Hlavní navigace

VYM: myšlenkové mapy aneb View Your Mind

Michal Černý 14. 4. 2014

VYM je komplexní nástroj na tvorbu myšlenkových map a jejich použití v řadě různých oblastí – podporuje správu poznámek, úkolů, prezentační mód nebo skriptování. Hodí se vám, pokud hledáte komplexní nástroj pro myšlenkové mapy a načrtnutí vlastních nápadů a myšlenek. VYM určitě uspokojí pravé geeky.

Většina nástrojů na tvorbu myšlenkových map se snaží zaměřit se právě jen na samotnou tvorbu. Prostředí by mělo být co možná nejkreativnější, nejméně obtěžovat a současně nabízet maximální množství funkcí, které typický uživatel potřebuje. VYM (View Your Mind) přistupuje k tvorbě poněkud jinak. Předně chce vytvořit prostředí pro komplexní správu úkolů, poznámek a dalších dat, tedy budovat jakýsi externí mozek, ale také počítá s tím, že jeho uživateli jsou především lidé náročnější a technicky zdatnější.

Aplikace je šířená pod licencí GNU General Public License version 2.0 (GPLv2) a poslední verze programu vyšla na podzim 2013, takže jde o nástroj, který je aktivně vyvíjen. Pokud jde o podporované platformy, tak mezi nimi nechybí Windows, OS X ani FreeBSD. Z linuxových distribucí je přímo podporováno Ubuntu a openSUSE, takže by díky funkčním DEB i RPM balíčkům měla aplikace fungovat téměř všude bezchybně.

Základní funkce pro myšlenkové mapy

Tvorba samotných myšlenkových map probíhá zcela standardním způsobem – vytvoří se centrální téma a z něj vedou různé větve. V průběhu tvorby je pak možné centrální uzly měnit podle toho, jak uživatel potřebuje. Možnost přesouvání jednotlivých větví je omezená – pohybovat lze jen uzly nejvyšších dvou úrovní, což není úplně praktické. Lze vytvářet více map vedle sebe na jedné ploše, což je opět ne zcela obvyklý rys.

Naopak velká variabilita je ve vzhledu – uzly mohou být neviditelné (ležet přímo na větvích), být v obdélnících, elipsách atp. Díky tomu bude mapa vypadat tak, jak si přeje uživatel a ne strojeně a příliš technicky jako například u FreeMind, který je se vzhledem map velice slabý. Zvolit lze také písmo a jeho velikost, vzhled větví a řadu dalších parametrů. Užitečná je také rychlá manipulace s uzly stejné úrovně, které lze například řadit podle abecedy, rychle přesouvat, balit atp. Nezbytnou součástí podobných programů je možnost vložení vlastních obrázků, čemuž se VYM nevymyká.

V nabídce nechybí ani základní sada symbolů a navigátor, který přepisuje mapu do odrážek, což může být pro orientaci také velice praktické. Z pokročilých funkcí pro práci s mapou lze zmínit statistiku nebo prezentační funkce. Pomocí integrovaného nástroje lze nastavit jednotlivé dílčí obrázky a pořadí, jak jdou za sebou. Lze tak procházet celou myšlenkovou mapu, různě ji přibližovat a oddalovat, jak si přednášející usmyslí.

Aby tato funkce mohla být plně rozvinuta, obsahuje VYM podporu skriptů a maker. Má vytvořený vlastní systém příkazů (poměrně pěkně popsaných v nápovědě), který umožňuje automatické úpravy mapy – postupné přidávání snímků, vlaječek, rotaci, ale také například dávkové zpracování celé mapy.

Každý uzel může obsahovat také poznámky nebo odkazy. Ty mohou vést na libovolnou URL adresu nebo odkazovat na jinou mapu. Díky tomu lze vyvářet relativně komplexní, vzájemně propojené struktury. Samotný editor přitom umožňuje práci s více kartami a přesouvání map z jedné karty na druhou je příjemně podporováno.

Správa úkolů

Zajímavým způsobem je řešena organizace úkolů. Každému uzlu lze přiřadit jeden úkol, který může být v několika fázích (NonStarted, WideAwake, Finished). Úkoly mají svou prioritu, je možné je nechat nějaký čas spát (tedy odložit) atp. Aplikace obsahuje speciální okno, které je zaměřené na správu úkolů, které lze snadno filtrovat podle mapy nebo podle toho, zda na nich právě pracujete. Aplikace tak podporuje více map, na více listech, tedy třeba metodu GTD.

Aplikace podle fáze zpracování sama do mapy přidává speciální ikonky, takže uživatel má neustálý přehled o tom, jak na tom je, také v globálním pohledu po jednotlivých větvích. Díky řadě funkcí, které s práci s úkoly souvisí, jde o velice dobrý nástroj na řízení času a organizaci úkolů.

Import a export

Pokud jde o možnosti importu, podporován je Freemind a MindManager. Mimo to lze zavádět také záložky z KDE4 (což není nic jiného než XML soubor) nebo strukturu souborů, což je zatím experimentální funkce, kterou se mi ale nepodařilo zprovoznit. Mimo to lze ale také importovat například poznámky k jednotlivým uzlům.

Pokud jde o export, tak se nabízí prostý text, obrázek, PDF soubor, SVG, XML, podporovány jsou také OpenOffice a v současné době jsou experimentální výstupy také do CSV, LaTeX, Taskjuggler či OrgMode.

V této souvislosti je možné zmínit jednu slabinu aplikace – je sice (téměř) plně lokalizovaná do češtiny, ale překlad je ne zcela zdařilý, takže je často problematické odhadnout, co daný pojem znamená. Místo exportu je vyvést, místo importu je zavést a podobných příkladů by bylo možné nalézt více. Jde snad o nejbizarněji přeloženou aplikací, se kterou jsem se v životě setkal.

Závěrem

VYM je velice zajímavý nástroj pro tvorbu myšlenkových map, a to nejen pro uživatele Linuxu. Výsledné mapy jsou oproti ostatní otevřené konkurenci vzhledově hezčí a možnosti nastavení jsou podstatně větší než třeba u Freemindu, který je zřejmě určitým standardem v oblasti. Na druhé straně má své mouchy – klávesové zkratky jsou voleny zcela neobvykle a práce s programem může být často poměrně těžkopádná, až nelogická. Třeba v případě možnosti manipulace s umístěním uzlů, které lze přemísťovat jen do druhé úrovně.

Přesto aplikace nabízí dost důvodů, proč ji vyzkoušet – velice pěknou práci s poznámkami a odkazy, základní podporu time managementu, pěkné organické mapy a prezentační mód. Pro geeky je zde ještě jeden důvod navíc – podpora skriptování. Možnost spojit myšlenkové mapy a programování může být zajímavým zpestřením, které může pobavit, zaujmout, ale také být užitečné.

Našli jste v článku chybu?

14. 4. 2014 9:26

Tomas (neregistrovaný)

Ahoj
díky za článek. Osobně používám Freemind a vzhled mi plně vyhovuje. Nepotrpím si na žádné kudrlinky. Nevím o ničem co by mi ve Freemindu chybělo, ale těším se až aplikaci vyzkouším.


DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Lupa.cz: Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Vitalia.cz: Z tohoto konopí dělají léčivé masti

Z tohoto konopí dělají léčivé masti

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Lupa.cz: Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

120na80.cz: Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Vitalia.cz: Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

120na80.cz: Jak oddálit Alzheimera?

Jak oddálit Alzheimera?

DigiZone.cz: Sony KD-55XD8005 s Android 6.0

Sony KD-55XD8005 s Android 6.0

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život