Hlavní navigace

Univerzální ekvalizér PulseEffects a první alfa OpenMandriva Lx 4.0

30. 12. 2018
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

OpenMandriva Lx 4.0 Alpha1 s LLVM/Clang 7.0 a RPMv4/DNF, noví členové HDR10+, Calculate Linux 18.12 s btrfs/Zstd, mobilní dobíjení od VW, Dell po 6 letech zpět na burze, antiX 17.3.

OpenMandriva Lx 4.0 Alpha1

Již více než rok uběhl od předchozího velkého vydání (verze 3.03) distribuce OpenMandriva. Tento druhý následník Mandrivy přichází s první ranou testovací verzí řady 4.X. Mezi novinkami tvůrci hovoří o přechodu od RPMv5/urpmi na balíčkovací systém RPMv4 v kombinaci s DNF jakožto správcem balíčků. Velké změny čekejme v základu systému, kde je nyní všechno překompilováno za pomoci LLVM/Clang 7.0, díky čemuž je prý systém notně svižnější.

Nová verze také zahrne kompletní porty na platformy aarch64 (aktuálně pro Raspberry Pi a DragonBoard 410c) a armv7hnl a také tvůrci začali s portací na stále populárnější otevřenou platformu RISC-V (tento port ale s řadou 4.0 ještě nepřijde). Speciálně pro nejnovější generace procesorů AMD (tedy Ryzen, Threadripper a EPYC) je určen samostatný build systému, který těží z novinek a je ještě svižnější, než kdyby uživatel používal generickou verzi pro 64bit x86.

První alfa verze aktuálně používá kernel 4.19.8, dále Xorg 1.20.3 + Mesa 18.3.1, již zmíněný LLVM/Clang 7.0.0, systemd 239, Qt Framework 5.11.2, instalátor Calamares 3.2.2. Z aplikací pak tvůrci zmiňují KDE Plasma 5.14.4, KDE Frameworks 5.53.0 a KDE Applications 18.11.90 (což je 18.12 RC1) a dále LibreOffice 6.1.3, Firefox 63.0.3 či Krita 4.1.7.100. Podrobnosti shrnují poznámky k této verzi a k dispozici je i soupis známých problémů.

PulseEffects univerzální zvukový ekvalizér pro PulseAudio

Jelikož je PulseAudio široce používanou vrstvou mezi zvukem aplikací a zbytkem systému (potažmo hardwarem), která umí měnit mnohé věci (zejména hlasitost), byla nasnadě idea rozšířit tento koncept i na jiné oblasti. Nově tak Phoronix zmiňuje na GitHubu hostovaný projekt PulseEffects, který představuje univerzální systémovou cestu pro zvukové efekty pro libovolný zvukový přenos.

Jak naznačují screenshoty, filtrů či pluginů je v PulseEffects spousta, rozděleny jsou samozřejmě na vstupní a výstupní. Podobnost filtrů s tím, co nabízí programy typu Audacity, není náhodná. PulseEffects přitom samo využívá některé jiné projekty, pro jeho plnou funkčnost je mimo jiné potřeba míti nainstalovány pluginy GStreamer Good i Bad (a mnohé další). Více podrobností na GitHubu.

ICTS23

HDR10+ už má 45 členů

Na trhu systémů pro HDR video s dynamickými metadaty je sice stále králem Dolby Vision, nicméně konkurenční otevřený systém HDR10+, za nímž stojí Samsung, nadále roste. Nově se členy stávají výrobci TV značek TCL a Hisense (aktuálně se hovoří o použití pro čínský trh). Samsung nyní nově otevřel certifikační centrum pro HDR10+ přímo v Číně.

Z tvůrců obsahu se na seznam přidávají Rakuten, Megogo, Arspro či viv. Dále je známo, že ARM SoC Qualcomm Snapdragon 855 bude/je prvním takovým, které podporu HDR10+ obsahuje. Nelze však očekávat, že by vše výše uvedené vedlo k vytlačování dominujícího Dolby Vision z trhu.

Krátce

  • Na Gentoo založený Calculate Linux 18.12 přináší podporu btrfs s kompresí Zstd. A samozřejmě spoustu dalších věcí.
  • Volkswagen představil mobilní dobíjecí stanici pro elektroauta. S kapacitou 360kWh a podporou 100kW DC dobíjení dokáže „krmit“ až 15 elektroaut, kdekoli je přistavena. Současně může být připojena k elektrické síti, pak klesá souvislá dodávka proudu (ze sítě) na 30 kW. Pokud by se tento koncept trvale uchytil, tak vedle dieselových náklaďáků s ToiToi budkami budeme na silnicích vídat třeba i toto.
  • Členem správní rady automobilky Tesla byl (mimo jiné) jmenován Larry Ellison, zakladatel Oracle.
  • Dell je po 6 letech zpátky na burze jako veřejně obchodovatelná společnost. Akcie vstoupily s cenou 46 USD, přičemž za první den malinko klesly.
  • antiX-17.3 přináší jádro 4.9.146 s lepšími záplatami proti L1TF/Foreshadow a Meltdown/Spectre. Základem systému je Debian 9.6, podpora LUKS šifrování v GUI instalátoru, Firefox ESR 60.4 či vylepšené lokalizace. Odstraněno je PulseAudio i PulseAudio Volume Control. Sluší se doplnit, že distribuce používá eudev a obecně v ní nenajdeme systemd.

Autor článku

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.