práve som si Windows prerobil na Unity stačili 2 kliky myšou. ale asi sa vrátim k pôvodnému nastaveniu. http://dopice.sk/unity
Sorry, ale s tim nesouhlasim.. Mozna nekdo, kdo se zivi hranim pocitacovych her najde zalibeni v neustalych zmenach. Ale ja si skutecne predstavuji distribuci a jeji udrzbu jinak. Canonical buzeruje tisice uzivatelu a doplati na to. Nebude prvni. Svevolne zmeny pri updatech vseho az po mazani!! uzivatelskych dat povazuji za silene.. Update temer cisteho 10.10 na 11.04 skoncil prazdnym desktopem bez niceho..vsechna uzivatelska nastaveni pryc.. Unity je holej nesmysl a naprosto nepouzitelny v komercni praxi. Rada spolecnosti jako Apple, MS atd investovalo obrovske penize do vyvoje ergonomie, zakladala cele divize a mela milionove vzorky zpetne vazby.. O co se opira Unity? Po updatu mam log plnej maleru.. dbus generuje temer kazdou sekundu 100!! radek chyb.. Je to katastrofa horsi nez Milenium Wokna.. Nahrada OpenOffice dokonce probehla uplne bez jakehokoliv varovani.. ikony jsou jine a jinde.. uzivatele se vztekaj a ja tim padem take. Po prectenim par mezinarodnich for mam pocit, ze kazdej si jisti zadek typickym "ale", ale :) nikdo to nechce! kazdej si stezuje minimalne na tragickou konfigurovatelnost, naprosty chaos u uzivatelu, stale zmeny od verze k verzi.. tohle proste nechapu. Znicit si celej projekt, prijit o duveru uzivatelu, to uz je jen hloupa tupost..
A proč ses jako hnal do upgradu hned v den vydání? To že čerstvě vydané verze jsou plné chyb, je docela známá věc a povětšinou to platí napříč distribucemi. Běžný uživatel se o alfy/bety nezajímá. Zvědavec bootne ve virtualu/z flashky, zhodnotí stav a zase na to zapomene bez hlášené chyb. První pořádná várka testerů přichází právě až s vydáním.
Windows si taky nikdo pro produkční nasazení netroufne použít před vydáním prvního SP (nebo aspoň pár měsíců po vydání). Navíc Ubuntu vydává nové verze každý půlrok, tak ty chyby se dají čekat. Je to distribuce pro lidi co si chtějí hrát. Pro produkční nasazení se hodí distribuce co mají delší vývojový cyklus a větší důraz na kvalitu (např. i Ubuntu LTS). Tam se ale novinky moc neobjevují a prostě to funguje, tak se na to nedá moc nadávat.
Jenže Ubuntu je právě ve fázi (nebo spíše už bychom měli říci, bylo ve fázi...), kdy by měli brát ohled na následky jejich "experimentů" - změn. Vždyť jim přeci musí dojít, že když nejeden vládní úřad či firma změnili systém, respektive přešli ze "zlého" Windows na "dobrý" Linux, tak takové pokusy, takové změny je mohou v tom lepším případě odradit.
ja som skúsil urobiť upgrade. po veľa vľa hodinách, ktoré som trávil síce pri pc ale robil som niečo iné, som narazil okrem kernel panicu (áno, pekne na mňa zažmurkala časť klávesnice) aj veliký extrém. píšem niečo v openoffice, dám to uložiť, openoffice padne a vytvára akúsi správu o chybe. Keď dám dokument znovu otvoriť, tak to otvorí libreoffice, ktorý o ničom nevie - a openoffice fuč :)
Uz dlouho mi ve spravci aktualizaci sviti: Je k dispozici nove vydani Ubuntu '10.10' ... a stale jsem jeste neupdatnul. Drive jsem updatoval par mesicu po uvedeni nove verze, ale dost casto jsem se dostaval do stavu, ze to musim nekolik hodin opravovat.
Ja v podstate nemam duvod updatovat, usetrim si tim dost casu a nervu :-)
unity jsem nezkousel, ale rozhodne neni pravda, ze si kazdy stezuje a nikdo to nechce. ale pokud ti to vadi, tak zustan u posledni verze a mas minimalne rok a pul na to si vybrat novej OS...
jinak jako hloupej tupec mi prijdes spis ty, misto kritiky tu predvadis vseobecny nadavani typu "katastrofa horsi nez Milenium Wokna." nebo "holej nesmysl a naprosto nepouzitelny v komercni praxi" (co si omg predstavujes pod pojmem komercni praxe?). a to o nahrade OOo vazne myslis vazne?? bych skoro rek, ze pokud o tebe prijdou, tak rozhodne nemusi plakat...
btw. mam na notebooku W7 a arch s KDE a - miliony nemiliony, divize nedivize - KDEcka se mi pouzivaj lip...divny, co?
V 11.04 neni UNITY jediny desktop (Unity je jen defaultni), stale je k dispozici Gnome panel. Nemam rad Unity, nemam rad Gnome shell, nechtel jsem upgradovat na 11.04. Ale upgradoval jsem a jsem spokokojeny, pouzivam desktop "Gnome Clasic", o Unity nic nevim. Gnome panel v 11.04 prijal nektera prijemna rozsireni z Gnome shell a Unity (nektere klavesove zkratky, maximalizace okna na horni liste, roztahnuti okna na pul obrazovky na bocnich listach. To se mi libi.
Takze osobne mohu upgrade 10.10->11.04 doporucit. Vetsi oroblem bude za 6 mesicu, 11.10 nema v planu moznost "Ubuntu clasic"... :-( Na druhou stranu, Canonical bude mit 6 mesicu na vylepseni Unity, na pridani chybejicich funkci, takze uvidime za 6 mesicu co predvedou. V tuto chvli predpokladam, ze zustanu na 11.04 az do LTS verze...
na unity jsem se tesil, ze zvedavosti, jestli to bude lepsi pro maly sirokouhly monitor notebooku
urcite by to bylo lepsi pro dotykovy displey ale me ted nestoji za to bojovat s temi moznostmi nemoznostmi nastaveni a odezvou launcheru u nekterych programu
takze taky Ubuntu classic a snad to daj behem pul roku do poradku
:-D
To snad ne... proc to neni pouzitelne v komercni praxi? Ja jsem se toho napriklad docela bal, protoze jsem stara konzerva, ale jsem nadsenej. Pouzivam natty uz od od beta verzi od dovoluji si tvrdit, ze mi to v mnoha smerech usnadnuje a zjednodusuje praci. U pocitace drepim 10 hodine denne a Linux pouzivam skoro 20 let. Od te doby doslo k daleko prevratnejsim zmenam, nez je nejake Unity a to nejenom v Linuxu.
Naprosto souhlasím s Jardou. Když si přestanete hrát a začnete makat, tak to hlavní je stablita, konzistence prostředí a softwaru a hlavně ne žádné velké změny. Když vám totiž ve firmě přestane fungovat soft XY každý půl rok kuli upgradu os, tak vás to začne pěkně sr.at. tohle si bohužel nejlíp uvědomují v redmondu
zůstanu na LTS co to pude a pak se asi vrátí linux do vmwaru do woken :(
Ps:
myslím, že by prospělo oddělení OS od softu. Je to blbost, že kuli upgradu jádra a OS se mi bez varování přemelou OO, Mail, firefox...
a samozřejmě přijdu o profil, oblíbené, adresář, makra, rozmístění ikon... ještě že to zálohuju, ale té práce...
myslím, že model OS + service packy je lepší než upgrady celého OS včetně všech aplikací
jo, ale co až 10.04 zastará? Unity? To rozhodně ne
bojím se, že to dopadne takhle:
Windows - office, pošta, matlab, orcad - prostě 90%
linux ve vmware - eclipse a gcc
a to mi pak vystačí debian v textovým režimu :(
škoda, snad to vidím moc pesimisticky, ale v poslední době se mi vývoj opravdu moc nezamlouvá. Začalo to KDE 4kou kdy mě začaly šedivět vlasy a teď se mám zase s něčím prát? PROČ?
Rekl by jsem, ze jsi update provedl spatne. Budu hadat. Nabootoval jsi z DESKTOP CD a pak dal install a pozdeji zvolil update z 10.10->11.04, ze? To se mi taky povedlo, vicemene se jedna o premaznuti distribuce novou verzi, nastaveni i data jsou ztracena!! Je to spatne vysvetleno, varovani jsem nevidel anebo prehledl...
Pro update se zachovanim dat je treba provest update z internetu (Update manager), anebo pouzit ALTERNATE CD, na nem je v korenovem adresari skript, ktery provede update z CD (a pripadne stahne chybejici balicky z internetu).
Tomu, kdo tohle vymyslel, bych přál milé setkání se správcem sítě, který před půl rokem vysvětloval padesáti mírně podprůměrně inteligentním kancelářským babám, proč jsou na oknech tlačítka vlevo a ne vpravo a jak se dají zpátky do prava, teď jim bude vysvětlovat proč je všechno úplně jinak a proč to na starších strojích blbne. A šéfovi bude nejspíš vysvětlovat, proč ho před rokem přesvědčoval, že přechod na Linux je to pravé ořechové.... A já budu manželce vysvětlovat, proč si instaluju do virtuálboxu několik různých distribucí a co že to vybírám, místo abych šel třeba s dcerou ven a nebo nakoupit.
Jsou lide, kteri sice delaji s pocitaci, ale i tak s nim potrebuji pracovat a ne opravovat neco co meli udelat vyvojari toho konkretniho OS ;-)
Pro bezne uzivatele to je jeste vetsi pravda. Sice se jim da nainstalovat Linux, ale nemuze byt co pul roku nebo rok uplne prekopany system. Jednak bych tim ja ztracel cas a pokud si to nechavam platit, tak mne brzy poslou nekde a budou chtit zpatky Windows.
V Linux komunite je z nejakeho prapodivneho duvodu rozsireny pocit, ze jen proto, ze nekdo umi horko tezko neco naprogramovat a ze ma potrebu neustale dokola znovuobjevovat kolo misto aby to jiz existujici doladil, tak ze to muze cpat vsude a vsem.
LTS je po srandu králíkům. Používal jsem LTS, ale na novém počítači jsem měl problémy s grafickou kartou. Tak jsem zkusil novou verzi ubuntu a hle: vše fungovalo správně. Uznávám, že jeden příklad není statistika, ale otrávit dokáže. LTS by nebylo pro srandu králákům, kdyby se tam dostaly všechny fixy z aktuální verze a kdyby na fórech se primárně řešily problémy LTS a nebyla standardní odpověď: "A jakou máš verzi? Aha, no to už je dávno opravené".
Môžeš prosím ťa konkretizovať ten hardware čo ti na 10.04 LTS nešiel a na 10.10 ano?
Môžeš prosím ťa konkrétnejšie napísať aké fixy = farbičky ti chýbajú v 10.04 LTS. Ide o bezpečnostné veci či komfort? Bavíme sa o systéme či aplikáciách?
Správca systému, ktorý nainštaluje svojmu chlebodárcovi OS s polročným inovačným cyklom je idiot a zaslúži si vyhadzov....
No mně zatím přišlo Ubuntu celkem nejlepší z toho, co jsem viděl, relativně vyladěné, hezké i na pohled. Spousta uživatelů, tj. když byl problém, tak ho většinou už řešil někdo přede mnou a dalo se to řešení vygooglit. Přechod z Mandrivy před lety byl docela úleva. Jsem sice linuxák a navíc programátor, ale nebaví mě se v tom moc šťourat ve věcech, které můžou fungovat automaticky. No ale teď se možná budu muset trochu porohlédnout po něčem jiném, jinak budu mít buď menu a buttonky každý půlrok v jiném rohu a nebo beznadějně zastaralý software na LST. A widlema nestraš, z těch mám husí kůži.
Jo tak Vy mě mluvíte z duše. Udělal jsem taky podobné kolečko. Teď začínám vážně laborovat nad XFCE (Xubuntu) nebo KDE (Kubuntu). Používám hodně oken najednou a hovadina Unity ně fakt vytáčí. Navíc kostrbaté otvírání aplikací je taky opruz. Na Ubuntu se mi moooc líbilo dolaďování různých fičur usnadňujících práci se systémem...oznamování, rychlejší nabíhání, ubuntu one, odladěné aplety atd... Ale co teď nabastlili mě děsí. Navíc Gnome 3 nevypadá na spásu, spíše na něco podobného. I když musím říci, že když jsem zkoušel Gnome shell, tak se na to podle mě zvyká rychleji. Proč sakra raději neladí aplikace, jádro a podporu HW. Vždyť ovládání Gnome 2 snad nikdo nekritizuje! Mě teda vyhovuje maximálně. No třeba to pořádně nakopne XFCE :-).
Sem nasrán...pardon!
Nevím, to je spíš otázka na vývojáře. Podle mě je diskuze okolo umístění ikon naprostá pitomost. Když mi to nevyhovuje tak použiju jiné téma. Proto ty témata existují. V ubuntu a i v linuxu obecně je spousta daleko závažnějších problémů, jenomže k těm se nemůže vyjadřovat každý. Jestli mají být ikony vlevo, vpravo, dole, nahoře nebo uprostřed na to je odborník každý.
Veľmi dobre napísané, žiaľ súhlasím. Skúška s povinosti verzie 11.04 je za mnou a úplne presvedčivo možem konštatovať že vývojári už väčšiu chybu urobiť nemohli. Navrhujem lubuntu 11.04 ale ešťe lepšie debian. Viem, treba všetko reinštal a nastaviť pracne sieť ale tam je aspoň istota a ešťe verím že nejaký ten čas u debianu ostane :)
vcera na mna vyskocil upgrade, po chvilke zavahania som to odklepol. sice ziaden ubuntu upgrade mi este neprebehol spravne (pri nejakej verzi 6 to prestalo dokonca spustat X) ale necham sa milo prekvapit ked pridem domov.
este ze pouzivam xubuntu a ftakoviny ako Unity nemusim riesit.
Včera, tak jako všem, kteří používají Ubuntu, na mě vyskočila hláška o nové verzi 11.04 a prý jestli chci přejít. Tak jsem přešel do správce balíků, do správce zdrojů a nastavil "neupozorňovat na novější verzi systému". A je pokoj. Stejně sleduji situaci o Ubuntu na těchto a jiných stránkách, takže až usoudím, že nastala ta vhodná doba "zase" upgradovat, tak tak učiním.
Konecne jsem se dokopal k tomu, ze jsem si to ve virtualboxu vyzkousel (upgrade jsem si netroufl). Chvili jsem si hral s ovladanim, vyzkousel shortcuty, priinstaloval nejake aplikace. Muj dojem z toho je, ze koncept unity (a tim mozna i gnome shellu, ten jsem zatim nezkousel) se mi _velmi_ libi. Prijde mi to ale zatim takove nejake nedodelane. Chybi mi applety z gnome-panelu (treba na NB jsem zvykly mit tam ukazetele teploty, neb je uz postarsi a poznam, kdy ze mu to mam vycistit chlazeni a nebo proc ze to zrovna pocita tak strasne pomalu - to chce applet na liste). Nevim, kde zmensit kravsky velike ikony, zejmena v dashi, to je dobre na netbook, ale ne na desktop. Schovavani menu a ovladani okna do listy mi prijde jako dobry napad, ale treba to menu zdaleka ne vsechny aplikace umi (i tak je tam ale alespon schovana lista). Pri vic obrazovkach mi to proste nakopiruje listy na obe, stacilo by na jedne. Vylepsit praci s virtualnimi plochami, treba aby byly na kazdem monitoru nezavisle (to neumi tedy ani gnome). A takovych veci tam bude urcite dost, jsou to ale vsechno veci, ktere pujdou doladit.
Asi to melo byt ve teto verzi jako moznost a ne jako vychozi nastaveni. Zvlast kdyz to stejne na polovine HW po instalaci ani nefunguje.
Včera večer jsem to testoval, zatím jen z CD, a zaujala mne jedna věc: nedařilo se mi nikde najít, jak v Unity nastavit počet ploch (viewportů). Jde to vůbec nějak nebo zkrátka čtyři a basta?
(Druhá možnost by znamenala pro Unity jednoznačné "no go", ale nechce se mi věřit, že by klesli až tak hluboko.)
UNITY (a GNOME Shell) je rozhrani navrzene pro retardovane uzivatele. Ne kazdemu bude vyhovovat. Pokud si na PC jen prohlizite internet, fotky z dovolene (a jine fotky ;-), prehravate video a hudbu a obcas zahrajete Battle for Wesnoth, a mate dobrou grafickou kartu (a to hraci maji...;-) pak Vam Unity bude vyhovovat. Pokud ale intenzivne pozivate nekolik aplikaci a potrebujete mezi nimi prepinat, zrejme Vam Unity snizi produktivitu...
O UNITY jsem tady toho napsal dost a moc mu neverim. Upgrade okno jsem hned sestrelil.
Chtel bych se zeptat jak je to s U Classic logem? Zkousel to nekdo? Jak se to chova?, je tam klasicky G panel, co aplikce a popripade funguje s Compiz efekty tak jako "zastara"? Diky za info.
/ps: autorovi - tyhle informace bych velmi ocenil v samotnem clanku, popr. v jeho pokracovani./
Ubuntu Classic je normální Gnome s normálním Gnome Panelem. Čili přesně jako "zastara". Doporučuji přečíst úterní článek.
Unity vyzera vazne dobre, len chyba trosku konfigurovatelnosti. Uz som normalne rozmyslal ze predsa len zostanem pri ubuntu a nepojdem na fedoru. Chcel som este vyskusat nastavit gumove okienka tak som si nainstaloval CompizConfig ale ked som ich nastavil tak sa mi horny panel cely zaciernik. Odrazu to bol len taky cierny pas, sice fungoval, ale nic na nom nebolo vidno. Niekde som "nahmatal" tlacidlo pre vypnutie a vypol som to. Ale teda pouzivat to zatial nebudem. Az by som to niekedy pouzival, tak az o pol roka alebo aj neskor. Az vtedy to myslim bude dobre pouzitelne. Ale vyzera dobre :D. Aspon je teraz Ubuntu medzi distrami originalne.
Musím říct, že jak jsem byl ještě donedávna skeptický, tak po několika hodinách používání získávám pocit, že s Unity budeme dobří kamarádi. Žádný zásadní problém jsem dosud nezaznamenal a velice si cením jednoduchosti celého rozhraní. Myslím, že nebude problém rodinu zaškolit.
po testování betaverze jsem se rozhodl zkusit "ostrou" verzi. Práce s Unity mi nepřijde zas takový propadák. Navíc jsem z minulých verzí zvyklí mít dock umístěný nalevo, aby aplikace byli ihned při ruce - což unity tohle řeší za mě automaticky. Jediný problém vidím, nemožnost větší konfigurace. V Dashu mi vadí veliké ikony, snad to do budoucna půjde více přizpůsobit. Jinak víceméně spokojenost.
Udivuje mě, kolik je tady adminů-chudinků, co byli tím zlým fašistou Šůtrvortem donuceni k povýšení systému svých klientů a korporací na 11.04 a to hned v den vydání bez možnosti předchozího otestování. Dokonce neměli na vybranou a "nemohli" přepnout na gnome panel, Jak to mohli udělat takovým geekům dát Unity jako výchozí a nutit je udělat jeden klik navíc pro přepnutí na GP. A ta hrůza - vinou vývojářů Unity časem ustane podpora Gnome 2 a GP. Jak si mohli pro jejich krásný oči dovolit nepřevzít vývoj a podporu od vývojářů Gnome nejlépe na věčné časy? Tyhle nářky mi hlava nebere. Ještě že máte na výběr mezi dalšími distry. Třeba hurá na Fedoru 15, ta bude pro takové jako vy ta pravá:-)), u Fedory 16 budete mít zase nad čím naříkat.
No užijte si to a připravte si blicí pytlíky na říjen až přijde 11.10:-))).
Nedavno jsem pritelkyni koupil dotykovy netbook (se sedmyma widlema) a kdyz jsem si s nim chvili hral ja, tak mi pripadalo, ze je to uplne kretenske, ze je lista pres pul obrazovky, ale jsou to widle... Ale kdyz vidim tohle Unity, tak mi to pripada dost podobne. (jediny rozdil ze MS vyprodukoval 2 zprznene releasy (Vista a 7) za dobu, kdy si ubuntu jich vychrlilo 11 a proslo si celym svym vyvojem, bohuzel cim dal vice podobnym widlím.
Proste jako dlouholety ubuntak asi brzo zkusim zas prejit na nejaky normalni system a vyhnu se mainstreamovým humusům. Bohuzel, dnes chce kazdý megacudlíky, u vseho obrovske reklamni plochy a vsechno animovane a 3D - na to jsem zvedavy, kdyz zrovna pocitac neco pocita a behem toho grafika nestiha a nez doanimuje vsechny ty stupidni opicarny tak si muzu odskocit na velkou.
Nebo se radeji pustim do downgrade: predloni bylo podle me ubuntu na spicce svého vývoje, od te doby to jde cim dal vic s kopce.
Dost možná, já jsem taky takové "běžné občanstvo", a do 10.10 jsem byl naprosto spokojeným uživatelem, který chválil každou novovu verzi. Ale Unity mě fakt zenchutilo totálně. Jasně, je to můj subjektivní názor, ale od toho jsem subjekt abych ho měl. Takže mě zachránila změna na "classic" a pokud by se stalo že classic vzhled v příští verzi třeba nějakým nedopatřením nebude možný, no tak holt sorry a šáteček. Tohle opravdu ne, to je hooodně nepovedená parodie (spíš tragedie) na MAC.
Když se při instalaci zjistí, že systém má > 3GB RAM, tak se nainstaluje PAE jádro (v případě instalace z CD se ho pokusí stáhnout z netu). Případně můžeš doinstalovat tohle jádro dodatečně. PAE umožní používat více než 4GB paměti. Rozumné řešení pro ty, kteří nechtějí 64bit. Já používám PAE na 8GB RAM a nemám s tím problém. Pro rozdíly mezi PAE a skutečným 64bit stačí vygůglit.
Díky moc za vysvětlení. Podle wiki mi 32bit bude stačit ještě hodně dlouho .-)
Tak jsem to nový Ubuntu zkusil a - Epic fail, škoda myslim že bych byl z těch uživatelů, kteří by Unity ocenili. Možná byla chyba instalovat to přes PXE ... Nefunkční síťovka a nefunkční USB myš.
Mám na PC Ubuntu 10.10, tak bych chtěl zkusit nabootovat ISO z grubu. Tak kdyby náhodou šel někdo kolem, kdo to tak dělá a postl mi menuentry z grub.conf nezlobil bych se .-)
add flash:
na mým 64b Ubuntu 10.10 už cca půl roku šlape OK, ale předtim to byla hrůza...
Upravit dle svých potřeb:
menuentry "Ubuntu live CD" {
set isofile="/bootiso/ubuntu-11.04-desktop-i386.iso"
loopback loop (hd0,7)$isofile
linux (loop)/casper/vmlinuz boot=casper iso-scan/filename=$isofile noprompt noeject
initrd (loop)/casper/initrd.lz
}
Při instalaci Ubuntu přes PXE pozor na zprovoznění sítě - network manager to nějak zabalí (dojde ke konfliktu mezi nastavením sítě přes NM a starým způsobem). Nevím, jak je to v aktuálním vydání, ale já se s tím potýkám už několik let. Někde v poznámkách mám toto:
/etc/network/interfaces:
auto eth0
iface eth0 inet manual
změnit na
auto eth0
iface eth0 inet dhcp
a /etc/NetworkManager/nm-system-settings.conf
změnit na
[main]
plugins=ifupdown,keyfile
[ifupdown]
managed=true
Tzn. nechce se mi patlat se s network managerem, to ho radši přerazím výše uvedenou úpravou (používám zde desktop, na notebuku bych si s tím asi dal více práce). Tímto se vrátíš k nastavování přes /etc/network/interfaces. Ale netvrdím, že tohle je řešení tvého problému.
Jsem asi jeden z mála komu se Unity líbí. Teď jsem s tím dva dny docela intenzivně pracoval - spuštěných několik aplikací na více plochách (úprava fotek v Gimp a www stránek v Bluefish + prohlížeč) a člověk je po chvíli jako doma.
Ten panel na levé straně je na dnešních 16:9 LCD to nejlepší řešení. Nevím proč bych si měl ubírat místo zespodu nebo zhora. Ještě jsem si nastavil compiz, že po najetí myší do pravého dolního rohu se zobrazí plochy a nemá to chybu. Ani mé dvě děti s tím nemají žádný problém. Ovšem chápu, že většina lidí je konzervativních a takové změny jim dokážou přivodit nervový kolaps :-)
Úplně stejně by lidi nadávali, kdyby desktop roky vypadal jako dnešní Unity a někdo by přišel s klasickým panelem ve stylu win98. Navíc ještě dlouho půjde používat klasický gnome panel a nebo Xfce, KDE - možností je mnoho.
Nejde o vzhľad - ten je celkom o.k. problém je v nekonfirovateľnosti Unity. Nedá sa napríklad zmeniť zobrazovanie zložiek v dashi "Soubory a složky" - furt sa tam zobrazujú Domovské zložky - ale ja napr. v nich nemám nič. Ja by som potreboval dostať tam napríklad /windows_d, kde mám všetky súbory - a to skrátka nejde.
Dash "Aplikace" je taktiež tragédia - takisto sa tam nedá nastaviť čo sa bude zobrazovať. Môžem si síce vyfiltrovať kategóriu, ale aj tak to neukáže všetko a musím zasa klikať na "Zobrazit dalších x výsledků". Tu by bodli oveľa menšie ikony, si myslím.
Unity je stale ve vyvoji. Neni dodelane. Problem pro me nejsou tlacitka vlevo; to je super napad! Ve Windows mam listu take vlevo. Bohuzel Gnome2 panel nelze listu rozumne dat na stranu, vyvojari s tim moc nepocitali (lze to udelat, ale neni to hezke, vysledek je spise tragicky...). Takze az budu moci dat listu (se spustenymi programy) vlevo i v Gnome2, udelam to!! ;-)
Problem Unity take je, ze vyzaduje dobrou grafickou kartu (ne kazdy ma 3D grafiku). A UNITY (I Gnome3 shell) uplne meni filozofii prace z desktopem. Osobne si myslim, ze Unity desktop jeste potrebuje chvili uzrat...
Neviem preco admini pchaju do produkcneho prostredia ubuntu a nie lts vezriu... u nas to mame riesene lepsie desktop=gentoo+kde server=*bsd. Niektory hned povedia ze gentoo ako desktop je z hladiska upgrade a jeho casu instalacie sprostost ale ked sa upgraduje iba pri security update a nieje tam mnoho zbytocnych aplikacii tak to nieje ani casovo narocne... a ked treba uz fakt velky update tak sa robi cez sobotu-nedelu mame pustene kompy a v pondelok je vsetko ok. A nejake zmeny v ovladani KDE??? tam mame aktualizaciu KDE zakazanu (da sa to vuhodit z aktualizacnej db) a aktualizuje sa to az ked sa to odskusa a odladi na test masine a nastavi sa ovladanie tak ako su uzivatelia zvyknuty...
Taky mam radeji Gentoo na desktop ( = hlavni pracovni stroj ) i na servery (dohromady je to jiste jednodussi na spravu nez vsude ruzne OS). Jen chvili trvalo nez jsem se zbavil vnucovani KDE4 pri aktualizacich.
Problem novych verzi a prekopani vseho je hlavne ten, ze uzivatele linuxu nejsou opice a postupem casu si vytvori hodne silne navyky a vyuziji vsechny featury daneho prostredi k zefektivneni prace. Plati to jak pro uzivatele minimalistickych WM, tak i u me s kde3 - ve verzi 4 se nedalo a porad neda skutecne pracovat.
Vetsina uzivatelu Ubuntu ale zrejme neni tak narocna a zmena jim nebude tak vadit.
No ja mam na svojom gentoo pekwm, je to minimalisticke riesenie wm a mne to vyhovuje... mozem si ho cele komlet prisposobit a nema ziadne zbytocnosti... co sa tyka *BSD na servri je to kvoli tomu, ze maju dlhsi cyklus novych verzii a pri vydani novej verzie sa toho meni malo, resp. nic iba su pridane nove patche (ci uz security alebo nejak ta nova feature), preto na server davam prednost *BSD (*BSD = dosadi si kazdy co chce a co mu vyhovuje:)
Tak, jelikož mi nabídlo Ubuntu povýšení, tak jsem tedy nechal udělat, ovšem ke konci se cosi zvrtlo a celý počítač se mi sekl, nechal jsem ho takhle 5 minut a nic se stále nedělo, tudíž jsem ho tvrdě restartoval. Pak jsem chtěl nabootovat do nového, ovšem nic a byl tam panic. Tudíž jsem nastartoval zlou win7 a stáhl si samotné iso nového ubuntu, hodil ho na flashku a asi po třetím pokusu, mi konečně ubuntu nastartovalo. Naštěstí moje data nebyla v háji, tak jsem si je zálohoval a dal instalovat. V prvním případě, mi zkolaboval opět instalátor, ke konci instalace. Poté se mi nechtěl ani rozdělit hdd. Tak jsem tedy nastartoval přímo do instalace, která už kupodivu proběhla zcela v pořádku. Poté reboot a hláška o ovladačích, fajn nainstaloval jsem si ovladače, další reboot. A vykouklo na mě, při hlasitém hučení větráčku mého notebooku, jak se grafika potila, kouzelné Untity. Fajn, zkoušel jsem, klikal jsem, nainstaloval jsem si další prohlížeč, přidal si do toho pravého panelu spouštěč (hluk byl stále stejný!) pak jsem chtěl vyměnit ikonky v tom shellu nebo co to bylo ale nešlo to. Tudíž jsem se odhlásil a nastartoval do normálního prostředí, kde je všechno krásně přístupné, počítač nedělá hluk a všechno šlape.
Jen dodám, v normální gnome je všechno potichu a i compiz tam mám, ve windows taky vše běží a taky bez kraválu. Na tohle trochu nepomysleli, když jej vytvářeli, že to budou používat lidé, kteří mají rádi ticho u počítače, takže měli trochu zapracovat na optimalizaci, nebo se na celé unity vyprdnout. Naštěstí je tady xubuntu, takže se bude pokračovat tímto směrem, pokud tedy v novém vydání doopravdy unity má být
no tak mne sa Unity celkom páči, na prácu s ním som si zvykol, používam ho na netbooku (Samsung N150 Plus). Inštalácia prebehla bez akýchkoľvek problémov. Potešilo ma že po nainštalovaní samsung-tools a samsung-backlight z repozitárov voria mi automaticky fungovala aj regulácia podsvietenia pomocou skratiek Fn, čo vo verziách predtým nefungovalo a musel som to riešiť pomocou scriptu. Taktiež vo verziách predtým nefungovalo scrolovanie pomocou touchpadu (vertikálne) aj keď bolo zapnuté, to som vyriešil jednoduchým scriptom, ktorý som dal spúšťať hneď po štarte systému. A problém je tu z ovládačom wifi, kde keď bol zapnutý Power managment tak wifi bola pomalá vypadávala a niektoré stránky vôbec ani nenačítala...stačilo vypnúť Power managment a všetko fičí ako má, tiež som to vyriešil scriptom ktorý sa spúšťa hneď po štarte systému. Inak nemám k Unity žiadne výhrady, všetko funguje ako má, pracuje sa mi s ním dobre, rýchlo som si zvykol, niektoré veci síce nie sú celkom ešte dotiahnuté ale verím že postupom času sa to spraví a aj ostatní ľudia si na to zvyknú :)
Mozna nastal cas zapomenout na nesmysly jako Ubuntu, o jejichz dlouhodobem smyslu se da pochybovat, a prejit k Debianu, na nemz je Ubuntu postaveno... u nej se fakt nebojim ze mi bude nekdo cpat do pocitace nesmysly jako Unity nebo Ubuntu One... Coz bylo presne to co jsem udelal hned po shlednuti prvni verze posledniho Ubuntu...
Zkusil jsem instalovat Ubuntu 11.04 místo W7, protože mi padaly (nemohly za to, je špatný HDD, padá i Linux, což jsem zjistil později).
Subjektivně mi 11.04 připadá lepší než předchozí desktopová verze, ale asi tím, že po instalaci jsem hned přepínal na "Classic", protože v Unity jsem se po 10 minutách ztratil a vše děsně dlouho hledal. Mrzí mě, že Unity bude v dalších verzích jako default a už s tím nikdo nic nenadělá. Po dnešní prezentaci na Ubuntu párty v Ostravě sice už vím, že se dá jít do Kubuntu, ale kdo má nervy operační systém měsíc studovat a další měsíc jej ladit :)
Mimo Unity se mi Ubuntu líbí, je snadné a vše hned fungovalo. Na Dellu bylo bez chyb, ale na Siemens Amilo se seká myš, takže musel zpět do Win (dělá to v jakékoli verzi Ubuntu).
Zkusil jsem Ubuntu One, synchronizace je snadná a oceňuji třísměrnou synchronizaci pro Ubuntu, Android a Windows. Zkusil jsem to dát do všech (Dell notebook, Dell android a Asus Eee s W7) a přestože jde o betu, funguje to skvěle. Sice to nesahá Windows Live Mesh ani po kotníky (5 GB free, volitelná synchronizace jakýchkoli složek na kliknutí a ne jen jedné s názvem "Ubuntu One"), ale je to použitelné. Navíc je i dobře nastavená cena za dokupované GB, takže je to levnější než přes jiné synchronizační alternativy typu Sugar Sync Drop box apod.
V Libre office často blbnou dokumenty vytvořené v MS Office, rozhodí se formátování a pak si s tím musím hrát hodinu. A opačně. Holt, úděl open source.
Kdyby:
- v Linuxu bez potíží fungovalo napojení na MS Exchange (imap fakt není alternativa)
- šlo používat makra v excelu (zrovna na potvoru to potřebuji k práci)
dokázal bych si představit mít Linux jako jediný operační systém. Teoreticky se to dá obejít přes Virtual box, říká mi Petr Krčmář, ale hrát si s tím budu až zase někdy jindy. Nicméně, Linux je fajn, líbí se mi.
Ja mam tedy takovy zkusenosti. Na ubuntu mi bezi cela firma, jen teda kvuli ucetnictvi (stormware) tam bezi jeste navic 1 servrik s Widlema a na ten se prodavacka pripojuje pres vzdalenou plochu. Bezi ve firme ruzne verze (jen Gnome) od 8.04 po 10.10 a vse bez problemu. Jen nedavno jako experiment jsem si domaci pracovni pc updatnul na 11.04 a dost nestesti. Hned teda po dnu experimentu prepnul na classic. Ale kdyz to necham uspat (jen sporic a pak cerna obrazovka) tak cca po 2-3 hodinach k tomu sednu a je to sekly, pomuze restart, drobnosti jako pamatovani bezicich app chybi, ani skype nenastartuje sam presto ze jsem si zoufale pridal app slype po prihlaseni, viditelne pomalejsi nez 10.04/10.10 a pri zapnuti s pravdepodobnosti cca 20% se pri bootu sekne a jde jen tvrde vypnout zapnout. Zelezo je testovany a jeste 10.10 na tom jede bez potizi. A par kamosum uz sem nainstalil 11.04 a hodne si stezuje na ruzny blbosti, treba to vytuhnuti pri spani. Viditelne 11.04 je krok nekam kam linuxari nechcou.
Nekam bliz v §MS ?
s pridanim Unity to pos**li velmi. Nakolko som bol vasnivi Ubuntista az do verzie 10.04 LTS vzdal som sa jej pre tu blbu lištu naboku ktora ešte viacej všetko komplykuje ako ma. Avšak ostal som verny debianu a po vyskušani par verzii som sa usmial na Ubuntu Studio. A skamaratili sme sa a sme priatelia doposial. Dufam že tam sa nechystaju davat tu blbu lištu naboku ktora je desna.
To je pomatený ještě víc než Wokna, dřív se kliklo na lištu a nastavil jsem si tam všechno co jsem potřeboval, nelogicky umístěné nastavení systému na jedné straně na druhé zase něco ke stažení, jednou musim kliknout na křížek abych aplikaci zavřel, jednou mimo plochu - to nemá žádnou jednotnou koncepci.Ikony jsou zoufalý a vyskakovací lišta jakbysmet. Koš je zahrabanej kdoví kde, ikona klávesnice je tam jaksi navíc abychom asi pochopili, že CZE nebo USA atd. je volba stylu klávesnice navíc nutné při přepínání klikat navíc,zatrhávat který jiný jazyk chci a pro jistotu schovali datum. To mi připadá, že snad novou verzi dělal nějaký sabotér. Tak zase zpátky na stromy ke starší verzi.