Hlavní navigace

Týden ve zkratce: novinky na českém internetu

25. 11. 2007
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Dění v tomto týdnu je ve znamení novinek na českém internetu a v oblasti webových prohlížečů. Byly vyhlášeni vítězové soutěže Křišťálová Lupa a Firefox 3 je na dohled. Chystá se též NetBeans 6, nyní ve stádiu druhého release candidate a objevují se spekulace o snaze Microsoftu poškodit Mono.

Internetové dění

Včera se konala akce Křišťálová Lupa, kterou pořádal náš sesterský server Lupa.cz. Jejím cílem bylo na základě hlasování veřejnosti a odborné poroty ocenit nejlepší české internetové projekty, blogy a osobnosti.

Co patrně zaujme čtenáře našeho serveru nejvíce, že veřejnost zvolila jako nejlepší český vyhledávač Google.cz, nikoliv nejpoužívanější Seznam.cz.

Z dalších zajímavých výsledků jmenujme prvenství CzechComputer.cz v kategorii e-shop, Webzdarma.cz v kategorii webhoster, za nejlepší web veřejné správy je považován web Justice.cz a za nejlepší český email veřejnost považuje Email.Seznam.cz.

Chcete vědět podrobnosti? Lupa.cz o celé akci napsala článek.

Jakub Šťastný: Kdo je nejlepší na českém internetu?

Webové prohlížeče

Server ZDNet se podíval na zoubek čerstvému Firefoxu 3.0 beta 1 a porovnal jeho paměťovou náročnost vzhledem k aktuální řadě 2.0. Výsledky jsou velmi zajímavé. Po nahrání dvanácti stránek a pěti minutách prohlížení spotřebovala FF dvojka celkem 103 180 KB paměti a trojka jen 62 312 KB. Internet Explorer ve stejném testu ukousl 89 756 KB paměti.

Petr Krčmář: Jak pracuje s pamětí Firefox 2 a 3

Doby, kdy jsme mohli na web pouze s Internet Explorerem jsou ty tam, dnes se naopak objevují stránky, které lze prohlížet pouze ve Firefoxu. Ukázkovým příkladem je redakční systém Živě.cz, který dle slov zástupce šéfredaktora Vlastimila Waice „vyžaduje používat pro editaci článků Firefox“. Pan Waic to veřejně přiznal v diskusi a dodává: „Rvalo mi to srdce.“ Zda se toto omezení vztahuje i na Windows Vista Blog se nám nepodařilo zjistit.

Martin Hassman: Redakční systém Živě pouze pro Firefox

Vývoj

Roman Štrobl na svém blogu upozorňuje na uvolnění druhého release candidate NetBeans 6. Za posledních několik měsíců udělal Sun obrovský krok kupředu a myslím si, že nové NetBeans budou opravdu stát za to. Zaujmout by nyní mohli větší množství vývojářů, protože byly uvolněny také edice zaměřené na různé skriptovací jazyky, nikoliv už pouze na Javu. Pokud chcete chystané NetBeans vyzkoušet, neváhejte a navštivte domovskou stránku NetBeans.

Jakub Šťastný: Druhý release candidate NetBeans 6

Microsoft před časem oznámil, že hodlá zveřejnit zdrojové kódy .NET pod vlastní licencí MS-RL. Firma tvrdí, že tak nabídne vývojářům možnost nahlédnout pod pokličku a zjistit, „jak to v .NET funguje“. Že to zní pro open-source komunitu moc dobře? Steven J. Vaughan-Nichols se domnívá, že se za tímto vstřícným krokem skrývá snaha poškodit open-source projekt Mono. Licence MS-RL totiž umožňuje jen kódy používat jako referenční zdroj informací. Nikdo je nesmí měnit ani redistribuovat. Vývojáři Mono by se jim proto měli obloukem vyhnout, jinak je může Microsoft zažalovat za to, že ve svém projektu používají jeho myšlenky.

Petr Krčmář: Chce Microsoft otevřením .NET poškodit Mono?

Ostatní

Svatopluk Vít se na webzinu LinuxExpres.cz zamýšlí nad tím, jak je to s legálním používáním Linuxu. Myslíte si, že používat Linux je legální? Linux jako takový ano, ale není to tak snadné – například ICQ nelze používat jinde, než v oficiálním klientu, jak uvádí licence zmíněného programu.

Jakub Šťastný: Legálně na Linuxu? Určitě?

Se sloganem „čas na změnu“ šíří firma Xerox leták na své tiskárny. Při podrobnějším prohlížení Linuxu nakloněný člověk s radostí zjistí, že u všech tiskáren se změnil po dlouhou dobu neměnný řádek: „Ovladače – Windows 98/Me/2000/XP/ Mac OS“ o OS Vista (to není překvapení) ale i dovětek Linux.

CS24_early

Ano mají pravdu. Je čas na změnu. Čas na to aby si i ostatní velcí hráči na poli hardwaru uvědomili přítomnost tohoto OS na trhu.

Jakub Coufal: Xerox oficiálně podporuje Linux

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Jakub Šťastný byl v letech 2007 až 2008 redaktorem serveru Root.cz. Mezi jeho zájmy patří Linux, programování a typografický systém TeX.