Koukám, že u toho Chromium ve snapu je ještě celkem dost nedořešených věcí: https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/chromium-browser/+bugs?field.tag=snap
Snap ja osobne povazuju za kurvitko, ktere jde proti puvodni myslence sdilenych knihoven. Delaji se z toho Windows. Osobne nechapu proc se nahrazuje neco co funguje dobre.
snap mi v 19.10 zpusobuje snizeni vykonu neustalymi zapisy. Nezjistil jsem kam zapisuje, protoze jsem ho odinstaloval driv nez jsem to mohl sanci zjistit. Tim jsem se musel vzdat Chromia a nainstaloval oficialni chrome, ktery evidentne s ruznymi distribucemi nema problem
S tim chromiem to vazne podelali...
odstraneni snap hovadin byla prvni vec co jsem na ubuntu delal... a chromium je muj primarni prohlizec... i to co instaluji rodine na ubuntu...
Ted je budu muset vsechny pri dobehnuti zivotnosti LTS co maji premigrovat nekam jinam (Fedora?) nebo si pridavat vlastni repo s chromium...
Uplne prvni vec co me napadne. Centralizovany repozitar.
https://forum.snapcraft.io/t/external-repositories/1760
18. 10. 2019, 10:18 editováno autorem komentáře
Ze ide o tak centralizovany system distribucie a update softwaru, pri ktorom aj Microsoft spolu s Apple blednu zavistou?
Pri pouzivani snap nemas ziadnu kontrolu, co a kedy sa ti updatne, alebo nebodaj moznost volby, od koho chces instalovat software. Mas iba jednu moznost - od Canonicalu, a update vsetkeho prebehnu vtedy, ked si Canonical zmysli.
Já jsem zatím spokojen. Z předchozí verze jsem šílel, protože třeba otevřít soubor trvalo vždy asi 15 sekund a systém také nabíhal podezřele dlouho. Předtím vše paráda a rychlost jak blesk. Tak jsem tam nahodil betu a ta slast z toho zlepšení. :-) Jediné, co mě tam štve, že si nějak nerozumí Linux s Windows, protože Grub neumí načíst Windows. Vidím je, ale nespustím. Řeším to tedy přes BIOS. A pak je tam ještě bug, kdy nemohu vypnout pc před přihlášením. Ale tak co, byla to beta a podle mě tam finální verze ještě nezamířila. Jinak Chromium nějak nepoužívám, přijde mi ořezané a jak se zde píše, Chrome funguje dobře všude, kde jsem ho zkoušel. Přemýšlím, že ho nahodím i do Raspberry Pi 4. Tam ale Chromium jede výtečně, tak asi není potřeba něco jiného. Mám rád ale provázanost s google službami, která je naprosto delikátní, využívám desítky jejich služeb. To není plné bugů jako u Microsoftu, kde kancelářský balík ani není schopen otvírat soubory v něm vytvořené. Dodnes mi nikdo nedokázal pomoci a placená podpora je k ničemu. Tak proč mám každý měsíc platit? A Outlook, to je ostuda největší.
To je ale zodpovědnost Mozilly. V tom je právě to "kouzlo" snapů. Zodpovědnost je přenesená na autory softwaru, ti si můžou v rámci toho snapu dělat, co chtějí, a Canonicalu jakožto správci obchodu to je jedno, dokud se neprokáže, že to dělá něco škodlivého (malware...).
Nehodnotím, jestli to je dobře nebo špatně, ale je to fundamentální rozdíl oproti balíčkům v distribučních repozitářích, za které je primárně zodpovědná distribuce. Je potřeba si to uvědomit.
Článek dobrý, shrnutí na celkem dobré úrovni, děkuji :-)
Čekal jsem malinko víc odkazů, ale asi není kam odkazovat. Škoda. I linky do release notes by mi bodly.
Off topic:
Sakra lidi. Co to řešíte? Jel bych čistě Debian, ale stejně to je o komfortu:
- Ubuntu na desktopu, protože vím, že potřebuju *vjeci*
- Debian na serverech, co potřebuju na *šířku* a spolehlivě.
- RedHat … (sorry — license — required by businesses ?!?) no… stejně tam je nasazená Fedora, žejo?
- Gentoo pro lidi, co mají málo peněz na servery a hodně času. Vážně, pro gaming servery cool! Na HW i o 20% a to fakt není málo; a pak
- LFS pro geeky, kteří se učí. Chvála všem ;-)
PS: Já jen chtěl vědět, zda má BTRFS budoucnost a najít porovnání s dnešní implementací ZFS (ZoL v Ubuntu 19.10)
Ad ZFS na Ubuntu 19.10 ... no tak jsem to teda zkusil a je to strasny!!!
- ZFS sam o sobe asi dobry a stabilni, ale ...
- ZFS na Ubuntu 19.10 ... jen rada problemu s konfiguraci a naslednym provozem, vysoke systemove naroky a nutnost ucit se radu veci z nichz nakonec vyuzijete sotva 5-10%. Bohuzel ale dopredu nevite, kterych 5-10% to bude :)
Ad Ovladace NVIDIA na Ubuntu 19.10 ...
- smysl by melo kdyby ten NVIDIA driver byl rovnou aktivni i kdyz nabootuji z Ubuntu ISO, coz se nedeje??!!
Ad ZFS na Ubuntu 19.10 ... no tak jsem to teda zkusil a je to SUPER!
Stabilní, rychlý, virtualní stroje na ZVOLech, snapshotování, klonování, rollbacky, posílání snapshotů, zálohy, inkrementální posílání, encryptovaný svazky. Paráda!
Jedinej problém, kterej určitě vyřeší do 20.04 je, že instalátor automaticky nevytvořil dostatečně velkou swap partition, tak nešlo hybernovat.
Za mě obrovská spokojenost.