Hlavní navigace

Unikla databáze uživatelů Linuxfx, Ubuntu vymění textový editor

6. 6. 2022
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: GNOME project
Unikla databáze s daty více než 20 tisíc uživatelů distribuce Linuxfx. Textový editor Gedit bude v Ubuntu 22.10 nahrazen GNOME Text Editorem. NixOS má nově grafický instalátor systému.

Unikla databáze uživatelů Linuxfx

Distribuce Linuxfx je známá tím, že kromě nativních linuxových aplikací umí spouštět i aplikace určené pro operační systém Android. Mezi jeho nešvary ale patří potřeba se registrovat a aktivovat operační systém podobně jako u MS Windows. Během této registrace se na server ukládají informace jako IP adresa nebo email uživatele. Stalo se samozřejmě to, co se jednou stát muselo a databáze s údaji o více než 20 tisíc uživatelích unikla a byla zveřejněna.

Linuxfx 11.1.1103Linuxfx 11.1.1103

Ubuntu vymění textový editor

Od roku 2004 až doposud byl v linuxové distribuci Ubuntu výchozím textovým editorem Gedit. V denních sestaveních Ubuntu 22.10 „Kinetic Kudu“ se teď nově objevil nový textový editor pro prostředí GNOME. Jeho název je GNOME Text Editor a jedná se o software napsaný v GTK4, jenž je integrovanou součástí prostředí GNOME od verze 42. Vývojáři Ubuntu tuto změnu navrhli přibližně před měsícem a vypadá to, že nelenili a okamžitě ji zrealizovali.

GNOME Text EditorGNOME Text Editor

NixOS má grafický instalátor

NixOS je linuxová distribuce postavená kolem pokročilého správce balíčků Nix. S vydáním verze 22.05 s kódovým jménem „Quokka“ byl představen i nový instalátor systému s grafickým uživatelským rozhraním. Ten je postavený na instalátoru Calamares, který používá například Manjaro, KDE neon nebo Lubuntu. Mezi další novinky patří správce balíčků Nix 2.8, linuxové jádro 5.15, PHP 8.1, PostgreSQL 14, systemd 250 nebo PulseAudio 15.0.

skoleni

Instalátor NixOS 22.05Instalátor NixOS 22.05

Telefony Murena jdou do prodeje

V prodeji jsou telefony Murena s operačním systémem /e/OS. Jedná se o operační systém pro chytré telefony postavený na LineageOS, otevřené náhradě Androidu. Stojí za ním Gaël Duval, zakladatel dnes již nevyvíjené distribuce Mandriva Linux (dříve Mandrake). Cílem tohoto projektu je „odgooglit“ chytré telefony a zbavit je softwaru, který narušuje soukromí uživatelů. V nabídce je několik modelů v cenovém rozpětí od 332 do 705 eur (8200 – 17400 Kč).

Telefony MurenaTelefony Murena

Nově vydáno

Ronnie Whisler oznámil vydání LXLE Focal, nové verze odlehčené distribuce postavené na Ubuntu 20.04.4 LTS s prostředím LXDE. Malá živá distribuce určená k záchraně poškozené systému Plop Linux vyšla ve verzi 22.2. Na Debianu postavená živá distribuce určená k práci s diskovými oddíly Clonezilla Live vydala novou verzi s číslem 3.0.0–26. Vyšel Pearl Linux OS 11, nová verze distribuce postavené na Ubuntu napodobující svým vzhledem OS X.

LXLE FocalLXLE Focal

Autor článku

Filip Zatloukal vystudoval automatizaci na Univerzitě Tomáše Bati a už od studií se zajímá o vše kolem svobodného softwaru. Vždycky ho zajímaly technologie a žurnalistika, tak se rozhodl tyto dvě vášně skloubit dohromady.