Hlavní navigace

Týden ve zkratce: PDF obdrželo ISO standardizaci

Jakub Šťastný

Patrně nejzajímavější novinkou uplynulého týdne je standardizace PDF organizací ISO. Krom toho Novell na konferenci XML 2007 představil svou implementaci Silverlightu – Moonlight. Mono bude mít nativní vzhled v Mac OS X a KDE 4 vyjde až v lednu. Jo a mimochodem víte, že Internet Explorer je bezpečnější než Firefox?

Dění v oblasti webu a webových technologií

Na právě proběhlé konferenci XML 2007 v Bostonu předvedl Novell svůj Moonlight, což je open source implementace MS Silverlight. A Silverlight ja zase odpověď Microsoftu na Adobe Flash. Moonlight je však implementace, která je určena k běhu primárně na Linuxu. Novell na Moonlightu spolupracuje s Microsoftem. Vedoucím projektu je Miquel de Icaza a k projektu říká, že neví zda bude Silverlight úspěšný, ale že Moonlight nabídné stejnou funkcionalitu pro Linux.

Pavel Chalupa: Novell předvedl Moonlight

Další propagace „bezpečnosti“ z dílny Microsoftu je tu. Analýza MS tvrdí, že IE je bezpečnější než Firefox. Článek na PCAdvisor tyto informace trochu rozebírá a uvádí jak je tomu ve skutečnosti. V roce 2006 byl dostupný IE7 včetně pre-release verzí. Z toho celých 284 dní byla veřejně známá bezpečnostní díra včetně exploitu dostupného na internetu. U Firefoxu byla nejdelší doba 9 dní, než došlo k vydání bezpečnostní aktualizace. Tvůrci Firefoxu k tomu dodávají: „Pro nás je důležitější bezpečnost našich uživatelů, než ochrana PR oddělení…“

Pavel Chalupa: Microsoft: IE je bezpečnější než Firefox

Všichni se starají o bezpečnost bezdrátových WiFi sítí, ale jen málokdo se zabývá bezpečností dalších bezdrátových zařízení, jako jsou například klávesnice. Zdá se, že právě ty jsou velmi náchylné k různým druhům útoků a odposlechů. Situace je navíc zjednodušená tím, že výrobci do podobných zařízení integrují velmi slabé šifrování. Vše, co budete k odposlechu potřebovat, je jednoduchý přijímač, zvuková karta a útok hrubou silou na 8bitové šifrování. Bluetooth klávesnice jsou zatím v bezpečí.

Petr Krčmář: Prolomeno šifrování klávesnic Microsoft

Licence a standardy

Motion Picture Association of America (MPAA) při potírání ilegálního stahování na univerzitách porušila GPL. Vydala toolkit, který je založený na distribuci Ubuntu, obsahuje Apache a jejich vlastní monitorovací software. Matthew Garrett je na to upozornil a software již nadále není dostupný ke stažení.

Pavel Chalupa: MPAA porušila GPL

Že Adobe má zájem o ISO standardizaci svého formátu PDF již možná víte. Nyní byly jeho snahy zúročeny a PDF bylo oficiálně přijato jako ISO 32000 třinácti hlasy pro a jedním proti. Pro hlasovalo Rakousko, Bulharsko, Čína, Japonsko, Polsko, JAR, Španělsko, Švédsko, Ukrajina, UK, USA, Německo a Švýcarsko, proti byla jen Francie. Rusko se zdrželo hlasování.

Jakub Šťastný: PDF je ISO standardem

Software

Miguel de Icaza na svém blogu píše o podpoře nativního vzhledu v Mac OS X. Mono doposud podporovalo grafické rozhraní v macu pouze přes X11, které však uživatelé tohoto systému nemají příliš v lásce. Miguel zmiňuje také podporu Moonlightu v OS X.

Jakub Šťastný: Mono skutečně multiplatformní: nativní vzhled v Mac OS X

Je to už více než rok, co společnost Linspire oznámila přípravu veřejné verze služby CNR, která bude k dispozici také pro ostatní distribuce a navíc zcela zdarma. Nyní je k dispozici reálné řešení a výsledkem je betaverze serveru CNR.com. Uživatelé služby mohou doslova na jedno kliknutí nainstalovat některý z tisíců nabízených balíčků.

Nová verze funguje nejen s Freespire 2.0 a Linspire 6.0, ale například také s Ubuntu 7.04 a 7.10. Předchozí verze nechávala většinu logiky na straně uživatelova počítače, nový CNR ale téměř vše dělá už na serveru. Na desktopu zůstává jen malá aplikace, která dokáže instalovat balíčky a komunikovat se serverem.

Petr Krčmář: Linspire oznámil CNR.com v beta provozu

Ačkoliv vydání KDE 4 se plánovalo již na prosinec, nakonec vyjde až v lednu. Vzhledem k tomu, že fungování nového KDE není v současné době ještě zcela stoprocentní, určitě se vyplatí počkat. Držme vývojářům palce, ať se KDE 4 podaří!

Jakub Šťastný: KDE 4 vyjde až v lednu

Hardware

S novou sérií harddisků Seagate je problém na Linuxu. Jedná se o přechod do energeticky úsporného režimu a dále fakt, že disky jsou předformátované na NTFS. Pokud je disk připojený přes USB a přejde do úsporného režimu, tak se po probuzení připojí na rychlosti USB 1.0 a je téměř nepoužitelný. Odpověď z technické podpory Seagate je, že jednoduše disky nepodporují Linux. Stejný problém je i s Mac OS X.

Pavel Chalupa: Nové HDD Seagate a Linux

Našli jste v článku chybu?
12. 12. 2007 14:23
Anonymní Pepa (neregistrovaný)
O tomhle jsem přesně mluvil - oba příspěvky od vás jsou propagandisticky blbé. Vůbec nereflektujete, že titulek článku lže, ale hned hájíte Adobe, jako kdybych ho napadal. Navíc Adobe je firma jako každá jiná, tj. vytváří zisky pro akcionáře. Předání pdf do ISO je pochopitelně marketingový záměr, který musí mít na pozadí finanční efekt, jinak by ho dozorčí rada neschválila (americké spoečnsoti fungují jinak než evropské).
10. 12. 2007 23:43
Rejpal (neregistrovaný)
To ale znamená, že s ISO má již jisté zkušenosti a lze víc důvěřovat tomu, že si bude počínat rozumně, a proces s ISO 32000 na to vypadá. Zatímco M$ se vytáčí, kde může, lže, podplácí a manipuluje, Adobe vznáší připomínky i sám na sebe - "ano, tohle jsme mohli udělat lépe, přiznáváme, že nejsme neomylní". Takže jak od MS jsou spíš věci od MS. ;-)