Hlavní navigace

Týden ve zkratce: vyšlo FreeBSD 7.0

2. 3. 2008
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Událostí uplynulého týdne bylo vydání dlouho očekávaného FreeBSD 7.0, na které jsme si počkali o několik měsíců déle. Kromě toho akcionáři zažalovali Yahoo, Firefox bude rychlejší a Pákistán nám unesl YouTube. V týdenním přehledu nechybí ani žebříček nejčtenějších zpráviček a výběr nejzajímavějších blogů.

FreeBSD 7.0

Vydání nového FreeBSD 7.0 se kvapem blíží a už máme informace o velmi zajímavých novinkách. Nová verze nabídne především výrazné navýšení výkonu patrné zejména na víceprocesorových (-jádrových) systémech. Podle některých benchmarků běžících na procesorech Intel i AMD je dokonce 7.0 výkonnější než Linux 2.6, co se týče běhu databází PostreSQL nebo MySQL.

Petr Krčmář: Co bude nového ve FreeBSD 7.0

Dlouho očekávané FreeBSD 7.0 je konečně tady. Přináší velkou řadu důležitých novinek a změn, zejména v samotném jádře FreeBSD. Tyto změny se velmi významně projevily na rychlosti tohoto operačního systému a lze dokonce říci, že FreeBSD je v současnosti opět nejrychlejším systémem unixového typu vůbec.

Jakub Šťastný: Vyšlo FreeBSD 7.0

Po dvou letech intenzívního vývoje byla uvolněna nová verze operačního systému FreeBSD. Tato verze přináší mnoho zajímavých vylepšení a novinek zejména v oblasti výkonu, ale i užitečné nové vlastnosti. FreeBSD se nyní vrací na výsluní nejvýkonnějšího volně šiřitelného unixového operačního systému.

Roman Divácký: FreeBSD 7.0 je venku i s mnoha novinkami

Nejčtenější zprávičky

Server Websense oznámil, že byla prolomena CAPTCHA, kterou Gmail používá pro ověření uživatelů při registracích. Boti jsou schopni se registrovat s dvacetiprocentní úspěšností. V článku je popsán i zajímavý postup koordinace útoku ze dvou počítačů v jednom botnetu. Zajímavé také je, že boti simulují čtení helpu během zkoumání obrázku – zřejmě aby obešli timeout.

Petr Krčmář: Gmail: boti začali obcházet CAPTCHA

Již minulý týden oznámil Ted Mielczarek, vývojář Mozilly, dostupný noční build nadcházejícího Firefoxu 3, s pomocnou profilovou optimalizací (PGO). Ta významně urychluje běh Javascriptového překladače, což dokazují výsledky Javascriptového benchmarku SunSpider pro noční build s PGO 7 263ms a bez PGO (build z 25.2.2008) 8 219 ms.

Tomáš Marek: Za Firefox rychlejší

KDE 4.0 je na světě už nějakou chvíli, ale vývojáři tvrdí, že to stále ještě „není ono“ a to pravé teprve přijde s vydáním verze 4.1. Ta by měla přinést opravdu mnoho změn a některé klíčové technologie by měly být dotaženy k lepší použitelnosti. Jak bude nová verze vypadat, si můžete prohlédnout na serveru PolishLinux, kde je k vidění hromada screenshotů z budoucí verze.

Petr Krčmář: KDE 4.1 v obrazech

Server LinuxQuestions.org zveřejnil výsledky ankety o nejoblíbenější linuxové projekty. Jak to dopadlo? Nejpopulárnější desktopovou distribucí je Ubuntu, na server patří Debian, když live, tak Knoppix, lidé radši KDE než Gnome, brouzdá se zásadně z Firefoxu a z databází jasně vede MySQL.

Jakub Šťastný: Co mají linuxáci nejradši?

O tom, že Pákistán zablokoval přístup na Youtube, informovala téměř všechna média. Co už ale nebylo řečeno, byla informace o tom, jak to udělal a že to udělal prakticky celému světu (pochopitelně včetně České republiky). Jak se takový únos provádí a co může v praxi znamenat? Podrobnosti v článku na serveru Lupa.cz.

Petr Krčmář: Jak Pákistán unesl YouTube?

Odmítnutí velmi štědré nabídku Microsoftu na odkoupení společnosti Yahoo vedením zmíněné firmy velmi popudilo některé akcionáře Yahoo. Yahoo tak má krom finančních problémů a pravděpodobnému nepřátelskému převzetí Microsoftem na krku ještě soudní spory. Server Lupa.cz k tomu uvádí: Yahoo má na krku žalobu kvůli bránění se svému prodeji společnosti Microsoft. Dva detroitské penzijní fondy, které americký internetový portál žalují, jsou toho názoru, že odmítnutí nabídky Microsoftu a jednání o prodeji s jinými společnostmi má neblahý vliv na cenu akcií a poškozuje akcionáře.

Jakub Šťastný: Yahoo zažalováno vlastními akcionáři

Výběr z blogů

Můj přiběh začíná asi před dvěma lety kdy jsem potřeboval připojení v Havlíčkově Brodě pro moji technickou maminku. Jedna z nejlevnějších a nejlepších variant se jevilo připojení přes wifi, které se mi pro mojí potřebu jevilo jako relativně nejlepší řešení v poměru výkon/cena. 1Mbit za 500 Kč od společnosti VysočinaNETs. r. o.se zdál být přijatelný.

Talpa blog: Šlendrián a spammer roku – vysocinanet.cz

Když jsem si na podzim ze zahraničí objednal knihu iWoz, vůbec jsem netušil, že dříve, než ji dočtu, se na našich pultech objeví její české vydání. Když bych to byl býval věděl, tak bych si byl býval počkal, ale takhle jsem alespoň srovnání obou variant použil při psaní prosincové recenze. Zde zmíním jednu zajímavost, která se do recenze nevešla.

Blog Martina Hassmana: iWoz: za vznik Mac OS X mohl Internet Explorer

Server DigiZone.cz, který patří do stejné „stáje“ jako Root, nyní zavedl povinné registrace u diskusí. Cílem je zjistit, zda je možno tímto způsobem zlepšit klima v diskusích. Je to podle vás dobrý nebo špatný nápad?

Blog Petra Krčmáře: Povinná registrace u diskusí?

Jeden môj známy ma požiadal, či by som mu nepomohol s rozbehnutím internetovej kaviarne v jednej malej dedinke (cca 200 obyvateľov – áno udivilo ma to, že sa púšťa do niečoho takéhoto, ale je to človek typu „fanda“ a je ochotný rozbiehať veci aj formou stálej dotácie, keby bolo takých ľudí viac.

X3M blog: Starý počítač a internetová kaviareň

CS24_early

Byl jsem přinucený provést zcela novou instalaci Ubuntu 7.10 Gutsy Gibbon na můj notebook Asus X51R. Celá instalace, včetně poinstalačních procedur (aktualizace, nové aplikace a hry, nastavení ap.) mi zabrala celkem 4,5 hodin.

Marpův blog: Instalace Ubuntu 7.10 Gutsy Gibbon

Byl pro vás článek přínosný?