Hlavní navigace

Vendetta Online: ovládněte celý vesmír

20. 3. 2009
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Zajímá vás online hraní? Hráli jste někdy klasiky jako Elite a propadli jste kouzlu obchodních vesmírných strategií? Pak tu máme jednu zajímavou hru právě pro vás. Vendetta Online je moderní, špičkově vypadající a ještě k tomu je pro Linux. Vzhůru dobývat vesmír! Jako obchodník, pirát či hrdina.

Vesmírné strategie jsou už mnoho let svébytným herním žánrem. Pravda je, že nikdy nebyly na totálním výsluní, ale svou hráčskou základnu si drží a i dnes mají co nabídnout. Jednou z prvních her tohoto typu byla slavná Elite, jejíž klon si můžete zahrát i na Linuxu. Doba ale postoupila a dnešní hráči žádají více než jen skvělou hratelnost. Vedle ní hraje svou roli také to, jak hra lahodí hráčskému oku a kolik efektů může nabídnout.

V tomto směru toho Vendetta Online nabídne opravdu hodně, ale nepředbíhejme. Pěkně popořádku. Vendetta je masivní multiplayerová hra neboli MMORPG. Ve hře se ocitáte v roli pilota vesmírné lodi a vydáváte se vstříc dobrodružstvím, která vám (téměř) nekonečný vesmír nabízí. A v případě hry Vendetta je toho opravdu hodně.

Vendetta 1

Jak hru získat

Instalační soubory hry stáhnete na domovské stránce Vendetta-Online.com. Hra je k dispozici pro MS Windows, Mac OS X a 32 i 64bitový Linux. Pro stažení hry je potřeba se nejprve registrovat, získaný účet ale budete používat i později, především pro sledování statistik a práci s hráčským účtem.

Hra totiž není zdarma a pro její hraní je potřeba platit měsíční poplatky. Za ně získáte přístup do herní sítě, kde se budete moci prohánět vesmírem s dalšími hráči. Za přístup zaplatíte od 9,99 USD do 6,6 USD, v závislosti na době, kterou si objednáte. Výrobce totiž nabízí množstevní slevy. Podle aktuálního kurzu se tedy ceny pohybují od 130 do 200 Kč měsíčně, což se určitě dá přežít.

Vendetta 2

Samotný instalační balíček má asi 160 MB a můžete jej stáhnout buďto skrze BitTorrent nebo přímo ze dvou nabízených zrcadel. Příjemným překvapením je, že existují balíčky pro 32 i 64 bitů. Co se týče hardwarových požadavků, ty nejsou nikterak extrémní: Glibc 2.2 a vyšší, GTK+ 2.0, 1 GHz Pentium III nebo Athlon, 256 MB paměti a 3D grafická karta.

Co dál?

Pokud nechcete platit za pověstného zajíce v pytli, mám pro vás dobrou zprávu: každý nově zaregistrovaný hráč získává osm hodin hraní zdarma, což je podle autorů hry dostatečně dlouhý čas na to, aby vás donutili zaplatit. V každém případě tedy můžete hru zdarma vyzkoušet a pak se rozhodnout, zda má smysl vytahovat platební kartu.

Vendetta 3

Na začátku hry vás čeká obligátní tvorba postavy. Jelikož se jedná o RPG, máte i zde možnost vytvořit si a postupně vylepšovat svou postavu, učit ji novým dovednostem, vylepšovat loď a podobně. Je jen na vás, jak se budete ve hře chovat a jakým způsobem vyděláte své drahocenné kredity. Můžete se stát vesmírným žoldákem, poctivým obchodníkem, prašivým pirátem či zpoceným hledačem pokladů.

Svoboda, volnost, (ne)rovnost

Volnost pohybů a činností je obecnou vlastností tohoto typu vesmírných her. Ve Vendetta Online je k dispozici opravdu rozsáhlý svět plný planet, zboží a dalších lodí. V pohybu nejste nijak omezeni, jediným problémem jsou pro vás ostatní hráči, kteří se potulují kolem vás a můžete pro ně být stejně tak dobrým obchodním partnerem jako snadnou kořistí. Rozhodně se proto na začátku nevyplácí vydávat se s malou lodí do neprozkoumaných oblastí či se pouštět do nebezpečných potyček.

Vendetta 4

Ve vesmírném prostoru se nachází ohromné množství solárních systémů, mezi kterými můžete cestovat buďto klasicky pomocí motorů vaší lodi nebo pomocí sítě červích děr, které hustě propojují většinu světů a s nimiž je možno cestovat i na větší vzdálenosti. Jednou z možných náplní hry je tak prohledávání systémů a pátrání po neobjevených červích dírách, které mohou znamenat strategický komunikační uzel vašeho dalšího podnikání.

Vesmír je ale místo, kde nemá své místo jen jednotlivý hrdina s lasery ošlehanou lodí, ale je to i místo intrik, politiky, machinací a mocenského boje. I v tomto směru nabídne Vendetta slušné možnosti. Hlavní vesmírnou sílu představují tři organizace: Itani, Serco a The Union of Independent Territories. Tyto hlavní mocenské celky pod sebou mají hustou síť různě propojených organizací a jednotlivců, nabízejí konkrétní úkoly a bojují o nadvládu nad celým vesmírem. Pokud vás zajímá vesmírná politika, můžete v ní udělat vlastní kariéru.

Vendetta 5

Samostatnou kapitolou jsou vesmírné lodě, kterých ve hře existuje ohromné množství a navíc je možné je všemožně vylepšovat a „tunit“. Kromě toho, že různé lodě jsou vhodné pro různé účely, je možné je doplňovat mnoha moduly, přidávat do nich vybavení nebo si svou loď můžete nechat vylepšit pestrobarevným nátěrem či nějakým ornamentem, proužkem a podobně. Každá loď je tedy vlastně unikát a záleží jen na fantasii hráče, kam až je ochoten při jejím zdokonalování za­jít.

Jak se to hraje

Jak můžete vidět z okolních obrázků a videa, hra vůbec nevypadá špatně a přesto si zachovává velmi rozumné hardwarové požadavky. Pokud máte nějaký trochu slušnější počítač, určitě si zahrajete. Co se týče samotné hry, bude vám chvíli trvat než vše pochopíte a naučíte se „v tom chodit“. Bohužel ostatní hráči nejsou obvykle příliš naklonění nějaké rozsáhlejší pomoci nováčkům, takže ve většině věcí jste odkázáni sami na sebe.

Na druhou stranu existuje výborná Wiki, která je aktuální a je v ní spousta užitečných informací. Navíc se nejedná o žádnou honičku a rychlou střílečku, takže na většinu věcí budete mít času více než dost.

CS24_early

Závěrem

Vendetta Online je špičkovou 3D vesmírnou střílečkou. Pokud máte rádi šperkování postavy, vylepšování lodě a jejího vybavení a milujete volnost herního pohybu, určitě vás zaujme. Příjemné také je, že vývojáři svět i samotnou hru stále upravují a téměř neuplyne týden, aby se neobjevila nějaká novinka nebo užitečné vylepšení.

Překážkou by pro některé hráče mohla být nutnost platby za přístup k herním serverům. Na druhou stranu je tu stále možnost vyzkoušet si hru zdarma a pár stokorun za měsíční hraní není nijak tragických. Navíc při množstevních slevách se můžete dostat až na příjemných 150 Kč měsíčně, což je cena většího oběda v restauraci. Pokud se vám hra zalíbila, tak vyzkoušejte. Vzhůru objevovat tajemství vesmíru!

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.