>>Jiří Nápravník také připomněl, že na rozdíl od výrobců automobilů, nenese softwarová firma žádnou zodpovědnost.
To je naprostý výmysl. Výrobce samozřejmě nese odpovědnost. Viz například právní rozbor http://www.pravoit.cz/article/limitace-nahrady-skody-v-it
1. U některých modelů, které certifikoval jako "Windows Vista capable" (vhodné pro Windows Vista), se prokázalo, že Windows Vista trpí vadou spočívající v příliš velkých hardwarových nárocích apod. Nakonec Microsoft vyplatil odškodnění některým prodejcům počítačů.
2. Microsoft dodal pro burzu London Stock Exchange (LSE) softwarovou infrastrukturu. V praxi se ukázalo, že toto řešení je pro vady softwaru nevyhovující. LSE odstoupila od smlouvy, Microsoft platil penále a náhradu škody.
To me tesi. A co treba ja, jako koncovy zakaznik? Ze by mi MS alespon proplatil Widle Me, ktere jsem musel koupit s notebookem? Snad nikdo nepochybuje o tom, ze Me jsou nefunkcni, nepouzitelna alfa verze (na rozdil od s bidou pouzitelne bety W 98) na vetsine pocitacu. Tedy duvody k vraceni jiste jsou a neni to jen to, ze na tom pocitaci jel rovnou Linux a ty Me jsem nenechal ani zabootovat. MS mi vedome prodal smejd, ale prachy, samozrejme, nevrati. Kdyby treba nejaka automobilka prodavala auta, ktera se cloveku rozlozi pod zadkem, pricemz se 90 procent pasazeru zabije, to by bylo povyku. Stejna kvalita u MS nikoho nevzrusuje, nejmene pak MS. Shrabnou loves a ani se nestydi.
Až MS udělá ve svém OS chybu, která 90 procent uživatelů zabije, pak to zcela jistě někdo řešit bude. Do té doby bude většina právníků řadit OS pro desktopy spíše do kategorie psacích potřeb. Zkuste zažalovat výrobce tužek za to, že jím dodaná propiska přestala psát a vy jste tak nemohl vyplnit CMR. Nebo zkuste žalovat výrobce televize za to, že se rozbila uprostřed fotbalového přenosu. Nevím čím to, že lidé u počítače, byť je to spotřební zboží jako každé jiné, čekají nějaké jiné, luxusnější služby. Ve chvíli, kdy se mi z počítače stane výrobní prostředek, tak si samozřejmě servis a záruky zařídím. Jen to pak vyžaduje více práce a trochu papírování (ale to třebas operativní leasing auta také).
Nevim, jak vy, ale ja od pocitace ocekavam alespon rozumnou, i kdyz ne absolutni spolehlivost, danou dobou a technologickymi moznostmi, tak, jako u jinych vyrobku. Zejmena, kdyz za to zaplatim vlastnimi penezi. S mixerem, ktery kazdou hodinu prestane fungovat a musi se zresetovat, by vetsina lidi vyrobce utloukla. Zato u pocitacu se nejak povazovalo za celkem normalni, ze zhavaruji i nekolikrat za hodinu. MS rozhodne nesplnoval podminku rozumne miry spolehlivosti a to minimalne do prichodu rady NT. V dobe W9x/Me a i pred tim treba Apple mel mnohem spolehlivejsi OS, i kdyz vlastne take za moc nestal. MS proste nestydate prodaval software, o kterem vedeli vsichni, vcetne MS, ze je to neskutecna sracka. Je smutnou skutecnosti, ze tehdy neexistovalo opravdove konkurencni prostredi a MS z teto skutecnosti mohl tezit. V opacnem pripade by dnes asi MS uz davno neexistoval a Bill Gates by prodaval hamburgery v McDonaldu.
MS a IBM naprosto běžně za způsobené škody platí. U těchto dvou to vím na 100 procent, protože jsem u toho byl. Stejně tak budou platit zřejmě i další velké SW firmy. Na čem ale záleží je jakou s nimi máte smlouvu - pokud tu, co byla v krabici s počítačem, pak ne, pak opravdu nedostanete ani korunu :-) Ale to je to samé jako u aut ve stejné cenové kategorii (do 10000 Kč) - prostě vám to nanejvýš vymění, případně vám doporučí typ tužkových baterií nebo poradí trik jak zvýšit dosah dálkového ovládání. U vyšších cenových kategorií je běžné uzavírat SLA, která se rozsahem plnění a práv od auta moc neliší. Problém tedy mají v zásadě hlavně firmy, které nechávají business v řádu milionů v rukou SW za 2000Kč.
on ani ten "Linux" na tom neni nejlepe, obsahuje take spoustu neopravenych chyb,( v mem pripade i945), ktere se vlecou uz leta, tedy obecnych chyb, jelikoz nezaznelo, kolik z tech chyb je bezpecnostnich, takze fakt o nicem, cekal jsem ze kdysi tak odborny server jako Root to uvede na pravou miru
Lehce O.T. - na druhou stranu, pokud je pro Vás chyba v Linuxu fatální, můžete si ji opravit, její opravu iniciovat a finančně honorovat. Můžete najmout programátora, který bude schopen Váš problém vyřešit v dohledném termínu. Můžete hlasovat pro opravu. To všechno jako koncový uživatel. Pokud o chybě víte, vadí vám, ale nic aktivně nepodnikáte pro její nápravu, pak se stav nezmění do doby, než to někomu jinému bude vadit natolik, aby s tím něco udělal.
V uzavřeném software si můžete stěžovat a čekat. Tím jsou pohledu koncového uživatele mi známé možnosti vyčerpány.
Jinak s vámi souhlasím.
Tak trebas prave M$ dlouhodobe neopravuje ani bezpecnostni chyby a naopak se je snazi tajit. Nekolikrat sem videl ze nekdo opakovane reportoval vzdalene zneuzitelnou diru a neudelali stim nic, dokud nehodil na web exploit.
U OS se takovyhle veci opravujou obratem, navic dotycny muze klidne rovnou poslat opravu.
Krom toho nahlášení chyby (což mohu v podstatě i ve windows), nemůžu nic z toho co nabízíte neboť 1) neumím programovat a za 2) nemám tolik peněz, abych mohl živit drahého programátora, který danou věc opraví. V čem je tedy pro mne jako koncového domácího uživatele ta výhoda?
Jinými slovy, to co popisujete je super pro firmy a nebo pro "pár" lidí, kteří mají čas a chuť si danou věc u/opravit, ale pro většinu lidí je tato výhoda nepodstatná.
Výhodou je to, že nejste závislý na původním dodavateli.
V uzavřeném software může o chybě vědět celý svět, ale bez zdrojáků - krom hackování zkompilovaného kódu - může regulérně opravit chybu jen výrobce/dodavatel/autor. A co když se mu zrovna nechce/neumí/nemá čas?
Pokud o chybě víte u open source (a neumíte programovat, ani nejste "tak bohatý" na "živení" programátora), můžete se spojit s jinými "chudými" - ten přidá stovku, ten dvě - a až se sejde zajímavá suma, někdo, kdo chybu opraví, se najde. Přinejhorším se můžete začít učit programovat a za čas chybu opravíte sám (psáno s nadsázkou).
ještěže jste dodal to "psáno s nadsázkou" jinak byste vypadal jako pitomec :) ten čas, který by člověk strávil kontaktování dalších "chuďasů" taky není zadarmo, takže ve výsledku raději 1x zaplatím za closed source systém, než budu hodiny řešit opravy problémů v opensource systému. tím netvrdím, že je opensource špatný, sám několik takových programů využívám, ale jsou věci za které raději zaplatím (office) než abych ztrácel nervy a čas s opensource...