Hlavní navigace

Více než 75 % ransomwaru pochází od ruskojazyčných zločinců

23. 2. 2017
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Přinejmenším 47 z celkových 62 ransomwarových rodin objevených v roce 2016 experty Kaspersky Lab bylo vyvinuto ruskojazyčnými kyberzločinci. To je jedno ze zjištění průzkumu, zaměřeného na ruskojazyčné ransomwarové podsvětí.

Společnost Kaspersky Lab zjistila, že se malé skupiny s omezenými schopnostmi transformují do velkých uskupení, která mají zdroje a ambice útočit na soukromé a korporátní cíle po celém světě.

Šifrovací ransomware – druh malwaru, který zašifruje složky oběti a za jejich odšifrování požaduje výkupné – je v současnosti jedním z nejnebezpečnějších druhů malwaru. Na základě dat společnosti Kaspersky Lab bylo v roce 2016 napadeno tímto druhem malwaru více než 1 445 000 uživatelů (včetně firem) po celém světě, píše se ve zprávě. S cílem lépe porozumět charakteru těchto útoků vypracovala Kaspersky Lab přehled ruskojazyčné ilegální komunity.

Ransomware v roce 2016 v číslech

V poslední době je zaznamenatelný dramatický nárůst počtu útoků. Zpráva se zabývá také tím, proč se to děje právě teď, když ransomware je tu s námi už přes deset let. Důvody jsou prý tři:

  • Na černém trhu je velmi snadné koupit si nástroje k sestavení vlastního ransomware,
  • je možné si také koupit službu k distribuci vyděračského kódu,
  • díky kryptoměnám je byznysmodel vyděračů velmi jednoduchý.

Tři kola v soukolí

Jedním z hlavních zjištění je, že za vzestupem útoků šifrovacím ransomwarem v průběhu několika posledních let stojí velmi přizpůsobivý a uživatelsky nenáročný ekosystém. Ten dovoluje zločincům zaútočit šifrovacím ransomwarem bez ohledu na jejich programátorské schopnosti a finanční zdroje.

Odborníci identifikovali tři druhy zapojení do kriminální činnosti, týkající se ransomwaru:

  • Tvorba a vylepšování nových ransomwarových rodin,
  • vývoj a podpora programů spojených s distribucí ransomwaru,
  • účast v přidružených programech jako partner.

První druh zapojení vyžaduje po účastníkovi pokročilou znalost programování. Kyberzločinci, kteří vytvářejí nový ransomware, se v ransomwarovém podsvětí těší největší úctě, protože jsou to právě oni, kdo dávají vzniknout klíčovému elementu, na němž stojí celý ekosystém.

Inzerát nabízející ransomware s pokročilými vlastnostmi: silné šifrování, anti-emulační techniky, možnost zálohování uživatelských dat…

O úroveň níže jsou v hierarchii ti, kdo stojí za vývojem přidružených programů. Spadají sem i kriminální komunity, které s pomocí různých nástrojů, jako jsou exploit kit nebo spam, šíří ransomware.

Partneři přidružených programů jsou na nejnižší úrovni celého systému. Za využití různých technik pomáhají majitelům přidružených programů s distribucí malwaru výměnou za podíl na výkupném. Jediné co tito členové potřebují, je odhodlání a připravenost spáchat nelegální čin, přičemž pro vstup do tohoto „podnikání“ jim stačí jen pár bitcoinů.

Staň se partnerem, čím víc vyděláš, tím víc ti zůstane

Velký byznys především z Ruska

Podle odhadů se celkový denní výnos přidružených programů může pohybovat v desítkách až dokonce stovkách tisíc dolarů, z nichž okolo 60 % zůstává u samotných tvůrců jako čistý zisk.

Experti navíc při prozkoumávání tohoto podsvětí identifikovali několik rozsáhlých skupin ruskojazyčných zločinců specializujících se na vývoj a distribuci šifrovacího ransomwaru. Tyto skupiny mohou sdružovat desítky různých partnerů, z nichž každý má jiné programy cílící nejen na běžné internetové uživatele, ale i malé a střední podniky či dokonce velké společnosti. Původně se tyto skupiny zaměřovaly na Rusko a státy bývalého Sovětského svazu, ale nyní projevují čím dál větší zájem o společnosti i v jiných částech světa.

Ransomware generátor Globe: naklikejte si vlastní útočný kód

Více než tři čtvrtiny jednotlivých rodin ransomware mají napojení na rusky mluvící skupiny či jednotlivce. Tyto informace vycházejí z fór, řídicí infrastruktury a dalších informací dostupných na internetu, píše se ve zprávě. Důvodů je prý opět několik: v Rusku a jeho okolí je spousta zkušených programátorů a především tamní podsvětí má už s vyděračským softwarem své zkušenosti.

Ještě před dnešní velkou vlnou ransomware napojeného na kryptoměny se mezi lety 2009 a 2011 objevila v rusky mluvících zemích epidemie „lockerů“, které znemožnily používat prohlížeč nebo celý operační systém, dokud uživatel nezaplatil. Tehdy se platilo především pomocí prémiových SMS, dnes se otevřela cesta k jinému způsobu placení. Model ale zůstává stejný.

Několik velkých jmen na špici

Programátoři, šiřitelé i partneři tvoří velkou velkou organizaci, která se dohromady živí kyberzločinem. V současné době existuje v ruskojazyčných zemích jen několik velkých ransomwarových skupin. V čele stojí tvůrce malware a zároveň šéf celé operace. Ten tvoří samotný útočný kód, jeho moduly a spravuje provozní infrastrukturu.

S ním spolupracuje manažer, jehož prací je získávat nové partnery a podporovat ty stávající. Jen manažer přímo komunikuje s tvůrcem. Partneři, kterých je několik desítek, pak mají za úkol získávat aktuální verzi ransomware a šířit ji mezi oběti. Dělají to pomocí různých nástrojů a také pomocí affiliate spolupracovníků – lidí na nejnižší příčce v žebříčku. Všichni dostanou z vydělaných peněz svůj podíl.

Schéma organizace: tvůrce, manažer, partneři, dav affiliate spolupracovníků

Tisíce dolarů denně

Podle analýzy Kaspersky Lab se může příjem takové úspěšné skupiny pohybovat v řádu tisícovek dolarů denně. Profesionálně organizovaná skupina má ale zároveň nemalé výdaje, musí: aktualizovat malware, psát pro něj moduly, vylepšovat šifrování, přidávat nové techniky skrývání, sledovat reakci antivirových společností a platit lidi udržující infrastrukturu. Přesto zůstane v kapsách útočníků většina příjmů – až 60 %.

Ransomware se pak šíří především čtyřmi cestami: exploit kity, spamovými kampaněmi, sociálním inženýrstvím a cílenými útoky. Nejúspěšnější je využití exploit kitů, jejichž pronájem stojí tisíce dolarů měsíčně. Druhou nejúspěšnější metodou je šíření pomocí spamu, který se obvykle vydává za důležitou zprávu úřadů nebo třeba banky.

K útokům se čím dál častěji zneužívají také skutečné e-mailové účty už napadených firem. To usnadňuje šíření, protože nový příjemce dostává poštu od uživatele, kterého skutečně zná a může si s ním běžně psát. Zdá se, že útočníci napadnou jednu společnost, dostanou se do jejího e-mailového systému a pak odesílají ransomware na získané kontakty.

Profesionální skupiny se přesouvají k cíleným útokům

Analýza také říká, že se útočníci čím dál častěji přesouvají k cíleným útokům. Od jednotlivých uživatelů a malých organizací jdou spíše za relativně velkými firmami, které je možné přímo vydírat a získat tak jednorázově velké sumy. V jednom případě jsme viděli cílený útok na firmu s 200 počítači a jinou s 1000 stanicemi, říká zpráva.

Použitá metoda se přitom zásadně liší od dříve používaných postupů – nepoužívají se e-mailové kampaně, ale cílený útok na síť. Nejprve je nalezen zranitelný server, který patří velké společnosti. K útoku jsou použity volně dostupné exploity a nástroje. Pokud je v síti otevřený RDP přístup, útočníci jej využijí.

ICTZ24 early

Poté jsou použity RAT nástroje jako PUPY a Mimikatz pro infikování sítě. Poté útočníci síť studují a prozkoumají a v konečné fázi pro ni na míru napíší ransomware, který ještě nebyl použit nikde jinde. Druhou variantou je ruční zašifrování důležitých souborů na serverech.

Útočníci se podle Kaspersky Lab přesouvají k sofistikovanějším typům útoku také proto, že jde o úspěšný byznys a skupiny jsou velmi dobře financovány. Zároveň je v případě firem způsobit přímé škody paralyzováním celé infrastruktury a poté požadovat velké výkupné. Odborníci proto radí, abyste rozhodně v případě takového útoku neplatili. Pokud to uděláte, vaše peníze poputují do ekosystému a čím víc financí zločinci dostanou, tím lepší budou mít přístup k sofistikovanějším nástrojům a dalším příležitostem.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.