Nejsem právník, ale myslím, že specifikace ani patent porušovat nemůže. Může vyžadovat použití patentovaných technik, ale myslel jsem, že samotné porušení patentu je vždy problém toho, kdo to implementuje, případně toho, kdo distribuje implementaci k zákazníkům.
Ale je to můj dojem, navíc patentových práv je na světě spousta, takže se situace může lišit (ačkoli jde asi hlavně o US právo).
precetl jsem, a vlastne premyslim o cem clanek byl. prvni cast - 4 faze - no to je tak nejak nasnade, informace zde byla ze snaha je mit vse hotove do 2020. fajn. druha cast - co lze ocekavat - ze se bude vsechno zlepsovat. no ano, pokud se na tom bude pracovat. treti cast - co na to konkurence - jsou vlastne jen odhady a dojmy autora.
takze jsem si z toho vlastne jen odnesl, ze do 2020 by melo byt hotovo, hw i sw. nejak jsem cekal vic.
Zrovna před týdnem se to probíralo na prezentaci jednoho z výrobců kompresních technologií a testy na kódu AV1 z prosince 2017 nedopadly zatím moc dobře, ve většině případů horší výsledky jak objektivní, tak subjektivní kvality obrazu proti HEVC, řádově větší náročnost kodování a i dekodování videa a tím vyšší nároky na využitý výkon.
idea je jasná, H264 a i H265(HEVC) za zatížena patenty (udává se 90,000,000 patents from 98 countries,
250,000 SEP patents from 69 countries, 500,000 patents from 16 counties individually evaluated, ty čísla jsem si nevymyslel, jsou z důvěrihodného zdroje).
Na druhou stranu se k alianci AV1 připojil teď nedávno Apple, tak uvidíme, co z toho nakonec bude :-)
Jedna A4 vazi 6g, rekneme, ze jeden patent ma jednu jedinou A4 stranku. Kdyby 90M patentu - ted papiru - bylo rozdeleno po tech 98 zemich a tak by patentni urad v jedne zemi mel jen pro tento kodek 5 tun papiru. Myslim to bude min patentu. V roce 2016 jich celosvetove bylo dano 3 miliony a nektere asi nebyly na kodeky.