Vývojáři Ubuntu mají na stole plán postupného ukončení podpory 32bitové varianty. Utlumování má začít už s příští verzí 16.10 a za dva roky by měla podpora staré architektury zmizet.
Vývojáři Ubuntu mají na stole plán postupného ukončení podpory 32bitové varianty. Utlumování má začít už s příští verzí 16.10 a za dva roky by měla podpora staré architektury zmizet.
Není to poprvé, co se mezi vývojáři Ubuntu debatuje o ukončení podpory 32bitových procesorů Intel (a kompatibilních). Tentokrát je to už ale vážná debata s konkrétním návrhem. Vývojář Canonicalu Dimitri John Ledkov znovu otevřel debatu o tom, jak by měla být podpora ukončena. Ubuntu by tak během dvou let mělo podporovat pouze 64 bitů.
Podle předloženého plánu by k omezení došlo už s příštím vydáním Ubuntu 16.10. Debian, na kterém Ubuntu staví, už také brzy omezí podporu starých 32bitových procesorů, na kterých nebude možné spustit Debian 9 Stretch. Nepůjde ovšem o úplné zrušení 32bitové verze, ta jen bude překládána pro novější procesory generace 686. Podpora 486 zmizela z Debianu už před pěti lety a podle vývojářů je čas se posunout dál.
V Ubuntu by mělo dojít ke změnám mezi dvěma LTS verzemi. Ta předchozí, 16.04 Xenial Xerus, vyšla letos v dubnu a další tedy vyjde za dva roky. Od verze 16.10 do 18.04 by Canonical měl podporovat podporu běhu 32bitových aplikací v 64bitovém systému, měl by podporovat sestavení 32bitového instalátoru a obrazů pro cloud, ale už by neměl vydávat tradiční ISO obrazy desktop a server.
Sestavování obrazů pro i386 není ‚zadarmo‘, stojí nás to využití naší kompilační farmy, testování a čas na ověřování funkčnosti,
říká Dimitri John Ledkov, vývojář společnosti Canonical. Máme sice velké farmy, ale i386 stále vyžaduje sestavování všech balíčků, testy autopackage a validaci ISO obrazů v naší infrastruktuře. Zároveň potřebují místo na discích zrcadel a datové toky,
obhajuje dále svůj návrh.
Ten tedy vypadá konkrétně takto:
Verze 16.10, 17.04, 17.10:
Verze 18.04 LTS:
Od verze 18.10 dále:
Příští vydání LTS 18.04 by tedy mělo být poslední, které bude ještě provoz v 32 bitech nějak podporovat. Počínaje další verzí 18.10 by měl nastat definitivní konec, Canonical přestane vydávat 32bitový instalátor, jádro i obrazy pro cloud. Tím by byl definitivní konec staré architektury v novém Ubuntu a uživatelé by byli odkázáni na provoz aplikací ve snapech nebo virtualizaci.
Čtěte: Podpora 32 bitů v distribucích? Možná už zbytečný luxus
Zásadním důvodem je spíše chybějící softwarová podpora a řešení bezpečnostních problémů na i386 než to, že by 32bitový hardware už nebyl k dispozici nebo byl příliš starý,
vysvětluje Dimitri John Ledkov. Duben roku 2021 tak bude v podstatě začátkem konce provozu architektury i386.
Pravdou je, že upstream vývojáři čím dál častěji opouštějí vývoj a testování na 32 bitech: Chrome, ZFS, Docker a další jsou už vyvíjeny a testovány jen pro AMD64 a podobných projektů bude dále přibývat.
S verzí 18.04 LTS tak bude možné ještě pět let pokračovat s provozem aplikací pro starou platformu včetně podpory bezpečnostních záplat. V roce 2023 by ale nastal definitivní konec a vývojáři by mohli definitivně opustit správu staré architektury a soustředit se na tu novou. Té „nové“ by ale v té době bylo už dvacet let.
Je jasné, že po takovém kroku vždycky zůstanou nespokojení uživatelé, ovšem i tak nejde o nic náhlého a neočekávaného. Uživatelé starých aplikací budou mít ještě spoustu let na řešení situace nebo mohou v budoucnu provoz přesunout do virtuálního prostředí. Přiznejme si to: doba 32 bitů je dávno za námi.
(Zdroj: Softpedia)
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval elektroniku a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.
Informace nejen ze světa Linuxu. ISSN 1212-8309
Copyright © 1998 – 2018 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Powered by Linux.
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas.