Hlavní navigace

Firefox ESR a Thunderbird ESR: aplikace s roční zárukou

2. 2. 2012
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Firefox přešel před časem na rychlejší systém vydávání nových verzí každých šest týdnů. To způsobuje problémy některým uživatelům, ale ještě více se to týká firem. Ty by měly jednou měsíčně vše aktualizovat a testovat, co se rozbilo, jaké novinky se objevily a co všechno je jinak. Proto je tu Firefox ESR.

Šest týdnů je málo

Když se Mozilla rozhodla po vzoru Chrome vydávat Firefox každých šest týdnů, ozvala se řada nespokojených uživatelů, kteří nejsou příznivci překotného vývoje a rychlého vydávání novinek. Nejvíce ovšem nový cyklus trápí firemní uživatele, respektive zaměstnance IT oddělení, kteří musí podstatně častěji řešit aktualizace, nové verze, nové problémy a stížnosti běžných uživatelů.

Trend je ovšem jasný: zatlačit číslo verze někam do pozadí a servírovat uživatelům stále aktuální aplikaci bez ohledu na to, jestli jde o verzi 8 nebo 435. Přináší to ovšem další nečekané problémy. Na čísle verze jsou závislá například rozšíření, u kterých autor deklaruje jejich kompatibilitu s konkrétním vydáním prohlížeče. Po aktualizaci se tak může snadno stát, že vám část rozšíření přestane fungovat, protože autoři ještě nestihli zareagovat. Situace se teď navíc opakuje každých šest týdnů. A než to stihne vývojář vašeho oblíbeného doplňku vyřešit, už je tu nová verze prohlížeče.

Od Firefoxu 5 se Mozilla rozhodla částečně tento problém vyřešit a na oficiálním serveru pro doplňky začala automaticky testovat kompatibilitu rozšíření pro nově vydané verze prohlížeče. Pokud nebyl nalezen problém, doplněk se označil za kompatibilní a v nové verzi fungoval. Potíž zůstávala u rozšíření, která si uživatelé stáhli z jiného zdroje. Pokud v nich nebylo explicitně uvedeno, že budou fungovat, prohlížeč je zablokoval.

Tento problém se nyní rozhodli v Mozille řešit definitivně tak, že počínaje Firefoxem 10 jsou všechna rozšíření považována za kompatibilní. Jen některá konkrétní, u kterých to žádá autor nebo u nich byly objeveny problémy, zůstávají pod dohledem a mohou se uživateli zablokovat.

Firemní uživatele ale netrápí jen doplňky, ale také všechny nové funkce, které jsou během vývoje do software přidány. Na rozdíl od domácího nadšence totiž potřebuje především stabilní (rozumějte: neměnné a předvídatelné) pracovní prostředí bez náhodných překvapení. Nemůže si dovolit riskovat, že se vývojář rozhodne najednou zrušit „tuhle starou nepotřebnou funkci“ a uživatelé se v pondělí nedostanou do firemní webové aplikace.

Právě proto je třeba každou novou verzi aplikace pořádně otestovat, prověřit její funkčnost, informovat uživatele o případných změnách a pak teprve aktualizovat. Provádět něco takového každých šest týdnů je v produkčním prostředí naprosto nemyslitelné. To je také hlavní důvod, proč se firmám tento nový postup Mozilly příliš nelíbí.

Nutno dodat, že nejen firmám. I řada ostatních uživatelů nechce každých několik týdnů dostávat nové verze, řešit problémy s doplňky a prohlížečem vůbec. Proto raději zablokují aktualizace a na nové verze přecházejí ručně, až když jsou dostatečně vyzrálé. To však zase přináší problémy s bezpečností, protože Mozilla nezáplatuje starší verze svých aplikací, ale opravy vydává společně s novými verzemi.

Firefox ESR: extra slimáčí rychlost

Právě kvůli těmto uživatelům se vývojáři rozhodli připravit novou řadu Firefoxu, kterou nazvali ESR (Extended Support Release). Jedná se o vydání, které nabídne rozšířenou podporu. Zatímco klasický Firefox je podporován šest týdnů, k ESR budete dostávat bezpečnostní aktualizace devětkrát déle – tedy 54 týdnů.

Mezi verzemi ESR 10 a ESR 17 navíc bude překryvné období, které podle Mozilly bude dlouhé 12 týdnů, tedy dva cykly standardního vydání Firefoxu. Po tu dobu budou mít uživatelé možnost novou verzi otestovat a připravit ji k nasazení. Jednoduše to ukazuje schéma, které vydala Mozilla:

ESR vydání navíc nebude během svého životního cyklu dostávat žádné nové funkce, ale skutečně jen bezpečnostní záplaty. Ty navíc musí být označeny jako „kritické“ či „vysoce nebezpečné“, tedy musí spadat do nejnebezpečnějších kategoriích, podle hodnocení Mozilly. Ostatní opravy mohou být zařazeny dle zvážení vývojářů.

Mozilla tak bude nově de facto vydávat dvě různé edice Firefoxu: standardní a ESR. Prvním ESR vydáním je čerstvý Firefox 10. Ten bude podporován někdy do poloviny listopadu letošního roku, kdy jej vystřídá verze 17 (7 × 6 týdnů = 42 týdnů). Mezi tím nás budou čekat verze 10.0.1, 10.0.2 a další, které přinesou záplaty chyb.

Technicky se ovšem ESR vydání od běžného Firefoxu 10 nijak neliší. Jedná se o naprosto totožné aplikace, jediným rozdílem jsou různé zdroje pro aktualizace. Ve zdroji pro ESR by se každých šest týdnů měla objevit nová verze, ve výjimečných případech objevení velmi závažné bezpečnostní chyby, bude pravidelnost narušena a Mozilla zveřejní verzi navíc. Přibližně za rok pak starý zdroj „vyschne“ a uživatelům bude nabídnuta aktualizace na nové ESR vydání.

Thunderbird je také ESR

Když se začalo o prodloužené podpoře Firefoxu hovořit, vývojáři tvrdili, že nic podobného se nechystá pro poštovní klient Thunderbird. Po odhalení konkrétních plánu se ale na blogu vývojářů objevila zpráva o tom, že i Thunderbird dostane svou ESR verzi.

Při přechodu na zrychlený šestitýdenní režim se Mozilla rozhodla synchronizovat vývoj Firefoxu, Thunderbirdu a jejich společného jádra Gecko. Je proto logické, že i Thunderbird zachová stejný prodloužený ESR cyklus jako jeho známější bratříček. Thunderbird proto také vyšel ve verzi 10, také nabízí i ESR verzi, tu bude podporovat také rok a příští prodloužená podpora bude k dispozici s verzí 17 ESR.

comupterworld - webcast prosinec

Pokud budete nasazovat poštovního klienta s delší „zárukou“, určitě si přečtěte dokumentaci. Přechod na ESR verzi totiž nemusí být bez problémů, především se řada poznámek týká migrace velkých IMAP účtů a synchronizace nastavení.

Uvidíme, co bude za rok

Firefox ESR i Thunderbird ESR jsou tedy venku, můžete je nasadit a používat. Rozhodně se jedná o velmi dobrý projekt, který ulehčí život mnoha uživatelům i velkým firmám. Plány jsou nastaveny a vývojáři by se podle nich v následujícím roce měli řídit. Zatím se ovšem jedná o první vydání s dlouhou podporou, takže je možné, že se některé detaily budou ještě měnit. Záleží především na odezvě uživatelů, zda jsou termíny rozvrženy správným způsobem, zda je doba podpory dostatečná a zda není možné ještě něco vylepšit. To však ukáže až následující rok.

Budete používat ESR verze FF a TB?

Odkazy ke stažení

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.