Díky za (opět) skvělý článek. Jen malé upřesnění - Banburismus není jen od slova "ban", ale především Banbury. Tak se totiž jmenuje město, kde se tiskly karty (vlastně spíš jakési děrné štítky) používané pro tuhle metodu. Začalo se jim říkat "banburies", od toho Banburismus (viz http://en.wikipedia.org/wiki/Banburismus#Principles).
Zase logicky vzate, ako vydieratelny (dopustal sa podla vtedajsich zakonov trestneho cinu) naozaj predstavoval bezpecnostne riziko. Po rozsudku bol zase oficialne odsudeny, takze zase ako "zlocinec" vyzeral nedoveryhodne.
Navyse, Turingova praca z cias vojny bola v 50. rokoch stale utajena, Briti vtedy este stale tajili ze vedia desifrovat Enigmu (ZSSR pouzivalo sifrovacie stroje na podobnom principe lebo verilo tomu, ze je to neprelomitelne) - takze policajti a sudcovia co Turinga vysetrovali a sudili vobec nevedeli, ze je to vlastne utajeny vojnovy hrdina...
A v nasich koncinach sa v rovnakych casoch Ceskoslovensko tiez "pekne" odvdacilo tym, ktori zan bojovali vo vojne (napriklad v RAF).
Zařízení pro šifrování hovoru se za 2. světové války již rutinně používala, ovšem jen na supernejvyšší politické a vojenské úrovni. Jednalo se o velmi složité stroje (SIGSALY - hmotnost asi 50 tun, příkon 30 kW - pozor, jde o koncové zařízení pro jednoho účastníka/jeden hovor!). Pomocí SIGSALY si povídal třeba Churchill s Rooseveltem, přičemž na fyzické vrstvě byl využíván rádiový přenos (v krátkovlnném pásmu) :-). Málokdo si uvědomí že první transatlantický telefonní kabel byl uveden do provozu až v roce 1956.
Autor nestydatě vykrádá z publikace Kniha kódů a šifer
Ano. Kdyby alespoň změnil jména herců. Nebo datumy. Nebo to odříkal pozpátku. Ale on zase jen opakuje co se chronologicky dělo a vyjmenovává stále ty samé osoby, co už desítky autorů před ním.
No, dost bylo ironie. Toto je historie a tady by autor neměl být kreativní. Pokud bude námitka, že něco uvedl jinak, než jak se stalo, tak jí beru. Pokud je ale námitka, že to skoro stejně napsala již řada lidí před ním, tak to je bohužel dáno tím, že píše o historii. Nemůže teď napsat, že Turing byl Němec a von Neumann byl britský tajný agent, který prolamoval šifrovací stroj Enigma sovětské provenience.
Video s praktickou ukázkou funkční Enigmy je možno shlédnout zde:
http://www.videacesky.cz/navody-dokumenty-pokusy/pristroj-enigma
Čekal jsem, že bude o něco větší. :-)
...a koukám, že tam už je i pokračování popisující způsob rozluštění.
http://www.videacesky.cz/navody-dokumenty-pokusy/slabina-enigmy
Poprve jsem videl skutecnou Enigmu pred par lety v Kanade. Meli ji ve vitrine a ja se snazil najit pozici vhodnou pro dobrou fotku, sklo porad hazelo odlesky; az si mne vsiml hlidac. Bystrym krokem vyrazil ke mne, prisne si mne zmeril a ... povida, jestli ji nechci vyndat, pripadne otevrit, aby se mi lepe fotila :-). Takze jsem si na ni zkusil psat (bohuzel bez svetylek, baterka v ni nebyla), taky Walzenlage, Ringstellung atd. Mimochodem, ta Enigma byla prakticky nova (mineno nepouzivana), pry pochazela od Afrikakorpsu.
Jo: Communications and Electronics Engineering Museum in Kingston, Ontario at Canadian Forces Base Kingston. V uvedenem odkazu je prislusna zminka.
http://en.wikipedia.org/wiki/Enigma_machine