Hlavní navigace

Vychází nová stabilní verze KDE, předního prostředí pro Linux a ostatní Unixy

28. 2. 2001
Doba čtení: 9 minut

Sdílet

27. únor, 2001 (INTERNET). Tým KDE dnes oznámil vydání KDE 2.1, novou verzi svého mocného, modulárního a internetového prostředí pracovní plochy. KDE obsahuje Konqueror, prvotřídní webový prohlížeč, integrovaný jako součást uživatelsky přívětivé pracovní plochy; stejně jako KDevelop, pokročilé prostředí pro vývoj aplikací. Tato verze znamená další velký posun ve stabilitě, použitelnosti a je vhodná i pro průmyslové rozšíření. Tým KDE všem uživatelům doporučuje aktualizaci na KDE 2.1.

Celé KDE 2.1 je k dispozici pod licencemi Open Source ze serveru KDE a jeho zrcadel. KDE 2.1 zahrnuje hlavní knihovny a pracovní plochu KDE, (včetně Konqueroru), vývojářské balíky (včetně KDevelop) a přes stovku aplikací z ostatních základních balíků KDE: Administrace, Hry, Grafika, Multimédia, Síť, Osobní správa informací (PIM), Hračky a Nástroje. KDE 2.1 je nyní dostupné v 33 jazycích (pozn. překl.: včetně češtiny), v následujících týdnech přibude několik dalších.

„Tato druhá velká verze série KDE 2 je opravdovým zlepšením ve smyslu stability, výkonu a vlastností“, sdělil David Faure, vývojář KDE firmy MandrakeSoft a release manager KDE. „KDE 2 nyní dospěla a každý, kdo používá KDE 1.x, by měl opravdu zvážit aktualizaci. Konqueror se stal kompletním a robustním webovým prohlížečem a důležité aplikace, jako poštovní klient (KMail) anebo klient diskuzních skupin (KNode), byli taktéž v mnohém vylepšeny. Na straně multimédií se poprvé představuje Noatun, nový přehrávač multimédií s modulárním designem pro přehrávání aktuálních audio a video formátů. Pro vývoj aplikací se s KDE 2.1 dodává KDevelop, vynikající RAD prostředí, s kterým se budou cítit doma i programátoři se zkušenostmi s vývojem pro Windows. KDE 2.1 je zkrátka zásadním počinem v oblasti pracovního a vývojového prostředí pro Linux/Unix, na cestě za významným postavením v průmyslu, ale i na domácích počítačích.“

„KDE 2.1 otevírá dveře širokému přijetí linuxových pracovních stanic velkými podniky a pomůže zajistit Linuxu úspěch na pracovních stanicích, kterého se mu již dostalo na straně serverů“, dodal Dirk Hohndel, CTO SuSE Linux AG. „S jeho intuitivním rozhraním, vyzrálostí a excelentními prostředky pro vývoj jsem si jistý, že si podniky a další vývojáři uvědomí enormní potenciál, který KDE nabízí, a převedou své aplikace a pracovní stanice na Linux/KDE.“

„KDE razí perfektní grafický design a robustní funkcionalitu“, řekla Sheila Harnett, Senior Technical Staff Member z Linuxového technologického centra IBM. „KDE 2.1 znatelně posouvá ostatním laťku ve funkčnosti, použitelnosti a kvalitě prakticky ve všech ohledech pracovní plochy“.

„S uvedením verze 2.1 KDE opět předvedlo svou schopnost nabídnout bohatý software a zajistit kompletní a stabilní prostředí pro každodenní používání“, dodal Gaël Duval, spoluzakladatel společnosti MandrakeSoft. „Tato poslední verze vydláždila KDE cestu k pracovní ploše uživatelů v podnicích i doma. Od plnohodnotného webového prohlížeče až po uživatelsky příjemné Ovládací centrum, KDE zajišťuje veškeré běžné prostředky, které mnozí uživatelé potřebují, aby opustili Windows nadobro.“

„Jsme nadšeni vylepšeními v KDE 2.1 a budeme potěšeni nadále přispívat do tohoto projektu“, řekl Rene Schmidt, výkonný viceprezident firmy Corel pro linuxové produkty. „KDE se nadále zlepšuje s každou verzí a tato vylepšení pomohou naší lehce použitelné distribuci stát se ještě dokonalejší než dosud.“

„Větší počet a dostupnost aplikací pro Linux je důležitým faktorem, který určí, zda se Linux prosadí i na podnikové pracovní stanice“, řekl Drew Spencer, CTO Caldera Systems, Inc. „KDE 2.1 se touto problematikou zabývá integrací prohlížeče Konqueror a prostředí KDevelop, nástroje, který umožňuje vývojářům vytvářet aplikace v C++ pro různá prostředí. Spolu s již existujícími nástroji pro KDE je KDevelop komplexním řešením pro vývojáře.“

KDE 2: K Desktop Environment

Konqueror je prohlížeč WWW nové generace, správce souborů a prohlížeč dokumentů. Konqueror je plně kompatibilní se standardy, má komponentově orientovanou architekturu, která kombinuje funkčnost aplikací jako Internet Explorer, Netscape Communicator a Windows Explorer. Konqueror podporuje celou řadu současných internetových standardů, jako jsou JavaScript, Java, XML, HTML 4.0, CSS-1 a CSS-2 (kaskádové styly), SSL (Secure Socket Layer pro bezpečnou komunikaci) a zásuvné moduly aplikace Netscape Communicator (pro přehrávání technologií jako Flash, RealAudio, RealVideo a podobně).

Kromě toho síťová transparentnost knihoven KIO poskytuje podporu pro přístup nebo prohlížení souborů na Linuxu, přes NFS, sdílené prostředky SMB MS Windows, HTTP stránky, FTP anebo LDAP adresáře. Tato modulární souborová architektura zjednodušuje přidávání dalších protokolů (jako např. IPX nebo WebDAV) do KDE, a ty budou pak automaticky dostupné všem aplikacím KDE.

Přizpůsobitelnost a konfigurovatelnost KDE se dotýká všech aspektů tohoto pracovního prostředí. Propracovaná podpora témat v KDE začíná u stylů Qt, který umožňuje vývojářům a designerům vytvořit si svoje vlastní témata ovládacích prvků. KDE je dodáván s více než 14 těmito styly; některé z nich emulují vzhled různých operačních systémů a navíc je podporován i import témat GTK a GNOME. Navíc KDE 2 plně podporuje Unicode a BIDI (jazyky jako Arabština a Hebrejština) a KHTML je jediné volně dostupné renderovací jádro, které zvládá tyto vlastnosti na platformě X11/Linux.

KDE 2 obsahuje pokročilou multimediální síťově transparentní architekturu založenou na aRts, Analog Realtime Synthesizer. Arts umožňuje současné přehrávání několika audio a video proudů, ať už lokálně nebo po síti. Arts je plnohodnotný zvukový systém, který zahrnuje různé efekty a filtry, modulární analogový syntezátor a směšovač. Zvukový server aRts zajišťuje síťově transparentní podporu zvuku jak pro vstup, tak i pro výstup pomocí MCOP, architektury na bázi CORBA, a umožňuje tak aplikacím běžícím na vzdálených počítačích výstup zvuku spolu se vstupem z lokální stanice. Tato architektura přináší velice potřebný doplněk k síťové transparentnosti X a poprvé umožňuje uživatelům spouštět vzdálené aplikace se zapnutým zvukem. Navíc aRts umožňuje výstup zvuku anebo videa z několika aplikací (lokálních i vzdálených) naráz. Podpora videa je dostupná pro formáty MPEG 1, 2 a 4 (experimentální), jakožto pro AVI a DivX.

Kromě vyjímečné podpory Internetu a standardů pro sdílení souborů zmíněných výše, KDE 2 je plně kompatibilní s dostupnými desktopovými standardy pro Linux. KWin, nový správce oken KDE vyhovuje nové specifikaci pro správce oken Window Manager Specification. Konqueror a celé KDE vyhovují standardu pro soubory pracovní plochy Desktop Entry Standard. Konqueror využívá standardu XBEL pro ukládání a výměnu záložek. Dále je celé KDE plně kompatibilní s protokolem X Drag-and-Drop (XDND) a s protokolem správy relace X11R6 (XSMP).

KDE 2: K Development Environment

KDE 2.1 nabízí vývojářům propracované vývojové prostředí (IDE), ale i bohatou sadu technologických vylepšení nad kritiky oceňovanou sérií KDE 1. K nim patří hlavně Desktop COmmunication Protocol (DCOP), I/O knihovny (KIO), objektový komponentový model (KParts), třídy pro tvorbu GUI postavené na XML a standardy podporující renderovací jádro (KHTML).

KDevelop je předním linuxovým vývojovým prostředím (IDE) – zahrnuje návrh dialogů, integrované ladění, správu projektu, dokumentační a překladové nástroje, vestavěnou podporu týmového vývoje a mnoho dalších vlastností.

KParts, komponentový objektový model KDE 2, umožňuje aplikacím vnořit do sebe část nebo dokument jiné aplikace. Tato technologie zvládá veškeré aspekty takovéhoto „zanořování“, včetně umístění nástrojových lišt, správné slučování nabídek a (de-)aktivaci daného dokumentu. KParts rovněž spolupracuje s KIO traderem při vyhledávání dostupných ovladačů pro daný MIME typ, protokol nebo službu. Tato technologie je široce využívána v sadě KOffice a v aplikaci Konqueror.

KIO implementuje vstupně-výstupní operace v odděleném procesu, a umožňuje tak aplikacím vytvořit neblokované GUI bez použití vláken. Tato třída je síťově transparentní, a tudíž může být použita pro přístup k lokálním souborům, stejně jako přes protokoly HTTP, FTP, POP, IMAP, NFS, SMB a LDAP. Tato modulární souborová architektura KDE navíc zjednodušuje přidávání dalších protokolů (jako např. WebDAV), a ty budou pak automaticky dostupné všem aplikacím KDE. KIO implementuje službu typu „trader“, která umožňuje vyhledávání specifických MIME typů, a ta může být poté začleněna do požadující aplikace pomocí technologie KParts.

XML GUI využívá XML k vytváření a umísťování nabídek, nástrojových lišt a v budoucnu i dalších aspektů uživatelského rozhraní. Tato technologie nabízí vývojářům a uživatelům výhodu jednoduché přizpůsobitelnosti GUI a automatickou kompatibilitu se standardy KDE, nezávisle na modifikaci těchto standardů.

DCOP je komunikační protokol typu klient-klient, předávaný serverem pomocí standardní X11 knihovny ICE. Protokol podporuje jak předávání zpráv, tak vzdálené volání procedur pomocí brány XML-RPC ↔ DCOP. Dostupné jsou vazby pro C, C++ a Python, spolu se zatím experimentálními vazbami pro Javu.

KHTML je renderovací a vykreslovací jádro plně kompatibilní s HTML 4.0 Tato třída podporuje celou řadu současných internetových standardů, jako jsou JavaScript, Java, CSS-1 a CSS-2 (kaskádové styly), SSL (Secure Socket Layer pro bezpečnou komunikaci) a zásuvné moduly aplikace Netscape Communicator

(pro přehrávání technologií jako Flash, RealAudio, RealVideo a podobně). Třída KHTML může být jednoduše využita v jiné aplikace buďto jako normální widget (standardními mechanismy X Window), tak jako komponenta (pomocí technologie KParts). Na druhé straně má KHTML schopnost pohltit do sebe jinou komponentu pomocí již zmiňované technologie KParts.

Získání a kompilace KDE 2.1

Zdrojové balíky pro KDE 2.1 jsou volně dostupné na http://ftp.kde­.org/stable/2­.1/distributi­on/tar/generic/src/ nebo v ekvivalentním adresáři na jednom z mnoha zrcadel FTP serveru KDE. KDE 2.1 vyžaduje qt-2.2.4, které je dostupné na výše uvedených místech pod jménem qt-x11–2.2.4.tar.gz. KDE 2.1 by mělo fungovat s Qt-2.2.3, ale doporučuje se verze 2.2.4.

Další informace ohledně kompilace a instalace KDE 2.1 najdete v instalačních pokynech; narazíte-li na problémy při kompilaci, podívejte se prosím na odpovídající často kladené dotazy.

Instalace binárních balíčků

Někteří distributoři dodávají binární balíčky KDE pro jisté verze svých distribucí. Některé z těchto binárních balíčků KDE 2.1 budou volně dostupné ke stažení na ftp://ftp.kde­.org/stable/2­.1/distributi­on/ nebo v příslušném adresáři na některém z mirror serverů. Prosím všimněte si, že tým KDE není zodpovědný za tyto balíčky, jelikož jsou dodávány třetí stranou – typicky, ale ne vždy, dodavatelem konkrétní distribuce.

KDE 2.1 vyžaduje qt-2.2.4, které je dostupné na výše uvedených místech pod jménem qt-x11–2.2.4.tar.gz. KDE 2.1 by mělo fungovat s Qt-2.2.3, ale doporučuje se verze 2.2.4.

V době vydání jsou k dispozici binární balíčky pro tyto distribuce:

Binární balíčky pro další distribuce budou k dispozici v následujících dnech a týdnech. Prosím navštivte opět naše FTP servery pro kontrolu.

O prostředí KDE

KDE je nezávislý kolaborativní projekt stovek vývojářů na celém světě, jenž usiluje o vytvoření sofistikovaného, přizpůsobitelného a stabilního pracovního prostředí, postaveném na komponentách a síťově transparentní architektuře. KDE je živoucím důkazem OpenSource softwaru, založeném na vývojovém modelu ve stylu „Bazaar“, který vytváří prvotřídní software – porovnatelný, a v mnoho ohledech převyšující komplexní komerční software.

ICTZ24 early

Chcete-li získat více informací o KDE, prosím navštivte webové stránky KDE. Více informací o KDE 2 je dostupných na těchto dvou (1, 2) prezentacích, včetně vyvíjejícího se FAQ, velkého počtu screenshotů, informací pro vývojáře a průvodce převodem aplikací z KDE 1 na KDE 2.


Veškeré ochranné známky v tomto textu jsou majetkem svých vlastníků.
[český překlad Lukáš Tinkl lukas@suse.cz]


Tabulka č. 100

Tiskové kontakty:

USA:

Kurt Granroth
granroth@kde.org
(1) 480 732 1752

Andreas Pour
pour@kde.org
(1) 718 456 1165

Evropa (francouzština a angličtina):

David Faure
faure@kde.org
(44) 1225 837409

Evropa (angličtina a němčina):

Martin Konold
konold@kde.org
(49) 179 2252249

Evropa (čeština, angličtina a francouzština):

Lukáš Tinkl
lukas@kde.org, lukas.tinkl@suse.cz
(420) 2 8309 5381

Byl pro vás článek přínosný?