Hlavní navigace

Vyšel Firefox 16: co přinesl a co nás čeká v dalších verzích?

19. 10. 2012
Doba čtení: 13 minut

Sdílet

Před týdnem vydaný Mozilla Firefox 16 přinesl zajímavé novinky především pro webové vývojáře. Neméně zajímavé novinky však slibují i dvě následující chystané verze. Dojde na nové webové technologie v čele s WebRTC, boj se zastaralými plug-iny i navyšování výkonu. A co je nového kolem Firefoxu pro Android?

Mozilla a její prohlížeč Firefox to dnes nemají lehké. Nejenže proti ní stojí Microsoft se svým Internet Explorerem předinstalovaným v systému Windows, ale také Google, který se svými prostředky vykazuje takový tah na branku, že jeho Google Chrome čtvrté narozeniny slavil v roli tržní jedničky. Alespoň tedy podle dat, které poskytuje StatCounter.

Mozilla nemá prostředky a možnosti, kterými disponují Microsoft a Google, takže Firefox musí uživatele přesvědčit především svou kvalitou, což si žádá neustálé vylepšování a hledání nových funkcí, kterými prohlížeč obohatit. V tomto ohledu tvůrcům Firefoxu nelze snahu upřít ani náznakem.

Pojďme si shrnout novinky, které minulý týden přinesl Firefox 16 pro osobní počítače i mobilní zařízení. Zároveň se blíže podíváme, co si Mozilla přichystala do nejbližších verzí, které by měly vyjít 20. listopadu 2012 a 7. ledna 2013. Řeč bude ale i o novinkách, které uživatelé ocení a docení později.

Firefox 16 potěšil především webové vývojáře

Již minulý týden vyšel Firefox 16, který doprovodilo menší faux-pas, kdy bylo nutné vzápětí vydat servisní aktualizaci kvůli jedné bezpečnostní chybě. Stane se. Pojďme se však zaměřit na novinky, které Firefox 16 přinesl. Potěší hlavně webové vývojáře a tvůrce i provozovatele webových aplikací.

Jednou z takových novinek je lišta, která se nyní volitelně zobrazuje při spodním okraji okna prohlížeče a nabízí snazší přístup k existujícím nástrojům pro webové vývojáře integrovaným do prohlížeče. Příkazová řádka na nové liště pak umožní třeba snadné pořizování screenshotů jak zobrazené části webové stránky, tak kompletního obsahu nad rámec viditelné části v okně prohlížeče.

Firefox 16 přinesl lištu pro webové vývojáře.

Firefox 16 se také připravuje na podporu „instalace“ webových aplikací, které uživatele časem naleznou v chystaného katalogu Mozilla Marketplace, jenž je ale zatím dostupný jen vyvoleným resp. pozvaným. Cílem Mozilly je, aby se webové aplikace v očích běžného uživatele více přiblížily těm desktopovým. Firefox totiž umožní jejich instalaci podobně jako klasické nativní aplikace.

Vytvoří se jejich zástupci a spouštět se budou ve vlastním okně a procesu zcela odděleném od webového prohlížeče. Pohánět je samozřejmě bude jádro Gecko, které používá Firefox, takže dosavadní dobrá kompatibilita s moderními webovými aplikacemi bude zachována. Webové aplikace též půjde „odinstalovat“ podobně jako klasický software.

Firefox 16 připravuje půdu pro „instalaci“ webových aplikací. Nabízet je v budoucnu bude katalog Mozilla Marketplace, který je zatím stále jen pro pozvané.

Zrakově postižené uživatele OS X zřejmě potěší přímá podpora čtečky VoiceOver integrované přímo do systému OS X. Její aktuální třetí generace podporuje již dvaadvacet jazyků včetně češtiny. Všichni uživatelé pak jistě ocení další optimalizaci výkonu enginu pro zpracování kódu v jazyce JavaScript, která je výsledkem více než roční práce. Nově by interakce webových aplikací a webových her měla být výrazně rychlejší

Firefox 16 též dělá další krok k podpoře WebRTC. To je připravovaný standard, který začal jako otevřený projekt Googlu. Jeho cílem je umožnit vytvářet čistě jen za pomoci webových technologií (HTML 5, JavaScript) komunikační webové aplikace nezávislé na plug-inech, které budou schopné přenášet hlas anebo i video. Firefox 16 konkrétně přidává podporu kodeku Opus, s nímž WebRTC počítá pro audio.

K dalším novinkám z oblasti podpory webových technologií patří přímá podpora pro některé nové vlastnosti z CSS 3 (animace, přechody, transformace a gradienty), s kterými lze nyní pracovat již bez prefixů. Webové vývojáře by též mohlo zajímat, že již dříve integrovaný nástroj Scratchpad (Zápisník) podporuje snadné otevření naposledy používaných souborů.

Verze pro Android přináší režim pro čtení článků

Spolu s Firefoxem 16 pro osobní počítače vyšla i jeho mobilní verze pro Android. Firefox 16 pro chytré mobily, tablety a další inteligentní mobilní elektroniku jako hlavní novinku přináší nový režim pro pohodlné čtení článků z webových magazínů a zpravodajských serverů bez zobrazování reklam a dalších rušivých elementů, které se samotným článkem nemají nic společného.

V režimu pro čtení je možné snadno přidat článek do seznamu textů k pozdějšímu přečtení, ale hlavně lze jednoduše přepínat mezi dvěma vysoce kontrastními režimy zobrazení a neméně jednoduše zvětšovat či zmenšovat text či nastavovat okraje zobrazeného článku tak, aby například nebyl jeho text namačkán až k okraji displeje zařízení, což je při čtení poměrně nepříjemné.

Firefox 16 pro Android přinesl režim pro příjemné čtení článků z webových magazínů a zpravodajských serverů.

Zklamáním je naopak dříve přislíbená, ovšem nyní chybějící podpora pro zařízení s procesory z kategorie ARMv6. Mobilní Firefox, který je nyní k dispozici na Google Play, stále podporuje pouze ARMv7, takže není kompatibilní s některými zařízeními. Plánovaná podpora ARMv6 byla odložena do příští verze, která by tedy měla rozšířit počet podporovaných zařízení.

Zajímavou novou funkcí je využití služby Firefox Sync pro otevření právě prohlížené stránky ve Firefoxu v jiném mobilním zařízení (např. z mobilu lze otevřít stránku v tabletu) anebo na osobním počítači v klasické verzi Firefoxu pro Windows, OS X nebo Linux. Již dříve služba Firefox Sync nabídla možnost otevřít si v mobilním zařízení stránky prohlížené v počítači.

Firefox 17 zkrotí zastaralé plug-iny, hlavně ty nebezpečné

Pokud ve vývoji nenastanou nějaké komplikace, tak 20. listopadu 2012 světlo světa spatří Firefox 17. Mozilla se rozhodla spojit dosavadní funkce pro spouštění plug-inů až na vyžádání uživatele (click-to-play) a černé listiny plug-inů, které jsou nebezpečné třeba kvůli své zastaralosti a výskytu známých bezpečnostních chyb.

Již Firefox 14 přinesl funkci pro aktivaci plug-inů až na přání uživatele. Pokud webová stránka potřebuje nějaký z dostupných plug-inů, tak Firefox 14 a vyšší při povolení zmiňované funkce zobrazuje v řádku s adresou ikonu signalizující, že si daná webová stránka žádá spuštění některého z nainstalovaných plug-inů.

Případně Flash či Silverlight nahrazuje na webových stránkách plocha, která například přehrávání videa za použití potřebného plug-inu umožní až po uživatelově vyžádání jeho aktivace formou kliknutí na daný element (tedy např. video). Pro využívání plug-inů až na žádost uživatele je nutné přes konfigurační stránku about:config přepnout plugins.click_to_play na hodnotu true.

Firefox 17 přinese vylepšené spouštění plug-inů na vyžádání s automatickým blokováním zastaralých verzí plug-inů představujících bezpečnostní riziko

Dosud však platí, že i tak je možné buď spustit veškeré plug-iny, nebo nespouštět žádné. Firefox 17 umožní spustit jen ty vybrané a automaticky bude blokovat zastaralé verze plug-inů Flash Player, Silverlight a PDF prohlížeče Adobe Reader. Uživatel je bude moci přes ikonku u řádku s webovou adresou ručně aktivovat, ale nejdříve bude upozorněn, že používá jejich zastaralou a tudíž nebezpečnou verzi.

Z nočních buildů bohužel do aktuální betaverze nepronikla možnost přizpůsobit si zobrazení nejčastěji navštěvovaných stránek pro rychlý přístup k nim v prostoru nového prázdného panelu. Stále tak není možné nastavit si jejich počet, počet řádků či počet sloupců. 

Na seznamu novinek naopak figuruje podpora Notification Center z nového systému OS X 10.8 Mountain Lion, který Apple vydal letos v létě. Řádek s webovou adresou, jehož oficiální pojmenování zní Awesome Bar, bude mít větší ikony. Tvůrci Firefoxu zapracovali také přes dvě desítky různých vylepšení výkonu prohlížeče, které mají být znát například při otevírání nového panelu.

Vývojářům pak Firefox 17 slibuje rychlejší a jednodušší práci s nástroji pro ně určenými. Nejzajímavější novinkou v oblasti podpory webových standardů je podpora pro sandbox z HTML 5. Sandbox z HTML 5 má učinit bezpečnějším načítání obsahu pomocí značky iframe. Umožňuje jak povolit, tak blokovat na stránce načítané přes iframe vykonávání skriptů anebo odesílání formulářů.

Firefox bude posledním z nejrozšířenějších prohlížečů, který podporu sandboxu z HTML 5 zavádí. Google Chrome a Safari od Applu jej již nějaký ten pátek podporují. Microsoft jeho podporou opatřit nový Internet Explorer 10, který je součástí Windows 8 a Windows RT a s menším odstupem bude k dispozici i pro Windows 7.

Firefox 17 nabídne prodlouženou podporu

Firefox 17 bude teprve druhou verzí, k níž bude dostupná varianta s prodlouženou podporou. První byl Firefox 10. Nový Firefox 17 s prodlouženou podporou, která bude přesahovat jeden rok, se dočká servisních a bezpečnostních aktualizací i po vydání Firefoxu 18 a dalších nových major verzí. Počítáno je hlavně s nasazení verze s prodlouženou podporou do firemního IT prostředí.

Jak známo, Mozilla v reakci na kritiku pomalého přísunu novinek k uživatelům zkrátila vývojový cyklus Firefoxu, takže přibližně každých šest týdnů vychází nová major verze s dílčími novinkami, což koncoví uživatelé převážně vítají. Zvlášť když se již z velké části podařilo eliminovat problémy s kompatibilitou rozšíření. Mozilla však nemá zdroje zpětně podporovat i starší verze při takto rychlém uvolňování verzí nových.

To je zejména pro firmy problém, protože ty často potřebují zůstat u osvědčené verze prohlížeče, s níž je například kompatibilní jejich software, na kterém je chod firmy závislý. Nicméně po skončení podpory už se jim nedostane bezpečnostních aktualizací, což je též problém. Proto Mozilla po zkrácení vývojového cyklu nově vydává verzi Firefoxu s prodlouženou podporou.

První přišla s Firefoxem 10. Další dorazí právě s Firefoxem 17. Starší Firefox 10 s prodlouženou podporou by se měl dočkat servisních aktualizací ještě v únoru 2013. Do té doby mají firmy čas připravit se na přechod na Firefox 17 s prodlouženou podporou. Mozilla se tedy snaží Firefox udržet atraktivní volbou jak pro koncové uživatele, tak pro firmy. To je v současnosti velká výhoda Firefoxu oproti hlavním konkurentům.

Firefox 18: WebRTC poprvé v akci

Firefox 18, jehož vydání bylo naplánováno na 7. ledna 2013, přinese podporu chystaného standardu WebRTC a umožní již pracovat s prvními webovými aplikacemi, které na původním projektu Googlu stavějí. Možnosti WebRTC již před časem demonstroval projekt společnosti Doubango Telecom. Ta vytvořila vůbec prvního SIP klienta založeného na WebRTC.

Při jeho tvorbě vývojáři použili pouze HTML 5 a JavaScript. Sáhnout po něm mohou zákazníci VoIP operátorů, kteří poskytující služby na bázi protokolu SIP. Prostřednictvím experimentálního SIP klienta lze již dnes v prohlížeči Google Chrome 21 nebo novějším realizovat klasická volání nebo videohovory. K dispozici je podpora pro více telefonních linek či uživatelských účtů, přidržení hovoru a další služby.

S chystaným standardem WebRTC, jehož podpora míří do Firefoxu 18, nebude problém například telefonovat přes čistě webového SIP klienta napsaného v HTML 5.

Očekává se, že WebRTC zcela nahradí u online multimediálních komunikačních služeb Flash a Silverlight a další technologie vyžadující plug-iny. Jelikož Google je pod WebRTC podepsaný a je jeho velkým propagátorem, tak lze předpokládat, že nebude dlouho trvat a Hangouts na Google Plus již nebudou potřebovat Flash Player. Také Microsoft by rád vytvořil čistě webového klienta pro svůj Skype, přestože má o WebRTC jiné představy než Google a Mozilla.

Firefox 18 nabídne instalaci z internetu

Firefox 18 vedle kompletního instalačního balíčku nově uživatelům Windows a OS X nabídne také jednoduchý instalační program, který si potřebná data stáhne z internetu. Cílem není nahradit poskytování kompletního instalačního balíčku, ale zpřístupnit další možnost instalace.

Výhodou instalace z internetu je především to, že se vždy stáhne nejnovější verze prohlížeče. Proto třeba Google Chrome od začátku upřednostňuje právě tento způsob své instalace.  Stažení vždy nejnovější verze se hodí pro CD/DVD přílohy odborných časopisů, kde se zkrácením vývojového cyklu redakce často nedokáží zařadit verzi, která je v době, kdy se časopis a jeho příloha dostanou do rukou čtenářů, stále aktuální.

Nový způsob instalace by také měl umožnit po zpřístupnění ostré 64bitové verze pro Windows stáhnout vždy jen ten požadovaný, resp. vhodný build, aniž by uživatel musel zkoumat, jestli má či nemá 64bitovou variantu operačního systému. Řada běžných koncových uživatelů Windows totiž vůbec netuší, že již od dob Windows Vista jsou běžně v prodeji dvě různé varianty většiny edic systémů (64bitové varianty se opožděně dočkala i Windows XP, ale ta se příliš neujala).

Neví pak ani, co znamená stáhnout si 32bitovou nebo 64bitovou verzi programu. Proto někteří uživatelé zůstávají bezradní, proč jim stažený 64bitový build softwaru nefunguje pod 32bitovou variantou systému anebo si zbytečně do 64bitové varianty systému stahují 32bitový build. Kvůli tomu instalační programy některých aplikací obsahují oba buildy a rozhodují bez možnosti zásahu uživatele, který nainstalují.

Jenže pak je instalační soubor zbytečně velký (obsahuje vlastně dvě různé mutace programu) a dokud jsou na trhu internetová připojení s těsným datovým limitem (např. takřka všechny datové tarify mobilních operátorů na českém trhu), je škoda každého megabajtu, který se stáhne zbytečně.

Mozilla Firefox bude i na PC podporovat H.264

Mozilla definitivně ustupuje a kodek H.264 pro přehrávání videa za použití patřičné značky z HTML 5 bude podporován i ve Firefoxu pro osobní počítače. Již dříve Mozilla oznámila, že tento kodek bude podporován jejím mobilním prohlížečem pro Android a systémem Firefox OS, jímž vybavené první mobilní telefony se mají objevit na trhu již v úvodu příštího roku.

Velký ústupek, který Mozilla učinila, je dobrou zprávou pro HTML 5, protože čtyři nejrozšířenější prohlížeče na trhu (Internet Explorer, Google Chrome, Mozilla Firefox a Safari od Apple) budou společně podporovat jeden kvalitní kodek pro video: H.264. Dosud byla fragmentace podporovaných kodeků překážkou pro publikování videí za využití HTML 5. K podpoře H.264 se ve Firefoxu přidá i podpora audia v MP3 a AAC.

Stále platí, že Mozilla podporuje otevřené projekty jako je WebM, OGG Theora nebo OGG Vorbis a má své výhrady k H.264. Nicméně situace na scéně webových prohlížečů i webového obsahu si žádá ústupky, pokud multimediální potenciál HTML 5 nemá zůstat nenaplněn. Zdá se být nyní rozumnější smířit se s neprosazením otevřených kodeků, než kvůli bojkotu H.264 podrazit nohy významné vlastnosti HTML 5. Je to menší zlo, než dál udržovat závislost na problematickém plug-inu Flash Player.

Mozilla doufala, že najde silného spojence v Google, s nímž společně půjdou proti názorovému proudu Microsoftu a Applu. Obě tyto firmy preferují H.264 a přímá podpora svobodných kodeků v jejich prohlížečích nepřipadá v úvahu. Google před dvěma roky přišel s projektem WebM, v jehož rámci zpřístupnil jako open source poměrně kvalitní kodek pro zpracování videa, který si koupil spolu s firmou, která jej vytvořila.

Podporu WebM nasadil do svého prohlížeče Google Chrome a začal na ní pracovat ve velkém i na YouTube. Jenže uplynuly více než tři roky a situace na trhu se nijak nezměnila. Samotný Google Chrome nadále podporuje vedle WebM i H.264, přestože v lednu 2011 se Google dušoval, že podpora je pouze dočasnou záležitostí pro překlenovací období.  Situace na trhu si ale podporu H.264 stále žádá, takže zůstává v prohlížeči Google Chrome a v budoucnu přijde Firefoxu.

YouTube experimentuje s HTML 5 při kombinaci podpory WebM a H.264. Firefox dosud podporuje WebM, ale Mozilla se rozhodla zařadit i podporu H.264,

V jeho mobilní verzi pro Android již je ve stádiu betaverze. Na podpoře H.264 (+ MP3 a AAC) ve verzi pro PC se začíná pracovat. V linuxových distribucích bude Firefox využívat GStreamer. Ve Windows Vista a novějších bude prý možné využít systémové kodeky. Stejně tak u OS X na počítačích značky Apple. Otazník visí nad technickým řešením pro Windows XP, jejichž tržní podíl je stále ještě hodně velký.

Nejreálněji se nyní jeví řešení ve formě přehrávání multimediálního obsahu v H.264 a MP3 či AAC za využití plug-inu Flash Player. To je poměrně kuriózní, protože právě multimediální značky z HTML 5 mají použití technologie Flash omezit. Samotné HTML 5 v tom širším smyslu slova pak má v budoucnu prohlížeče zbavit závislosti na plug-inech kompletně. Windows XP ale postupně odcházejí do důchodu, takže toto nouzové řešení není nějakým zásadním problémem pro budoucí rozvoj.

Filtr nebezpečných webů míří do mobilních zařízení

A na závěr ještě k jedné novince, kterou Mozilla hodlá přinést do mobilních zařízení. Firefox pro Android ve vývojové verzi již podporuje filtraci podvodných webových stránek nebo stránek šířících malware, která je založena na průběžně aktualizované černé listině. Firefox pro osobní počítače tuto funkci nabízí již hodně dlouho. Mobilní Firefox by se jí mohl dočkat ve verzi 18, která má přijít počátkem příštího roku.

Mozilla delší dobu pracovala na optimalizaci filtru právě pro mobilní zařízení. Kromě Firefoxu pro Android se tento bezpečnostní prvek objeví i v prohlížeči systému Firefox OS. Systém s linuxovými kořeny, kde jádro Gecko bude pohánět aplikace založené čistě na webových technologiích, se objeví v prvních mobilních telefonech již počátkem příštího roku.

skolení ELK

Zájem o zařazení mobilů s tímto systémem do své nabídky mají i tuzemští operátoři T-Mobile a O2, jejichž mateřské nadnárodní společnosti Deutsche Telecom a Telefónica s Mozillou na projektu Firefox OS spolupracují. Prototyp chytrého mobilu se systémem Firefox OS letos představený Mobile World Congress 2012 sklidil velký aplaus.

Zmínění čeští operátoři očekávají, že díky poměru cena – funkce budou mobily se systém Firefox OS hodně horkým zbožím. Mobily s uvedeným systém by se ovšem nemusely objevit jen v jejich nabídce. Jedním z dvojice výrobců prvních mobilů se systémem Firefox OS je totiž čínská firma ZTE, která před časem oznámila zvýšení svých aktivit na českém maloobchodním trhu se zařízeními pro koncové spotřebitele. Od mobilních modemů po mobilní telefony.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká, přičemž mezi open source projekty nachází atraktivní řešení pro své zákazníky. Pro Root.cz pravidelně píše od roku 2012.