Hlavní navigace

Týden ve zkratce: začal český překlad knihy Free Culture

22. 7. 2007
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

V uplynulém týdnu se rozběhl unikátní překlad knihy Free Culture, která se zabývá svobodným šířením autorských děl a svobodou kultury vůbec. Překlad probíhá na Wiki serveru Root.cz. Vedle toho jsme například přinesli recenzi bestselleru Google Story. Jako obvykle vám také nabízíme nejčtenější zprávičky týdne.

Google Story a Free Culture

Nakladatelství Pragma na jaře vydalo český překlad Google Story, knihy popisující vznik Googlu a sledující jeho činnost od začátků až do roku 2005. Google Story shrnuje nejen události všeobecně známé, ale pokusí se čtenářům odhalit i něco málo ze zákulisí Googlu a z života jeho zakladatelů.

Martin Hassman: Google Story: malý začátek velkého příběhu

Kniha Lawrence Lessiga s názvem Svobodná kultura patří mezi stěžejní díla zabývající se svobodou šíření informací a především autorských děl. Bohužel český překlad zatím není k dispozici. Root.cz převzal záštitu nad otevřeným překladatelským projektem, který by měl českou verzi vytvořit. Zapojte se také!

Petr Krčmář: Překládejte s námi knihu Free Culture

Nejzajímavější zprávičky

Pokud tisknete z Maca, Linuxu nebo jiného unixového systému, pravděpodobně k tomu využíváte tiskový subsystém CUPS. Michael R. Sweet, tvůrce CUPS, nyní nečekaně oznámil, že firma Apple koupila zdrojové kódy CUPS včetně veškerého přidruženého duševního vlastnictví.

Petr Krčmář: Apple koupil tiskový subsystém CUPS

Novinkám v budoucích verzích kancelářského balíku OpenOffice.org jsme se nedávno věnovali v rozhovoru s Michaelem Meeksem. Na verzi 3.0 se bude intenzivně pracovat sice až příští rok, ale už nyní je jasné, na co se můžeme těšit. Čeká nás například podpora formátů OpenDocument 1.2 a OpenXML, který propaguje Microsoft.

Petr Krčmář: Co přinese OpenOffice.org 3.0?

Poté, co se hackerům iPhonu povedlo najít šifrovací klíč a následně zpřístupnit filesystém pro úpravy, v dalším projektu ARM/Mach-O Toolchain se podařilo přeložit a úspěšně na iPhone spustit program „Hello world”.

CIJOML: Na iPhone je možno spouštět aplikace třetích stran

Na počátku června oznámily společnosti Asustek Computer a Intel na veletrhu Computex Taipei, že budou společně vyvíjet a vyrábět subnotebooky za 199 USD (kurzy) s názvem Asus Eee PC 701. Počítač bude obsahovat procesor Pentium M taktovaný na 900 MHz, 512 MB RAM a flash disk o kapacitě 4 až 16 GB. Subnotebook bude mít rozměry 21,8 x 16,5 x 3 cm a vážit bude jen 0,9 kg.

Petr Krčmář: Asus bude v levných noteboocích nabízet Xandros

Microsoft oznámil, že bude podporovat ODF, pokud to neomezí výběr dalších formátů. Ve zprávě oznamující tento krok se píše: „Návrh ODF je zajímavý pro uživatele, které zajímá konkrétní funkcionalita nebo pro vývojáře, kteří s tímto formátem chtějí pracovat. Open XML je proti tomu zajímavý pro ty, kteří chtějí více funkcí. To neznamená, že je jeden lepší než druhý – jen pokrývají jiné potřeby trhu.”

Petr Krčmář: Microsoft bude podporovat ODF

Server Netcraft pravidelně vydává studie týkající se rozšíření webových serverů na internetu. Z nejnovějšího průzkumu vyplývá, že za poslední rok posílil Microsoft svou pozici přibližně o 1 % a dosáhl 32,8 % zastoupení na světovém trhu. Apache naopak o jedno procento propadl na 52,65 %.

Petr Krčmář: Netcraft: Microsoft dohání náskok Apache

Blogy

Možná jste stejně jako já hledali nějaký dobrý nástroj pro tvorbu DVD video v Linuxu. Já našel ManDVD a v tomto zápisku bych vám ho rád představil.

Michal Breškovec: Tvorba DVD video, aneb ManDVD

Jaká je budoucnost webu? Mysleli jste snad, že to bude sémantic web? S tím se jděte vycpat, budoucností je totiž Symantec web. Aspoň to jsme se dozvěděli z rozhovoru A Man and His Vision for the Browser s Timem Bernersem-Leem

Martin Hassman: Budoucnost webu? Samozřejmě Symantec.

cyber23

Moje praktická zkušenost: Potřebuji výpis z rejstříku trestů (teď ho chtějí snad ke všemu, kdy má stát vydat nějakej papír, či co). Kam by šel asi každý, zkusil jsem ponejprv státní zastupitelství, ale ouha, tam mi ho nevydaj, tam pouze podám žádost, kterou odešlou do Prahy a onen výpis mi dorazí poštou…

Tonda: e-goverment v čechách, stále nic nového

Byl pro vás článek přínosný?