Hlavní navigace

Učebnice tance SAMBA - recenze

20. 7. 2001
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Když jsem před dvěma lety zkoušel "tančit" Sambu, chyběla mi literatura, která by vše vyložila přehledně, jasně a nejlépe v češtině. Dnes už mi v naší firmě pěkně a bez problémů "šlape" server se Sambou 2.2.0 na Linuxu a XFS. Vše se podařilo díky hledání v různých konferencích, čtení článků (také seriálu Samba tanec s okny), i přesto však nastavování, hledání chyb a ladění výkonu nebylo někdy jednoduché. Pro ty z vás, kteří jsou na tom stejně jako jsem byl já před dvěma lety, ale i pro zkušené správce, je tu dnes kniha o Sambě. Jak se mi líbila nebo nelíbila si přečtete v následující recenzi.

OBAL

Takže jaká vlastně je kniha o Sambě ? Nejdříve její TTD : Má něco přes 360 stran. Její vazba je brožovaná, což je myslím trochu škoda, protože když si představím, kolikrát ji má začátečník v ruce, kolikrát se k ní vrací během konfigurace, určitě by si zasloužila poctivou vazbu. Dělí se na devět kapitol (a šest dodatků), ve kterých se velmi srozumitelnou formou dovídáme vše o Sambě. Co je asi nejdůležitější, kniha se věnuje převážně verzi samby 2.0.4, je však samozřejmě dobře použitelná i pro vyšší verze.

Na úvod najdeme obvyklou „omáčku“ o čem kniha je, co je Samba?, jak funguje SMB atd. Vysvětluje se, co vše Samba umí, a popisuje se problematika sítí založených na SMB/CIFS. Dále se v první kapitole seznámíme s některými základními pojmy těchto sítí a samozřejmě se také dozvíte, kde Sambu můžeme získat.

Další kapitola s názvem Instalace Samby na počítač se systémem Unix snad ani nepotřebuje další komentář. Věnuje se instalaci Samby – od stažení, překladu a instalace po spuštění démonů. V této kapitole také zavadíme o program SWAT a poprvé se podíváme na konfigurační soubor.

V kapitole třetí s názvem Konfigurace klientů Windows se můžeme dozvědět, jak nastavit klienty jednotlivých verzí Windows tak, aby nám dobře fungovaly (vtipné, že? :) se Sambou. Pro mě osobně byl nejpřínosnější popis konfigurace klientů se „systémy“ Win95/98. Snad mi pomůže být s těmito klienty o kapku úspěšnější. Dále je zde celkem do hloubky (tak akorát) rozebrán protokol SMB/CIFS.

A už je tu kapitola čtvrtá Sdílení disků – teď už jedeme naplno. Začínáme do hloubky probírat konfigurační soubor, jeho speciální sekce a proměnné Samby. Dále probereme virtuální servery a samozřejmě sdílení disků.

Kapitola pátá navazuje na kapitolu čtvrtou a dále ji rozšiřuje.

Šestá kapitola probírá uživatele a skupiny – jak je vytvořit a nastavit. Pak je tu myslím celkem hezky vysvětleno zabezpečení a někdy tolik zmiňované domény spolu s cestovními profily.

Šestka vás moc nezajímá, inu vaše věc, a co sedmička. V sedmé kapitole se podíváme, jak tisknout. Samozřejmě, že přes Samba server. Nebo ne? Tak co potom zkusit tisk na tiskárnách klientů se systémy Windows. Nebo převody jmen souborů – velmi pěkná věcička.

A jsme vlastně na konci. Osmá kapitola se zabývá dalšími nastaveními. Tedy například konfigurační nastavení pro programátory, kouzelné skripty, lokalizace, zprávy WinPopup, zálohování atd. Kapitola devátá řeší problémy a uvádí další zdroje informací. A co je dobré, jedním z dodatků (tuším C) je referenční příručka konfiguračních nastavení Samby, což se nám hodí, když nám něco vypadne z hlavy. Obvykle víme, že daná věc existuje, ale nemůžeme si vzpomenout na syntaxi. Jak taky, vždyť Sambu jsme nastavili a od té doby jsme ji neviděli. A po pár měsících – jen si vzpomeňte :). Začátečníkům jistě udělá radost dodatek poslední, neboť je to příklad konfiguračního souboru.

Shrnutí
Dobře a srozumitelně napsaná kniha. Během studia Samby se pročítáme ke složitějším, ale také zajímavějším úlohám. Kniha určitě pomůže začátečníkům, ale (jak obvykle uvádějí knižní reklamy) najde své místo i u zkušených správců. Cena je celkem příznivá (na knihu o VT), tedy doporučená 397 Kč nebo 572 Sk. Zkuste se na ni podívat, prolistujte, myslím, že stojí za to. Jediná připomínka, kterou mám, je vazba knihy. Lze ovšem namítnout, že knihy o programech s GNU licencí velmi rychle zastarávají. To není jako si koupit knihu o Windows, ta vám určitě dva tři roky vydrží. Ještě mě napadla druhá připomínka: koupí knihy se vám Samba server prodraží o cca 400 Kč :).
Kniha je doporučena tvůrci Samby a sdružením CZLUG, jehož členové ji mohou získat se slevou v objednávkovém systému CZLUGu.

Závěr
Je tu další zajímavá a užitečná kniha o Linuxu, přesněji o jednom z programů, která přispěje k rozšíření Linuxu (a Samby) mezi další správce a pomůže jim s nasazením Samby například v jejich firmě.

Seznam kapitol:

 1. Učíme se používat Sambu
 2. Instalace Samby na počítač se systémem Unix
 3. Konfigurace klientů Windows
 4. Sdílení disků
 5. Prohlížeč sítě a další vlastnosti diskových sdílení
 6. Uživatelé, zabezpečení a domény
 7. Tisk a převod jmen
 8. Další nastavení
 9. Řešení problémů se Sambou

Dodatky:

Root obecny

 1. Konfigurace Samby pro použití SSL
 2. Ladění výkonu serveru Samba
 3. Referenční příručka konfiguračních nastavení Samby
 4. Souhrnné informace o démonech a příkazech Samby
 5. Stažení Samby pomocí CVS
 6. Příklad konfiguračního souboru Samba

Samba
Linux jako server v sítích s Windows

Robert Eckstein, David Collier-Brown 7 Peter Kelly
ISBN 80–7226–463-X
Prodejní kód: K0508
Vydáno: Computer Press 2001

Nakladatelství Computer Press – on-line objednávky knihy
Vltava – on-line objednávky knihy