Hlavní navigace

Vega Strike

19. 3. 2004
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Tak se nám náš seriál přehoupává do čtvrté desítky. Přejme mu všechno nejlepší a rovnou se můžeme podívat, co nám dneska upekl k narozeninám.

Spousta z nás nezačínala na PC, ale na něčem menším, pomalejším, hloupějším, ale na druhou stranu v lecčem zajímavějším. Já třeba na ZX Spectru. I v našem seriálu jsme si několikrát povídali o hrách, které vznikly jako remake některé klasiky, případně se nechaly hodně inspirovat. Před dvaceti lety byla prostě jiná doba. Hodně průkopnická, objevitelská a také plná nových myšlenek.

Taky autoři dnešní hry se nechali inspirovat klasikou, kterou by staří simulátorníci a obchodníci mohli nazvat klasikou klasik. Tou je hra známá pod názvem Elite. Že jste ho neslyšeli? I to je možné, nejedná se totiž o žádnou novinku, ale o pěkných pár let starou věc. Na svou dobu byla hodně revoluční a do dnešního dne se našla řada dalších autorů, kteří se snažili její myšlenku znovu oživit. Jednou z her, které tímto způsobem vznikly, je i Vega Strike.

Pokud tedy Elite neznáte, v krátkosti se zmíním, o co v obou hrách jde. Ve hře se dostáváte do role pilota mezihvězných lodí někdy asi tak … za dlouho. Rozhodli jste se začít žít na vlastní pěst a vydělávat si, jak se dá. Máte jen malý letoun, který kromě vás dokáže do nákladového prostoru pobrat nějaký ten materiál.

Většina naší galaxie již byla prozkoumána a na mnoha planetách kolem mnoha hvězd se nacházejí kolonie. Ale vesmír už není tak klidné místo jako dřív. Prostorem se potuluje kdejaká verbež, každej druhej by nejraději viděl vaše střeva a hlavně vaši loď i s nákladem. Navíc se dějí různé nepokoje a kolonistické boje, na některých místech vládne hladomor a jiné (možná ještě horší) věci. Zkrátka … pořád se něco děje.

No a uprostřed toho se právě ocitá vaše loďička. A je jen na vás, kterým směrem se vydáte a co budete podnikat. Toto je právě jedna z revolučních myšlenek hry. Jak ji budete hrát, je jen vaše věc a nikdo vás do ničeho nenutí. Chcete se živit nákupem zboží za účelem dalšího prodeje? Chcete se stát žoldákem a nechat si platit za plnění misí? Chcete se stát pirátem a přepadávat lodě? To všechno můžete dělat. Tvůrci hry pro vás vystavěli herní systém a svět a dělejte, co umíte.

Tohle je v krátkosti systém hry, který vás velmi rychle vtáhne a nepustí. Budete se hnát za bohatstvím, budete vylepšovat svoji loď a možná si časem koupíte větší, rychlejší, nablýskanější, no zkrátka lepší.

A jak to funguje ve Vega Strike? No, vlastně úplně stejně, jenom máte k dispozici větší prostor a lepší grafiku.

Základem je samozřejmě stažení hry z příslušných stránek. V tuhle chvíli je toho něco málo přes 160 MB a můžete tahat verzi pro GNU/Linux, MSWindows a MAC OS X. Můžete stáhnout i hotové balíčky pro RedHat, Mandrake a Debian.

Celá hra je koncipována jako simulátor, kdy sedíte v kokpitu lodě a prolétáváte mezihvězdným prostorem. K ovládání hry je možno využít klávesnici, případně myš a joystick. Jako u každého simulátoru lze ovládat řadu věcí a pro plné zvládnutí řízení je potřeba dostatek cviku. Důležitou fičurinkou je změna rychlosti plynutí času, která vám pomůže v rychlém překonávání větších vzdáleností. Velmi dobře dokáže posloužit i autopilot, který vás sám navede na příslušnou planetu nebo jinou zvolenou destinaci. Protože je ovládání velmi komplexní, doporučuji na začátku navštívit přehledně vyvedený manuál, kde se dozvíte vše potřebné.

Zmínil jsem se o několika možnostech, které ve hře máte. Samotné obchodování, které tvoří jakýsi základ, lze provozovat na všech obydlených planetách. Jednoduše přistanete a můžete prodat, co máte, případně nakoupit, co potřebujete. Je důležité pořádně si každý obchod promyslet a spočítat, abyste zbytečně nepřišli o peníze.

Další možností, jak vydělat, je nechat se najmout na nějaký zajímavý úkol. Těch je ve hře celá řada a velmi se od sebe liší. Můžou to být jednak mise bojové, jednak můžete dostat za úkol něčí ochranu, něco někam dopravit a podobně.

Celou dobu vás budou ve vesmíru obtěžovat piráti. I na jejich stranu se můžete přidat (i když piráti jsou tak nějak každý na té své straně, takže ani tak s nimi nebudete kamarádit) a začít taky přepadat jiné nákladní lodě. Musíte ovšem počítat s důsledky, které z toho plynou (oni vás stejně jednou dostanou).

Graficky je hra zpracována přímo špičkově a k vidění jsou rozličné planety, mlhoviny, mračna prachu a jiné zajímavé objektíky a efektíky. Zvukově je to už o něco horší, ale na druhou stranu … co byste chtěli slyšet ve vesmíru, že? Velkým plus je také existence dalších grafických podob hry včetně výměny celého světa. K dispozici je mod, který vás přenese do světa Startreku nebo Wingcommandera. Trekkies rulez!

V každém případě je Vega Strike velmi povedeným a důstojným nástupcem (dá-li se to tak nazvat) původní Elite a troufnu si říct, že se u ní budete bavit stejně dobře.

skoleni

Na závěr ještě malou zajímavost (která se nás sice asi příliš netýká, ale přece). Pokud byste nechtěli tahat 160 MB a chtěli byste přispět na vývoj hry, můžete si pořídit originální CD za pouhých $11.99, a to tady. Ale jak je to s poštovným, jsem nezkoumal.

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.