Pokud je v článku chyba, tak je lepší místo pouze oznámení o faktu, že tam je, napsat i kde je a jak to je správně. Opravdu nevím jak jinak se LV chovají než jako bloková zařízení.
Větu opravím a článek jsem poslal znovu korektorce. Jsem myslel, že narážíš na faktické chyby. Nenapadlo mě, že by někdo přestal číst článek kvůli gramatickým chybám.
- POZOR: ext2, ext3 jde zmensovat JEN OFFLINE (resize2fs)
- zvetsovani online: potreba zapnout "online resizing" v kernelu a pri mke2fs uvest option pro maximalni velikost fs (je to v blocich, max =2G, blok = page size, coz na x86(-64) dela 16TB, pro 32TB by jste museli koupit nejaky sun-ultrasparc), viz gentoo wiki
Koukam ze autor neni prilis kompetentni spravce, vytvaret LVM nad nespolehlivymi disky. Pokud ma byt clanek nejakym prinosem tak prosim uvedte ze LVM se ma pouzivat nad nejakym typem raidu (cokoliv krome raid0) a priklady zde uvedene jsou ciste demonstracni a nikdo by je nemel pokouset napodobnovat ;) Zamezite tim vzniku pozdejsich negativnich reakci na LVM, ze jak je na #$@#$@ protoze jsem prisel/prisla o XY TB dat..
No doma si budu vytvářet LVM nad nespolehlivými disky (nad jinými to ani nejde :)). Co je důležité je zálohované minimálně ve 2 dalších kopiích. Poznámku k RAIDu přidám do dalšího článku.
sou to dve veci, ktere nemaji spolu temer nic spolecneho. To, ze lvm umi data stripovat pres nekolik disku je jen takova tresnicka na dortu. LVM ti prinasi radu vymozenosti. Napr: mas disk, 500gb. Potrebujes na nem mit nekolik partitions (jeste nevis kolik se ti bude hodit do budoucna). Udelas si jednu, treba 10gb a druhou, taky 10gb. Zbytek mista na disku neni alokovan. Na jedne ti dojde misto, tak ji jednoduse zvetsis. Pak se ti stane to same na druhe tak ji taky zvetsis. Pak, zjistis, ze potrebujes jeste jednu, tak si ji vyrobis. Pak prvni zvetsis atd... Pak ti na tom disku kompletne dojde misto, tak si jen tak pridas dalsi a tu partition pres nej roztahnes. Proste ti poskytuje dalsi vrstvu abstrakce nad rozlozeni partitions na disku, a to tak, ze te vubec nemusi zajimat, jak to na tom disku je. Samozdrejme tohle je lepsi kombinovat s raidem, kdyby nejaky z disku odesel...
Jina ze zajimavyh vlastnosti, to ma vic, jako treba snapshoty - mas namountovanej disk, ktery se pouziva (zapisuje se a cte se z nej). Potrebujes ho zazalohovat. V pripade, ze kopirujes soubor, do ktereho se zrovna zapisuje hrozi, ze zkopirujes nejakou kokotinu. Snapshot ti umozni ten soubor zkopirovat v takovem stavu ve kterem byl, kdyz si snapshot vytvoril, pricemz program, ktery do nej zapisuje muze psat dal. U databazi to bohuzel moc nefunguje.
POZOR!!! LVM nepodporuje bariery, tudiz se muze docela jednoduse stat, ze pri padu systemu, dojde k zapsani casti dat drive nez zurnalu a FS se z toho nebude umet vzpamatovat. (osobni zkusenost). Takze LVM jedine na spolehlive stroje s UPS a jak bylo uvedeno vyse, velmi vhodne je ho povesit nad raid.
mam obdobnou zkusenost; pred casem mi nastole pristal "server" ktery nejaky chytrak instaloval nasledovne:
zakladni deska s fake-raid, na nem poveseny dva disky v mirroru, nad tim(nebo spis "s") dev-mapper, nadnim LVM2 a v nem partisny s ext3. po vypadku el. se to cely sesypalo. obnova dat byla naprosto zoufala...
doporucuji /boot z obyc. disku/partisny, pak nahodit sw raid (bez! dev mappera) a nad nim LVM2 kdyz uz to potrebujete
e.
Za článek/seriál děkuji. Doufám však, že kromě základních témat (co je LVM a jak ho používat), zazní i obecně méně probírané, ale o to důležitější záležitosti, jako jak provádět nad LVM záchranné operace, kde je single point of failure (je-li někde), co zálohovat pro usnadnění záchranných operací, apod.
Může zaznít i nástin toho, jak LVM skloubit s RAIDem či LUKS/dm-cryptem. Pro mně osobně by však nejzajímavější byly právě záležitosti kolem bezpečnosti dat v LVM, zálohování a řešení krizí.
Abych řek pravdu, tak se mi i po roce používání LVM nerozpadlo, takže s obnovou nemám zkušenosti, ale pokusím se ho záměrně poškodit a poté data obnovit.
Tak to rozhodne ne, v lvm.conf (s vyjimkou nastaveni filtru a dalsich parametru) neni nic, co vam v obnove poskozene konfigurace pomuze.
Pokud je vhodne neco zalohovat, tak jsou to zalohy metadat (/etc/lvm/backup/*), pripadne si to generovat pomoci zalohovaciho skriptu pomoci vgcfgbackup.
Obecne neni zachrana slozita, pokud vite, co delate.
Ale vyzaduje zasah administratora (podpora lvm pri recovery neni idealni, ale pracuje se na ni :-)
Prosim, pokud s obnovou LVM, pripadne resenim nestandardnich situaci nemate zkusenosti, radeji o tom nepiste, pripadne zmateni a ztrada dat je jeste horsi.
(At nevyzni uplne negativne: kombinace LVM s dm-cryptem/LUKS je planovano jako soucast prednasky na LinuxAltu, recovery muze byt treba priste:-)
Mě by také obnova LVM velmi zajímala, všude je to probíráno v souvislosti s RAIDem, ale řekněme, že mám 1 HDD, který najednou zkolabuje, zálohy metadat mám, ale co s nimi? Připojit disk k jinému stroji a zkusit pvscan nebo něco podobného?
Pokud znáte nějaký zdroj zabývající se podobným problémem, velmi bych ocenil jeho URI.
Pokud chcete vyzkoušet LVM v Ubuntu, s desktopovou verzí 8.04 se vám to nepodaří, možnost vytvoření LVM nenabízí a disk s LVM svazky nerozpozná. Ale očekávám, že edice pro server to umět bude.
Přesně tak, alternate verze to umí. Zrovna včera jsem installoval Kubuntu 8.04.1 AMD64 Alternate a konfiguroval disky jako software RAID1, potom /boot a swap (/dev/md0 a /dev/md1), LVM2 na /dev/md2. Konfigurační menu je trošku tajemné, musíte nejdříve vybrat partition jako typ raid a teprve potom se objeví položka v menu pro nastavení RAID. Totéž pro LVM.