Hlavní navigace

Úvod do Ubuntu Enterprise Cloud

9. 4. 2010
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Slova Ubuntu a Cloud jsou u sebe stále blíž od vydání verze 9.04, a to díky Ubuntu Enterprise Cloud. Pod slovem cloud si můžeme představit ledacos, ale po bližším prozkoumání zjistíme, že jde o virtuální server, kterému lze za běhu měnit parametry jako výkon, kapacita disku nebo paměti. A to umí Ubuntu Server.

Oblak serverů

Cloudové služby jsou dnes čím dál častěji využívány jak velkými firmami, tak běžnými uživateli. Dalo by se to označit za „nový“ styl hostování webových služeb, nicméně pojem Cloud je tu již dlouho a podobný princip byl využíván již dříve, i když ne v tak masové míře.

Nejznámější cloudové služby nabízí firma Amazon a opravdu jich není málo. Jedná se třeba o dynamický hosting virtuálních serverů, inteligentní úložiště souborů, které posílá uživateli data z místa podle jeho polohy, distribuovanou databázi SimpleDB a dokonce i vlastní soukromý cloud. Tady seznam nekončí, ale jelikož se budeme věnovat trochu něčemu jinému, tak nám to postačí.

Cloudovský přístup k běhu aplikací pro každého přináší něco. První případ může být takový, že provozujete webovou službu, která je natolik úspěšná, že její požadavky se každým týdnem o 20 % zvětší. S tím jste nepočítali a koupili jste si pár serverů, které to první měsíce spolehlivě táhly. Pak se ukázalo, že nestačí, ale přidávat další a překopávat již vytvořený systém není vůbec jednoduché a ani levné. Nakonec se budete muset pro nějaké řešení rozhodnout, přidat pár serverů a upravit aplikaci aby mohla běžet dál. Takhle se to bude opakovat, až si jednou všimnete, že někdo má velkou infrastrukturu s desítkami tisíc serverů a tu pronajímá. Když si vezmete do ruky kalkulačku, tak zjistíte, že právě této infrastruktury by šlo velmi levně využít. Začnete přesouvat web na servery Amazonu a krom toho, že jste ušetřili peníze za administrátory, máte flexibilní řešení do budoucna.

Druhý případ se týká běžného uživatele, říkejme mu třeba Franta, který potřebuje někde provozovat nějaký web se zvláštními požadavky, kvůli kterým ho odmítl každý běžný hoster. Pořizování vlastního serveru je pro Frantu drahé a provoz kvalitního virtuálního serveru také. U fyzického serveru by byl také nucen kupovat výkon, který nepotřebuje a který by musel kvůli vyšší spotřebě energie platit každý měsíc. Pak Franta narazí na Amazon a zjistí, že si tam může vytvořit přesně takový virtuální server, jaký potřebuje, a kdykoli může jeho parametry změnit. Franta nebude muset platit za zbytečný výkon a když se rozhodne projekt ukončit, tak s okamžikem, kdy server zruší, se mu přestávají odečítat i jeho peníze.

Další ukázkový případ se týká nějaké firmy, která potřebuje provozovat několik svých služeb na webu a má i nějaké vývojové servery. Taková firma potřebuje několik různých serverů pro různé aplikace. Také potřebuje mít zvláštní server na vývoj a jinde také poběží služby nabízené klientům. Nároky na serveru mohou časem začít růst a i při využití virtualizace může být přesun služeb problémový. Ideálním řešením je v takovém případě vytvořit firemní cloud, a to hlavně z toho důvodu, že firma nepotřebuje, aby její data cestovala po serverech Amazonu. Kompatibilita s Amazonem je v tomto případě byla výhodou hlavně když se stane něco nečekaného, ale důležité je udržet flexibilitu a mít nástroj, který umožní pohodlně přesouvat služby mezi fyzickými servery a měnit jejich parametry. Takové firmě pak nedělá problém vytvořit si virtuální server na testování nebo pro nového klienta nebo kterémukoli klientovi zvětšit paměť, prostor na disku či počet procesorů.

Na třech příkladech jsme si ukázali, že cloud řešení přináší jak flexibilitu do serverové infrastruktury, tak snížení nákladů na provoz služeb. Může být také provozováno různými firmami jako služba pro zákazníky nebo pro potřeby firmy.

Je tu ovšem ještě jeden případ, kdy se vám cloud může hodit, např. potřebujete spočítat nějaké vědecké výpočty do školy. Pořizovací cena výkonných stanic s velkým množstvím paměti je relativně velká. Pokud ovšem využijete služeb cloudové firmy, nezaplatíte nic jiného než jen výpočetní výkon za dobu, kdy servery budou počítat vaši úlohu.

Oblak se znakem Ubuntu a Blahovičníku

Canonical svoje finanční zajištění začal budovat hlavně na podpoře pro Ubuntu Server. V té je mimo jiné i dobré webové rozhraní pro správu ubuntích cloudů i klasických serverů. Pokud jste si podporu nezaplatili, pořád si můžete svůj cloud vytvořit a Ubuntu Server je v tom vcelku nápomocný.

Ubuntí řešení je založeno na balíku Eucalyptus od firmy Eucalyptus Systems. Jde o open source projekt, který má přinést cloudové řešení takové, které je kompatibilní s Amazon AWS. To znamená, že si nějaký cloud můžete postavit doma a pak jeho obsah bez problému přesunout na Amazon. K tomu dodává i ajaxové webové rozhraní, přes které se dá ledacos nakonfigurovat. Nejde v něm bohužel moc dobře pracovat s jednotlivými obrazy, ale o to se vcelku dobře umí postarat rozšíření ElasticFox pro Firefox. Podporuje všechny hlavní virtualizační technologie, které v Linuxu máme jako třeba VMware, XEN a KVM. Poslední jmenovaný je používaný právě v Ubuntu Server, což u něj vede k extrémnímu propadu výkonu, pokud chcete provozovat cloud na serverech, jejichž procesory nemají podporu virtualizace. Na to vás také červeným varovným polem upozorní instalátor. To je trochu škoda, protože takto nemůžete použít armádu ITXových serverů s procesorem Intel Atom a musíte se spolehnout na větší a také dražší řešení.

UEC-webinterface

Eucalyptus je pod pokličkou takový koktejl SSH, SSL, KVM, libvirt, pythoních skriptů i Javy. Pracuje tedy hlavně s běžně dostupnými nástroji v Linuxu a přidává svoji funkcionalitu na­víc.

Řešení se skládá ze dvou částí a to cluster a node. Cluster spravuje běžící virtuální systémy na nodech. Pokud se rozhodnete přidat nový obraz systému, tak to uděláte právě přes Cluster. To může být klidně nějaký výběhový server, který ani nemusí mít mnoho paměti a jeho procesor nemusí mít podporu virtualizace. Nodů můžete mít v celém cloudu kolik chcete a pokud přidáte nový, jediné co je potřeba udělat, je spustit na clusteru hledání nodů. Po objevení a „spárování“ s ním již cluster bude počítat při instalaci nových obrazů.

Důležitá je v Eucalyptu správa IP adres, které jsou přidělovány jednotlivým virtuálním systémům. Bez těch by s nimi nebylo možné komunikovat. V Eucalyptu to je vyřešené velmi jednoduše. Instalátor se vás zeptá na rozsah IP adres, které může přidělovat a ty pak jednotlivé virtuální systémy používají. Node i cluster stojí nad kompletním operační systém, což znamená, že jedno nebo druhé si můžete nainstalovat i z balíčkovacího systému na již existující server.

CS24_early

Závěr

Cloudy ještě neukázaly celou svou sílu a v příštích letech se budou určitě ještě rozšiřovat. Osobně jsem zastáncem jednoduchých řešení, které nepotřebují 46 nástrojů na správu a z toho důvodu nemám moc rád ani libvirt. I tak si myslím, že Eucalyptus stojí za vyzkoušení, protože je kompatibilní s něčím tak velkým a úspěšným jako je Amazon AWS a dokáže vyřešit spoustu problémů.

Možná vás během čtení napadlo, že byste si Amazon AWS rádi zkusili a nebo třeba i jiné podobné služby. Na praktické zkušenosti s cloudy se podíval Martin Malý na zdrojak.root.cz v článcích:

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Adam Štrauch je redaktorem serveru Root.cz a svobodný software nasazuje jak na desktopech tak i na routerech a serverech. Ve svém volném čase se stará o komunitní síť, ve které je již přes 100 členů.