly. Nebo mluvíte o clusterech? Tedy o setupu, kdy je každý node naprosto tupý, a musí umět jen správu procesů a TCP/IP? Kupodivu jedinou výhodou Linuxu je tam nulová cena.

    Linux mi neudělal nic špatného. Jenom mi přijde sranda, že stačí založit webový magazín, natisknout trička, potkat další osobu co má Linux, a najednou spousta lidí trpí utkvělou představou, že se jedná o super věc, kterou používá už skoro každý. Nakonec to funguje i s Applem, swingers, klubem chovatelů poštovních holubů atd. Root oceňuji proto, že to není prvoplánový bulvár typu slashdot, a některé články jsou zajímavé.
  • 16. 3. 2007 13:56

    Shadow (neregistrovaný)
    najednou spousta lidí trpí utkvělou představou, že se jedná o super věc

    Aha, takže každý, kdo má jiný pohled na věc než vy, automaticky trpí "utkvělou představou". Ad hominem?

    kterou používá už skoro každý

    On tu někdo říká, že Linux používá "už skoro každý"? O jaké spoustě lidí to mluvíte? Já jsem nic takového něřekl a nic podobného jsem nezaregistroval ani u diskutujících. Jaká spousta lidí?

    Unixový koncept? Ten koncept, který s uživatelem v dnešním slova smyslu de facto nepočítá?
    IMO naprostý nesmysl. Unixový koncept je jen základna, na které lze postavit cokoliv. Uživatelsky přívětivý desktop, server, rozsáhlé výpočetní středisko nebo třeba takový VMS. Flexibilita unixových systémů je obrovská. A přináší své ovoce.
    Jaké jsou "trhy, kde má Linux nad Windows ohromnou převahu"?

    Třeba superpočítače, viz http://www.top500.org/ nebo tato zpráva. Mezi 500 nejvýkonnějšími superpočítači na světě má Linux více než 70% podíl. Zbytek tvoří *BSD a Windows tam prakticky nenajdete. Z prvních 10 nejvýkonnějších superpočítačů běží 8 na Linuxu, třetí místo má AIX, desáté Super-UX. Samý *nix, žádný Windows.

    Kdo zná webové společnosti, tak ví, že většinou neumí ani zaplatit lidi. Nebo mluvíte o clusterech? Tedy o setupu, kdy je každý node naprosto tupý, a musí umět jen správu procesů a TCP/IP? Kupodivu jedinou výhodou Linuxu je tam nulová cena.

    Další demagogický postup. Když vám strčím pod nos trh, kde má Linux silnější postavení, tak raději napadnete samotný trh a jeho význam, než abyste přiznal, že třeba tam má Linux opravdu navrch.

    A jak jsem psal, 99% lidí zjevně nechce, a to ani zdarma. Proč? Protože desktop musí plnit nějaký účel, a to na Linuxu plní špatně.

    Váš předpoklad je chybný. "99%" lidí zjevně nechce? Kolik z těch vašich "99%" (ať už ta čísla berete odkudkoliv) alespoň ví, že Linux existuje a že jej může použít?

    Na cvíčku z informatiky na vysoké škole (a tam bych jistý obecný přehled předpokládal) jsem navrhl udělat prezentaci o Linuxu. Když jsem se ptal, co bych do té prezentace měl zahrnout, co chtěla většina studentů vědět? "Co je to Linux?" Z celého osazenstva měl mlhavou představu o existenci Linuxu jeden jediný student. Bohužel, jen mlhavou představu o jeho existenci, nic víc. Linux nikdy nezkoušel a ani si o něm nic víc nezjistil.

    Co se OS na desktopu týče, lidé si OS nevybírají, oni ho fasují. A fasují Windows. Ve škole se učí na Windows, v médiích všude vidí Windows, u souseda vidí Windows. Největší problém Linuxu je hlava 22. Nízký tržní podíl způsobuje nízký zájem třetích stran (výrobci HW, SW, apod.) a to působí problém těm, kteří se o Linuxu dozví a rozhodnou se ho zkusit. Ti se pak vrátí zpět k Windows a Linuxu zůstává nízký tržní podíl. Bludný kruh je uzavřen.

    A co je nejhorší, návrat k Windows nebývá způsoben Linuxem jako takovým, ale třetími stranami. Viz většina toho, co jste sám říkal "proti Linuxu". Problémy s HW a SW kompatibilitou na Linuxu jsou důsledkem jeho nízkého tržního podílu. Kdyby to bylo naopak a Linux měl 90%, hovořil byste tu o teď tom, jak je Windows špatný, protože vám v něm nefunguje scanner a SW, který výrobce vyvinul pro Linux a Windows nebral v úvahu.

  • 11. 3. 2007 18:01

    Douki (neregistrovaný)
    Microsoft nie je jedina komercna softwerova firma, aj ked najvacsia a dominantna vdaka svojej politike a vdaka uzivatelom ktori pocitacom nerozumeju a preto chcu Windows kvoli jednoduchosti pouzitia. Tak ako kazdy kto chodi na aute nemusi byt automechanik. Ti co vyvijaju Linux to robia ako konicek a nie ako tazky biznis.
    Isteze Microsoft je spupny, a treba ho za to kritizovat, ale reci ze Windows za nic nestoji neobstoja. Sef Oracle tiez maval take reci, je to proste konkurencny boj.
  • 12. 3. 2007 9:50

    glx (neregistrovaný)
    To by me opravdu zajimalo, co myslite tou praci. Jsem ochoten pripustit, ze grafikovi dejme tomu muze chybet ma Linuxu nativni Photoshop. Kolik je mezi nami skutecnych profesionalnich grafiku ? Pripadne kolik je mezi nami lidi, kteri potrebuji AutoCAD ?
  • 12. 3. 2007 10:23

    K2 (neregistrovaný)
    Práce? Já třeba potřebuji SW pro projektový management. Kvalitní, zavedený SW. Samozřejmě potřebuji project plan vyměňovat s dalšími lidmi, takže zřejmě musíme mít všichni jednu aplikaci (ve více firmách). Některé týmy využívají i Project Server pro sdílení zdrojů mezi projekty. Personalista potřebuje SW pro správu lidských zdrojů, plánování kariéry zaměstnanců, hlídání různých papírů, školení apod. Účetní potřebuje jednoduché i podvojné účto. Hoteliér potřebuje program pro správu hotelu (s modelem recepce), majitel restaurace potřebuje kasu, sklad (včetně bourání masa), recepty, výkazy. Právník potřebuje dobrý word processor, srovnávání verzí dokumentů, document management, zákony a předpisy (ASPI), atd. To je práce. Vypalování CD/DVD je opravdu jiná kategorie :)
  • 12. 3. 2007 17:18

    abyssal (neregistrovaný)
    Zrovna na project server mam tie najhorsie spomienky. Do toho zazraku sa bol problem uz len nalogovat. Nalogovanie bolo uplne nedeterministicke - malokedy fungovalo na prvykrat, najcastejsie na treti krat, osem pokusov nebola ziadna vynimka a casto sa nepodarilo nalogovat vobec. Ked sme sa obcas nudili, tak sme tipovali, kolko pokusov bude treba na nalogovanie do project serveru.

    Nakoniec som dosiel na zaujimavy "hack": ked sa na link do project serveru kliklo v outlooku z urciteho mailu, tak z nejakeho dovodu uz nalogovanie skoro vzdy preslo na prvy krat. Pritom copy&paste toho linku do ie ale tiez nefungovalo (resp. fungovalo "po starom", tj. x pokusov s nezarucenym uspechom), muselo sa kliknut v outlooku. Netrufam si tipovat, co sa tam asi tak mohlo diat, ze tento "hack" fungoval.

    A to je len zaciatok "nedeterministickej srandy" s project serverom - vo firme na to nikto jedine dobre slovo nemal.
  • 12. 3. 2007 20:59

    K2 (neregistrovaný)
    Já Project Server neřešil, a ani ho nepoužívám. Ovšem některé týmy potřebují sdílet zdroje mezi projekty, na což Project Server úspěšně používají. Alternativy v podstatě nejsou (nebo velmi drahé).
  • 11. 3. 2007 14:14

    K2 (neregistrovaný)
    To je jistě dost úděsné. Ovšem v diskuzi bylo zmíněno, že se dost možná jedná o betu OneCare, která tento problém měla kdysi v roce 2006. Pak by to problém nebyl.
  • 11. 3. 2007 14:27

    anonymní
    Pozor, ten člověk tam píše, že tento problém pamatuje z před-1.0 betaverze (kde byl nejspíš vyřešen), ale ted' se objevil znovu a píšou tam lidi, kterým tohle provedla nejnovější 1.5 trial verze. O to je to spíš horší, že něco takového dopustili znovu.
  • 11. 3. 2007 14:57

    maleprase (neregistrovaný)
    1 prispevek o linuxu, 1 o polootevrenem formatu a dalsich 6 o windows nebo MS

    na server "nejen o linuxu" slusny vysledek
  • 11. 3. 2007 20:19

    kolemjdoucí (neregistrovaný)
    nechtělo by to přejmenovat na "ROOT: negativní informace o společnosti Microsoft"?
  • 18. 3. 2007 16:42

    pepiq (neregistrovaný)
    Všem zastáncům firmy Microsoft bych doporučil přečíst si informace o DRM.
    Pak možná nikomu nebude připadat divné, že někdo jiný označí Microsoft jako zloděje svobody uživatele.
    Existuje spousta článků na téma DRM - je zde plno informací - např. o tom, jak dokonale MS díky DRM může ovládat trh HW - co je zarážející je fakt, že vždy to odnesou uživatelé.
    Na úkor Microsoftu budou nuceni používat dražší HW, na úkor Microsoftu každá sebemenší nestabilní změna v systému, může vyřadit celé PC,...
    Závidím vám vaši svobodu - vy kdo zastáváte názor WoW Microsoft GO GO GO :)
  • 18. 3. 2007 18:23

    Shadow (neregistrovaný)

    Pokud narážíte na analýzu Petra Gutmanna, hodil by se asi příslušný odkaz.

    Jinak, na MS DRM a jeho inovované verzi, v newspeaku MS nyní označeném jako "premium content protection", mi přijde velmi zajímavá jedna věc. Zatímco MS na jedné straně vynakládá enormní úsilí k zajištění bezpečnosti dat třetích stran, data uživatelů podobnou úroveň ochrany nepožívají.

    Ostatně, čím dál tím jasněji je vidět, jak se MS odvrací od zájmů svých uživatelů a prosazuje zájmy jiných subjektů na jejich úkor.