Hlavní navigace

Ubuntu MATE pro Raspberry Pi, PINE64 má pobočku v Evropě

11. 7. 2022
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: MATE
Ubuntu MATE 22.04 LTS je k dispozici pro zařízení z rodiny Raspberry Pi. Společnost PINE64 otevřela pobočku v polském Krakově. Připravovaná Fedora 37 zpřístupní celý repozitář Flathubu.

Ubuntu MATE pro Raspberry Pi

Jeden z tvůrců linuxové distribuce Ubuntu Martin Wimpress oznámil dostupnost Ubuntu MATE 22.04 LTS pro zařízení z rodiny Raspberry Pi. Ubuntu MATE 22.04 LTS bylo vydáno už 21. dubna 2022 zároveň s vydáním Ubuntu 22.04 LTS (Jammy Jellyfish), ale pouze pro 64-bitové osobní počítače. Nyní je k dispozici i pro jednodeskové počítače Raspberry Pi 2, Raspberry Pi 3, Raspberry Pi 3+, Raspberry Pi 4 a Raspberry Pi CM4 (Compute Module 4). Vydání pro Raspberry Pi obsahuje to, co vydání pro PC, jako například prostředí MATE 1.26, nejnovější jádro a nejnovější ovladače.

Ubuntu MATE 22.04 LTS na Raspberry PiUbuntu MATE 22.04 LTS na Raspberry Pi

PINE64 EU

Společnost PINE64, která stojí za zařízeními jako jsou notebook Pinebook, telefon PinePhone, hodinky PineTime nebo páječka Pinecil otevřela pobočku v Evropě. V době, kdy zvažovala tento krok, bylo silným kandidátem Holandsko, nakonec ale tato firma zvolila destinaci nám bližší, konkrétně polský Krakov. Evropští zákazníci díky tomu dostanou objednané produkty během dvou pracovních dnů, s dvouletou zárukou a možností vrácení zboží podle zákonů EU. Dále bude k dispozici i záruční a pozáruční servis.

Pine64

Fedora zpřístupní celý Flathub

Linuxová distribuce Fedora sice poskytuje možnost instalovat balíčky z repozitáře Flathub, ale umožňuje instalace pouze některých vybraných balíčků. To by se mělo změnit v připravované Fedoře 37. Její vývojáři totiž chystají zpřístupnit všechny balíčky ve Flathubu. Filtrovací mechanismus sice stále zůstane, ale půjde jednoduše vypnout stejně tak, jako půjdou nastavit další zdroje pro individuální instalace. V případě stejných balíčků ale bude ve výchozím stavu upřednostněn repozitář Fedory.

skoleni

Fedora 36Fedora 36

Linuxový laptop StarFighter s 4K displejem

Britský výrobce hardwaru Star Labs dokončuje detaily chystaného notebooku StarFighter. Ten bude zajímavý tím, že bude mít displej o uhlopříčce 15,6 palce o poměru stran 16:9 a rozlišením 4K (3840×2160). Zákazníci si budou moct vybrat mezi procesorem značky AMD nebo Intel a nechat si notebook vybavit až 64 GB paměti a až 2 TB SSD diskem. Výchozím operačním systémem bude linuxová distribuce elementary OS 6.1, na přání bude dodáván i s Ubuntu 22.04 LTS. StarFighter bude také podporovat LVFS (Linux Vendor Firmware Service), bude ale možné zvolit i Coreboot.

StarFighterStarFighter

Nově vydáno

Calogero Scarnà oznámil vydání Condres OS 1.0, na Debianu postavené distribuce s prostředí KDE Plasma. Ze starého Pardus Linuxu vycházející distribuce s vlastním správcem balíčků PiSi Linux vyšla ve verzi 2.3. Vyšel Porteus 5.0, nová verze živé distribuce založené na Slackware Linuxu. Komunitní projekt UBports, který pokračuje ve vývoji mobilního operačního systému Ubuntu Touch vydal verzi 16.04 OTA-23.

Condres OS 1.0Condres OS 1.0

Autor článku

Filip Zatloukal vystudoval automatizaci na Univerzitě Tomáše Bati a už od studií se zajímá o vše kolem svobodného softwaru. Vždycky ho zajímaly technologie a žurnalistika, tak se rozhodl tyto dvě vášně skloubit dohromady.