Hlavní navigace

PostgreSQL

Datové typy v PostgreSQL pro práci s datem a časem

Práce s časovými zónami v PostgreSQL není úplně intuitivní a najde se pár temných zákoutí, která vás mohou potrápit. V článku probereme, jak se Postgres chová k typům určeným pro datum a čas.

Doba čtení: 20 minut

Microsoft koupil Citus Data

Microsoft včera koupil Citus Data, společnost která vyvíjí open-source PostgreSQL rozšíření. Cena nebyla zveřejněna. Microsoft má zájem o hladký chod PostgreSQL ve svém cloudu Azure. Citus bude i pod Microsoftem podle svého vyjádření nadále…

Prague PostgreSQL Developer Day 2019

Letošní ročník konference Prague PostgreSQL Developer Day se bude konat 13. a 14. února v prostorách FIT ČVUT. Program konference najdete na stránkách konference, stejně jako registrační formulář.

21. 1. 2019 6:38

Tahák pro PostgreSQL

 Připravil jsem pro vás ke stažení tahák (zhuštěný manuál) k PostgreSQL aktualizovaný pro verzi 11. Obsahuje témata: základní příkazy, SQL, PLpgSQL, backup a tak dále.

PostgreSQL 11: procedury jako v Oracle

Jak už to u každoročních vydání PostgreSQL bývá, k uživatelům se dostává mix několika větších nových vlastností doplněných desítkami menších novinek a vylepšení. Tým vývojářů je stabilní, stejně jako vývojový proces.

Doba čtení: 20 minut

Jak nepoužívat PL/pgSQL (případně PL/SQL) – fatální chyby při vývoji

Je zajímavé, že chyby, které se často dělají při psaní funkcí v jazyku PL/pgSQL (PostgreSQL), jsou dost podobné, ne-li totožné jako chyby při používání PL/SQL (Oracle).

Doba čtení: 17 minut

Konference Prague PostgreSQL Developer Day 2018 - program a registrace

Letošní ročník konference Prague PostgreSQL Developer Day se koná ve dnech 14. a 15. února 2018. Právě byl zveřejněn program s přednáškami a školeními. Otevřena byla také registrace na konferenci.

18. 1. 2018 7:02

Nová verze pageru pspg

Z GitHubu případně z jiných zdrojů lze instalovat nový pager pspg speciálně navržený pro použití v SQL terminálech pro stránkování tabulárních dat. Podporuje psql, mysql, pgcli a  mycli.

1. 12. 2017 8:25

Aktualizovaný tahák pro PostgreSQL 10

Komprimovaný návod pro PostgreSQL byl aktualizován pro verzi 10.0. K dispozici je na postgres.cz [PDF]. O novinkách v desáté verzi jsme psali v článku PostgreSQL 10: drsně rozběhnutý slon .

19. 10. 2017 20:09

PostgreSQL 10: drsně rozběhnutý slon

Po roce tu máme opět novou verzi PostgreSQL, a to verzi 10. Rok vývoje proběhl relativně v klidu – dodržel se časový plán, takže zůstalo dost času na stabilizaci a dokonce i na dovolené top vývojářů.

Doba čtení: 26 minut

Migrace aplikace z Oracle do PostgreSQL

Posledního půl roku pracuji na migraci větší aplikace z Oracle do PostgreSQL. Jedná se o cca 300 000 řádek kódu – několika set tabulek a několik set pohledů. Logika je založená na uložených procedurách.

Doba čtení: 24 minut

Program konference Prague PostgreSQL Developer Days 2017

Program letošního ročníku konference Prague PostgreSQL Developer Days, která se koná již 15.-16. února 2017, byl dnes zveřejněn. Najdete ho na stránkách konference včetně anotací přednášek a školení. Registrace na konferenci bude otevřena zítra v brzkých odpoledních hodinách.

23. 1. 2017 10:20

Monitoring RDBMS PostgreSQL

Ať už používáme jakoukoliv databázi, je nutné monitorovat jak databázi, tak databázový server. Dnes si ani nedovedu představit provoz nějaké náročnější aplikace bez základního monitoringu.

Doba čtení: 7 minut

Blog: PL/pgSQL serverové programování – kurzory

Jednou z klíčových výhod PL/pgSQL jsou kurzory. Dovolují vám procházet výsledek selectu a pomocí řídících příkazů jazyka modifikovat data a ty pak uložit do nějakého výsledku, nebo předat z funkce.

5. 12. 2016 0:00

Blog: PL/pgSQL – serverové programování 02 – anonymní blok

Oproti klasickým funkcím v PostgreSQL i procedurám v jiných jazycích stojí „Anonymous block“. Jedná se sérií deklarací a sekvencí procedurálních příkazů.

16. 11. 2016 9:56

Na co si dát pozor při návrhu databáze?

Při monitorování systému se snažíme o detekci úzkých hrdel. U systémů s extrémními problémy bez extrémní zátěže jsou problémy většinou už v samotném návrhu databáze a v návrhu dotazů.

Doba čtení: 7 minut

Blog: PostgreSQL: PL/pgSQL – serverové programování

Někdy je potřeba provést náročné výpočty, přesuny dat, nebo vytvořit obchodní pravidla. Tehdy sáhnete pravděpodobně po serverovém programování buďto přímo přes rozhraní, nebo po procedurálních jazycích.

10. 11. 2016 13:47

Konfigurace Postgresu: kolik zdrojů si databáze může vzít

Pokusím se vám ukázat, že konfigurace Postgresu je směšně jednoduchá. V první části se budu věnovat základnímu nastavení, které určuje, kolik zdrojů (RAM, IO) si může pro sebe vzít databáze.

Doba čtení: 8 minut

Blog: PostgreSQL: XML co s ním 2. část – refereční integrita

Jak převést XML do reálného relačního světa? Podstatou jsou tabulky a relace, které existují hlavně formou cizí klíčů.

1. 11. 2016 8:27

Blog: PostgreSQL: XML co s ním 1. část

XML datové struktury byly původně vyvinuty, jako výměnný formát dat mezi systémy. Taky jsou důležité jako datová úložiště pro aplikace, které mají data hodně strukturovaná.

20. 10. 2016 9:36

Buďte moderní (v SQL)

SQL dnes už umí více než spojování tabulek a poddotazy. Prostřednictvím analytických funkcí a rekurzivních dotazů se SQL dostává za rámec relačního modelu, což nám pomůže s řešením problémů.

Doba čtení: 13 minut

PostgreSQL 9.6: odteď paralelně na více CPU

Netradičně se letos dočkáme ještě jedné velké verze PostgreSQL. Ta představuje zásadní milník ve vývoji, uživatelé mají poprvé možnost využít více CPU pro spočítání jednoho SQL příkazu.

Doba čtení: 18 minut

Registrace na Prague PostgreSQL Developer Day 2016 otevřena

Registrace na letošní ročník konference Prague PostgreSQL Developer Day byla otevřena. Registrovat se můžete ma registrace.p2d2.cz, program konference a anotace školení/přednášek najdete na p2d2.cz. Konference se koná 17. února (školení) a 18. února (přednášky) na ČVUT FIT v Dejvicích.

25. 1. 2016 22:30

Prague PostgreSQL Developer Day 2016 – program

Byl zveřejněn program letošního ročníku Prague PostgreSQL Developer Days konané 17. a 18. 2. 2016 v budově ČVUT FIT v Dejvicích. Stejně jako v loňském roce je první den věnován praktickým školením a druhý den má tradiční formát s přednáškami…

22. 1. 2016 10:04

PostgreSQL 9.5 zavádí Row Level Security

Databázový systém PostgreSQL byl vydán ve verzi 9.5. Úpravu databází zjednoduší nový příkaz upsert, který vloží neexistující, nebo upraví existující záznam. Významné je také přidání systému Row Level Security, tedy možnosti specifikovat přístupová…

PostgreSQL meetup již tento čtvrtek (Praha, ČVUT FIT)

Listopadové PostgreSQL setkání se uskuteční již tento čtvrtek 26. 11. od 18:00 na ČVUT FIT v Dejvicích, na programu jsou dvě praktické přednášky – Pavel Stěhule se bude věnovat optimalizaci PL/pgSQL kódu, Saša představí SQL Tabs, svůj nový klient…

23. 11. 2015 18:17

Výkon databáze na různých souborových systémech

Který souborový systém mám použít pro produkční server, na kterém poběží PostgreSQL? Tuto otázku si klade řada správců serverů, ale ptají se na to i zákazníci nebo začátečníci rozhlížející se po světě serverů. Je v tom vůbec nějaký rozdíl? Vyplatí se řešit výhody různých systémů či jejich parametrů?

Doba čtení: 5 minut

PostgreSQL 9.5: držte si klobouky, zrychlujeme

Na 9.5 se mi hůře hledá nějaké jedno zřetelné mediálně zajímavé téma. V předchozích verzích to nebyl problém – podpora JSONu, podpora index only scanu, LATERAL joinu, DDL triggerů, JSONB – to všechno jsou jasná výrazná témata. Na vývoji 9.5 vidím snahu o získání maxima ze stávajícího kódu.

Doba čtení: 38 minut

SQL a PostgreSQL: naučte se databáze

Kdo nezná jazyk SQL, jako by nebyl. Tak lze stručně charakterizovat dnešní význam SQL v IT. Ať už programujete webové aplikace, mobilní software nebo chcete uložit velké množství strukturovaných dat, hodí se vám umět pracovat s databázemi. Pokud…

19. 1. 2015 10:08

Registrace na Prague PostgreSQL Developer Day 2015 otevřena

Byla otevřena registrace na letošní ročník Prague PostgreSQL Developer Day, každoroční konferenci o databázi PostgreSQL. Vstupné na hlavní konferenci (12. 2.) je 300 Kč, vstupné na školení (11. 2.) je 500 Kč za půlden.

14. 1. 2015 19:34