Hlavní navigace

Týden ve zkratce: Nokia koupila Trolltech

3. 2. 2008
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

V uplynulém týdnu byla nejzajímavější zprávou informace o tom, že firma Nokia, známá především výrobou mobilních telefonů, koupila společnost Trolltech. Nokia tak přebírá otěže vývoje knihovny Qt a má tak přímo možnost ovlivnit další dění nejen v projektu KDE. V souhrnu nechybí nejčtenější zprávičky.

Nokia a její Trolltech

Známý výrobce mobilních telefonů Nokia koupil společnost Trolltech, která stojí především za vývojem knihoven Qt a Qtopia. Podle dostupných informací stála transakce asi 153 milionů dolarů, což jsou v přepočtu asi dvě a tři čtvrtě miliardy korun.

Petr Krčmář: Nokia koupila Trolltech za 153 milionů dolarů

Včera oběhla svět překvapivá zpráva: známá finská firma Nokia koupila majoritní podíl společnosti Trolltech. Taková transakce může mít zásadní vliv na celý linuxový svět, protože může ovlivnit podstatnou část aplikací a tím i distribucí. Proč Nokia loví v těchto vodách? Jsou pro nás rizika velká?

Petr Krčmář: Nokia má moc ovlivnit linuxový svět

Nejčtenější zprávičky

Nedávno jsme informovali o úspěšných útocích na Linuxové servery s Apache a nebylo jisté jakým způsobem došlo k napadení systémů. Nyní byla vydána tisková zpráva, která podrobně popisuje okolnosti případu. Napadené servery byly ve většině případů z jednoho data centra.

Pavel Chalupa: Podrobnosti o napadených Linuxových serverech

Ačkoliv pro Linux existují kvalitní grafické editory jako GIMP nebo Pixel, někteří uživatelé prostě chtějí „to své oblíbené“. Pro uživatele známého editoru Adobe Photoshop tu máme dobrou zprávu: vývojářům Wine se podařilo zavést nová vylepšení, která umožňují běh Photoshopu i na Linuxu.

Petr Krčmář: Photoshop běží v Linuxu pod Wine

Společnost MySQL AB představila nástupce storage engine InnoDB. Ten před časem odkoupil Oracle, což byl podle mnohých důvod, proč se nechala MySQL AB koupit raději od Sunu. Zmíněný nástupce se jmenuje Maria a dnes jeho tvůrce Monty Widenius představil verzi 1.0.

Petr Krčmář: MySQL má nástupce InnoDB

Policie na základě anonymního oznámení zatkla na půdě Univerzity J.E. Purkyně v Ústí nad Labem dvacetiletého studenta. Mladíkovi hrozí odnětí svobody až na dva roky. Byl prý členem skupiny, která se podílela na ilegálním šíření software. Policie také odstavila server, který skrze universitní síť distribuoval ilegální obsah po celé České republice.

Petr Krčmář: Server s ilegálním obsahem na universitě v Ústí

Martin Hassman nedávno blogoval o novém Acid testu. Ian Hickson nyní oznámil, že Acid3 je v podstatě hotov. Naleznete jej na adrese AcidTests.org a zaměřuje se na temná zákoutí specifikací HTTP, HTML, CSS, ECMAScript, SVG, XML a dalších.

Petr Krčmář: Třetí Acid test byl dokončen

Výběr z blogů

Právě jsem oficiálně spustil svůj nový web Debian-linux.cz. Už z názvu je jasné, že se zabývá propagací distribuce Debian u nás. Najdete na něm především denní zpravodajství z dění okolo distribuce.

Blog Petra Krčmáře: Nový web Debian-linux.cz

Potřeboval jsem stáhnout novou verzi WINE (0.9.54) a spočinul mi zrak na zajímavé zprávičce. Vzápětí jsem ji objevil také na českých stránkách mé oblíbené linuxové distribuce. Prý se pod WINE dá provozovat modla všech grafiků – Adobe Photoshop.

Blog Svatopluka Víta: Grafici se houfně přesunou k Linuxu!

Linux používám už asi 4 roky. Za tu dobu jsem vyzkoušel několik distribucí včetně OpenSuse, Madriva, Debian, Gentoo a Ubuntu. Z toho Gentoo jsem používal něco přes rok, a poté přešel na Ubuntu 6.10. Nejsem ani odborník a ani úplný začátečník. S Linuxem jsem už strávil nějaký čas a mám malou zkušenost i s Debianem, který jsem provozoval na routeru a na serveru.

Vojtův blog: Jak jsem upgradoval systém

Jsou to tři roky, co Mozilla začala podporovat document.all. Vývojáři Mozilly se koncem roku 2004 rozhodli implementovat document.all, ale pouze ve quirk módu a navíc zajímavým způsobem.

Blog Martina Hassmana: Jak odchází document.all

CS24_early

Cílem příspěvku je základní přiblížení kancelářského balíku IBM Lotus Symphony z hlediska použitelnosti, systémových nároků, specifik a ergonomie uživatelského rozhraní.

Blog x-lukas: IBM Lotus Symphony beta 3

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku