Hlavní navigace

Výrobci nechtějí sázet jen na Android, jsou nervózní z patentů

19. 9. 2011
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Android se celé léto utápí v problémech, na které v nemalé míře doplácí výrobci telefonů. Samsung tak již nesmí prodávat řadu svých nejlepších modelů a uvažuje o tom, zda nebude vhodnějším systémem Bada. Podobně se po možných alternativách dívá i HTC. Bude to konec androidí éry?

Společnost Google v poslední době opět nakupovala patenty – tentokrát další balíček 1023 patentů, které se vztahují k systému Android ve snaze o vylepšení pozice při vyjednávání s dalšími společnostmi. Zatím to překvapivě není Google, kdo by na patentech nějakým způsobem přímo tratil, ale jeho obchodní partneři.

Samsung

Holandský soud na základě žaloby firmy Apple rozhodl, že se telefony Samsung Galaxy S, Galaxy S2 a Galaxy Ace nesmí prodávat na území Evropské unie, kde platí uznaný patent (na území ČR neplatí). Rozhodnutí je platné od 13. října. Podle soudu Samsung porušil jeden patent na přepínání mezi fotkami v galerii pohybem prstu ze strany na stranu. Zde je třeba říci, že pro Samsung jde o odstranění všech jeho špičkových telefonů z velké části evropského trhu. Na nátlak police musel dokonce v Německu přestat na IFA vystavovat Galaxy Tab 7.7, a to včetně propagačních materiálů.

Proto není divu, že se společnost rozhodla prozkoumat další možnosti v oblasti operačních systémů pro mobilní telefony, které by pro ni byly poněkud méně obchodně rizikové. A hned se začalo mluvit o renezanci systému Bada, který byl ostatně představen na konci prázdnin ve verzi 2.0. Ta přináší podporu HTML5, Flash, vylepšený multitasking, práci s Wifi nebo NFC či lepší podporu hlasu. Podle Samsungu dokáže Bada využívat mobilní telefony naplno a byla oznámena hned trojce nových modelů s tímto operačním systémem.

Bude zajímavé sledovat, jakou cestou se tato společnost vydá. Jde o jednoho z největších a stále rychle rostoucího výrobce mobilních telefonů, který svůj úspěch v posledním roce do velké míry na Androidu založil. Přitom ještě nedávno to vypadalo na věčné spojenectví s Google, pro který vyráběl Nexus S. Ostatně o tom, že vztahy nejsou ideální svědčí také nově otevřený vlastní Android Market. Zajímavé je, že nepočítá s Google Checkout, ale sází na platební karty a budoucí spolupráci s operátory.

Pravdou je, že Bada je systém šitý na míru právě jeho telefonům a i když je zřejmě podstatně technologicky slabší než Android, většina uživatelů si jej velmi chválí. Samsung se tedy bude zřejmě k Androidu stavět mnohem zdrženlivěji než doposud a počká, jak bude vypadat situace ohledně Android 3 a jeho patentové situace.

HTC

Také HTC je znepokojeno spory ohledně patenty, a tak se stále více mluví o tom, že i ono by rádo mělo k dispozici vlastní operační systém. Zde je ve všech pádech skloňován WebOS, který pouští ke dnu HP. Mimo to by mohlo dojít k větší orientaci na Windows. Google se snaží alespoň HTC nějakým způsobem získat pro sebe a řadu patentů, které se mu podařilo nakoupit, společnosti zdarma poskytuje pro soudní pře s Apple. Jedním z nich je patent 5946647, který se týká například vyhledávání telefonního čísla či adresy v obecných datech.

HTC je pro Google důležitý především v prodeji dražších telefonů, které dávají Androidu možnost dostat se k bonitním uživatelům a obchodním aplikacím. Modely HTC patří k těm dražším a kvalitnějším na trhu. Pokud by Google ztratil jak Samsung, tak HTC, stal by se téměř výhradně systémem pro noname značky a Motorolu.

A možná právě Motorola je v pozadí těchto sporů. Ani jednomu z partnerů Google se nelíbí, že si jejich dodavatel operačního systému pořídil do portfolia také výrobce zařízení, pro které bude možná lépe optimalizován, budou lépe implementovat novinky atp. Měla by to být právě Motorola, která bude udávat trend v novinkách, což se konkurenci pochopitelně nelíbí. Pokud Google situaci nějak nevyřeší, mohl by jeho rychle rostoucí systém velmi brzy citelně zpomalit.

Je řešením spolupráce s Intelem?

Zatím se zdá, že jediným perspektivním partnerem pro Google bude Intel, který by rád vyvíjel procesory, které by byly pro Android optimalizované. Má jít o Atomy s architekturou x86, které by měly být dodávány především do tabletů, ale snad nejen tam. Intelu v této oblasti částečně ujel vlak, ale spojenectví s Google by ho mohlo vrátit mezi premianty v oblasti. Možná tak budeme svědky toho, že se Android postupně přesune více na jiná zařízení, než jsou chytré mobilní telefony. S Intelem by mohl začít hrát o tablety a s projektem Google TV ve spojení s Motorolou či Samsungem (zde může jít o zcela jiný model než u telefonů) o chytré televize.

skoleni

Celkově ale současná situace Androidu nevypadá nijak příznivě, zvláště pokud uvážíme, že by v roce 2015 mělo být více mobilních než stacionárních připojení na internet. Situace zatím vypadá tak, že Android je pro výrobce sice lukrativní, ale velmi rizikové zboží a zatím budou hledat jiné bezpečnější varianty. To by byl velmi zajímavý výsledek patentové bitvy.

Kdo by na ni vydělal? Rozhodně ne zákazník v Evropě či USA, který si na každém chytrém telefonu s Androidem připlácí nějakých 5 až 15 USD jako poplatek Microsoftu, ač se jako větší problém dnes jeví spory s Apple. Smát se tak může snad jen Čína a Jihovýchodní Asie, kde se na patenty příliš nehraje. Možná ale ani oni se dlouho bavit nebudou. Pokud by Google opustil Android, nebudou mít do svých systémů brzy co dávat. Vrátíme se tak technologicky zpět, což by byla dle mého soudu společenská chyba.

Autor článku

Vystudovaný středoškolský učitel fyziky a informatiky, ale dnes vysokoškolský pedagog technologií ve vzdělávání na KISKu na FF MU. Věnuje se především kurátorství digitálního obsahu, online vzdělávání a učící se společnosti.