Hlavní navigace

Týden ve zkratce: samé webové dění

27. 1. 2008
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Tento týden nám opět přinesl spoustu novinek. Na světě je čtvrté vydání LDP, Lotus Notes budou plně podporovány i na Ubuntu, chystá se komerční souborový systém pro rychlý zápis na paměti flash. Hodně novinek pochází také z oblasti webových prohlížečů – jste si jisti, že máte správně zabezpečen svůj Firefox?

Nové verze

Před několika dny vydalo nakladatelství Computer press čtvrté vydání knihy LDP (Linux: Dokumentační projekt). Nyní je k dispozici také elektronická verze, bohužel jen textová a bez plného formátování. Pokud máte přesto zájem stáhnout si PDF, navštivte naši elektronickou knihovnu.

Petr Krčmář: Linux dokumentační projekt: 4. vydání ke stažení

Dle očekávání vyšlo jádro 2.6.24. Od poslední vývojářské verze rc8 se neobjevily žádné vážné změny a stahovat můžete z českého zrcadla. Changelog je velmi rozsáhlý a přehled všech změn naleznete v příslušném GITu. Už nějakou dobu se plánují změny, které se dotknou příští verze.

Petr Krčmář: Vyšlo jádro 2.6.24

Novinky v oblasti webových prohlížečů

Je to už několik měsíců, co jsme psali o tom, že Opera Software otevře pobočku v Praze. Při příležitosti otevření této pobočky k nám ve čtvrtek 31. ledna do České republiky zavítá i výkonný ředitel společnosti Jon S. von Tet­zchner. Oslava se koná v Novoměstském pivovaru ve Vodičkově ulici v Praze. Sraz je veřejný a pokud se ohlásíte mailem, můžete se také zúčastnit.

Petr Krčmář: Ředitel Opera Software bude příští týden v Praze

Včera jsme zde informovali o snahách vývojářů Internet Exploreru zavést počínaje verzí 8.0 speciální META tag, kterým by webový vývojář říkal, v jaké verzi renderovacího jádra IE se má webová stránka zobrazit. V praxi by to znamenalo, že v příštích verzích IE by bez uvedení tohoto tagu došlo k vykreslení stránky stejně, jako v IE 7.0.

John Resig z Mozilla Corporation si však všiml při pročítání diskuse pod příspěvkem v blogu Chrise Wilsona, hlavního architekta IE, že zde Chris hovoří o způsobu, kdy tento META tag nebude nutné uvádět. Bude stačit, aby stránka měla na začátku dosud nepoužívaný DOCTYPE. Jako příklad je uváděn DOCTYPE z připravovaného HTML 5.0. V takovém případě dojde v IE 8.0 k vykreslení stránky dle aktuálního renderovacího jádra. Přitom ostatní prohlížeče na takový neznámý DOCTYPE zareagují přepnutím do standardního režimu.

Pavel Cvrček: Nový mód IE 8.0 bez speciálního META tagu

Pokud máte nainstalována některá rozšíření Firefoxu, například Download Statusbar nebo Greasemonkey, je váš prohlížeč zranitelný a umožňuje napadení pomocí directory traversal. Pokud navštívíte útočníkovu stránku, je tento schopen přečíst soubory na předpokládaných místech na disku, čímž může zjistit jaké aplikace jsou nainstalovány. Tyto informace jsou pak použitelné ke zjištění jaký typ útoku lze na daný systém použít. Podrobnosti na bugzilla.mozi­lla.org.

Pavel Chalupa: Firefox s některými rozšířeními je zranitelný

Vývojáři Internet Exploreru ve svém blogu publikovali informaci, že připravovaná verze 8.0 přinese nový renderovací mód prohlížeče, který se bude aktivovat pomocí META tagu v (X)HTML. Pomocí něj bude webový vývojář moci definovat, pro jaké verze IE byla stránka vyvíjena a bude podle toho zobrazena. Pokud však webový vývojář vytvoří validní stránku a uvedený META tag neuvede, bude v Internet Exploreru 8.0 zobrazena stejně, jako ve verzi 7.0. Cílem Microsoftu je dle slov vývojářů zabránit rozbití webů, které byly optimalizovány pro starší verze IE s přihlédnutí k jeho chybám. Souhrn reakcí lidí okolo webových prohlížečů přináší server Opera Watch, se zajímavou reakcí přišli též tvůrci WebKitu a na Planet Mozilla je k dispozici řada reakcí lidí z Mozilla Corporation.

Pavel Cvrček: Internet Explorer 8.0 přinese nový renderovací mód

Ostatní novinky

O budoucí verzi linuxového jádra s číslem 2.6.25 se už začíná hovořit velmi intenzivně. Chystají se úpravy pro architekturu x86 a nyní se zdá, že bychom se mohli dočkat také nového souborového systému ext4. „Patche jsou součástí -mm větve už nějakou dobu a já je plánuji prosadit u Linuse, jakmile se rozjede vývoj 2.6.25,“ napsal do konference Theodore Ts'o. Upozorňuje však také, že v tuto chvíli není ext4 připraven pro nasazení do produkčního prostředí, protože vyžaduje vyřešení některých problému a především ladění.

Petr Krčmář: Souborový systém ext4 bude zřejmě v jádře 2.6.25

Společnost Datalight Inc. prý brzy představí komerční linuxový souborový systém, který je určen pro zápis dat na flash paměti. Podle firmy je prý až čtyřikrát rychlejší a pětkrár rychleji mountuje v porovnání s JFFS2. Souborový systém míří především do mobilních telefonů, set-top-boxů a dalších embedded zařízení.

CS24_early

Petr Krčmář: Čtyřikrát rychlejší souborový systém pro flash paměti

Stávající verze Lotus Notes 8.0.1 má pro Ubuntu Linux omezenou podporu, ale pro další verzi 8.5 se na druhou polovinu letošního roku připravuje plná podpora. IBM to zdůvodňuje poptávkou zákazníků v oblasti Enterprise. Požadavky jsou i od velkých firem. Podle IBM se jedná až o 100 000 uživatelů, kteří se zajímají o přechod na Ubuntu Linux na desktopu.

Pavel Chalupa: Lotus Notes pro Ubuntu Linux

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Jakub Šťastný byl v letech 2007 až 2008 redaktorem serveru Root.cz. Mezi jeho zájmy patří Linux, programování a typografický systém TeX.