Hlavní navigace

Týden ve zkratce: nové distribuce a problémy s licencí

8. 10. 2006
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Uplynulý týden byl především ve znamení vydávání nových distribucí. Dočkali jsme se Slackware 11, Mandrivy 2007 a o slovo se přihlásila také Fedora s poslední testovací verzí před vydáním šestky. Také se opět po dlouhé době ozvalo bolestivé téma open-source licencí. Kromě toho jsme se podívali například na historii Squeaku.

Distribuce

Pomalu se blíží vydání nové verze jedné z nejpopulárnějších distribucí. Už teď je jasné, na co se uživatelé mohou těšit a co přinese Fedora 6 nového do jejich počítačů. Jak vypadají nejviditelnější novinky? Čekají nás výrazné změny nebo se bude jednat jen o běžné vydání přinášející nové balíčky?

Petr Krčmář: Fedora Core 6 na obzoru

Když jsem poprvé asi před půl rokem zkusil na svoji Fedoru nainstalovat XGL, povedlo se mi rozjet server, ale tam jsem také skončil. Bez aplikací, bez Compizu, bez úspěchu. Jak už jsem se zmiňoval v předchozím příspěvku, nejsem žádný Linux guru, takže složitosti a hodiny pročítání dokumentací a hrabání se v konfiguračních souborech nejsou moje doména. Naštěstí se mi povedlo vrátit systém zpět do původního stavu.

Blog Marka Zukala: XGL na Fedora Core 5

Do kraje vstoupil podzim a s ním nám začala dozrávat celá řada linuxových distribucí. I Mandriva již má svůj ročník 2007 čerstvě hotový, a tak nastal čas na první ochutnávku. Po loňské naleštěné krabicové verzi jsme tentokrát odzkoušeli free edici, která je sice ošizená o některé pamlsky, ale zdarma.

Tomáš Guzdek: Mandriva 2007: Instalace a první dojmy

Po delší době čekání je venku Slackware 11.0! Opět jednoduchý, stabilní a bezpečný. Počet balíčků se závratně nenavýšil, ale potěší vás například GTK2 2.8.20, KDE 3.5.4, Xfce 4.2.3.2, X11R6.9.0, linuxová jádra 2.4.33.3 nebo 2.6.17.13, 2.6.18 v /extra či /testing repositories. Můžete využít vylepšené nástroje pro správu balíčků jako slackpkg nebo slacktrack(v /extra).

Jiří Bělka: Slackware 11.0 konečně venku!

Po vydání dlouho očekávaného Slackware 11.0 je k dispozici i nová stabilní verze jeho 64 bitového kolegy Slamd64, také označená číslem 11. Hlavními novinkami jsou: překladač GCC 3.4.6, Mozilla Firefox 1.5.0.7, Mozilla Thunderbird 1.5.0.7, SeaMonkey 1.0.5, udev 097, KDE 3.5.4, XFce 4.2.3.2, Apache 1.3.37, PHP 4.4.4 a další.

Petr Krčmář: Vyšel Slamd64 verze 11

Licence

Spory o přijetí nebo nepřijetí chystané licence GNU GPL 3 nejsou ve své podstatě ničím jiným než potvrzením vzrůstajícího významu open source. Ale také jeho zranitelnosti. Není současné době open-source licencí až příliš mnoho? Jaké problémy to způsobuje? Co se s tím dá dělat?

Vojtěch Bednář: Klady a zápory licenčního Babylonu

Projekt Kororaa byl před několika měsíci nařčen z porušování licence GNU GPL. Problém způsobily binární ovladače grafických karet. Nyní je znám výsledek a především také důsledky celé kauzy. Jak vše začalo? Proč porušují ovladače licence? Co z toho plyne nejen pro projekt Kororaa?

Petr Krčmář: Binární ovladače + jádro = porušení GPL

Ostatní

Squeak včera oslavil své desáté narozeniny, což je ideální příležitost rozbalit dárky od společností jako je Apple či Sun a podívat se, jak vypadá Squeak dnes. Co se z původních plánů podařilo a co nikoliv? Co můžeme čekat od Squeaku do budoucna?

Pavel Křivánek: Squeak Smalltalk slaví 10 let

Výskumníci z Rice univerzity v Houstone vyvinuli technológiu digitálneho fotoaparátu, ktorá k snímaniu obrazu využíva jediný pixel – compressive sensing. Svetlo zachyteného obrazu sa premieta na pole so stovkami tisícok mikrozrkadiel, ktoré sú ovládané čipom. Z poľa mikrozrkadiel sa svetlo odráža do šošovky, ktorá sústreďuje informáciu do jedného bodu – jednopixelového snímača. Tento snímač teda zachytí svetlo zmiešané zo všetkých odrážaných bodov.

Jozef Šmihuľa: Jednopixelový fotoaparát

Jon Lech Johansen, známý především jako „DVD Jon”, se proslavil zejména prolomením CSS šifrování. Tehdy mu bylo patnáct let. Tím ovšem úspěšná Johansenova dráha neskončila a jeho posledním úspěchem je použití reverzního inženýrství k roslousknutí FairPlay DRM systému od Apple. Důvodem ale není jeho prolomení ve prospěch nelegálního šíření obsahu, ale Johansenova společnost DoubleTwist Ventures chce nabídnout techniku těm firmám, kterým Apple neumožnil přehrávat jejich obsah na iPodu.

Petr Krčmář: DVD Jon rozlousknul DRM od Apple

Americkí vedci simulovali teroristický útok na internetovú sieť v Spojených štátoch. Dospeli pritom k záveru, že je veľmi ťažké spôsobiť vážnejšie škody. Ako konštatovali, napriek tomu, že zničením niektorých dôležitých fyzických komponentov sa kvalita prenosu dát môže znížiť, je veľmi náročné spôsobiť škody v celej krajine a zničiť všetky súčasti rozmiestnené po celej krajine.

Jozef Šmihuľa: Sieť v USA vraj odolá aj teroristickým ú­tokom

Gecko je hnací motor určený k implementaci do webových aplikací, jako jsou prohlížeče webových stránek. Původně byl vyvíjen společností Netscape Communications Corporation, ale později ho převzala společnost Mozilla Foundation. Je napsáno v C++ a zveřejněno pod trojitou licencí MPL/GPL/LGPL.

Wiki Root.cz: Gecko

skolení ELK

Přístí ročník konference XML Prague už má své datum – víkend 16. a 17. června 2007. Rozsah bude velmi pravděpodobně stejný jako letos, tedy jeden a půl dne. Nezmění se ani organizátoři – Ginger Alliance a ITI (konkrétně MFF UK a ZČU Plzeň).

Blog Petra Cimpricha: XML Prague 2007 bude 16. a 17. června