Hlavní navigace

Unreal Tournament

2. 4. 2004
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Unreal Tournament je střílečka z vlastního pohledu, který je ideální na to, aby vás co nejvíce vtáhl do účasti ve hře, abyste s postavou "srostli". Ve své době si hra získala značnou popularitu vedle svého možná známějšího konkurenta Quake III Arena. V současnosti již vyšly další dva díly, ale UT si stále zachovává velkou oblíbenost, je to už klasika.

Příběh? Ne, síť!

UT neoplývá nějakým zvlášt strhujícím příběhem, sice v pěkném počátečním videu je cítit náznak nějakého příběhu, nemusíte se jím ale nijak zatěžovat. Mohl bych to zestručnit, že v turnaji musíte projít přes několik arén a zvítězit nad Xanem. No, přiznejme si, zápletka nic moc:) A tak tedy můžete postupovat skrz arény a jednotlivé styly boje: Deatmatch – nejznámější, klasický souboj s Boty (počítačem řízenými protivníky) v aréně, bojují všichni proti všem a nakonec vyhraje ten, kdo získá daný počet fragů, čili bodů za zabití protivníka. Pak je zde Capture The Flag – hraje se ve dvou týmech, každý má na své základně vlajku, kterou se protivníkův tým snaží ukrást, donést k vlajce své, a tím získat bod. To jsou klasické styly boje známé i z jiných her. UT ale přináší několik více méně nových – je to Domination a Assault. V Dominationu máte na mapě tři kontrolní body, za jejichž přebarvení (stačí přes bod projít) na svou barvu a udržení po určitý časový úsek vám naskakují body – čím více kontrolních pozic na vaší straně, tím rychleji body přibývají. A nakonec to nejlepší – Assault – jedná se o dobývání určitého místa a po dobytí se role v dalším kole obrátí – obránci útočí a útočníci brání. Čili musíte pevnost dobýt a v dalším kole ji ubránit, zpravidla bývá bránění o něco jednodušší.

Assault je hodně propracovaný mód, dobýváte rozmanité věci, třeba máte za úkol v podmořské základně vyřadit z provozu několik terminálů, nebo získat válečnou loď, pomocí níž zničíte hráz. Nebo se dostat z kláštera v horách…

UT
UT

Jak tedy postupně vyhráváte arény, tak se vám otevírají další a další, až nakonec v sérii závěrečných soubojů označených jako „Challenge“ porazíte robota Xana, je to souboj jeden na jednoho uprostřed kosmické lodi, a i když je to jenom počítač, občas sebou hodně trhnete, když vás překvapí za rohem…

A i když s vašimi Boty můžete v týmové hře komunikovat pomocí příkazů jako „Následuj mě“ nebo „Dobývej“, tak vás hra proti počítači poměrně brzo omrzí, hlavní silou UT – a také tím, na co se zaměřuje – je hra proti lidem po Internetu a LAN. Zkoušel jsem LAN a funguje skvěle, i proti windowsáckým mašinám. Ono je to o dost větší sranda nandávat to bratrovi než nějakému neosobnímu robůtkovi.

Technické zpracování

Hra je graficky úžasná, kouř, světlo s laserů osvětlující při letu okolní předměty, voda (postavy v ní přirozeně plavou), láva… naprosto výjimečná je rozmanitost arén – od gotického hradu s lomenými oblouky přes vlak až po moderní výškové budovy. Vše je skvěle ztvárněno. Další kapitolou jsou zvuky – hrají zde velice důležitou roli, jelikož zbraně a různé bonusy jako štíty a náboje se objevují v pravidelných intervalech na stále stejných místech, takže podle zvuku sbíraných věcí můžete přesně určit, kde se protivník nachází. Velice povedená je i hudba, epické skladby při asaultu nebo i trochu tvrdší a svižnější věci při deatchmati zdařile dokreslují atmosféru.

UT
UT

Naprosto samostatnou kapitolou jsou zbraně – každá má dva módy, kromě klasických jako sniper puška, která při prvním módu střílí hned a druhým přibližuje, jsou tady takové vychytávky jako Redeemer (příruční atomovka), jehož střelu můžete na druhý mód řídit pohledem z rakety. Ale každá zbraň je osobitá a přiroste vám k srdci; když vám dojdou náboje, je poslední záchranou Impact Hammer – zbraň na stlačený vzduch. Pak jsou zde pistole, vrhač disků (Ripper) (disky se odrážejí od steň), pulsovka, flak cannon – vrhá rozžhavené šrapnely (obdoba brokovnice)… a spousta jiných.

No, ale technicky dokonalé jsou snad dnes už všechny hry, důležité také je, jak se to hýbe – na mém muzejním PC 433 Mhz, 128 MB RAM, graf. karta 8 MB ATI RAGE běží kolem 25 fps, což je ještě hratelné, nemůžu si sice dovolit nějaké moc velké efekty, ale tohle PC v dnešní době není ani kancelářským minimem…

Pokuď někdo má na stejném PC Linux i Windows, zajímalo by mě srovnání výkonu hry pod oběma OS.

Instalace

Unreal Tournament je komerční hra vytvořená firmou Epic Games, port na Linux provedla dnes již nefungující firma Loki Software. A teď, když už jsem vás doufám nalákal, přejdeme k instalaci – je jednoduchá, potřebujete originální CD s UT a soubor stažený z Internetu, který vám umožní instalaci na Linux. Můžete zkusit stahovat třeba z tohoto mirroru.

Po stažení soubor udělejte spustitelným:

chmod +x ut-install-436.run

a spustťe:

./ut-install-436.run

jako root, pokud chcete instalovat pro všechny uživatele (lepší řešení).

Měla by na vás vykouknout tahle pěkná obrazovka:

instalace

(Povšimněte si hezkého tuxe, jakoby zapuštěného do kovu, moc hezké…) Teď stačí vybrat, kam instalovat, a je to, můžete začít! Pokuď jste instalovali jako root, nedávajte „play“, ale z dokončené instalace vyjeďte a hru spuštejte jako ut z konzole jako normální uživatel, jinak byste totiž hráli jako root, a to nechcete…

Pozn.: ve Slackwaru musím před spuštěním hry zadat export UT_DATA_PATH=/usr/local/games/ut/System, v MDK mi to sice nedělalo, ale třeba to někomu pomůže.

Přidávám ještě obrázek, jak hra vypadá s lepší grafikou:

cyber23

instalace

A na stránkách hry naleznete další… tak se pokochejte.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku