Hlavní navigace

Varnsdorf meeting 2004

26. 4. 2004
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

V sobotu 17.4. se uskutečnilo zajímavé setkání na severu Čech. Jako liberečák jsem byl samozřejmě u toho, a tak se vám pokusím přiblížit atmosféru celé akce.

Poprvé mě na akci upozornil sám její velký organizátor Zdeněk Štěpánek. Kontaktoval mě a ptal se, co si o celé věci myslím. Protože jsem od přírody družný člověk a rád se setkávám s oborově stejně zaměřenými lidmi, okamžitě jsem souhlasil a Zdeňka v jeho organizační práci podporoval. O několik dní později se objevil první web i se seznamem přednášek (zatím prázdným) a podmínkami registrace). Protože mi Zdeněk nabídnul i možnost přednášet, rozhodl jsem se, že se zapíšu nejen jako účastník, ale také jako přednášející. Pak už stačilo jen čekat.

Předem jsem se na celou akci připravil. Kromě samotné přednášky jsem také počítal s tím, že budu psát tuhle reportáž, takže jsem sehnal svého dvorního fotografa i s výbavou. Když se přiblížila ona sobota, požádal mě ještě Zdeněk o vyzvednutí Wi-Fi AP od Petra Laščáka (také přednášejícího, který se ovšem chtěl prospat), které mělo být použito k šíření signálu po přednáškovém sále. AP jsem tedy vyzvednul a byl jsem připraven vyrazit.

V sobotu ráno jsem musel z postele vyskočit už kolem čtvrté hodiny, protože jiný rozumný spoj, který by nás do Varnsdorfu dostal dostatečně včas, prostě neexistuje. V pět hodin jsme se tedy sešli na nádraží, nasedli do vlaku a plni očekávání vyrazili. Naštěstí se počasí vydařilo, a tak nás sluníčko probralo a my jsme se přestali tvářit tak kysele.


Takhle jsme po ránu vypadali – zleva Petr Gabriel, Petr Krčmář

Po asi hodinové cestě vlakem a rychlém pochodu přes celé město jsme dorazili do studentského centra Střelnice, kam za námi po pár minutách dorazil i Zdeněk a mohli jsme se pustit do příprav. Zdeněk přivezl svůj superpočítač se dvěma monitory (Xinerama), audio techniku, notebook, později dorazil i dataprojektor.


Přípravy vrcholí – zleva Petr Krčmář, Tomáš Kučera (fotograf) a dole Zdeněk Štěpánek

Poté, co jsme vše zapojili, jsme se vrhli na AP, které jsem přivezl a mělo být připojeno k místní síti tak, aby šířilo signál pro návštěvníky. Bohužel, ani po delší konfiguraci celého zařízení (ani při asistenci dalších přichozích) se nám nepodařilo síť rozběhat. Na vině bylo hloupé AP, které se nechovalo podle předpokladů a neumělo dělat bridge.

To už ale přicházeli návštěvníci a celý meeting začal. Celkem bylo v sále jen okolo třicítky lidí, což ale nijak nepoškodilo dobrou atmosféru, naopak komornější ladění dovolilo lidem bližší kontakt a lepší komunikaci.

Jako první přednášel Honza Houštěk a jeho tématem bylo zabezpečení linuxové stanice a routeru pro začátečníky. Příjemná a lehká ranní přednáška obsahující úvod do oblasti bezpečnosti.


Honza Houštěk, přednášející

Další přednáška se týkala základů práce s programem GIMP a úpravy fotografií. Přednášející byla Jana Lupoměská, která nastínila možnosti GIMPu jako příjemného, ale silného nástroje. Byla zároveň jedinou přednášející dámou, a jako jediná tak zpříjemnila pohled na pódium (už víte, jak vypadám po ránu).


Jana Lupoměská, přednášející

Poté následovala moje přednáška na téma otevřené souborové formáty, která byla označena za evangelickou, ale měla očividně úspěch (několik lidí mě kontaktovalo a ptali se, jak převedou své mp3 do Ogg Vorbis).


Petr Krčmář, přednášející a Honza Houštěk, v počítači se hrabající

Pak proběhla malá změna v programu a místo předášky o WiFi nastoupil Ondřej Tůma a téma přechod menší firmy na Linux, které bylo velmi zdařilé a přednáška poskytovala ucelený pohled na problémy, jež mohou při takovém přechodu vzniknout.


Ondra Tůma, na Linux přecházející

Pak přišla vytoužená přestávka na jídlo. Osazenstvo sálu se rozdělilo na několik malých skupinek a rozprchlo se po městě v honbě za potravou. Paradoxně jsme se pak všichni postupně sešli a vydali se do jedné restaurace, kterou nám doporučil místní štamgast. Tam jsme byli sledováni podezíravými pohledy okolních přísedících, kterým se nelíbil podivný jazyk, kterým jsme mluvili, a notebook, který ležel na stole (ten obzvlášť). Ovšem jídlo i pivečko bylo vynikající, a tak se cesta do restaurace vyplatila.

Po návratu nás čekalo příjemné překvapení v podobě vystoupení Jany Vebrové s harmonikou, která nás všechny uchvátila silným hlasem a zajímavou hudbou. Jak uznala většina přítomných, je hodně dobrá, a kdyby byl meeting jenom o ní, i tak by se vyplatilo na něj jet.


Jana Vebrová, pějící a uchvacující

Po kulturním vyžití jsme se vrátili zpět k přednáškám a následovaly tři, které se točily kolem bezdrátového připojení. Zdeněk Štěpánek mluvil o WiFi v Linuxu, Michael „xChaos“ Polák o principech CZFree.NET a Petr Laščák o LbcFree.net a o tom, jak to chodí v praxi.


Zdeněk Štěpánek, boss celé akce a přednášející

Michael „xChaos“ Polák, hovořící

Petr Laščák, dataprojektor pozorující

Tím skončila oficiální část dne, někteří se (kvůli špatnému spojení) museli vrátit domů, většina ovšem pokračovala v místní restauraci (já samozřejmě taky), kde jsme trochu pili, hodně jedli (poté, co jsme už asi popáté objednávali várku jídla, z nás byla číšnice docela silně stresovaná) a hlavně ještě více povídali. Padla spousta zajímavých hlášek, za všechny uvedu dvě. Odolná paní číšnice v běhu prohlásila: „Ty vaše čaje mám v registru!“ a kolega (bohužel jsem nezaznamenal jméno) při odchodu řekl: „Jediné, co zamrzí víc než poddimenzovaná partišna, je poddimenzovaná peněženka.“.

skoleni

Každopádně se Varnsdorf meeting vydařil. Poznali jsme spoustu nových lidí, potkali ty staré, mnoho věcí jsme se naučili a ještě víc zjistili. Je vidět, že i lokální akce mají něco do sebe a že na ně nemusí přijet několik set lidí, aby se příjemně pobavili. Doufám, že první Varnsdorf meeting nebyl posledním.


Tomáš Kučera (fotograf a matfyzák), s meetingem 2004 se loučící

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.