V rámci kontroly a zkoušení všech mých počítačů, zda se v době uložení neprojevil nějaký problém jsem se vrátil právě ke svému Atari 1040 STFM. Na první spuštění se vše tvářilo normálně, z dříve vytvořených disket jsem nabootoval několik her, strávil u nich pěknou nostalgickou chvilku, ale při zkoušení další pokus končil na obrazovce TOSu. No co, povídal jsem si, prostě vadná disketa, není první, ani poslední. Zkouším další, opět nic. Zkouším některou z těch před chvílí fungujících – a nic.
Co se dozvíte v článku
Při pozornějším poslechu si všímám jedné věci – typický zvuk šustění mechaniky při otáčení magnetickým kotoučem zní z počátku normálně, nicméně po pár vteřinách je slyšitelné plynulé zpomalení.
Otevření počítače
Otevírám počítač včetně krytu disketové mechaniky, a vizuálně se mi to potvrzuje. Plotna se roztočí na pracovní rychlost, nicméně začne zpomalovat až do skoro zastavení, ke konci se točí opravdu pár otáčkami za minutu. Samozřejmě kvůli tomu korektně nečte.
Moje první myšlenka padla na mnou opravený napájecí zdroj, zda nepadá v zátěži napětí na větvi, a nezpůsobuje tím zpomalení pohonu. Na zbytku počítače se ale nijak neprojevovalo, že by byly problémy s napájením. Nicméně to nemusí nic znamenat, čipy pojedou hlavně na 5V větvi a pohon mechaniky bude předpokládám používat větev 12 V. Ostatně to nebyl problém změřit. Multimetr i ten můj levný hračkoosciloskop ukázaly, že výstup zdroje je naprosto stabilní na obou větvích, a napětí odpovídají očekávaným.
Co teď s tím? Po průzkumu internetu jsem zjistil, že to není u tohoto typu mechaniky bohužel nic výjimečného. Našel jsem i návod na opravu, který pojednával o výměně několika SMD kondenzátorů na desce řídicí elektroniky. To znělo nadějně, tedy jsem objednal dostupné náhradní kondenzátory, a po jejich doručení jsem ve chvíli volného času se vrhl na výměnu.
Výměna kondenzátorů
Tady je mé doporučení, než budete cokoli objednávat, přesvědčte se, že to je opravdu váš případ. Já jsem objednal zmíněné SMD kondenzátory dle návodu na opravu, jelikož modelové číslo mé mechaniky sedělo. Nicméně v momentě, kdy jsem mechaniku skutečně rozebral, jsem zjistil, že mám zřejmě jinou revizi, protože na zmíněné řídící desce žádné SMD kondenzátory nebyly. Pouze několik klasických válečků. Nu což, pokus číslo dvě.
Po doručení skutečně potřebných kondenzátorů jsem opět přistoupil k výměně. Nejednalo se o nic složitého, jen je vše poměrně miniaturní, což práci trochu znesnadňuje, ale nic neřešitelného. Horší byl jen výběr náhradních kapacit, protože jsem potřeboval opravdu ta nejmenší provedení. Tedy v jednom případě jsem vzal trochu horší značku, než beru běžně, protože mnou preferované nebyly v tak malém rozměru u prodejce dostupné. Ale byla to kvalitnější série, a v tomto případě to není tak kritické.

Detail pružiny, která se stará o korektní funkci vkládacího mechanismu a zavírání dvířek. Pro odstranění mechanismu je nutno tuto pružinu vyjmout.

Vyjmutá první část, druhou drží další dvě pružiny. Všimnětě si stavové LED, která vlastně nemá na straně krytu žádný průzor. V realitě tedy nemá být vůbec vidět, za provozu je k zahlédnutí její svit skrz dvířka mechaniky, ale jinak je stavová dioda pro FDD umístěna vpravo nad klávesnicí počítače.
Po výměně všech kondenzátorů jsem mechaniku opět složil dohromady a vrátil do počítače. Ani po celé této anabázi nepřišla žádná změna, mechanika se chovala naprosto identicky, ani nedošlo ke změně chování těch klesajících otáček, tedy kondenzátory na tuto poruchu neměly pražádný vliv.
Poslední pokus, spíše už ze zoufalství, byla snaha kápnout mazivo do ložiska pohonu plotny. Nezdálo se mi, že by tam cokoli dřelo a brzdilo, nicméně jsem chtěl zkusit i tuto variantu. Netřeba dodávat, že to samozřejmě na výsledné chování nemělo účinek.
V tuto chvíli jsem byl se svými znalostmi v koncích, nemohl jsem najít ani žádné vysvětlení. Zda se poškodilo zpětná vazba snímání otáček, celé řízení, nebo v pohonu něco natolik zesláblo, že motor není schopen udržet správné a konstantní otáčky, čert ví. Tady už opravdu nevím jak dál, zkusmý pokus o radu na diskuzích, zda někdo neví, se setkal bez odpovědí.
Náhradní mechanika
Při pátrání po náhradní mechanice na eBay jsem přišel na jednu věc – musí být opravdu poruchová, protože jsem našel hromadu inzerátů nabízející tento model, ale vše parts only/not working condition
. Samozřejmě pár se „stav neznámý“, ale to jak dobře víme znamená, že pravděpodobně nefunkční (ale nechceme to přiznat).
V tu chvíli jsem se rozhodl, že nebudu lpět na funkční mechanice v zařízení. I kdybych sehnal jiný kus, byla by cena pravděpodobně nepříjemná (vzhledem k poměru vadných a funkčních kusů), a nic mi nezaručí, že neodejde vzápětí i ta další.
Je možné použít i některé mechaniky do PC s malou úpravou. Nicméně tam bude problém to napasovat do originálního designu, aby sedly veškeré krytky a ovládací prvky. Zároveň tím sice ponechám funkční klasickou FDD, ale s originalitou provedení je stejně konec.
Moderní úložiště
Výsledkem je tedy, že mechaniku nahradím moderním úložištěm GoTek. Dává mi to největší smysl. Jelikož pro Atari ST nemám žádné moderní externí úložiště, a na vše jsem musel složitě vytvářet diskety, bude to pro mne i usnadnění práce s počítačem.
Nyní spustit cokoli nového znamenalo nahrát obraz diskety na USB disk k Amize, tam nabootovat XCopy, připojit obraz, a nechat provést bitovou kopii na fyzické médium. Pokud je aplikace vícedisketová, tím se to samozřejmě protahuje o vytvoření všech potřebných médií. Pokud je některé nakonec nečitelné…
Podmínkou pro mne bylo zvolit takové provedení, které nevyžaduje žádný zásah do původního krytu, žádné vrtání a jiné úpravy. Počítač chci ponechat tak, aby bylo možné jej kdykoli vrátit do zcela původního stavu.
Nakonec jsem využil služeb serveru Aukro, kde byl nabízen GoTek přímo v úpravě pro Atari ST. Jedná se o vylepšenou verzi, tj. s firmwarem od FlashFloppy, OLED grafickým displejem a zvukovou imitací diskety. Vlastně stejné provedení, jako se mi už osvědčilo u Amigy.
Čelo je upraveno tak, že vše je nahrnuto doprostřed (displej, ovládací tlačítka i USB port), takže zapadá do původního otvoru pro mechaniku, který je uprostřed rozšířený a dává tak dost prostoru pro umístění potřebných komponent. Všechny vystouplé části jsou vytvarované, takže čelo skutečně zapadne do původního krytu zcela bezvadně. Jediný problém pro mne byl, že kvůli odlišnému umístění napájecího konektoru mi vše sedlo opravdu na milimetr. Datový kabel měl naopak značnou rezervu.
Originální mechaniku ukládám do krabice se svými různými drobnostmi pro retro počítače. Zda někdy najde využití pro náhradní díly, nebo jako „záslepka“ zpět do počítače, či se mi někdy podaří ji znova rozeběhnout, to je zcela zatím ve hvězdách.
Instalace moderního řešení
Samotná montáž je triviální, GoTek zapadá přesně na původní montážní místa, tj. jen vyšroubovat tři šrouby (čtvrtý úchyt je jen sloupek), odpojit kabely, namontovat novou „mechaniku“ a připojit zpět oba kabely. Chová se jako originální mechanika, lze z ní bootovat zvolené obrazy a korektně se chová i kontrolka přístupu k FD nad klávesnicí.
Ohledně GoTeku, již jsem se o něm rozepsal v článku o Amize 500+. Každopádně po nějaké době používání mohu zájemcům doporučit – berte model s OLED. Díky množství zobrazených informací je orientace v obrazech na USB flash paměti na zcela jiné úrovni komfortu.
V rámci dodávky byl i flash disk s připraveným FlashFloppy managerem a doslova tisíci demy, programy a hrami, převážně (nebo kompletně) z TOSEC databáze na Internet Archive. Prakticky vše, co na Atari vyšlo. Já si ale radši udělám vlastní selekci, a procházím pak přímo na mechanice pomocí tlačítek, což je právě možné díky podrobnějšímu displeji. Zkoušet se prokousat tím množstvím aplikací přes správce je náročné, a když člověk chce vyhledávat, tak to v tom množství trvá hrozně dlouho.
Tedy Atari pozbylo lehce ze své původní originality a původního feelingu, na druhou stranu je nyní opět stoprocentně funkční a spouštění aplikací je násobně rychlejší a komfortnější. Tedy jsem se změnou spokojen. Kdykoli mohu navíc počítač vrátit do továrního stavu.