Hlavní navigace

Unreal Tournament 2003

11. 3. 2005
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Kdo se postaví vyzyvateli? Najde se schopný hrdina, jež z lidu povstane a prokáže své schopnosti lovce, nebo z něj bude další zářez na flak canonu? Buďte nejlepší, staňte se lídrem své strany a bez milosti ničte vše, co vám stojí k dosažení cíle. Turnaj již započal.
UT2003

Je to již pár let zpátky, kdy se na našem trhu objevila hra s převratným enginem, skvělou hratelností a byla také novátorská. Mám samozřejmě na mysli hru s názvem Unreal Tournament – klasická FPS akce. Vzpomínky se již počaly vynořovati? U mnohých asi ani nemusely. Vždyť tato legendární hra se stále těší velké oblibě a nejeden hráč ve svém doupěti ji před přečtením této recenze vypnul. S nejistotou, ale také velikým očekáváním bylo vyhlíženo pokračování. Myslím si, že se nadmíru povedlo, ale o tom až níže.

UT2003
i

Po stránce vizuální se hra změnila. Je nadále velmi kvalitní, detaily jednotlivých map a postav jsou na vysoké úrovni. Zdá se ale, že se vše poněkud rozjasnilo barvami více ve stylu Quake 3 Arena. Již nenalezneme toliko ponurá zákoutí, což je druhou stranu škoda. Hudba je rovněž vybrána precizně a podporuje vaši touhu zvítězit. Zvuky či spíše skřeky jsou unrealově sedící. Pokyny vašich spolubojovníků, zvuková stopa zbraní vyzní pěkně.

UT2003

Zbraně nacházející se v Unreal Tournament 2003 se příliš neliší od prapůvodní verze. Najdeme zde Shock rifle, Link gun; Bio-rifle, Minigun, Flack cannon a Rocket Launcher a Redeemer. Z novinek vám představím:

Assault rifle
krásná útočná puška nabízející sekundární palbu granátometem. Tato zbraň k mé lítosti nahrazuje základní pistole.
Shield gun
primárně tvoří štít mající vás chránit. Dá se také použít jako Impact Hammer z původního Unreal Tournament.
Lighting gun
v podstatě sniper gun. Nevýhodou je, že při vystřelení je snadno rozpoznatelný váš úkryt. Sekundárním módem aktivujete přiblížení.
Ion painter
zbraň vystřelující iontový paprsek, jež zneutralizuje jednotky v širokém okolí místa dopadu.

Nezbývá než dodat Translocator. I v tomto dílu má za úkol pomoci se dopravit rychleji na vámi vybrané místo. K dispozici máte pět disků, které se postupně zpět nabíjejí. Po vystřelení disku můžete sekundární palbou aktivovat kameru, a zjistit tak údaje o nebezpečných pozicích oponentů.

UT2003

Vzpomínáte na módy Unreal Tournamentu? V tomto dílu se některé z nich modifikovaly a také byl přidán nový. Krátký přehled:

Deathmatch
také by se dalo říci všichni proti všem. Vyhrává bojovník, který jako první dosáhl počtu předepsaných fragů. Zde je DM použit jako kvalifikace do samého turnaje. Před posledním kolem si volíte tým, se kterým budete dále bojovat. Vybrané členy musíte v posledním kole porazit.
Team Deathmatch
obdoba minulého módu, jen se fragy členů sčítají.
Capture The Flag
vaším úkolem je získat vlajku protivníka a dopravit ji k vlajce vaší.
UT2003
Double Domination
konečně něco novějšího. Pokud si pamatujete na základní Domination, rozdíl je pouze v tom, že na mapě se nacházejí pouhé dva body a vaším úkolem je ovládnout je po danou dobu. Osobně se mi to zdálo dosti adrenalinové, často se stane, že v poslední vteřině ztratíte dominantní postavení a opět znovu.
Bombing Run
parodie na rugby. Každý z týmů má branku (v mnohém mi připomněla hvězdnou bránu). Uprostřed arény se nachází míč (bomba). Vaším cílem je míč dopravit do soupeřovy branky. Za prohození jsou body tři, za touchdown sedm. Vtipem je, že jakmile vlastníte míč, nemůžete střílet, stáváte se bezbranným a je na vašich spolubojovnících, aby se o vás postarali. Po dohrátí všech módů se utkáte ještě v (TDM) proti třem nejtěžším a nakonec DM proti hlavnímu bossovi.
UT2003

Stejně jako v prvním dílu mi Dm připadal poměrně náročný, zatímco kolektivní pojetí je procházkou. Vaši parťáci jsou skutečně velmi samostatní. Kolektivní pojetí se mi líbí a AI není zrovna na nejhorší úrovni. Zajímavým zpestřením je také adrenalin. Postupně sbíráte jeho ampulky, a když vaše hodnota nabude sta, můžete zvolit jedno z comb:

Speed (rychlost)
4× dopředu
Booster (regenerace)
4× dozadu
Invisible (neviditelnost)
2× doprava a 2× doleva
Berserk (zvýší vaše schopnosti, ale pouze po dobu trvání)
2× dopředu a 2× dozadu

Unreal Tournamet bych doporučil všem, kteří mají zájem o kvalitní akční řež.

cyber23

UT2003

Unreal Tournamet 2003 je komerční hra, kterou je třeba zakoupit. Naštěstí nás Epic Games považuje, na rozdíl od většiny ostatních firem, za normální lidi, a tak najdete linuxový instalátor na třetím CD s hrou, stačí CD namountovat a spustit (doporučuji instalovat jako root, ať je to dostupné všem uživatelům systému, a necpat to do nějakého /home.) Instalátor se spouští sh linux_installer­.sh, ale jelikož budete muset při instalaci měnit CDčka, nebuďte v přimountované cestě, jinak byste CD už neodmountovali, radši vyskočte někam jinam – třeba na kořen (cd /) – a spusťte # sh /mnt/cdrom/li­nux_installer­.sh. Instalátor má lehce popletené názvy CD, jak se dočtete v instalačním FAQ, prostě při dotazu instalátoru na CD mu strčte to, které opravdu chce, ne to, na které se vás ptá:) Není jich zase tolik, a tak metoda pokus-omyl vykazuje opravdu skvělé výsledky (pod Slackwarem 9.1)

Instalace

Hra se spouští příkazem ut2003. Obrázky ze hry berte prosím spíše ilustrativně, nemám pro běh UT 2003 na plné detaily dostatečně silný stroj, další obrázky můžete zkouknout na stránkách www.unrealtou­rnament.com/ut2003/­screenshots.php a nebo si můžete vyzkoušet třeba demo.

UT2003

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku