Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Vypnutí Intel ME na novějších deskách řady 300, nový GIMP 2.10.12 od ITFUN - U mňa si to INTEL so svojim hardwarovým...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 16. 6. 2019 13:42

  ITFUN

  U mňa si to INTEL so svojim hardwarovým backdoorom s názvom Intel Managment Engine úplne pokašlal. Vypnúť IME pomocou HAP bitu je jedna vec a druhá vec, že v počítači máte kopu iných uzavretých firmwarov CPUs/MB chipsets/NICs/GPUs/au­dio chips a dokonca aj radiče HDD/SSD obsahujú vlastný ARM/MIPS CPU s vlastným miniatúrnym operačným systémom, ktorý sa dá napadnúť.
  Tu je zdroj: https://www.idnes.cz/technet/software/virus-pevny-disk.A150218_094347_software_vse

  Ja osobne držím palce RISC-V CPU a OPENRISC CPU. Napríklad ak sa dobre pamätám tak Western Digital použil niečo z RISC-V architektúry pre svoj nový radič.
  Jediné riešenie je open source hardvér, aby sme znovu mohli dôverovať svojím počítačom, tak ako v 90-tich rokoch.

 • 16. 6. 2019 14:40

  Ondra Satai Nekola

  Protoze jedine reseni je Open Source Hardware a v devadesatkach jsme mohli pocitacum verit -> v devadesatkach byly ty pocitace take Open Source.

 • 16. 6. 2019 15:01

  ITFUN

  to Ondra Satai Nekola
  prepáčte, zle som sa vyjadril. V 90-tich rokoch počítače nemali také mocné firmwary ako majú dnes.
  Dnes sieťové karty, GPU, MB chipset, radič v HDD/SSD majú o mnoho výkonnejšie miniatúrne CPU s vlastným miniatúrnym operačným systémom, ktoré sa dajú napadnúť. V 90-tich rokoch firmwary súčastí počítača/sieťová karta, HDD/SSD, MB chipset atď./ - nemali také možnosti ako majú dnes - tak som to myslel.

 • 16. 6. 2019 18:07

  Milan Keršláger

  Microcode se, pokud vím, nedá napadnout. Navíc Intel tam má jen omezený počet slotů, které umožňují změnit chování CPU ve vybraných místech zpracování strojové instrukce, tedy nikoliv nahrát jiný microcode.

 • 16. 6. 2019 18:11

  MSBOSS

  Mikrokódovaný byl z x86 už 8086, máš to nějaký popletený. Jestli myslíš měnitelný mikrokód, tak ten skutečně přibyl až u P6.
  ISA sice používala DMA, ale jen za předpokladu, že jsi neměl nějaký IBM-nekompatibilní PC bez i8237. Co má DMA co společného s Intel ME?

  Pokud bych nějak přistoupil na to, že v devadesátkách byly počítače Open Source, což rozhodně nebyly (schválně si zkus najít Dr. Dobbse a jeho archivované stránky, jak v druhé polovině teprve lidi rozkrývali, jak fungují flagy u 8086 [myslím ty nedefinovaný], intrukce, který Intel tajil a podobné legrace), stále tu zůstává skutečnost, že tehdy bylo v módě používat všemožný intelí burdel a obfuskovaný kód, ideálně protkaný samomodifikujícími sekcemi a bez dokumentace. Pak tu bylo zneužívání chyb HW - nereálný režim (286+), kde bylo možné adresovat celý dostupný adresní prostor pomocí zneužití deskriptorových cache. Nedokumentovaný, mimo firmy typu MS, Borland se to vědělo až o léta později.
  Na 286 se taky pro výstup z PM do RM muselo použít hacku, kdy se zkriplila tabulka vektorů (v IDT se nastavila tabulka tak krátká, aby nebyl obsažen vektor 0x06 a vyšší), spustila se nějaká neexistující instrukce, čímž se skočilo na interrupt pro Invalid Opcode (Fault), který neexistoval, čímž se skočilo na Double Fault, který taky neexistoval, což vyvolalo Triple Fault a okamžitý restart procesoru. BIOS pak zkontroloval kousek paměti a pustil instrukci LOADALL (nedokumentovaná, pod NDA), čímž obnovil kontext procesoru v reálném režimu. Samozřejmě vše pod NDA, open-source hadr.
  Pak i na 386 byla instrukce LOADALL, od 386 pro notebooky výš tu byl SMM (taky děravý jak bota - kolikrát jsme slyšeli o útoku na něj, že?). Pak tu byla možnost debugování procesoru, pokud jsi měl "bondout" verzi procesoru s pinem IBP. Což jsi nedostal bez NDA. Když v devadesátkách Dobbs tyhle věci vynášel na povrch, šel po něm Intel, aby ho zlikvidoval.
  Jestli si takhle představuješ open source a jak to má vypadat, tak doporučuju Chocholouška. Taky kvůli těmhle prasárnám od Intelu nikdo neměl rád procesory V20 - oproti Intelu měli natvrdo 0x0A v instrukci AAD, takže ten procesor neměl instrukci DIV reg8,imm8 a nefungovaly třeba některý hry. Mimochodem ta instrukce se používala hodně, protože to bylo na Intelu nejrychlejší dělení (nepočítám XLAT a LUT, ta by pro emulaci AAM potřebovala prostor celého jednoho segmentu, což v době 640K limitu nebylo právě košer).